Prezident İlham Əliyev Ukraynada yaşayan soydaşlarımız Sabir və Umud Şirinov qardaşlarını “İgidliyə görə” medalı ilə təltif edib
01.02.2019Fevralın 1-də Bakı Konqres Mərkəzində Azərbaycan Gəncləri Gününə həsr olunmuş respublika toplantısı çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Ukraynada yaşayan soydaşlarımız Umud və Sabir Şirinov qardaşları ilə görüşüblər.
Dövlətimizin başçısı həyatları təhlükəyə məruz qalan insanların xilası zamanı göstərdikləri şəxsi şücaətə görə onları “İgidliyə görə” medalı ilə təltif edib.
Şirinov qardaşlarını salamlayan Prezident İlham Əliyev dedi:
- Vətənə xoş gəlmisiniz. Sizi təbrik edirəm. Çox böyük şücaət göstərmisiniz. Köməksiz vəziyyətdə olan insanları xilas etmisiniz. Öz həyatınızı risk altına salmısınız. Bu, doğrudan da çox böyük əks-səda doğurub. Əlbəttə ki, sizin bu qəhrəmanlığınız Azərbaycan xalqı haqqında daha da dolğun təsəvvür yaradılmasına xidmət göstərir. Doğrudan da xalqımızı ləyaqətlə təmsil etmisiniz. Mən sizi dəvət etdim və sizi dövlət mükafatı ilə - “İgidliyə görə” medalı ilə təltif edirəm.
Sonra Prezident İlham Əliyev medalları təqdim edib.
Daha sonra Şirinov qardaşları hadisə barədə danışıblar.
Umud Şirinov dedi:
- Biz işdən qayıdırdıq, yolda yük maşınının qoşqusu aşmışdı, amma elə bildik ki, yolu tutmayıb. Yaxınlaşanda gördük ki, artıq gecdir, yol təmiz tutulmuşdu. Biz birtəhər keçdik, az qala özümüz də qəzaya düşmüşdük. Biz yanan “KİA” maşınını görməmişdik. Biz avtomobilimizi saxlayıb buraya yığılmış adamlara iradımızı bildirdik ki, niyə xəbərdaredici nişan qoymamısınız. Heç yarım dəqiqə keçməmişdi ki, mən uşaq səsi eşitdim. Yolun kənarı çox çökəklik idi, görünmürdü. Uşaq səsi eşidəndə baxıb gördüm ki, bir maşın yanır, səs də oradan gəlir. Artıq salon təmiz yanmışdı. Dedim bəs niyə dayanmısınız? Dedilər ki, qapıları aça bilmədik, maşına baxdıq, qazla işləyir, qaz balonu var, partlaya bilər, cəhd edə bilmədik, məsləhət görmürük. Biz də qapını aça bilmədik, sonradan sürücü özü bizə dedi ki, uşağa görə qapıların mərkəzi qıfılını bağlayıbmış. Biz maşının qapılarını heç cür aça bilmədik. Gördük maşın təmiz yanır. Uşağın atası və anası yıxılı vəziyyətdə idi. Üç yaşlı uşaq qışqırırdı. Biz avtomobilin yük yerinin qapısını qırdıq, uşağı və anasını çıxardıq. Biz tələsir, ehtiyat edirdik ki, qaz balonu partlaya bilər. Mən uşağı çıxaranda kömək istədim. Yolda 25-30 nəfər dayanmışdı. Kömək istədim, heç kim yaxın durmadı. Mən qardaşıma dedim ki, bizim də övladımız var, indicə balon partlayacaq. Alovun ona çatmasına bir qarış qalıb. Sürücü komada idi, tərpənmirdi, oturacaqların arasında sıxılmış vəziyyətdə qalmışdı. Biz oturacaqları qırdıq. Sağ olsun qardaşım, dedi ki, gəl risk edək, onu da çıxaraq. Qadın yalvarırdı ki, ərini də çıxaraq. Uşaq da deyirdi ki, xahiş edirəm atamı da xilas edin. Artıq biz özümüz haqqında düşünmürdük, həyatımızı riskə qoyub kişini də çıxardıq. Bundan dəqiqə yarım sonra qaz balonu partladı.
Prezident İlham Əliyev: Siz doğrudan da qəhrəmanlıq göstərmisiniz. Mən bunu eşidəndə dedim ki, mütləq sizi dəvət etsinlər, görüşək, mən sizi “İgidliyə görə” medalı ilə təltif edim.

Президент Ильхам Алиев наградил наших соотечественников, проживающих в Украине, братьев Сабира и Умуда Шириновых медалью «За отвагу»
1 февраля в рамках республиканского собрания, посвященного Дню азербайджанской молодежи, Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева встретились в Бакинском конгресс-центре с проживающими в Украине нашими соотечественниками – братьями Умудом и Сабиром Шириновыми.
Глава государства наградил их за личное мужество, проявленное при спасении людей, жизнь которых подверглась опасности, медалью «За отвагу».
Приветствовав братьев Шириновых, Президент Ильхам АЛИЕВ сказал:
- Добро пожаловать на Родину. Поздравляю вас. Вы проявили большое мужество. Спасли людей, находившихся в беспомощном состоянии. Вы рисковали своей жизнью. Это действительно вызвало очень большой резонанс. Конечно, ваш героизм служит созданию более полного представления об азербайджанском народе. Вы действительно достойно представляли наш народ. Я пригласил вас и вручаю вам государственную награду – медаль «За отвагу».
Затем Президент Ильхам Алиев вручил медали.
Далее братья Шириновы рассказали о произошедшем.
Умуд ШИРИНОВ сказал:
- Мы возвращались с работы и увидели на дороге опрокинувшийся прицеп грузовика, но подумали, что он не загородил дорогу. Когда приблизились, поняли, что уже поздно, дорога была полностью перекрыта. Мы кое-как проехали, сами чуть не попали в аварию. Мы не видели горящий автомобиль «КIA». Мы остановили свой автомобиль и сделали собравшимся людям замечание, спросив, почему они не установили предупредительный знак. Не прошло и полминуты, как я услышал детский крик. Обочина дороги уходила вниз и не просматривалась. Услышав детский крик, я понял, что он исходит из горящей машины. Салон уже полностью сгорел. Я спросил, почему вы стоите? Мне ответили, что не можем открыть двери, машина работает на газе, в ней установлен газовый баллон, он может взорваться, мы ничего не можем сделать и не советуем. Нам тоже не удалось открыть двери, позже водитель сказал, что из-за ребенка закрыл центральный дверной замок. Нам никак не удалось открыть дверцу машины. Мы увидели, что машина полностью охвачена пламенем. Отец и мать ребенка находились в лежачем положении. Трехлетний ребенок кричал. Мы разбили дверцу багажника автомобиля и вытащили ребенка и мать. Мы спешили, опасаясь, что газовый баллон может взорваться. Извлекая ребенка, я попросил помощи. На дороге стояли человек 25-30. Я попросил помощи, но никто не подошел. Я сказал брату: у нас тоже дети, сейчас баллон взорвется. Огонь вот-вот охватит его. Водитель находился в коме, не двигался, был зажат между сидениями. Мы сорвали сидения. Спасибо брату, он сказал: давай рискнем, вытащим и его. Женщина умоляла вытащить и мужа. И ребенок просил спасти отца. Мы уже не думали о себе, подвергая жизнь риску, извлекли и мужчину. Спустя полторы минуты газовый баллон взорвался.
Президент Ильхам АЛИЕВ: Вы действительно проявили героизм. Услышав об этом, я поручил обязательно пригласить вас, чтобы встретиться с вами и наградить вас медалью «За отвагу».