Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva Nəsimi festivalının bağlanış qala-tamaşasında iştirak edib
01.10.2019Oktyabrın 1-də Heydər Əliyev Mərkəzində II Nəsimi-şeir, incəsənət və mənəviyyat Festivalının bağlanış qala-tamaşası olub.
Qala-tamaşada Azərbaycan incəsənət xadimlərinin, Üzeyir Hacıbəyli adına Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestrinin, Milli Konservatoriyanın nəzdində yaradılan qədim musiqi alətlərindən ibarət “Əsrlərin sədası” ansamblının, o cümlədən Türkiyə, İran, İordaniya və Mərakeşdən dəvət olunan musiqiçilərin, ABŞ-dan caz ifaçısı, pianoçu Dan Tepferin, xanəndə Elsevər Muradovun ifaları dinlənilib.
Eyni zamanda, bəstəkar Rəhilə Həsənovanın simfonik orkestr üçün “Ulduzlara lay-lay” əsəri, Ayaz Qəmbərlinin Nəsimi festivalı üçün bəstələdiyi “Mozaika” əsəri təqdim olunub.
Nəfis bədii və video tərtibatla zəngin olan qala-tamaşa müxtəlif mədəniyyətlərin və zamanların görüşünü canlandıraraq rəmzi olaraq şeir, incəsənət və mənəviyyat dünyasını təqdim edib.
Tamaşada, həmçinin dahi şair İmadəddin Nəsiminin müxtəlif yaşlardakı obrazı aktyorların təqdimatında canlandırılıb.
Proqram ərzində İmadəddin Nəsiminin şeir dünyasının ümumbəşəriliyi, şairin müasir dövrlə səsləşən ruhu nümayiş olunub.
Qeyd edək ki, II Nəsimi – şeir, incəsənət və mənəviyyat Festivalı sentyabrın 28-dən başlayıb. Heydər Əliyev Fondu və Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə reallaşan festival dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri İmadəddin Nəsiminin yaradıcılığının tədqiqi və təbliği, onun fikir və düşüncələrinin müasirlikdə əksini izləmək məqsədi daşıyır. Dörd gün ərzində Nəsimi yaradıcılığına müxtəlif istiqamətlərdən diqqət yetirilib, yeni maraqlı layihələr vasitəsilə dahi şairin yaradıcılığına və fəlsəfəsinə baxış olub.
Budəfəki festival həm də şairin 650 illik yubileyinə təsadüf edib. Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri İmadəddin Nəsiminin anadan olmasının 650 illiyi ilə əlaqədar 2019-cu il “Nəsimi ili” elan olunub.
Festival günlərində Bakıda və şairin doğulduğu Şamaxı şəhərində təşkil olunan tədbirlərdə Nəsimi poeziyası, böyük mütəfəkkirin fəlsəfi ideyaları müxtəlif incəsənət növləri və onların ahəngi vasitəsilə tərənnüm edilib.

Фестиваль Насими завершился гала-спектаклем. В мероприятии приняла участие Первый вице-президент Мехрибан Алиева
01.10.20191 октября в Центре Гейдара Алиева состоялся заключительный гала-спектакль II Фестиваля поэзии, искусства и духовности - Насими.
В мероприятии приняла участие Первый вице-президент Азербайджана Мехрибан Алиева.
В гала-спектакле выступили деятели искусств Азербайджана, Азербайджанский государственный симфонический оркестр имени Узеира Гаджибейли, ансамбль старинных музыкальных инструментов «Эхо веков», созданный при Национальной консерватории, а также музыканты, приглашенные из Турции, Ирана, Иордании и Марокко, джазовый исполнитель из США, пианист Дан Тепфер, ханенде Эльсевяр Мурадов.
Также были представлены произведения «Колыбельная для звезд» для симфонического оркестра композитора Рахили Гасановой и «Мозаика» Аяза Гамбарли, написанная для фестиваля Насими.
Гала-спектакль в богатом художественном видеооформлении, воплотив встречу различных культур и времен, символично представил мир поэзии, искусства и духовности.
Актеры воплотили образ великого поэта Имадеддина Насими в разном возрасте.
Гала-представление продемонстрировало общечеловеческое значение поэтического мира Насими, его дух, созвучный с современностью.
Отметим, что II Фестиваль поэзии, искусства и нравственности – Насими начался 28 сентября. Фестиваль, организованный Фондом Гейдара Алиева и Министерством культуры, проводится с целью исследования и пропаганды творчества великого азербайджанского поэта и мыслителя Имадеддина Насими. В течение четырех дней были рассмотрены различные аспекты творчества Насими, философские взгляды великого поэта.
Нынешний фестиваль также совпал с 650-летним юбилеем поэта. Отметим, что Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева в связи с 650-летием со дня рождения великого азербайджанского поэта и мыслителя 2019 год объявлен «Годом Насими».
На мероприятиях, проведенных в дни фестиваля в Баку и на родине поэта - Шамахе, посредством различных жанров искусства и их гармонии воспевались поэзия Насими, философские идеи великого мыслителя.