Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva Səbail rayonunda əsaslı surətdə yenidən qurulan 157 nömrəli uşaq bağçasının açılışında iştirak edib
06.03.2018Martın 6-da Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə Bakının Səbail rayonunda əsaslı surətdə yenidən qurulan 157 nömrəli uşaq bağçasının açılışı olub.
Bayıl yaşayış sahəsində yerləşən uşaq bağçasının ikimərtəbəli binası 100 il əvvəl inşa olunub. Yüz uşağın tərbiyə aldığı binanın əsaslı təmirə ehtiyacı var idi. Bina sökülərək onun yerində üçmərtəbəli müasir bina tikilib. Burada işlər yüksək keyfiyyətlə və zövqlə yerinə yetirilib. Beləliklə, hazırda uşaq bağçasındakı şərait ən müasir tələblərə uyğunlaşdırılıb. Binanın giriş hissəsi, foye, qrup otaqları və zallar burada tərbiyə alan azyaşlılara uyğun xüsusi dizaynla işlənib. Otaqlar və dəhlizlər uşaqların sevimli nağıl qəhrəmanlarının şəkilləri ilə bəzədilib, qrup otaqları zəruri inventarla, mebel dəstləri ilə təchiz edilib.
Ümumi sahəsi təxminən 2 min kvadratmetrə yaxın olan bağçanın binasında 110 uşaq tərbiyə alacaq. Bağçada uşaqların təlim-tərbiyəsi ilə ümumilikdə 25 nəfər məşğul olacaq. Buradakı 5 qrupun hər biri üçün geniş oyun və yataq otaqları və digər zəruri otaqlar, həmçinin musiqi və əyləncə zalları, tibb kabineti, müasir avadanlıqla təchiz olunmuş mətbəx və yeməkxana tikilib. Bir sözlə, bağçada yaradılan şərait uşaqların təlim-tərbiyəsi ilə yüksək səviyyədə məşğul olmağa imkan verəcək, həmçinin onların bilikli və zəngin dünyagörüşünə malik bir vətəndaş kimi formalaşmasında mühüm rol oynayacaq. Binada müşahidə kameraları, yanğındanmühafizə sistemi quraşdırılıb. Bağçanın yerləşdiyi ərazidə genişmiqyaslı abadlıq-quruculuq işləri görülüb, müxtəlif çiçək və gül kolları, ağaclar əkilib.

Первый вице-президент Мехрибан Алиева приняла участие в открытии здания детского сада номер 157 в Сабаильском районе после капитальной реконструкции
06.03.20186 марта в Сабаильском районе Баку состоялось открытие детского сада номер 157, капитально реконструированного по инициативе Фонда Гейдара Алиева.
Двухэтажное здание детского сада, расположенного на Баиловском жилом участке, было построено 100 лет назад. Здание, где воспитывались сто детей, нуждалось в капитальном ремонте. Здание было снесено, а на его месте построено трехэтажное современное здание. Работы здесь выполнены с высоким качеством и вкусом. Таким образом, в настоящее время условия в детском саду приведены в соответствие с самыми современными требованиями. Вход в здание, фойе, групповые комнаты и залы оформлены по специальному дизайну, в соответствии со вкусами малышей. Комнаты и коридоры украшены картинами с изображением любимых сказочных героев детей, групповые комнаты оснащены необходимым инвентарем, комплектами мебели.
В здании детского сада, общая площадь которого составляет около 2 тысяч квадратных метров, будут воспитываться 110 детей. Воспитанием детей здесь будут заниматься 25 человек. Для каждой из 5 групп созданы широкие игровые и спальные комнаты и другие необходимые помещения, а также музыкальный зал и зал для развлечений, медицинский кабинет, оснащенная современным оборудованием кухня. Словом, созданные в детском саду условия позволят на высоком уровне заниматься воспитанием детей, а также сыграют важную роль в формировании их как граждан, обладающих знаниями и широким кругозором. В здании установлены камеры наблюдения, система пожарной охраны. На территории детского сада проведено широкомасштабное благоустройство, высажены различные цветы, кустарники и деревья.