Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva İranın Mədəniyyət və İslami Əlaqələr Təşkilatının sədri Abuzər İbrahimi Türkaman ilə görüşüb
23.02.2018Fevralın 23-də Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva İran İslam Respublikasının Mədəniyyət və İslami Əlaqələr Təşkilatının sədri Abuzər İbrahimi Türkamanı qəbul edib.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva Azərbaycan Respublikası ilə İran İslam Respublikası arasında mövcud olan dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin xalqlarımızın əsrlər boyu malik olduğu mədəni, tarixi bağlantılara söykəndiyini qeyd edib. “Biz bu tarixi və mədəni irsə çox diqqətlə yanaşırıq”, - deyən Mehriban Əliyeva bu gün dövlətlərimiz və xalqlarımız səviyyəsində, ölkələrimiz arasında qarşılıqlı hörmətə və dostluğa əsaslanan əlaqələrin yaradılmasından məmnunluğunu ifadə edib. Son beş il ərzində dövlət başçılarının 10 görüşünün keçirilməsini ikitərəfli münasibətlərin yaxşı göstəricisi kimi dəyərləndirilib, bu görüşlərin əməkdaşlığımızın möhkəmlənməsi işinə öz töhfəsini verdiyi vurğulanıb və qeyd edilib ki, əlaqələrimiz bir çox sahələri, o cümlədən iqtisadiyyat, nəqliyyat və əlbəttə, çox mühüm olan mədəniyyət sahələrini əhatə edir. Keçən il İranda Azərbaycan mədəniyyət günlərinin, həmçinin 2017-ci ildə ölkəmizdə elan olunmuş “İslam Həmrəyliyi İli” çərçivəsində “Azərbaycan İslam mədəniyyətinin incisidir” adlı fotosərginin uğurla keçirilməsinin mədəniyyət sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi baxımından önəmi qeyd edilib. İranın mədəniyyət günlərinin də ölkəmizdə yüksək səviyyədə təşkil olunacağına əminlik ifadə edilib, İran İslam Respublikasının Mədəniyyət və İslami Əlaqələr Təşkilatının sədri Abuzər İbrahimi Türkamanın Bakıda İran kinosu günlərinin keçirilməsi ilə əlaqədar ölkəmizə səfərinin də uğurlu olacağına əminlik bildirilib.
Ötən il Azərbaycan Respublikasının İranda mədəniyyət günlərinin ən yüksək səviyyədə keçirilməsi üçün İran tərəfinin bütün səylərini əsirgəmədiyini deyən Abuzər İbrahimi Türkaman Azərbaycan tərəfinin ölkəmizdə İran kinosu günlərinin təşkil olunması üçün hər cür şərait yaratmasını yüksək qiymətləndirib. O qeyd edib ki, ölkələrimiz arasında əlaqələr mədəni-tarixi bağlılıqlara əsaslanır və bu gün bu əlaqələrin daha da genişləndirilməsi üçün yaxşı imkanlar mövcuddur.
Görüşdə bu il Naxçıvanın İslam mədəniyyəti, öz növbəsində, Təbrizin İslam turizmi paytaxtları elan olunması ilə bağlı əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib, mədəniyyət və turizm sahəsində müxtəlif layihələrin həyata keçirilməsi üçün yaxşı imkanların olduğu bildirilib.

First Vice-president Mehriban Aliyeva meets chairperson of the Organization for Cultural and Islamic Relations of Iran Abuzar Ibrahimi Turkaman
23.02.2018On February 23, First Vice-president of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva received chairperson of the Organization for Cultural and Islamic Relations of the Islamic Republic of Iran Abuzar Ibrahimi Turkaman.
First Vice-president Mehriban Aliyeva underscored that the friendly and brotherly relations existing between the Republic of Azerbaijan and the Islamic Republic of Iran have relied on cultural and historical ties that our peoples have been enjoying for centuries. Saying “We have been approaching the historical and cultural heritage very carefully”, - Mehriban Aliyeva expressed gratitude for establishing relations on the levels of states and peoples, relying on mutual respect and friendship. Ten meetings of heads of states in the course of the last five years have been assessed as a good sign of bilateral relations, emphasizing that these meetings have contributed to the strengthening of cooperation, and noted that our relations are covering a number of areas, including economy, transportation and, of course, cultural spheres that are very essential. The days of Azerbaijani culture in Iran last year and successful photo-exhibition entitled “Azerbaijan is a pearl of the Islamic culture” held in 2017 in the framework of the “Islamic Solidarity Year” have been appreciated as significant in terms of extending cooperation in the cultural field. Confidence was expressed that days of Iranian culture will be organized in our country on a high level, expressing assurance that the visit by chairperson of the Organization for Cultural and Islamic Relations of the Islamic Republic of Iran to our country in connection with holding days of Iranian movie in Baku will be successful.
Saying that the Iranian side has made every effort to ensure that the days of Azerbaijani culture in Iran last year took place on the highest level, Abuzar Ibrahimi Turkaman highly appreciated the conditions created by the Azerbaijani side for the organization of the days of Iranian movie in our country. He noted that the relations between our countries rely on cultural and historical ties, and that there are good possibilities today to extend these relations further.
Discussions were held at the meeting also on announcing Nakhichevan the capital of Islamic culture and Tabriz the capital of Islamic tourism this year, underscoring that there existed good possibilities for implementing various projects in the fields of tourism and culture.