Martın 7-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva zəlzələnin fəsadlarının aradan qaldırılması ilə bağlı görülən işlərlə tanışlıq məqsədilə Şamaxıda səfərdə olublar.
Bu il fevralın 5-i və 6-da baş verən zəlzələlər nəticəsində İsmayıllı və Ağsu rayonları ilə yanaşı, Şamaxı rayonunda da fərdi evlərə, sosial və infrastruktur obyektlərinə ziyan dəyib. İndiyədək Şamaxıda 4893 evə baxış keçirilib. Müəyyən olunub ki, Şamaxıda 244 ev kəskin qəzalıdır. Onlardan da 96-sı şəhər, 35-i qəsəbələr, 113-ü isə kəndlər üzrədir. Hazırda şəhər üzrə kəskin qəzalı hesab edilmiş evlərdən 6-sı inşa olunur. Rayonda, ümumilikdə, 1111 evin bərpasına və gücləndirməsinə ehtiyac var ki, onlardan da 561-i şəhərdə, 87-si qəsəbələrdə, 463-ü isə kəndlərdədir. Şamaxıda təbii fəlakətlə bağlı şəhər üzrə 866, qəsəbələr üzrə 123, kəndlər üzrə isə 811 olmaqla, ümumilikdə, 1800 evin təmirə ehtiyacı var.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva rayonun mərkəzində Heydər Əliyev mədəniyyət və istirahət parkında Ulu Öndərin abidəsini ziyarət ediblər, önünə gül dəstəsi qoyublar.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева прибыли в Шемахинский район
07.03.20197 марта Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева побывали в Шемахе с целью ознакомления с работой по ликвидации последствий землетрясения.
В результате землетрясений, произошедших 5 и 6 февраля этого года, наряду с Исмаиллинским и Агсуинским районами, пострадали индивидуальные дома, социальные и инфраструктурные объекты и в Шемахинском районе. На сегодняшний день в Шемахе были осмотрены 4893 дома. Было установлено, что в Шамахе 244 дома находятся в крайне аварийном состоянии. Из них 96 – в городе, 35 – в поселках и 113 – в селах. В настоящее время отстраиваются 6 домов, признанных находящимися в крайне аварийном состоянии. В целом, в районе в восстановлении и укреплении нуждаются 1111 домов, из них 561 – в городе, 87 – в поселках и 463 - в селах. В Шемахе в связи со стихийным бедствием в ремонте нуждаются 866 домов в городе, 123 – в поселках и 811 в селах - всего 1800 домов.
Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева посетили в парке культуры и отдыха Гейдара Алиева в районном центре памятник великому лидеру и возложили к нему цветы.