BMT Baş katibinin müavini Liu Cenmin ilə görüş
24.06.2019İyunun 24-də Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva Bakıda keçirilən Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Dövlət Xidmətləri Forumunda iştirak edən BMT Baş katibinin iqtisadi və sosial məsələlər üzrə müavini Liu Cenmin ilə görüşüb.
Mehriban Əliyeva Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Dövlət Xidmətləri Forumunun ölkəmizdə keçirilməsi barədə verilən qərara görə minnətdarlığını ifadə edib və forumun nəticələrinin dövlət xidmətlərinin islahatları ilə bağlı proseslərə, bu istiqamətdə fikir və təcrübə mübadiləsinin aparılmasında iştirakçı ölkələrə faydalı olacağına ümid etdiyini bildirib. Azərbaycanın BMT ilə uğurlu əməkdaşlıq həyata keçirdiyini qeyd edib, Azərbaycanın müstəqilliyinin bərpa olunduğu ilk illərdən Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi nəticəsində ölkəmizdə 1 milyon qaçqın və məcburi köçkünə BMT tərəfindən göstərilən yardımı yüksək qiymətləndirib. Azərbaycanın son illərdə əldə etdiyi iqtisadi nailiyyətlərə toxunan Mehriban Əliyeva ölkəmizin həm də bir çox mötəbər beynəlxalq tədbirlərə ev sahibliyi etdiyini vurğulayıb və Bakıda Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Dövlət Xidmətləri Forumunun da uğurla keçəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Xoş sözlərə görə təşəkkür edən Liu Cenmin Forumun yüksək səviyyədə təşkilinə görə Azərbaycan rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib. Bakıda dövlət xidmətləri ilə bağlı növbəti Forumun keçirildiyini deyən Liu Cenmin bu Forumda xeyli sayda nümayəndənin iştirakının önəmini qeyd edib. Azərbaycanda dövlət xidmətlərinin çox təkmil və yüksək səviyyədə həyata keçirildiyini bildirən BMT Baş katibinin iqtisadi və sosial məsələlər üzrə müavini bütün bu işlərin Azərbaycan Prezidentinin rəhbərliyi sayəsində mümkün olduğunu vurğulayıb. BMT-nin təşkilata üzv 193 dövlətlə birgə 2032-ci il üçün Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri gündəliyinin icrası ilə məşğul olduğunu qeyd edib və bu işdə dövlət xidmətlərinin səviyyəsinin təkmilləşdirilməsinin xüsusi əhəmiyyət daşıdığını bildirib.

Meeting with Under-Secretary-General for the United Nations Department of Economic and Social Affairs Liu Zhenmin
24.06.2019On June 24, First Vice-president of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva met with Under-Secretary-General for the United Nations Department of Economic and Social AffairsLiu Zhenmin, who is participating in the UN Public Service Forum in Baku.
Mehriban Aliyeva, thanking for the decision to hold the Public Service Forum of the United Nations in Azerbaijan, expressed a hope that the Forum’s outcomes would be useful for processes associated with reforms on public services, and for the states participating in exchange of opinions and experience in this sphere. Underscoring the successful cooperation between Azerbaijan and the UN, she highly appreciated the support provided by the UN to over one million refugees and IDP in Azerbaijan, as a result of the Armenia-Azerbaijan Daghlyg Garabagh conflict, since the first days of Azerbaijan’s regaining its state independence. Touching upon the economic achievements reached by Azerbaijan in the recent years, Mehriban Aliyeva underscored that the country has hosted a number of reputable international events, expressing confidence that the UN Public Service Forum in Baku too would be successful.
Expressing gratitude for the pleasant words, Liu Zhenminthanked the Azerbaijani leadership for the high-level organization of the Forum. Liu Zhenmin noted that numerous representatives were participating in the regular Forum being held in Baku in connection with public services. Mentioning that public services were performed perfectly and on a high level in Azerbaijan, the under-secretary-general for the United Nations Department of Economic and Social Affairssaid that all these works were possible thanks to the leadership of the Azerbaijani President. Underscoring that the UN was engaged in the implementation of the agenda on the Sustainable Development Targets for 2032 together with 193 member-states, the guest said improvement of the public services’ level was of special importance.