Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva İranın Mədəniyyət və İslami Əlaqələr Təşkilatının sədri Abuzər İbrahimi Türkaman ilə görüşüb
23.02.2018Fevralın 23-də Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva İran İslam Respublikasının Mədəniyyət və İslami Əlaqələr Təşkilatının sədri Abuzər İbrahimi Türkamanı qəbul edib.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva Azərbaycan Respublikası ilə İran İslam Respublikası arasında mövcud olan dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin xalqlarımızın əsrlər boyu malik olduğu mədəni, tarixi bağlantılara söykəndiyini qeyd edib. “Biz bu tarixi və mədəni irsə çox diqqətlə yanaşırıq”, - deyən Mehriban Əliyeva bu gün dövlətlərimiz və xalqlarımız səviyyəsində, ölkələrimiz arasında qarşılıqlı hörmətə və dostluğa əsaslanan əlaqələrin yaradılmasından məmnunluğunu ifadə edib. Son beş il ərzində dövlət başçılarının 10 görüşünün keçirilməsini ikitərəfli münasibətlərin yaxşı göstəricisi kimi dəyərləndirilib, bu görüşlərin əməkdaşlığımızın möhkəmlənməsi işinə öz töhfəsini verdiyi vurğulanıb və qeyd edilib ki, əlaqələrimiz bir çox sahələri, o cümlədən iqtisadiyyat, nəqliyyat və əlbəttə, çox mühüm olan mədəniyyət sahələrini əhatə edir. Keçən il İranda Azərbaycan mədəniyyət günlərinin, həmçinin 2017-ci ildə ölkəmizdə elan olunmuş “İslam Həmrəyliyi İli” çərçivəsində “Azərbaycan İslam mədəniyyətinin incisidir” adlı fotosərginin uğurla keçirilməsinin mədəniyyət sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi baxımından önəmi qeyd edilib. İranın mədəniyyət günlərinin də ölkəmizdə yüksək səviyyədə təşkil olunacağına əminlik ifadə edilib, İran İslam Respublikasının Mədəniyyət və İslami Əlaqələr Təşkilatının sədri Abuzər İbrahimi Türkamanın Bakıda İran kinosu günlərinin keçirilməsi ilə əlaqədar ölkəmizə səfərinin də uğurlu olacağına əminlik bildirilib.
Ötən il Azərbaycan Respublikasının İranda mədəniyyət günlərinin ən yüksək səviyyədə keçirilməsi üçün İran tərəfinin bütün səylərini əsirgəmədiyini deyən Abuzər İbrahimi Türkaman Azərbaycan tərəfinin ölkəmizdə İran kinosu günlərinin təşkil olunması üçün hər cür şərait yaratmasını yüksək qiymətləndirib. O qeyd edib ki, ölkələrimiz arasında əlaqələr mədəni-tarixi bağlılıqlara əsaslanır və bu gün bu əlaqələrin daha da genişləndirilməsi üçün yaxşı imkanlar mövcuddur.
Görüşdə bu il Naxçıvanın İslam mədəniyyəti, öz növbəsində, Təbrizin İslam turizmi paytaxtları elan olunması ilə bağlı əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib, mədəniyyət və turizm sahəsində müxtəlif layihələrin həyata keçirilməsi üçün yaxşı imkanların olduğu bildirilib.

Первый вице-президент Мехрибан Алиева встретилась с председателем Организации культуры и исламских связей Исламской Республики Иран Абузаром Ибрахими Туркаманом
23 февраля Первый вице-президент Азербайджанской Республики Мехрибан Алиева приняла председателя Организации культуры и исламских связей Исламской Республики Иран Абузара Ибрахими Туркамана.
Первый вице-президент Мехрибан Алиева отметила, что дружественные и братские отношения между Азербайджанской Республикой и Исламской Республикой Иран опираются на вековые культурные и исторические узы наших народов. «Мы очень внимательно относимся к этому историческому и культурному наследию»,- сказала Первый вице-президент. Она выразила удовлетворение тем, что сегодня между нашими странами, на уровне наших государств и народов установлены связи, основанные на взаимном уважении и дружбе. Расценив как хороший показатель двусторонних отношений проведение за последние пять лет 10 встреч глав государств, Первый вице-президент Aзербайджана сказала, что эти встречи вносят вклад в дело укрепления сотрудничества, отметила, что наши связи охватывают многие области, в том числе экономическую, транспортную и, конечно, очень важную культурную сферы. Первый вице-президент Мехрибан Алиева отметила важное значение с точки зрения расширения сотрудничества в культурной сфере успешного проведения в прошлом году дней культуры Азербайджана в Иране, а также - в рамках объявленного в 2017 году в нашей стране «Года исламской солидарности» фотовыставки «Азербайджан – жемчужина исламской культуры». Выразив уверенность в том, что дни культуры Ирана также пройдут в нашей стране на высоком уровне, Первый вице-президент высказала надежду, что визит председателя Организации культуры и исламских связей Исламской Республики Иран Абузара Ибрахими Туркамана в нашу страну в связи с проведением дней иранского кино в Баку также будет успешным.
Отметив, что в прошлом году иранская сторона приложила все усилия для проведения на высоком уровне в Иране дней культуры Азербайджанской Республики, Абузар Ибрахими Туркаман высоко оценил создание азербайджанской стороной всесторонних условий для организации в нашей стране дней иранского кино. Oн отметил, что связи между нашими странами основываются на культурно-исторических узах, и сегодня существуют хорошие возможности для дальнейшего расширения этих связей.
На встрече были обсуждены вопросы сотрудничества в связи с объявлением в этом году Нахчывана столицей исламской культуры, и, в свою очередь, Тебриза – столицей исламского туризма, отмечено наличие хороших возможностей для реализации различных проектов в культурной и туристической сферах.