19.03.2018Martın 19-da Bakıda Azərbaycan xalqının milli bayramı - Novruz münasibətilə ümumxalq şənliyi keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Novruz şənliyində iştirak ediblər.
Dövlətimizin başçısı və xanımı əvvəlcə Qız qalasının qarşısındakı meydana gəliblər.
Bahar qız dövlətimizin başçısına səməni təqdim edib.
Ulu Dədə Qorqud xeyir-dua verərək, Novruz bayramının xalqımıza ruzi-bərəkət gətirməsini arzulayıb.
Prezident İlham Əliyev Novruz tonqalını alovlandırıb.
Dövlətimizin başçısı bayram şənliyində nitq söyləyib.
Sonra Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Dənizkənarı Milli Parka gəliblər.
Dövlətimizin başçısını və xanımını Novruz bayramının əsas personajları olan Kosa və Keçəl qarşılayıblar.
Kosa və Keçəl Prezidenti və xanımını bayram münasibətilə təbrik ediblər, dövlətimizin başçısı ilə yumurta döyüşdürüblər.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva bayram konsertinə baxıblar.
Dövlətimizin başçısı, xanımı və ümumxalq şənliyinin digər iştirakçıları Novruz bayramı münasibətilə təşkil olunan “Şərq bazarı” ilə tanış olublar.
Burada bərəkətli Azərbaycan torpağında yetişdirilmiş məhsullar nümayiş etdirilir. Paytaxtla yanaşı, regionların da fəal qoşulduğu yarmarkada kənd təsərrüfatı məhsulları ilə yanaşı, əl işləri, sənətkarlıq nümunələri, milli mətbəximizə dair müxtəlif məhsullar təqdim olunur.
Xalqımızın qədim ənənələrini, dəyərlərini, mətbəxini, məişətini əks etdirən stendlər Milli Parkda təşkil olunan bayram şənliyinə xüsusi çalar qatırdı. Burada ölkəmizin müxtəlif bölgələrini təmsil edən özfəaliyyət kollektivlərinin çıxışları və hazırlanmış sənətkarlıq nümunələri maraqla qarşılanıb. Bir tərəfdə isə gənc pəhləvanlar qurşaq tutur, idmançılar məharətlərini göstərirdilər. Ulu babalarımızdan bugünkü nəslə yadigar qalan qədim el sənətlərinin nümayiş etdirildiyi şənlikdə, həmçinin Novruz bayramının rəmzi olan müxtəlif şirniyyat nümunələri də yer almışdı.
Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və şənliyin digər iştirakçıları bu səhnələri maraqla izləyiblər, qədim el sənətlərinin nümunələrinə, Azərbaycan xalçalarına baxıblar, pəhləvanların, güləşçilərin çıxışlarını izləyiblər, “Nənələr”, “Rəfti”, “Əvəsor” folklor özfəaliyyət kollektivlərinin, “Natiq” ritm qrupunun, aşıqların, Azərbaycan Dövlət Kukla Teatrının nəzdindəki “Oyuq” teatr-studiyasının kollektivinin ifalarını dinləyiblər.
Çay süfrəsinə qonaq olan dövlətimizin başçısı və xanımı milli mətbəximizin müxtəlif nümunələrindən dadıblar.
Novruz bayramı münasibətilə milli mətbəximizə aid xüsusi olaraq 27 poçt markası hazırlanıb.
Prezident və xanımı poçt markalarını imzalayıblar və möhürləyiblər.
Dövlətimizin başçısı və xanımı Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının stendində bədii, aerobika, akrobatika və idman gimnastlarının nümunəvi çıxışlarına baxıblar.
Son illər ölkəmizdə sürətlə inkişaf edən idman növlərindən biri də velosiped idmanıdır. 2016-cı ilin avqustunda İsmayıllı rayonunda “ISMA Bikes” velosiped istehsalı zavodunun fəaliyyətə başlaması ölkəmizdə bu idman növünün inkişafına böyük təkan verib. Hazırda bu müəssisədə istehsal olunan velosipedlərə daxildə və xaricdə böyük maraq var.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva “ISMA Bikes” zavodunun istehsalı olan velosipedlərə baxıblar.
Prezident İlham Əliyevə 2018-ci il iyunun 5-9-da BMX velosipedi üzrə Azərbaycanda keçiriləcək dünya çempionatının ilk bileti təqdim olunub.
Son illər inkişafda olan idman növləri arasında cüdo da xüsusilə seçilir. Sentyabrın 20-27-də Bakıda cüdo üzrə dünya çempionatı keçiriləcək. Çempionatda 150-dək ölkədən 800-yə yaxın idmançının iştirakı gözlənilir.
Dövlətimizin başçısına cüdo üzrə dünya çempionatının ilk bileti təqdim edilib.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva kəmər güləşi üzrə idmançıların çıxışlarını da izləyiblər.
Ümumxalq şənliyində Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin “Azərmarka” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyəti tərəfindən Novruz bayramına həsr olunmuş xüsusi stend hazırlanıb.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım Novruz bayramına həsr olunan markanın ilk nüsxəsini imzalayaraq möhürləyiblər. Bununla da tarixi əhəmiyyət qazanan bu marka “Azərpoçt” MMC vasitəsilə dövriyyəyə buraxılıb.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva “Bakı Şəhər Halqası” Əməliyyat Şirkətinin nümayəndələri ilə görüşüblər.
Azərbaycan Prezidenti onun pişvazına və bayram gəzintisinə çıxmış Bakı sakinlərinə və paytaxtımızın qonaqlarına Novruz münasibətilə bir daha xoş arzularını yetirib.
Novruz bayramı münasibətilə keçirilən ümumxalq şənliyində Milli Məclisin sədri Oqtay Əsədov, Prezident Administrasiyasının rəhbəri Ramiz Mehdiyev və digər rəsmi şəxslər iştirak ediblər.
Bayram şənliyi incəsənət ustalarının, el sənətkarlarının ifasında rəngarəng konsert proqramı ilə davam edib.

President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attend the public festivities on the occasion of Novruz Holiday
19.03.2018Public festivities took place in Baku in connection with the Azerbaijani people’s national holiday – Novruz, March 19.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attended the festivities.
The Head of the State and the First Lady first came to the square before the Maiden Tower.
The Spring girl presented samani to the President.
Great Dada Gorgud gave blessings and wished the Novruz Holiday brought daily bread to our people.
President Ilham Aliyev lit up the Novruz bonfire.
Then, Azerbaijani President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva arrived at the Seaside National Park.
The Head of the State and the First Lady were greeted by Kosa and Kechal - basic characters of Novruz Holiday.
Kosa and Kechal congratulated the President and his spouse, and cracked eggs with the Head of the State.
President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva watched a festive concert.
The Head of the State, the First Lady and other participants of the public festivity became familiarized with the Bazaar organized on the occasion of Novruz Holiday.
Here are demonstrated produces cultivated in the rich Azerbaijani soil. In the fair, actively joined by regions, along with the capital, are presented handicrafts, artwork examples, and various produces of our national cuisine, in addition to agricultural produces.
Reflecting our people’s ancient traditions, values and household, the stands arranged in the National Park made the festivity more colourful. Performances of amateur groups representing various districts of the country, and works of art were welcomed with much interest. On the other side, athletes were wrestling, sportsmen showing their abilities. In the festivity, where ancient popular arts inherited by the young generation from our great grandfathers are demonstrated, various sweet samples - symbols of Novruz Holiday – are also showcased.
President Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and other participants of the festivity watched these scenes with great interest, saw samples of ancient popular art, Azerbaijani carpets, performances of wrestlers, and listened to performances of “Neneler”, “Rafti” and “Avasor” folk amateur groups, “Natig” Rhythm Group, ashygs, and a group of “Oyug” Theatre-studio under the Azerbaijan State Puppet Theatre.
Being entertained to a tea table, the President and the First Lady tasted various examples of our national cuisine.
27 postage stamps related to our national cuisine have been prepared on the occasion of Novruz Holiday.
The President and the First Lady signed and sealed the postage stamps.
The Head of the State and the First Lady watched exemplary performances of calisthenics, aerobics, acrobatic and sports gymnasts at the stand of the Azerbaijan Gymnastics Federation.
Cycling is one of the sports types that have experienced rapid development in the recent years. The commencement of ISMA Bikes bicycle production factory in Ismailli district in August 2016 stimulated the development of this sports type in the country. There is great demand for the bicycles manufactured in this factory both inside and outside of the country.
Azerbaijani President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva viewed bicycles manufactured in ISMA Bikes factory.
President Ilham Aliyev was presented the first ticket to the world championship on BMX bike to be held in Azerbaijan during June 5-9, 2018.
Judo is also distinguished among the sports types experiencing development the recent years. World championship on judo will take place in Baku during September 20-27. Some 800 sportsmen from about 150 countries will take part in the championship.
The Head of the State was presented the first ticket to the Judo World Championship.
President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva watched also performances of sportsmen on belt wrestling.
A special stand was made, at the popular festivity, by “Azermarka” Limited Liability Company of the Ministry of Transport, Communication and High Technologies, dedicated to Novruz Holiday.
The Head of the State and the First Lady signed and sealed the first stamp dedicated to Novruz Holiday, by which, this stamp, having gained a historical significance, was put into circulation through “Azerpost” LTD.
President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva met with representatives of “Baku City Circuit” Operation Company.
The Azerbaijani President delivered his holiday wishes to Baku residents and guests of the capital who came to see him and have a festive walk in connection with Novruz Holiday.
Chairperson of the National Assembly Ogtay Asadov, head of the Presidential Administration Ramiz Mehdiyev and other officials attended the popular festivity in connection with Novruz Holiday.
The festivity continued with a colourful concert programme with participation of masters of art, and folk artists.