Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva Səbail rayonunda əsaslı surətdə yenidən qurulan 157 nömrəli uşaq bağçasının açılışında iştirak edib
06.03.2018Martın 6-da Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə Bakının Səbail rayonunda əsaslı surətdə yenidən qurulan 157 nömrəli uşaq bağçasının açılışı olub.
Bayıl yaşayış sahəsində yerləşən uşaq bağçasının ikimərtəbəli binası 100 il əvvəl inşa olunub. Yüz uşağın tərbiyə aldığı binanın əsaslı təmirə ehtiyacı var idi. Bina sökülərək onun yerində üçmərtəbəli müasir bina tikilib. Burada işlər yüksək keyfiyyətlə və zövqlə yerinə yetirilib. Beləliklə, hazırda uşaq bağçasındakı şərait ən müasir tələblərə uyğunlaşdırılıb. Binanın giriş hissəsi, foye, qrup otaqları və zallar burada tərbiyə alan azyaşlılara uyğun xüsusi dizaynla işlənib. Otaqlar və dəhlizlər uşaqların sevimli nağıl qəhrəmanlarının şəkilləri ilə bəzədilib, qrup otaqları zəruri inventarla, mebel dəstləri ilə təchiz edilib.
Ümumi sahəsi təxminən 2 min kvadratmetrə yaxın olan bağçanın binasında 110 uşaq tərbiyə alacaq. Bağçada uşaqların təlim-tərbiyəsi ilə ümumilikdə 25 nəfər məşğul olacaq. Buradakı 5 qrupun hər biri üçün geniş oyun və yataq otaqları və digər zəruri otaqlar, həmçinin musiqi və əyləncə zalları, tibb kabineti, müasir avadanlıqla təchiz olunmuş mətbəx və yeməkxana tikilib. Bir sözlə, bağçada yaradılan şərait uşaqların təlim-tərbiyəsi ilə yüksək səviyyədə məşğul olmağa imkan verəcək, həmçinin onların bilikli və zəngin dünyagörüşünə malik bir vətəndaş kimi formalaşmasında mühüm rol oynayacaq. Binada müşahidə kameraları, yanğındanmühafizə sistemi quraşdırılıb. Bağçanın yerləşdiyi ərazidə genişmiqyaslı abadlıq-quruculuq işləri görülüb, müxtəlif çiçək və gül kolları, ağaclar əkilib.

First Vice-president Mehriban Aliyeva attends the inauguration of reconstructed Kindergarten No.157 in Sabail district
06.03.2018Inauguration of Kindergarten No.157 in Sabail district, basically reconstructed following the Heydar Aliyev Foundation’s initiative, took place, Mart 6.
First Vice-president of the Republic of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva attended the inauguration
Located in Bayil settlement, the two-storied building of the kindergarten had been constructed 100 years ago. The building, in which hundred children were educated, was in need of basic repair. The building was demolished and a new three-storied modern building was constructed in its place. Works here have been performed with high quality, taking into consideration children’s taste. At the moment, conditions in the kindergarten have been brought to conformity with the most contemporary requirements. The entrance, foyer, group rooms and halls have been finished using a special design, to meet the requirements of the children to be educated here. Rooms and corridors have been decorated with pictures of children’s favourite animation film characters, and the group rooms provided with necessary equipment and furniture.
110 children will be educated in the kindergarten building, with total area of about 2000 square metres. A staff comprised of 25 people will be engaged in the education of children in the kindergarten. For each of the five groups, the kindergarten has spacious game and sleeping rooms and other necessary rooms, as well as music and entertainment halls, a physician’s room, and a kitchen and a canteen provided with state-of-the-art equipment. In one word, the conditions created in the kindergarten will allow to ensure high-level education of children, playing a significant role in their formation as citizens with knowledge and rich worldview. Surveillance cameras and a fire fighting system have been installed in the building. Renovation and building works have been carried out on the territory where the kindergarten is located, and various shrubs and trees planted.