Şamaxıda “Şirvan şərabları” MMC-nin üzümçülük və şərabçılıq kompleksinin açılışı olub
25.08.2018Avqustun 25-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Şamaxıya səfər çərçivəsində Meysəri kəndindəki “Şirvan şərabları” MMC-nin üzümçülük və şərabçılıq kompleksinin açılışında iştirak ediblər.
Dövlətimizin başçısına və xanımına kompleks barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, üzümçülük və şərabçılıq kompleksinin ümumi sahəsi 310 hektardır. Kompleksin ərazisində sahəsi 4398 kvadratmetr olan şərab zavodu müasir texnologiya ilə inşa edilib və Fransanın “Pera” şirkətinin avadanlıqları ilə təchiz olunub. Müəssisənin hədəfi illik 1,4 milyon litr şərab istehsalına nail olmaqdır. Həmçinin regionun turizm potensialını da nəzərə alaraq kompleksə turist turlarının təşkil olunması və nəticədə ölkəmizdə şərabçılıq turizminə töhfə vermək də müəssisənin qarşıya qoyduğu məqsədlərdəndir. Bu məqsədlə ərazidə şərab muzeyi və restoran binası, terras istifadəyə verilib, qonaqlar üçün avtodayanacaq və qonaq evi tikilib. Uşaqlar üçün əyləncə zonası da yaradılıb. Kompleksin girişində yük və minik avtomobilləri üçün nəzarət-buraxılış məntəqələri var. Ərazidə anqar binası, texnikalar üçün avtoyuma və yanacaqdoldurma məntəqəsi, mağaza və zavodun maşınları üçün avtodayanacaq tikilib. Çayın üzərində minik maşınları və piyadalar üçün körpü inşa olunub. Əraziyə uzaq məsafədən su, işıq, qaz xətləri çəkilib, yağış sularının axıdılması üçün xüsusi borular və avtomat suvarma sistemləri, təhlükəsizlik müşahidə kameraları quraşdırılıb. Zavodun işçi heyəti üçün ofis, yeməkxana və yataqxana binası inşa olunub.

Inauguration of Shirvan Wines LTD’s winegrowing and winemaking complex takes place in Shamakhy
25.08.2018On August 25, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva, in the framework of their visit to Shamakhy, attended the inauguration of Shirvan Wines LTD’s winegrowing and winemaking complex in Meysari village.
The President and the First Lady were given information about the complex. They were told that total area of this winegrowing and winemaking complex was 310 hectares. A winery with the area of 4,398 square metres was constructed in the territory of the complex, using state-of-the-art technology, and provided with equipment by “Pera” Company of France. The company’s goal is to achieve production of 1.4 million litres of wine per year. Taking into account the tourism potential of the region, the company plans also to arrange tours to the complex, whereby to contribute to the winemaking tourism in the country. To this end, a wine museum, a restaurant building and a terrace were commissioned into operation, a car parking facility and a guesthouse constructed for guests. An entertainment zone was created for kids. There is a checkpoint for trucks and passenger cars at the entrance of the complex. A hangar, car wash and petrol station, a shop and a car parking facility for the factory’s transport means were constructed on the territory. A bridge was constructed over the river, for passenger cars and pedestrians. Water, light and gas lines were built from remote areas, special pipes laid, and automatic irrigation systems and security-surveillance cameras installed on the territory. An office building, a canteen and a dormitory were constructed for the factory’s employees.