Romada Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi münasibətilə ziyafət
25.09.2018Sentyabrın 25-də Romada Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi münasibətilə rəsmi ziyafət verilib.
Mehriban Əliyeva qonaqları salamlayaraq, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranma tarixinə nəzər salıb. Diqqətə çatdırıb ki, həmin dövrdə ölkəmiz üçün çox vacib addımlar atılıb: Azərbaycanda demokratiya institutları formalaşmağa başladı, azad seçkilər nəticəsində çoxmilli və çoxpartiyalı parlament yaradıldı, ölkəmiz üçün bir sıra vacib qanunlar qəbul edildi, milli ordumuz yarandı. “Biz ölkəmizdə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qurucularının xatirəsinə böyük hörmətlə yanaşırıq. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi Azərbaycanda və tərəfdaş ölkələrdə geniş şəkildə qeyd olunur”, - deyən Mehriban Əliyeva belə bir gecənin Azərbaycana dost olan İtaliyada, bu ölkənin gözəl paytaxtında – Romada keçirilməsindən məmnunluğunu ifadə edib.
Bu gün Azərbaycanın zəngin, qədim tarixə və mədəniyyətə malik olduğunu, Şərqlə Qərb arasında - qədim İpək Yolu üzərində yerləşdiyini deyən Mehriban Əliyeva əsrlər boyu burada müxtəlif sivilizasiyaların, mədəniyyətlərin, dinlərin, millətlərin nümayəndələrinin sülh, qarşılıqlı hörmət şəraitində yaşadıqlarını vurğulayıb. “Biz fəxr edirik ki, bu ənənələr bu gün də qorunub saxlanılır. Azərbaycanda multikulturalizm, dözümlülük, qarşılıqlı hörmət artıq həyat tərzidir”, - deyən Mehriban Əliyeva bu gün ölkəmizin dünyada multikulturalizm mərkəzlərindən biri kimi tanınmasının təsadüfi olmadığını, Azərbaycanda millətlərarası dialoqun qurulmasına həsr olunan bir sıra beynəlxalq tədbirlərin keçirildiyini və belə tədbirlərin BMT, UNESCO, ISESCO kimi mötəbər beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən dəstəkləndiyini vurğulayıb.
Ölkəmizin müstəqillik illərində qazandığı nailiyyətlərdən danışaraq müxtəlif sahələrdə əldə edilən uğurları qeyd edib. Azərbaycanın beynəlxalq arenadakı nüfuzunun artdığını, 2011-ci ildə ölkəmizin BMT Təhlükəsizlik Şurasına qeyri-daimi üzv seçildiyini, Azərbaycanın həm Avropa Şurasının, həm də İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının üzvü olduğunu, 2008-ci ildə Bakı şəhərində Avropa Şurasına və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv ölkələrin mədəniyyət nazirlərinin görüşünün təşkil olunduğunu, bu təşəbbüsə “Bakı Prosesi” adının verildiyini bildirib. Vurğulayıb ki, “Bakı Prosesi” xalqlar və millətlər arasında səmərəli dialoq qurmağa xidmət edir.
İtaliya-Azərbaycan münasibətlərindən danışıb, əlaqələrimizin strateji tərəfdaşlıq əsasında inkişaf etdiyini, həm siyasi, həm də iqtisadi sahədə uğurlu əməkdaşlığın qurulduğunu bildirib. Bu gün Azərbaycanda çox sağlam investisiya mühitinin mövcudluğunu bildirən Mehriban Əliyeva İtaliyanın iş adamlarını ölkəmizə dəvət edib.
Humanitar sahədəki əlaqələrə xüsusi toxunub, son illər Azərbaycandan İtaliyaya təhsil almaq üçün gedən tələbələrin sayının artdığını xoş hal kimi dəyərləndirib. Həm Azərbaycanda, həm də İtaliyada qarşılıqlı mədəniyyət günlərinin keçirildiyini, müxtəlif sərgilərin, konsertlərin, görüşlərin baş tutduğunu söyləyib. “Mən qeyd etmək istəyirəm ki, Romanın məşhur “Villa Borghese” parkında dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəviyə ucaldılan abidə Azərbaycan xalqı tərəfindən çox böyük hörmətlə qarşılanır və çox yüksək qiymətləndirilir”, - deyən Mehriban Əliyeva bu sahədə gələcəkdə də əməkdaşlığın möhkəmlənəcəyinə əminliyini ifadə edib.
“Milan Ekspo” sərgisində Azərbaycan pavilyonunun ən çox ziyarət edilən pavilyonlardan biri olduğunu qeyd edib, ölkəmizin “Ekspo-2025” Ümumdünya Sərgisinə ev sahibliyi etməsi üçün Bakı şəhərinin namizədliyini irəli sürdüyünü bildirib. “Bizim bu sahədə böyük təcrübəmiz var. Bakıda, paytaxtımızda dəfələrlə böyük beynəlxalq tədbirlər keçirilib və ümidvaram ki, əgər bizim namizədliyimiz qalib gəlsə, biz gözəl bir beynəlxalq tədbir keçirməyə nail olacağıq”, - deyən Mehriban Əliyeva İtaliyanın bu sahədəki təcrübəsinin əhəmiyyətini də vurğulayıb.

Официальный прием по случаю 100-летнего юбилея Азербайджанской Демократической Республики в Риме
25.09.201825 сентября в Риме был устроен официальный прием по случаю 100-летнего юбилея Азербайджанской Демократической Республики.
Поприветствовав гостей, Первый вице-президент напомнила об истории создания Азербайджанской Демократической Республики. Она отметила, что в тот период были предприняты очень важные для нашей страны шаги: в Азербайджане стали формироваться демократические институты, в результате свободных выборов был создан многонациональный и многопартийный парламент, принят ряд важных для нашей страны законов, была создана национальная армия. «Мы в нашей стране с большим уважением относимся к памяти основателей Азербайджанской Демократической Республики. 100-летний юбилей Азербайджанской Демократической Республики широко отмечается в Азербайджане и в странах-партнерах», - сказала Первый вице-президент, выразив удовлетворение проведением такого вечера в дружественной Азербайджану Италии, замечательной столице этой страны – Риме.
Подчеркнув, что сегодня Азербайджан обладает богатой, древней историей и культурой, он расположен между Востоком и Западом – вдоль древнего Шелкового пути, Мехрибан Алиева констатировала, что представители различных цивилизаций, культур, религий, национальностей веками жили здесь в условиях мира и взаимоуважения. «Мы гордимся тем, что эти традиции сохраняются и сегодня. Мультикультурализм, терпимость, взаимное уважение в Азербайджане – это уже образ жизни», - сказала Первый вице-президент, отметив, что неслучайно сегодня наша страна известна в мире как один из центров мультикультурализма, в Азербайджане проводится ряд международных мероприятий, посвященных установлению межнационального диалога, эти мероприятия получают поддержку таких влиятельных международных организаций, как ООН, ЮНЕСКО, ИСЕСКО.
Коснувшись успехов нашей страны в годы независимости, Мехрибан Алиева подчеркнула достижения в различных областях. Констатировав рост авторитета Азербайджана на международной арене, Первый вице-президент отметила, что в 2011 году наша страна была избрана в непостоянные члены Совета Безопасности ООН, Азербайджан является участником как Совета Европы, так и Организации Исламского Сотрудничества, в 2008 году в Баку была организована встреча министров культуры стран-членов Совета Европы и Организации Исламского Сотрудничества, а данная инициатива была названа «Бакинским процессом». Она подчеркнула, что Бакинский процесс служит установлению плодотворного диалога между народами и нациями.
Говоря об итальяно-азербайджанских отношениях, Мехрибан Алиева сказала, что наши связи развиваются на основе стратегического партнерства, налажено успешное сотрудничество как в политической, так и в экономической сфере. Отметив, что сегодня в Азербайджане господствует здоровая инвестиционная среда, Первый вице-президент пригласила итальянских бизнесменов в нашу страну.
Особо коснувшись связи в гуманитарной сфере, Первый вице-президент расценила как приятное обстоятельство увеличение в последние годы числа студентов, выезжающих из Азербайджана на учебу в Италию. Она подчеркнула, что как в Азербайджане, так и в Италии проводятся взаимные дни культуры, организуются различные выставки, концерты, встречи. «Хочу отметить, что памятник, возведенный в знаменитом римском парке «Villa Borghese» великому азербайджанскому поэту Низами Гянджеви, воспринимается азербайджанским народом с огромным уважением и получает высокую оценку», - сказала Мехрибан Алиева, выразив уверенность в дальнейшем укреплении сотрудничества в этой сфере.
Констатировав, что азербайджанский павильон на выставке «Милан Экспо» стал одним из наиболее посещаемых, Первый вице-президент Азербайджана отметила, что наша страна выдвинула кандидатуру города Баку на проведение Всемирной выставки «Экспо – 2025». «Мы имеем большой опыт в этом деле. В Баку, в нашей столице неоднократно проводились крупные международные мероприятия, и я надеюсь, что если наша кандидатура победит, мы сможем провести прекрасное международное мероприятие», - сказала Мехрибан Алиева, подчеркнув также значение опыта Италии в этой области.