Şamaxıda “Şirvan şərabları” MMC-nin üzümçülük və şərabçılıq kompleksinin açılışı olub
25.08.2018Avqustun 25-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Şamaxıya səfər çərçivəsində Meysəri kəndindəki “Şirvan şərabları” MMC-nin üzümçülük və şərabçılıq kompleksinin açılışında iştirak ediblər.
Dövlətimizin başçısına və xanımına kompleks barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, üzümçülük və şərabçılıq kompleksinin ümumi sahəsi 310 hektardır. Kompleksin ərazisində sahəsi 4398 kvadratmetr olan şərab zavodu müasir texnologiya ilə inşa edilib və Fransanın “Pera” şirkətinin avadanlıqları ilə təchiz olunub. Müəssisənin hədəfi illik 1,4 milyon litr şərab istehsalına nail olmaqdır. Həmçinin regionun turizm potensialını da nəzərə alaraq kompleksə turist turlarının təşkil olunması və nəticədə ölkəmizdə şərabçılıq turizminə töhfə vermək də müəssisənin qarşıya qoyduğu məqsədlərdəndir. Bu məqsədlə ərazidə şərab muzeyi və restoran binası, terras istifadəyə verilib, qonaqlar üçün avtodayanacaq və qonaq evi tikilib. Uşaqlar üçün əyləncə zonası da yaradılıb. Kompleksin girişində yük və minik avtomobilləri üçün nəzarət-buraxılış məntəqələri var. Ərazidə anqar binası, texnikalar üçün avtoyuma və yanacaqdoldurma məntəqəsi, mağaza və zavodun maşınları üçün avtodayanacaq tikilib. Çayın üzərində minik maşınları və piyadalar üçün körpü inşa olunub. Əraziyə uzaq məsafədən su, işıq, qaz xətləri çəkilib, yağış sularının axıdılması üçün xüsusi borular və avtomat suvarma sistemləri, təhlükəsizlik müşahidə kameraları quraşdırılıb. Zavodun işçi heyəti üçün ofis, yeməkxana və yataqxana binası inşa olunub.

В Шемахе состоялось открытие виноградарского и винодельческого комплекса ООО «Ширван шараблары»
25.08.201825 августа Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева в рамках поездки в Шемаху приняли участие в открытии виноградарского и винодельческого комплекса ООО «Ширван шараблары».
Глава государства и его супруга были проинформированы о комплексе.
Было сообщено, что общая площадь виноградарского и винодельческого комплекса составляет 310 гектаров. Винный завод площадью 4398 квадратных метров на территории комплекса построен по современным технологиям и оснащен оборудованием французской компании Pera. В качестве цели предприятие поставило производство 1,4 миллиона литров вина в год. Учитывая туристический потенциал региона, одна из целей состоит в организации туристических туров в комплекс и внесении в результате этого вклада в развитие винного туризма в нашей стране. Для этого на территории открылись музей вина и ресторан, терраса, построены автостоянка и гостевой дом для туристов. Создана развлекательная зона для детей. На въезде в комплекс действуют контрольно-пропускные пункты для грузовых и легковых автомобилей. На территории построены здание ангара, пункт мойки и заправочный пункт для техники, магазин и автостоянка для машин завода. Над рекой построен мост для легковых автомобилей и пешеходов. На территорию с дальнего расстояния проведены линии воды, света, газа, проложены специальные трубы для стока дождевых вод, установлены автоматические оросительные системы, камеры наблюдения. Для рабочего персонала завода построены офисное здание, столовая и общежитие.