Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Şamaxıda zəlzələdən zərərçəkmiş ailələr üçün tikilən yeni evlərlə tanış olublar
07.03.2019Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva martın 7-də Şamaxıda zəlzələdən zərərçəkmiş ailələr üçün tikilən yeni evlərlə tanış olublar.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım əvvəlcə şəhərin Salman Mümtaz küçəsində Rasim Həsənova məxsus yeni inşa olunmuş evə gəliblər. Bu ev zəlzələ zamanı qəzalı vəziyyətə düşmüşdü.
Saray nənə: Xoş gəlmisiniz. Canım qurban, gələn ayaqlarınız var olsun.
Saray nənə: Sağ olun, qadan alım. Mehriban xanıma canım qurban.
Birinci xanım Mehriban Əliyeva: Salam. Çox şadam.
Saray nənə: Nəvəli-nəticəli olasan, ay qızım. Mənim qədər nəvə-nəticə görəsən. Mən görmüşəm, Allaha şükür. Gələn ayaqlarınıza qurban olum.
Birinci xanım Mehriban Əliyeva: Çox sağ olun, Allah sizə uzun ömür versin.
Saray nənə: Elə bil ki, Siz gəlişinizlə məni götürüb dağın başına qoymusunuz, qeyrətli balam. Çox sağ ol, çox var ol. Bizim üçün hər şey etmisiniz. Allaha çox şükür ki, gəlmisiniz.
Birinci xanım Mehriban Əliyeva: Necə ola bilərdi ki, gəlməyək.
Saray nənə: Allah haqqı mən bilirdim ki, İlham gələcək. Gələn ayaqlarına canım qurban, gəldi də, hər cür şəraiti yaratdı da. Bir ana kimi mənim hər bir sözümü də yerinə yetirdi. Gələn ayaqlarına bu canım qurban.
Mehriban Əliyeva: Mənə sizdən o qədər danışırdı ki, gözləyirdim, nə zaman gəlib sizinlə tanış olacağam.
Saray nənə: Sizin qadanızı alaram. Sağ olun ki, gəlmisiniz, mən də Sizi gözləyirdim. Mən Sizi çox istəyirəm.
Prezident İlham Əliyev: Bir ay keçdi, yenə görüşürük. Bir ay keçdi gəldim. Bir aydan sonra artıq sizin üçün gözəl ev hazırdır.
Saray nənə: Sağ olun, Sizin sayənizdə. Mən Allaha inandığım kimi bilirdim ki, gələcəksən.
Prezident İlham Əliyev: Zəlzələdən sonra birinci tikilmiş ev sizin evinizdir.
Saray nənə: Sağ olun, elədir. Hər cür şərait yaratmısan. Çox sağ ol, çox var ol. Allah-Təala ömrünüzü uzun eləsin. Yoldaşınla qarıyasan, nəvəli-nəticəli olasan.
Birinci xanım Mehriban Əliyeva: Çox sağ ol.
Saray nənə: Siz sağ olun, bizim üçün çox iş gördünüz. Allah hamınızın işini avand eləsin.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva evdə yaradılan şəraitlə tanış oldular.
Prezident İlham Əliyev: İndi şərait necədir?
Sevda Həsənova: Çox sağ olun. Sizinlə qürur duyuruq. Sağ olun ki, Azərbaycan xalqının arxasında durmusunuz.
Prezident İlham Əliyev: Burada şəklimiz var. Yəqin ki, bugünkü şəkli də əlavə edərsiniz.
Sevda Həsənova: Sağ olun. Allah Sizə cansağlığı versin. Allah köməyiniz olsun.
Prezident İlham Əliyev: Evin ölçüləri əvvəlkindən daha böyükdür.
Fövqəladə hallar naziri Kəmaləddin Heydərov: Bəli, çox böyükdür, 131 kvadratmetrdir.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva daha sonra Saray nənə və ailə üzvləri ilə birlikdə çay süfrəsi arxasında söhbət etdilər.
Saray nənə: Siz də balamsınız, özü də qeyrətli, namuslu. Qurban olum qeyrətinə, mənim başımı çox uca etmisən.
Prezident İlham Əliyev: Siz buna layiqsiniz. Bütün Azərbaycan sizi tanıyır, bütün Azərbaycan sizi sevir.
Saray nənə: Şükür Allaha, mən də qeyrətli qadın olmuşam. Üzüm bağlarında məftil çəkmişəm.
Prezident İlham Əliyev: Bir aya bu bina tikildi. O birilər də tikiləcək. Həm burada, həm Ağsuda, İsmayıllıda qəzalı, uçulan bütün binalar yenidən tikiləcək. Dünən Ağsuda idim, orada da vətəndaşlarla görüşdüm, orada da evlər uçulub. Onlara da dedim ki, bütün evlər tikiləcəkdir. Siyahı tutulub, qəzalı evlərin hamısı dövlət tərəfindən tikiləcək.
Saray nənə: Qadanı alım, ay İlham.
Sonra Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva ailə üzvlərinin istək və xahişlərini dinlədilər. Dövlətimizin başçısı bu məsələlərlə bağlı müvafiq tapşırıqlarını verdi.
Saray nənənin gəlini Sevda Həsənova: Allah köməyiniz olsun. Sizdən yerlə-göy qədər razıyıq. Biz Sizinlə qürur duyuruq, çox sağ olun, var olun.
Prezident İlham Əliyev: Zəlzələ təbii fəlakətdir. Bu, əvvəllər də olub. Bir neçə il bundan əvvəl Zaqatalada, Balakən bölgəsində də olubdur. Orada da 3 mindən çox ev yenidən tikildi. Burada da indi 1000-dən çox ev yenidən tikiləcək, bərpa olunacaq. Xoşbəxtlikdən heç kim həlak olmayıb, hamı sağ-salamatdır. Biz də sizinlə tanış olduq və yeni bir ev də tikildi. Şamaxı, Ağsu, İsmayıllı rayonlarında zəlzələdən ziyan çəkmiş qalan evlər də tikiləcək, bərpa olunacaq. Vətəndaşlar da bunu bilir. Onu da deməliyəm ki, ancaq Azərbaycanda bu işlər bu qədər qısa müddət ərzində görülür. Hər yerdə zəlzələ, daşqın olur. İnkişaf etmiş ölkələrdə dövlət, ümumiyyətlə kömək etmir, bütün evlər sığortalıdır, vətəndaş sığortanı ödəyir, zəlzələ olandan sonra sığorta şirkətinə müraciət edir. Onlar baxırlar, təhlil aparırlar. Aylarla vaxt keçir, sonra da ona sığorta pulu verilir, gedir özü tikir. Amma Azərbaycanda necədir? Zəlzələdən bir gün sonra komissiya gəldi, Fövqəladə Hallar Nazirliyi, icra hakimiyyəti. Ona görə bu bir daha göstərir ki, Azərbaycan dövləti Azərbaycan vətəndaşının yanındadır, onun arxasındadır və ağır vəziyyətə düşən vətəndaş hər zaman bilməlidir ki, dövlət ona kömək edəcək. Görülən işlər, bax, budur. Bu, birincidir. Hələ minlərlə ev tikiləcək.
Saray nənə körpəni göstərərək dedi: Bu mənim nəticəmdir, adı Emindir. Gələn ayaqlarınız var olsun. Gördüyünüz işlərə görə çox sağ olun.
Daha sonra Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Salman Mümtaz küçəsinin sakinləri ilə söhbət ediblər, onları narahat edən məsələləri dinləyiblər.
Sakinlər: Salam, xoş gəlmisiniz. Allah Sizi qorusun. Bizə şərəf verdiniz. Çox sağ olun, Allah razı olsun.
Qadın sakin: Sizə məktubum var.
Prezident İlham Əliyev: Baxaram.
Qadın sakin: Bizim də evimiz sökülür, orada tikilir.
Prezident İlham Əliyev: Uçulub? Mən baxacağam mütləq, evlərlə bağlı narahat olmayın. Bütün evlər bərpa olunacaq.
Qadın sakin: Sağ olun ki, Azərbaycanı belə tikirsiniz, qurursunuz. Allah işinizi avand etsin, Sizi ölkəmizdən əskik etməsin.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Vahid Şıxıyevin inşası davam edən evinə də baxıblar.
Prezident İlham Əliyev: Sizin evinizdir?
Vahid Şıxıyev: Xoş gəlmisiniz cənab Prezident, bəli.
Prezident İlham Əliyev: Görürsünüz, necə qısa müddət ərzində tikilir.
Vahid Şıxıyev: Sökülüb, yerində təzəsi inşa olunur. Allah Sizə cansağlığı versin, başımızın üzərindən əskik etməsin, cənab Prezident.
Prezident İlham Əliyev: Daha da gözəl ev olacaq.
Vahid Şıxıyev: Bəli, nəvələrimin, ailəmin adından Sizə dərin təşəkkürümüzü bildiririk, çox sağ olun.
Vahid Şıxıyevin həyat yoldaşı: Allah Sizi Azərbaycan xalqına çox görməsin. Biz fəxr edirik ki, Sizin kimi Prezidentimiz var.
Prezident İlham Əliyev: Çox sağ olun. Evin tikintisi təxminən nə vaxt başa çatacaq?
Fövqəladə hallar naziri Kəmaləddin Heydərov: Təxminən bir aya, ay yarıma.
Prezident İlham Əliyev: Bir aya. İndi siz harada yaşayırsınız?
Vahid Şıxıyev: Biz yaxın qohumun evində yaşayırıq. Sağ olsun qohum-əqrəba.
Prezident İlham Əliyev: Bir az gözləyin, maksimum bir aya tikiləcək.
Vahid Şıxıyev: Allah köməyiniz olsun.
Prezident İlham Əliyev: Saray nənənin evini də görürsünüz.
Vahid Şıxıyevin həyat yoldaşı: Allah Sizdən razı olsun.
Dövlətimizin başçısı İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Teymur Əliyarbəyov küçəsində Elmira Həsənovaya məxsus yeni yaşayış evində də yaradılan şəraitlə tanış olublar.
Elmira Həsənova: Salam, xoş gəlmisiniz.
Mehriban Əliyeva: Salam, sizinlə telefonla danışmışdıq.
Prezident İlham Əliyev: Şərait necədir?
Elmira Həsənova: Çox sağ olun, hər şey əladır. Sənə qurban olum.
Elmira Həsənovanın qızı: Mehriban xanım, mən həmişə Sizi görmək istəyirdim.
Mehriban Əliyeva: Eləmi, mən də səni.
Elmira Həsənova: Allah Sizi əskik etməsin.
Zəlzələ zamanı şəhərin Səttar Bəhlulzadə küçəsində Vüqar Teyfurovun evi də qəzalı vəziyyətə düşmüşdü. Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva həmin evin yerində yeni inşa edilən evdə yaradılan şəraitlə maraqlanıblar.
Vüqar Teyfurov: Xoş gəlmisiniz, cənab Prezident.
Mehriban Əliyeva: Xoş gördük.
Prezident İlham Əliyev: Ev hazırdır?
Vüqar Teyfurov: Allah köməyiniz olsun, tam hazırdır. Ailəmiz adından təşəkkür edirik. Çox sağ olun, Allah Sizi var eləsin. Çiçəklənən Azərbaycan naminə Allah Sizə ömür versin, tikin, yaradın.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım evdə yaradılan şəraitlə tanış olublar.
Prezident İlham Əliyev: Pianino da var. Sən ifa edirsən?
Vüqar Teyfurov: Bəli, cənab Prezident, mən musiqiçiyəm. Bağışlayın, əgər istəsəniz Sizin üçün musiqi də ifa edə bilərəm.
Prezident İlham Əliyev: Olar, buyur.
Sonra dövlətimizin başçısı və birinci xanım Vüqar Teyfurovun ifasını dinlədilər.
Prezident İlham Əliyev: “Ana” və “Xalq Heydər söyləyəcək” mahnılarını çox gözəl ifa etdin. Özü də belə improvizasiya ilə.
Vüqar Teyfurov: Təşəkkür edirəm.
Daha sonra Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Şamaxı sakinləri ilə görüşüblər.
Sakinlər: Xoş gəlmisiniz cənab Prezident.
Sakin: Cənab Prezident, bu uşağın adı da İlham Əliyevdir. Səni görməkdən ötrü gəlib.
Sakin: Sənə qurban olum. Müəlliməm, qocaman müəlliməyəm.
Sakin: Sizi salamlayıram. Xoş gəlmisiniz.
Sakin: Sizi salamlayırıq, dəstəkləyirik, xoş gəlmisiniz.
Sakin: Uşağımın köməyə ehtiyacı var.
Prezident İlham Əliyev: Mən sizə kömək edərəm.
Sakin: Fəxr edirik ki, Sizin kimi Prezidentimiz var.
Prezident İlham Əliyev: Sağ olun. Mən də sizinlə fəxr edirəm. Narahat olmayın, bütün məktublara baxılacaq.
Sakin: Cənab Prezident Sizə minnətdarıq. Mənim də kreditlə bağlı problemim vardı. Bu məsələnin həlli ilə bağlı verdiyiniz fərmana görə təşəkkür edirəm.
Prezident İlham Əliyev: Nə qədər götürmüşdün?
Sakin: Beş min dollar götürmüşdüm. Hətta mənə kompensasiya da çatacaq.
Prezident İlham Əliyev: Sənə pul da qaytaracaqlar.
Sakinlər: Allah Sizi var eləsin. Allah Sizi bu xalqın üstündən əskik eləməsin.
Daha sonra Prezident İlham Əliyev çıxış edərək dedi:
- Əziz dostlar, sizi salamlayıram. Şamaxıda baş vermiş zəlzələ nəticəsində dağılmış bütün evlər yenidən tikiləcək, bərpa ediləcək. Bilirsiniz ki, zəlzələdən dərhal sonra mən Şamaxıya gəldim, vəziyyətlə tanış oldum. Dərhal göstəriş verdim ki, evlər qısa müddət ərzində bərpa edilsin, tikilsin. Bu gün artıq biz ilk evlərin, o cümlədən Saray nənənin evinin açılışını etdik. Bir neçə başqa ev də tikilib. İndi çoxmənzilli yeni binanın təməli qoyulacaqdır. Şamaxı, Ağsu, İsmayıllı rayonlarında minlərlə ev tikiləcək və yenidən bərpa ediləcək. Azərbaycan dövləti hər zaman öz vətəndaşının yanındadır. Bizim sosial siyasətimiz güclü siyasətdir və zəlzələdən ziyan görmüş bütün evlər dövlət vəsaiti hesabına tikiləcək və bərpa ediləcəkdir.
Mənə dünən Ağsu rayonunda, eyni zamanda, bu gün Şamaxı rayonunda məktublar verilib. Bütün məktublara baxılacaq. Burada müxtəlif təkliflər, müxtəlif şikayətlər, xahişlər var. Məhkəmə işləri, evlə, işsizliklə, sosial ədalətsizliklə bağlı məktublar var. Hər bir məktuba diqqətlə baxılacaq. Xahiş edirəm məktubları mənim köməkçilərimə çatdırın. Mən özüm bunlara baxacağam və lazımi göstərişlər veriləcəkdir. Azərbaycan dövləti öz sosial siyasətini aparmaqda israrlıdır. Vətəndaşları narahat edən bütün məsələlər öz həllini tapacaq. Mən gəlmişəm sizdən bunu eşidim. Bu dəstəyə görə, bu hörmətə görə sizə təşəkkür edirəm, sizi bağrıma basıram. Əmin ola bilərsiniz ki, bütün məsələlər həll olunacaq.
Rayon ağsaqqalı: Cənab Prezident xoş gəlmisiniz.
Rayon ağsaqqalı: Siz bütün Azərbaycan xalqının arxası, dayağısınız. Biz şamaxılılar Sizi çox istəyirik.
Prezident İlham Əliyev: Mən də sizi çox istəyirəm.
Rayon ağsaqqalı: Çox sağ olun. Alla Sizə ömür versin.
Prezident İlham Əliyev: İndi də bu ərazidə gözəl çoxmənzilli bir ev tikiləcək.
Rayon ağsaqqalı: Gəlib baxmışam, çox iş görmüsünüz.
Prezident İlham Əliyev: Sözünüz var mənə?
Rayon ağsaqqalı: Mənim sözüm odur ki, sovet hökuməti 70 il çalışdı, şəhərlə kənd arasındakı fərqi aradan qaldırsın. Lakin bunu bacarmadı. Amma Prezident İlham Əliyev cənabları 15 il müddətində bu fərqi götürdü. Bax, Şamaxının başı Dəmirçi, ayağı Quşçu kəndidir.
Prezident İlham Əliyev: Dəmirçiyə də yol çəkdik.
Rayon ağsaqqalı: Hər ikisinə asfalt yol var.
Prezident İlham Əliyev: Lahıca qədər.
Rayon ağsaqqalı: Əgər oraya maşın gedirsə, Şamaxının elə bir kəndi yoxdur ki, ora maşın işləməsin. Çox sağ olun.
Prezident İlham Əliyev: Düzdür, sağ olun.
Rayon ağsaqqalı: Qaz yaxşı, işıq yaxşı, su yaxşı, dolanırıq. Allah ömür versin.
Prezident İlham Əliyev: Çalışıram hər şey edim ki, vətəndaşlar daha da yaxşı yaşasınlar. Yol, qaz, işıq, su, iş yerləri. İndi şikayətlər verildi, onlara da baxılacaq. Zəlzələdən ziyan dəymiş evlər yenidən tikiləcək. Cəmi bir ay keçib, artıq bir neçə ev hazırdır, bir neçə evin tikintisi gedir. İndi çoxmənzilli binanın təməli qoyulur. Dağılmış, uçulmuş bütün evlər yenidən tikiləcək. Bəlkə də əvvəlki evlərdən 100 dəfə daha yaxşı olacaq.
Rayon ağsaqqalı: Bir söz deyim, Mehriban xanım bizə bir neçə avtobus göndərib. Gecə-gündüz işləyir. İndi Şamaxının bütün kəndlərinə avtobus gedir. Allah işinizi avand eləsin.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с домами, построенными в Шемахе для семей, пострадавших от землетрясения
7 марта Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с домами, построенными в Шемахе для семей, пострадавших от землетрясения.
Вначале Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева побывали в новом доме по улице Салмана Мумтаза, принадлежащем Расиму Гасанову. Этот дом в результате землетрясения пришел в аварийное состояние.
Бабушка Сарай: Добро пожаловать.
Бабушка Сарай: Спасибо. Благодарю и Мехрибан ханым.
Первая леди Мехрибан Алиева: Здравствуйте. Очень рада.
Бабушка Сарай: Да ниспошлет тебе Аллах много внуков и правнуков, доченька. Столько же, сколько у меня. У меня их много, хвала Аллаху. Добро пожаловать.
Первая леди Мехрибан Алиева: Большое спасибо, да ниспошлет вам Аллах долголетия.
Бабушка Сарай: Своим приездом Вы так воодушевили меня. Большое спасибо. Вы все сделали для нас. Хвала Аллаху за то, что приехали.
Первая леди Мехрибан Алиева: Разве мы могли не приехать.
Бабушка Сарай: Клянусь Аллахом, я знала, что Ильхам приедет. Приехал и создал все условия. И исполнил все мои пожелания, как матери.
Мехрибан Алиева: Он так много рассказал мне о вас, что я с нетерпением ожидала знакомства с вами.
Бабушка Сарай: Спасибо, что приехали, я тоже ждала вас. Я очень люблю вас.
Президент Ильхам Алиев: Прошел месяц, и мы снова встречаемся. Я приехал спустя месяц. Через месяц для вас уже будет готов красивый дом.
Бабушка Сарай: Спасибо, благодаря Вам. Я знала, что ты приедешь.
Президент Ильхам Алиев: Первый дом, построенный после землетрясения, - ваш.
Бабушка Сарай: Да, это так. Спасибо. Ты создал все условия. Большое спасибо. Да ниспошлет вам Аллах долголетия. Желаю, чтобы вы состарились вместе, чтобы у вас было много внуков и правнуков.
Бабушка Сарай: Спасибо вам, вы многое сделали для нас. Да поможет вам Аллах.
Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с созданными в доме условиями.
Президент Ильхам Алиев: Как вам условия сейчас?
Невестка бабушки Сарай Севда Гасанова: Большое спасибо. Мы гордимся Вами. Спасибо за то, что поддерживаете азербайджанский народ.
Президент Ильхам Алиев: Здесь есть наша фотография. Наверное, вы добавите и сегодняшний снимок.
Севда Гасанова: Спасибо. Да ниспошлет Вам Аллах здоровья. Да поможет Вам Аллах.
Президент Ильхам Алиев: Этот дом больше, чем прежний.
Министр по чрезвычайным ситуациям Кямаледдин Гейдаров: Да, намного больше, 131 квадратный метр.
Затем Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева побеседовали с бабушкой Сарай и членами ее семьи за чаем.
Бабушка Сарай: Вы тоже мои дети, честные, очень достойные. Горжусь вами.
Президент Ильхам Алиев: Вы заслуживаете этого. Весь Азербайджан знает и любит вас.
Бабушка Сарай: Хвала Всевышнему, я тоже была сильной женщиной. Работала на виноградных плантациях.
Президент Ильхам Алиев: Дом был построен за месяц. Будут построены и остальные. И здесь, и в Агсу, и в Исмаиллы все аварийные, разрушенные здания будут отстроены заново. Вчера я был в Агсу, встретился там с гражданами, там тоже есть разрушенные дома. Я и им сказал, что все дома будут построены. Составлен список, все аварийные дома будут отстроены государством.
Бабушка Сарай: Спасибо, Ильхам. Да хранит тебя Аллах.
Затем Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева выслушали пожелания и просьбы членов семьи. Глава государства дал соответствующие поручения по данным вопросам.
Севда Гасанова: Да поможет Вам Аллах. Мы очень довольны Вами. Мы гордимся Вами, большое спасибо.
Президент Ильхам Алиев: Землетрясение – стихийное бедствие. Оно случалось и раньше. Несколько лет назад произошло в Загатале, Балакянском регионе. Там тоже более 3 тысяч домов были заново отстроены. Здесь тоже будет заново отстроено и восстановлено более 1000 домов. К счастью, никто не погиб, все живы-здоровы. Мы познакомились с вами, построен новый дом. Пострадавшие от землетрясения остальные дома в Шемахинском, Агсуинском, Исмаиллинском районах также будут отстроены заново, восстановлены. И граждане знают это. Должен также сказать, что только в Азербайджане эти работы выполняются в столь короткий срок. Землетрясения, наводнения происходят повсюду. В развитых странах государство вообще не помогает, все дома застрахованы, граждане выплачивают страховой взнос и после землетрясения обращаются в страховую компанию. А те рассматривают, анализируют. Проходят месяцы, затем гражданам выплачивают страховые деньги, и они сами строят свои дома. А как происходит в Азербайджане? Через день после землетрясения прибыла комиссия, Министерство по чрезвычайным ситуациям, исполнительная власть. Это еще раз показывает, что Азербайджанское государство находится рядом со своим гражданином, поддерживает его, и гражданин, оказавшийся в тяжелом положении, всегда должен знать, что государство ему поможет. Вот проделанная работа. Это – первый дом. Будут построены еще тысячи домов.
Бабушка Сарай, показывая младенца, сказала: Это – мой правнук, его зовут Эмин. Спасибо, что приехали. Большое спасибо за все, что Вы сделали.
После этого Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева побеседовали с жителями улицы Салмана Мумтаза, выслушали беспокоящие вопросы.
Жители: Здравствуйте, добро пожаловать. Да хранит Вас Аллах. Вы удостоили нас большой чести. Большое спасибо.
Жительница: У меня письмо Вам.
Президент Ильхам Алиев: Я рассмотрю его.
Жительница: Наш дом тоже сносится, отстраивается там заново.
Президент Ильхам Алиев: Он разрушен? Я обязательно рассмотрю. Что касается домов, не беспокойтесь. Все дома будут восстановлены.
Жительница: Спасибо за то, что Вы так строите и созидаете в Азербайджане. Да поможет Вам Аллах, дай бог, чтобы Вы всегда руководили нашей страной.
Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева также посмотрели строящийся дом Вахида Шихыева.
Президент Ильхам Алиев: Это ваш дом?
Вахид Шихыев: Добро пожаловать, господин Президент. Да.
Президент Ильхам Алиев: Видите, как быстро строят.
Вахид Шихыев: Снесли, на его месте строится новый. Да ниспошлет Вам Аллах здоровья, долгой жизни, господин Президент.
Президент Ильхам Алиев: Будет еще более красивый дом.
Вахид Шихыев: Да, от имени моих внуков, моей семьи выражаем Вам глубокую признательность, большое спасибо.
Супруга Вахида Шихыева: Да хранит Вас Аллах на благо азербайджанского народа. Мы гордимся тем, что у нас такой Президент, как Вы.
Президент Ильхам Алиев: Большое спасибо. Когда примерно завершится строительство дома?
Министр по чрезвычайным ситуациям Кямаледдин Гейдаров: Приблизительно через месяц, полтора.
Президент Ильхам Алиев: За один месяц. Где вы сейчас живете?
Вахид Шихыев: Мы живем у близких родственников. Спасибо родным и близким.
Президент Ильхам Алиев: Подождите немного. Максимум за месяц будет построен.
Вахид Шихыев: Да поможет Вам Аллах.
Президент Ильхам Алиев: Вы видите и дом бабушки Сарай.
Супруга Вахида Шихыева: Пусть Аллах будет доволен Вами.
Глава государства Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева также ознакомились с условиями, созданными в новом жилом доме на улице Теймура Алиярбекова, принадлежащем Эльмире Гасановой.
Эльмира Гасанова: Здравствуйте, добро пожаловать.
Мехрибан Алиева: Здравствуйте, мы говорили с вами по телефону.
Президент Ильхам Алиев: Как условия?
Эльмира Гасанова: Большое спасибо, все отлично.
Дочь Эльмиры Гасановой: Мехрибан ханым, я всегда хотела увидеть Вас.
Мехрибан Алиева: Правда? А я тебя.
Эльмира Гасанова: Да хранит Вас Аллах.
В результате землетрясения дом Вугара Тейфурова на улице Саттара Бахлулзаде также оказался в аварийном состоянии. Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева поинтересовались условиями, созданными в новом доме, построенном на месте старого.
Вугар Тейфуров: Добро пожаловать, господин Президент.
Мехрибан Алиева: Добрый день.
Президент Ильхам Алиев: Дом готов?
Вугар Тейфуров: Да поможет Вам Аллах, полностью готов. Благодарим Вас от имени нашей семьи. Большое спасибо, да хранит Вас Аллах. Да ниспошлет Вам Аллах долголетия во имя процветающего Азербайджана, стройте, созидайте.
Глава государства и первая леди ознакомились с созданными в доме условиями.
Президент Ильхам Алиев: И пианино есть. Ты играешь?
Вугар Тейфуров: Да, господин Президент, я – музыкант. Простите, если пожелаете, могу исполнить для Вас.
Президент Ильхам Алиев: Можно, пожалуйста.
Затем глава государства и первая леди послушали исполнение Вугара Тейфурова.
Президент Ильхам Алиев: Ты прекрасно исполнил песни «Мать» и «Народ скажет «Гейдар». Причем, с такой импровизацией.
Вугар Тейфуров: Благодарю.
Затем Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева встретились с жителями Шемахи.
Житель: Господин Президент, этого ребенка зовут Ильхам Алиев. Он пришел, чтобы увидеть тебя.
Жительница: Я – учительница, ветеран.
Житель: Приветствую Вас. Добро пожаловать.
Житель: Мы приветствуем и поддерживаем Вас, добро пожаловать.
Житель: Мой ребенок нуждается в помощи.
Президент Ильхам Алиев: Я помогу вам.
Житель: Мы гордимся тем, что у нас такой Президент, как Вы.
Президент Ильхам Алиев: Спасибо. Я тоже горжусь вами. Не беспокойтесь, все письма будут рассмотрены.
Житель: Господин Президент, мы признательны Вам. У меня была проблема, связанная с кредитом. Благодарю за изданный вами указ, связанный с решением данного вопроса.
Президент Ильхам Алиев: Сколько ты взял?
Житель: Пять тысяч долларов. Мне даже полагается компенсация.
Президент Ильхам Алиев: Тебе еще и деньги вернут.
Далее Президент Ильхам Алиев сказал:
-Дорогие друзья, приветствую вас. Все дома в Шемахе, разрушенные в результате землетрясения, будут заново отстроены, восстановлены. Вам известно, что сразу после землетрясения я приехал в Шемаху, ознакомился с ситуацией. Я немедленно дал указание в короткий срок восстановить и построить дома. Сегодня мы уже отметили открытие первых домов, в том числе дома бабушки Сарай. Построено и несколько других домов. Сейчас будет заложен фундамент нового многоквартирного здания. В Шемахинском, Агсуинском, Исмаиллинском районах будут построены и восстановлены тысячи домов. Азербайджанское государство всегда рядом со своим гражданином. У нас сильная социальная политика, и все пострадавшие от землетрясения дома будут построены и восстановлены за счет государственных средств.
Вчера в Агсуинском, а сегодня в Шемахинском районе мне передали письма. Все они будут рассмотрены. Письма содержат различные предложения, жалобы, просьбы. Есть письма, связанные с судебными делами, жильем, безработицей, социальной несправедливостью. Каждое письмо будет внимательно рассмотрено. Прошу передать их моим помощникам. Я сам рассмотрю их, и будут даны необходимые указания. Азербайджанское государство решительно проводит свою социальную политику. Все беспокоящие граждан вопросы найдут свое решение. Я приехал, чтобы услышать это от вас. Благодарю вас за эту поддержку, за это уважение, крепко обнимаю. Можете быть уверены в том, что все вопросы будут решены.
Аксакал района: Господин Президент, добро пожаловать.
Аксакал района: Вы являетесь опорой для всего азербайджанского народа. Мы, шемахинцы, очень любим Вас.
Президент Ильхам Алиев: Я тоже очень люблю вас.
Аксакал района: Большое спасибо. Да ниспошлет Вам Аллах долголетия.
Президент Ильхам Алиев: Теперь на этой территории будет построен красивый многоквартирный дом.
Аксакал района: Я приходил и смотрел, вы проделали большую работу.
Президент Ильхам Алиев: Вы что-то хотите мне сказать?
Аксакал района: Я хочу сказать, что советское правительство 70 лет старалось устранить различие между городом и селом. Но не сумело. А Президент Ильхам Алиев за 15 лет устранил это различие. Посмотри, Шемаха начинается с села Демирчи, а заканчивается в селе Гушчу.
Президент Ильхам Алиев: Мы проложили дорогу и в Демирчи.
Аксакал района: В оба села проложена асфальтовая дорога.
Президент Ильхам Алиев: До Лагича.
Аксакал района: Если туда едет машина, то в Шемахе тем более нет такого села, куда невозможно было бы проехать на машине. Большое спасибо.
Президент Ильхам Алиев: Правильно, спасибо.
Аксакал района: Есть газ, свет и вода, мы нормально живем. Да дарует Вам Аллах долгую жизнь.
Президент Ильхам Алиев: Стараюсь делать все, чтобы граждане жили еще лучше. Дорога, газ, свет, вода, рабочие места. Сейчас передали жалобы, они тоже будут рассмотрены. Дома, пострадавшие от землетрясения, будут построены заново. Прошел всего лишь месяц, уже готовы несколько домов, идет строительство еще нескольких. Сейчас закладывается фундамент многоквартирного здания. Все разрушенные дома будут отстроены заново. Может даже они будут в 100 раз лучше прежних.
Аксакал района: Хочу кое-что сказать. Мехрибан ханым направила нам несколько автобусов. Они работают днем и ночью. Сейчас во все села Шемахи ходят автобусы. Пусть Аллах дарует вам удачу во всех делах.