19.03.2018Martın 19-da Bakıda Azərbaycan xalqının milli bayramı - Novruz münasibətilə ümumxalq şənliyi keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Novruz şənliyində iştirak ediblər.
Dövlətimizin başçısı və xanımı əvvəlcə Qız qalasının qarşısındakı meydana gəliblər.
Bahar qız dövlətimizin başçısına səməni təqdim edib.
Ulu Dədə Qorqud xeyir-dua verərək, Novruz bayramının xalqımıza ruzi-bərəkət gətirməsini arzulayıb.
Prezident İlham Əliyev Novruz tonqalını alovlandırıb.
Dövlətimizin başçısı bayram şənliyində nitq söyləyib.
Sonra Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Dənizkənarı Milli Parka gəliblər.
Dövlətimizin başçısını və xanımını Novruz bayramının əsas personajları olan Kosa və Keçəl qarşılayıblar.
Kosa və Keçəl Prezidenti və xanımını bayram münasibətilə təbrik ediblər, dövlətimizin başçısı ilə yumurta döyüşdürüblər.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva bayram konsertinə baxıblar.
Dövlətimizin başçısı, xanımı və ümumxalq şənliyinin digər iştirakçıları Novruz bayramı münasibətilə təşkil olunan “Şərq bazarı” ilə tanış olublar.
Burada bərəkətli Azərbaycan torpağında yetişdirilmiş məhsullar nümayiş etdirilir. Paytaxtla yanaşı, regionların da fəal qoşulduğu yarmarkada kənd təsərrüfatı məhsulları ilə yanaşı, əl işləri, sənətkarlıq nümunələri, milli mətbəximizə dair müxtəlif məhsullar təqdim olunur.
Xalqımızın qədim ənənələrini, dəyərlərini, mətbəxini, məişətini əks etdirən stendlər Milli Parkda təşkil olunan bayram şənliyinə xüsusi çalar qatırdı. Burada ölkəmizin müxtəlif bölgələrini təmsil edən özfəaliyyət kollektivlərinin çıxışları və hazırlanmış sənətkarlıq nümunələri maraqla qarşılanıb. Bir tərəfdə isə gənc pəhləvanlar qurşaq tutur, idmançılar məharətlərini göstərirdilər. Ulu babalarımızdan bugünkü nəslə yadigar qalan qədim el sənətlərinin nümayiş etdirildiyi şənlikdə, həmçinin Novruz bayramının rəmzi olan müxtəlif şirniyyat nümunələri də yer almışdı.
Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və şənliyin digər iştirakçıları bu səhnələri maraqla izləyiblər, qədim el sənətlərinin nümunələrinə, Azərbaycan xalçalarına baxıblar, pəhləvanların, güləşçilərin çıxışlarını izləyiblər, “Nənələr”, “Rəfti”, “Əvəsor” folklor özfəaliyyət kollektivlərinin, “Natiq” ritm qrupunun, aşıqların, Azərbaycan Dövlət Kukla Teatrının nəzdindəki “Oyuq” teatr-studiyasının kollektivinin ifalarını dinləyiblər.
Çay süfrəsinə qonaq olan dövlətimizin başçısı və xanımı milli mətbəximizin müxtəlif nümunələrindən dadıblar.
Novruz bayramı münasibətilə milli mətbəximizə aid xüsusi olaraq 27 poçt markası hazırlanıb.
Prezident və xanımı poçt markalarını imzalayıblar və möhürləyiblər.
Dövlətimizin başçısı və xanımı Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının stendində bədii, aerobika, akrobatika və idman gimnastlarının nümunəvi çıxışlarına baxıblar.
Son illər ölkəmizdə sürətlə inkişaf edən idman növlərindən biri də velosiped idmanıdır. 2016-cı ilin avqustunda İsmayıllı rayonunda “ISMA Bikes” velosiped istehsalı zavodunun fəaliyyətə başlaması ölkəmizdə bu idman növünün inkişafına böyük təkan verib. Hazırda bu müəssisədə istehsal olunan velosipedlərə daxildə və xaricdə böyük maraq var.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva “ISMA Bikes” zavodunun istehsalı olan velosipedlərə baxıblar.
Prezident İlham Əliyevə 2018-ci il iyunun 5-9-da BMX velosipedi üzrə Azərbaycanda keçiriləcək dünya çempionatının ilk bileti təqdim olunub.
Son illər inkişafda olan idman növləri arasında cüdo da xüsusilə seçilir. Sentyabrın 20-27-də Bakıda cüdo üzrə dünya çempionatı keçiriləcək. Çempionatda 150-dək ölkədən 800-yə yaxın idmançının iştirakı gözlənilir.
Dövlətimizin başçısına cüdo üzrə dünya çempionatının ilk bileti təqdim edilib.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva kəmər güləşi üzrə idmançıların çıxışlarını da izləyiblər.
Ümumxalq şənliyində Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin “Azərmarka” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyəti tərəfindən Novruz bayramına həsr olunmuş xüsusi stend hazırlanıb.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım Novruz bayramına həsr olunan markanın ilk nüsxəsini imzalayaraq möhürləyiblər. Bununla da tarixi əhəmiyyət qazanan bu marka “Azərpoçt” MMC vasitəsilə dövriyyəyə buraxılıb.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva “Bakı Şəhər Halqası” Əməliyyat Şirkətinin nümayəndələri ilə görüşüblər.
Azərbaycan Prezidenti onun pişvazına və bayram gəzintisinə çıxmış Bakı sakinlərinə və paytaxtımızın qonaqlarına Novruz münasibətilə bir daha xoş arzularını yetirib.
Novruz bayramı münasibətilə keçirilən ümumxalq şənliyində Milli Məclisin sədri Oqtay Əsədov, Prezident Administrasiyasının rəhbəri Ramiz Mehdiyev və digər rəsmi şəxslər iştirak ediblər.
Bayram şənliyi incəsənət ustalarının, el sənətkarlarının ifasında rəngarəng konsert proqramı ilə davam edib.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие во всенародном веселье по случаю Новруз байрамы
19.03.201819 марта в Баку было проведено всенародное веселье по случаю национального праздника азербайджанского народа – Новруза.
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в веселье по случаю Новруза.
Сначала глава государства и его супруга прибыли на площадь перед Девичьей башней.
Девушка-Весна преподнесла главе государства семени.
Благословив наш народ, Деде Горгуд пожелал, чтобы Новруз байрамы даровал ему благосостояние и достаток.
Президент Ильхам Алиев зажег костер Новруза.
Глава государства выступил с речью на праздничном веселье.
Затем Президент Азербайджана Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева и участники всенародного веселья пришли в Приморский национальный парк.
С интересом были встречены выступления кружков самодеятельности, групп песни и пляски, прибывших из различных регионов Азербайджана.
Главу государства и его супругу встретили главные персонажи Новруз байрамы – Кёса и Кечал.
Kёса и Кечал поздравили Президента и его супругу с праздником, посоревновались с главой государства в битье яиц.
Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева посмотрели праздничный концерт.
Глава государства, его супруга и другие участники всенародного веселья ознакомились с «Восточным базаром», организованным по случаю Новруз байрамы.
Здесь представлена продукция, выращенная на благодатной азербайджанской земле. На ярмарке, в которой наряду со столицей активно участвуют и регионы, представлены не только сельскохозяйственная продукция, но и образцы прикладного искусства, ремесел, различные блюда нашей национальной кухни.
Стенды, отражающие древние традиции, ценности, кухню, быт нашего народа, придавали особые оттенки организованному в Национальном парке праздничному торжеству. Здесь с интересом были встречены выступления коллективов самодеятельности, представляющих различные регионы страны. Неподалеку мерились силами пехлеваны, демонстрировали свое мастерство спортсмены.
Президент Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева и другие участники торжества с интересом посмотрели эти сцены, ознакомились с образцами древних народных ремесел, азербайджанскими коврами, понаблюдали за выступлениями пехлеванов, борцов, послушали выступления фольклорных самодеятельных коллективов «Ненеляр», «Рафти», «Авасор», ритм-группы «Натиг», ашугов, коллектива театра-студии «Оюг» при Азербайджанском государственном кукольном театре.
Глава государства и его супруга, приглашенные к чайному столу, попробовали различные блюда нашей национальной кухни.
По случаю Новруз байрамы специально подготовлены 27 почтовых марок, посвященных нашей национальной кухне.
Президент и его супруга подписали почтовые марки.
Глава государства и его супруга посмотрели на стенде Федерации гимнастики Азербайджана показательные выступления спортсменов в таких видах спорта, как художественная, спортивная гимнастика, аэробика и акробатика.
Одним из стремительного развивающихся в последние годы видов спорта является велосипедный спорт. Запуск в августе 2016 года в Исмаиллинском районе завода по производству велосипедов ISMA Bikes внес придал большой импульс развитию этого вида спорта. В настоящее время к велосипедам, выпускаемым на данном предприятии, есть большой интерес внутри страны и за рубежом.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева посмотрели велосипеды, производимые заводом ISMA Bikes.
Президенту Ильхаму Алиеву был вручен первый билет на чемпионат мира по велосипеду BMX, который 5-9 июня 2018 года пройдет в Азербайджане.
Среди развивающихся за последние годы видов спорта особо выделяется дзюдо. 20-27 сентября в Баку пройдет чемпионат мира по дзюдо. В чемпионате ожидается участие около 800 спортсменов из 150 стран.
Главе государства были вручены два билета на чемпионат мира по дзюдо.
Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева посмотрели также выступления спортсменов по борьбе на поясах.
Общество с ограниченной ответственностью «Азермарка» Министерства транспорта, связи и высоких технологий подготовило для общенародного веселья специальный стенд, посвященный Новруз байрамы.
Глава государства и первая леди подписали и поставили штемпель на первом экземпляре марки, посвященной Новруз байрамы. Таким образом, эта марка, приобретя историческое значение, была выпущена в обращение посредством ООО «Азерпочт».
Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева встретились с представителями Операционной компании «Бакинское городское кольцо».
По случаю Новруза Президент Азербайджана еще раз выразил добрые пожелания жителям Баку и гостям столицы, вышедшим на встречу с ним и праздничную прогулку.
Во всенародном веселье по случаю Новруз байрамы приняли участие председатель Милли Меджлиса Огтай Асадов, руководитель Администрации Президента Рамиз Мехтиев и другие официальные лица.
Праздничное торжество продолжилось красочной концертной программой, в которой выступили мастера искусств и народные исполнители.