Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva “Bakutel-2017” sərgisi ilə tanış olublar
06.12.2017Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Leyla Əliyeva dekabrın 6-da Bakı Ekspo Mərkəzində XXIII Azərbaycan Beynəlxalq Telekommunikasiya və İnformasiya Texnologiyaları Sərgisi - “Bakutel-2017” ilə tanış olublar.
Nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Ramin Quluzadə dövlətimizin başçısına və xanımına sərgi barədə məlumat verib.
Builki sərgidə 20 ölkədən 192 şirkət iştirak edir. Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu və Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının dəstəyi ilə keçirilən sərgidə ABŞ, Rusiya, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Çin, Finlandiya, Fransa, İsveç, Niderland Krallığı, Türkiyə və digər ölkələr təmsil olunur.
Nazir Ramin Quluzadə Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin qurumlarının, müəssisələrinin məhsul və xidmətləri, həyata keçirdiyi layihələri barədə də məlumat verib.
Qeyd olunub ki, 2019-cu ildən etibarən veriləcək yeni nəsil şəxsiyyət vəsiqələrində vətəndaşlar "Elektron imza" sertifikatı ilə təmin olunacaqlar. Bunun üçün müvafiq infrastruktur artıq hazırdır. Gələn ildən “Elektron imza”ların dövlətlərarası qarşılıqlı tanınması prioritet istiqamətlərdən olacaq. Bu imzanın aktiv istifadə edilə biləcəyi məkan "Elektron Hökumət" portalıdır. Hazırda bu portal vasitəsilə vətəndaşlar 89 dövlət və qeyri-dövlət qurumunun xidmətlərindən yararlana bilirlər. “Güzəştli mənzil sistemi” artıq portala inteqrasiya olunub, burada “Elektron ipoteka sistemi” yaradılıb. Ümumilikdə, bu il portala 40 yeni xidmət əlavə olunub. Görmə qabiliyyəti məhdud olan insanlar üçün hazırlanan “Danışan Kitabxana”ya Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə 200 kitab əlavə edilib.
Sonra dövlətimizin başçısına və birinci xanıma “Baktelecom” və “Aztelekom”un il ərzində həyata keçirdiyi layihələrlə bağlı məlumat verilib. Müasir texnologiya sayəsində əlavə avadanlıq olmadan, bir xətt üzərindən əhaliyə telefon, internet və televiziya xidmətləri göstərilir. Eyni zamanda, dördüncü nəsil simsiz rabitə texnologiyası üzərindən xidmət də həyata keçirilir. Artıq Bakıda və Xaçmazın 4 kəndində bu texnologiya test qaydasında tətbiq edilib. Bir il ərzində layihə Abşeron yarımadasını da əhatə edəcək. “İctimai İnternet” layihəsi çərçivəsində 18 məkan pulsuz internetlə təmin olunub. Avropada 1 internet provayderinin təmin etdiyi ən geniş pulsuz “Wi-Fi” zonası Bakıdadır.
Daha sonra “AzInTelecom”un beynəlxalq səs trafiki mübadiləsinin təşkili, telekommunikasiya vasitələrinin sertifikatlaşdırılması, eləcə də Regional “Data Mərkəzi”nin texniki imkanları vasitəsilə “bulud” əsaslı xidmətləri barədə məlumat verilib. Beynəlxalq səs trafikinin təşkili üçün istifadə edilən kommutasiya şəbəkəsi tam surətdə yenilənərək IP əsaslı yeni Beynəlxalq Kommutasiya Sistemi qurulub.
Yeni yaradılan xidmət mərkəzlərindən biri də “Şəbəkə”dir. Hazırda respublika üzrə 5 “Şəbəkə” xidmət mərkəzi fəaliyyət göstərir. Onlardan 4-ü paytaxt Bakıda yerləşir, digəri isə Cəlilabad şəhərindədir. Xidmət şəbəkəsinin Bakının bütün rayonlarını əhatə etməsi üçün işlər aparılır. Növbəti mərhələdə isə "Şəbəkə" mərkəzlərinin ölkənin bütün böyük şəhər və rayonlarında açılması nəzərdə tutulur.
Diqqətə çatdırılıb ki, bu il 25 yaşını qeyd edən “Azərmarka” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyəti tərəfindən 2017-ci ildə bir sıra işlər görülüb. “Azərbaycan poçt markalarında” adlı kitab həm yerli, həm də əcnəbi filatelistləri ölkəmizin mədəni irsi ilə tanış edir.
“Azərkosmos” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin stendi ilə tanışlıq zamanı Prezident İlham Əliyevə və birinci xanım Mehriban Əliyevaya qurumun həyata keçirdiyi layihələr barədə məlumat verilib. 2010-cu ildə yaradılmış və Qafqazda ilk peyk operatoru olan Azərkosmos “Azərspace-1” peyki vasitəsilə öz müştərilərinə yüksək etibarlı peyk əsaslı teleradio yayımı, səs, video məlumatlarının ötürülməsi və digər xidmətləri təqdim edir. Yüksək ixtisaslı peşəkar heyətə və texniki imkanlara malik olan “Azərkosmos” ASC-nin yaradılmasından ötən dövr ərzində bu qurum ölkədə və bütünlüklə regionda İKT sektorunun aparıcı qüvvələrindən birinə çevrilib.
Sərgidəki Yüksək Texnologiyalar Parkında yerli startapçılar tərəfindən hazırlanan məhsullar nümayiş olunur. “Made in Azerbaijan” brendi altında İnformasiya Texnologiyalarının İnkişafı Dövlət Fondundan qrant almış, Yüksək Texnologiyalar Parkının İnkubasiya Mərkəzində fəaliyyət göstərən startapçıların layihələri böyük maraqla qarşılanır.
Sonra Prezident İlham Əliyev “Euronews” və “Rossiya-24” televiziya kanallarının suallarını cavablandırıb.
Sərgidə Virtual Cərrahiyyə barədə də məlumat verilib. Dünya təcrübəsində ilk dəfə Azərbaycan cərrahları artırılmış reallıq eynəkləri ilə üzün bərpası əməliyyatını keçiriblər. Üzdə aparılan rekonstruktiv cərrahi əməliyyatlara yüksək funksional və estetik tələblər qoyulur. Bu metodika nəticəsində qısa müddətə yüksək dəqiqlik, təhlükəsizlik və estetik nəticələrə nail olmaq mümkündür.
Sərgidəki “Oyun zonası”nda Yüksək Texnologiyalar Parkının biznes inkubatorunda fəaliyyət göstərən yerli “startap”lar - “Pazl xalça” və “Yüksəklik” oyunlarını təqdim edirlər. “Pazl xalça” oyunu Azərbaycan xalçaçılıq məktəblərinin, xalça növlərinin öyrənilməsini və tarixi dəyərlərə sevgi ruhunun aşılanmasını təbliğ edəcək. “Yüksəklik” virtual reallıq döyüş oyunudur. Oyun düşmənə qarşı vuruşan qəhrəman əsgərlərimizə həsr edilib. Oyunu hazırlayanlar 2016-cı il aprel ayında cəbhə xəttində Milli Ordumuzun qəhrəmanlıqla işğaldan azad etdiyi Lələtəpə yüksəkliyindən ilhamlanıblar. Burada, həmçinin “Omarov's Game Studio” şirkətinin təqdim etdiyi oyunlar da nümayiş olunur. Şirkət bir il ərzində qlobal bazarda auditoriyası 3 milyondan artıq olan 4 oyun istifadəyə verib.
Məlumat verilib ki, Rusiya Federasiyası sərgidə geniş təmsil olunur. Rusiyanın 5 şirkəti televiziya şəbəkələri və onlayn video üçün platformalar, bu sahədə müxtəlif xidmətlərini təklif edir. Bundan başqa, Rusiyanın stendində mobil şəbəkələrin optimallaşdırılması və radioölçmələr, peşəkar texniki təlimlər, eləcə də şəbəkənin idarə edilməsi və nəzarət üzrə həll variantlarının hazırlanması və tətbiqi sahəsində ixtisaslaşmış xidmətlər nümayiş olunur.
Fransa “Bakutel-2017”sərgisində 4 şirkətlə təmsil olunur. Bunlar qlobal proqram hazırlığı üzrə dünyada tanınmış şirkətlərdir. Eyni zamanda, Fransa stendlərində sənaye üçün qabaqcıl texnologiyalar, batareyaların hazırlanması və quraşdırılması, həmçinin yaşayış və qeyri-yaşayış binaları, məlumat mərkəzləri, ofis məkanları üçün şəbəkə avadanlığı və müşahidə sistemləri təqdim olunur. Bu ölkənin şirkətləri alıcılara təhlükəsiz mobil rabitə həlləri, iOS və Android telefonlarının zənglərini, mobil məlumat axınlarını, mesajların, elektron və poçt mübadiləsini şifrələyən sistemlərini təklif edir.
“Bakutel-2017” sərgisində iştirak edən ölkələr arasında Sloveniya da var. Bu ölkə 10 ildən artıqdır ki, “Bakutel” sərgisində iştirak edir. Sloveniya pavilyonunda İKT avadanlıqları, yeni texnologiyalar nümayiş olunur. Stendlərdə rabitə, dəmir yolu, energetika, təhlükəsizlik sahələrində İKT məhsulları barədə məlumat verilir.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Türkiyə Respublikasının pavilyonuna gəliblər. Məlumat verilib ki, Türkiyə digər sərgilərdə olduğu kimi, “Bakutel-2017”də də geniş təmsil olunur. Qardaş ölkənin ümumilikdə 4 aparıcı şirkəti burada məhsullarını təqdim edir. Bu məhsullar arasında peyk sistemləri, rabitə, mobil və milli poçt operatorlarının xidmətləri yer alır. Türkiyə bu sərgiyə böyük maraq göstərir və hər il şirkətlərin təklif etdiyi xidmət və məhsulların çeşidi artır.
Kanada artıq 8 ildir ki, “Bakutel” sərgisində təmsil olunur. Budəfəki sərgidə Kanadanın 5 şirkəti simsiz, məlumat və sabit komunikasiya şəbəkələri, telekommunikasiya cihazları ilə bağlı məhsullarını nümayiş etdirir.
“Bakutel-2017”nin fəal iştirakçıları arasında İran İslam Respublikası da var. İranın 9 şirkəti sərgidə intellektual məhsullarını nümayiş etdirir. Yüksək səviyyəli bu məhsullar böyük maraqla qarşılanır. Burada əsasan “startap” layihələri barədə məlumat verilir. İran şirkətlərinin də “Bakutel” sərgisinə marağı ildən-ilə daha da artır.
Gürcüstanın 4 şirkəti “Bakutel-2017”də məhsullarını təqdim edir. Bu şirkətlər inşaat sənayesi üçün innovativ platformalar və İKT layihələri, “startap” və interaktiv dil öyrənmək üçün tətbiq ilə bağlı məhsullarını nümayiş etdirir.
İtaliya-Azərbaycan Ticarət Palatasının da sərgidə stendi var. Burada telekommunikasiya, naviqasiya, Yerin fəzadan müşahidəsi, ətraf mühitin idarə edilməsi, kəşfiyyat, elm və orbital infrastrukturlar üçün yüksək texnologiyalar üzrə həllər sahəsində 40 illik təcrübəsi olan İtaliya şirkəti məhsullarını nümayiş etdirir. Şirkət ölkəmizlə İKT sahəsində əməkdaşlıqda maraqlıdır.
Xorvatiya da “Bakutel” sərgisinə böyük maraq göstərir. Sərgidə bu ölkənin 5 şirkəti bulud və üztanıma texnologiyaları, mehmanxanalar, səhiyyə müəssisələri, aviasiya sənayesinin idarə edilməsi üçün proqram təminatı təqdim edir.
Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin stendində İT aktivlərinin ömrünü uzatmağa imkan verən məlumat mərkəzləri üçün texniki xidmətlər təklif olunur. Burada, həmçinin video, audio və məlumat siqnallarının qəbulu və yayılması üzrə texnologiyalar maraqla qarşılanır.
“Bestcomp” Cənubi Qafqaz və Orta Asiyanın İKT üzrə aparıcı şirkətidir. 2017-ci ildə şirkət ABŞ-ın Çikaqo şəhərində ilin ən yaxşı tərəfdaşı seçilib. Sərgidə şirkətə məxsus innovativ həllər nümayiş etdirilir. Həmçinin Mingəçevir Yüksək Texnologiyalar Parkının rezidenti olan “Htech İnvest” şirkətinin Azərbaycanda istehsal etdiyi “Acer” kompüterləri təqdim olunur.
Sərgidə iştirak edən “AzQtel” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyəti Azərbaycanda 4G texnologiyası əsasında genişzolaqlı mobil internet xidməti göstərən operatordur. “Sazz” internet brendi ilə tanınan şirkət ölkənin ən böyük internet provayderlərdən biridir. Abşeron yarımadasında, eləcə də digər şəhərlərdə simsiz, limitsiz və yüksək sürətli internet təqdim etmək məqsədilə şirkət sərgidə ən son texnologiyaları nümayiş etdirir.
“Huawei” şirkəti Azərbaycan bazarına 2002-ci ildə daxil olub. 2004-cü ildə şirkətin ölkəmizdə nümayəndəliyi, 2011-ci ildə isə filialı təssis edilib. “Huawei” hər zaman İKT sənayesinin inkişafını təbliğ etməyi, ticarət və mədəniyyət əlaqələri mövzusunda yardımçı olmağı qarşısına məqsəd qoyub. İndiyədək şirkət Azərbaycandakı bütün əsas telekommunikasiya operatorları ilə əməkdaşlıq qurub və əhalinin təxminən yarısını əhatə edən telekommunikasiya şəbəkəsi yaradıb.
“Nokia” şirkəti də “Bakutel-2017” sərgisində təmsil olunur. Şirkət bütün dünyanı birləşdirən texnologiyalar hazırlayır və “Nokia Bell” laboratoriyalarının tədqiqat və innovasiyasından istifadə edərək xidməti provayderlərini, iri müəssisələr və istehsalçıları ən mükəmməl və fasiləsiz İKT xidmətləri ilə təmin edir.
Dövlətimizin başçısı “Microsoft” korporasiyasının stendi ilə də tanış olub. “Microsoft” 1975-ci ildə təsis olunub və proqram təminatı istehsalında dünya lideridir. Korporasiya geniş çeşidli proqram məhsulları hazırlayır və istehsal edir. Onların arasında stolüstü və şəbəkə əməliyyat sistemləri, müştəri-server əlaqələri üçün server tətbiqləri var. Şirkət ölkəmizdə 2005-ci ildən fəaliyyət göstərir.
Sonra dövlətimizin başçısı İlham Əliyev, xanımı Mehriban Əliyeva və qızları Leyla Əliyeva Bakı Ekspo Mərkəzinin foyesində “Azərmarka” tərəfindən 25 il ərzində dövriyyəyə buraxılan ən maraqlı poçt markalarından ibarət fotoqalereyaya baxıblar.

President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva familiarize themselves with “BakuTel-2017” Exhibition
06.12.2017Azerbaijani President Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and their daughter Leyla Aliyeva visited “BakuTel-2017” – the 23rd Azerbaijan International Telecommunication and Information Technologies Exhibition – at the Baku Expo Centre, December 6.
Minister of Transport, Communication and High Technologies Ramin Guluzadeh informed the head of the state and the first lady of the exhibition.
192 companies from 20 countries are participating in this year’s exhibition. Held with support from the Ministry of Transport, Communication and High Technologies, the International Telecommunication Union, the Foundation for Promotion of Export and Investments and the National Federation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of the Republic of Azerbaijan, the exhibition brought together companies from USA, Russia, United Arab Emirates, China, Finland, France, Sweden, the Kingdom of Netherlands, Turkey etc.
Minister Ramin Guluzadeh gave information about the products and services of the ministry’s entities and enterprises, as well as the projects implemented.
It was noted that in the new generation identity cards to be issued since 2019, citizens will be provided with a certificate of “Electronic Signature”. Relevant infrastructure is ready to this end. Recognition of “Electronic Signatures” between states will be among priority matters. The space where this signature may be used actively is the “Electronic Government” portal. At the moment, citizens are enabled to benefit from the services of 89 state and non-government entities. The “Privileged apartment system” has already been integrated into the portal, where the “Electronic mortgage system” has been created. All in all, 40 new services have been added to this portal. 200 books have been added to the “Talking Library”, prepared for visually disabled children, following the Heydar Aliyev Foundation’s initiative.
Then the head of the state and the first lady were given information about the projects implemented by “Baktelecom” and “Aztelecom” over the course of the year.
Thereafter, information was given about the organization of “AzInTelecom”s international voice traffic exchange, certification of telecommunication means, as well as “cloud” basic services via the Regional Data Centre’s technical possibilities.
“Shebeke” (network) is one of the newly established service centres. At the moment, 5 “Shebeke” service centres are functioning throughout the republic. 4 of them are in Baku, one in Jalilabad town. Works are underway in order for the service network to cover all districts of Baku. In the next phase, opening of “Shebeke” centres in all major districts and cities of the country is expected.
It was brought to attention that a series of works have been carried out in 2017 by “Azermarka” Limited Liability Company, which celebrates its 25th anniversary. The book “Postal stamps of Azerbaijan” introduces the cultural heritage of the country both to local and foreign stamp collectors.
While becoming acquainted with the stand of “AzerCosmos” Open Joint-stock Company, President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva were given information about the projects implemented by the organization.
Products made by local start-up companiesare demonstrated in the High Technologies Park at the exhibition. Projects of the start-up companies that have received grant from the Information Technologies Development State Fund under the brand “Made in Azerbaijan”, and are operating at the Incubation Centre of the High Technologies Park, aroused great interest here.
Then President Ilham Aliyev answered questions of “Euronews” and “Rossiya-24” TV channels.
Information was given at the exhibition also about Virtual Surgery. For the first time in the world practice, Azerbaijani surgeons have conducted restoration of a face by glasses with increased reality. Reconstructive surgeries conducted on face are imposed high functional and aesthetic requirements. Using this method, high precision, safety and aesthetic outcomes can be achieved in a short timeframe.
Local start-up companies operating in the business incubator of the High Technologies Park in the exhibition’s “Game Zone” are presenting the games “Puzzle Carpet” and “Altitude”.
The Russian Federation is extensively represented in this year’s exhibition. 5 Russian companies are offering platforms for TV networks and online video, and various services in this sphere. Moreover, optimization of mobile networks and radio-measuring, professional technical trainings, as well as specialised services on preparation of solution options for administration and control of networks, and application thereof are demonstrated in the Russian stand.
France is being represented in “BakuTel-2017” with 4 companies. They are world-renowned companies specialised in global software development.
Slovenia is also among the countries represented in “BakuTel-2017” Exhibition. This country has been participating in this exhibition for over 10 years.
Azerbaijani President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva arrived at the Turkish stand. They were informed that, as in other exhibitions, in “BakuTel-2017” too, Turkey is represented with broad range of products. 4 leading companies of the brotherly country are represented in the exhibition with their products.
Canada is represented in the “BakuTel” exhibition for the 8th time. At this time’s exhibition, 5 companies of Canada are demonstrating their products associated with wireless, data and stable communication devices.
The Islamic Republic of Iran is among the active participants of the “BakuTel-2017”. 9 Iranian companies are demonstrating their intellectual products.
4 Georgian companies are introducing their products at “BakuTel-2017”.
The Italia-Azerbaijan Chamber of Commerce too have their stand in the exhibition. Here, an Italian company with 40-year of experience in the sphere of solutions on high technologies for telecommunication, navigation, Earth’s surveillance from space, management of environment, exploration, science and orbital infrastructures is displaying their products.
Croatia too shows much interest towards the “BakuTel” exhibition. 5 companies of this country are presenting software for cloud and face-recognizing technologies, as well as management of hotels, healthcare companies, and aviation industry.
The stand belonging to the United Arab Emirates offers technical services for data centres allowing to prolong IT assets’ service life. Here are also presented technologies for the receipt and transmission of video, audio and data signals, which arouses much interest.
“BestComp” is a leading ICT company in the South Caucasus and Middle Asia. In 2017, the company was chosen the best partner of the year in Chicago city of USA. Innovative solutions belonging to the company are displayed at the exhibition. Here are also presented “Acer” computers produced by “Htech Invest” Company, a resident of the Mingachevir High Technologies Park, in Azerbaijan.
Participating in the exhibition, “AzQtel” Limited Liability Company is an operator providing broad-band mobile internet service based on the 4G technology in Azerbaijan. Known for “Sazz” Internet brand, the company is one of the biggest Internet providers in the country. The company has displayed the most advanced technology at the exhibition in order to introduce wireless, unlimited and high-speed Internet connection on the Absheron Peninsula, and in other cities.
“Huawei” Company entered the Azerbaijani market in 2002. In 2004, the company opened its representative office in the country, then founding its branch office in 2011. Huawei has always promoted development of ICT industry, being helpful in commercial and cultural relations. So far the company has established cooperation with all major telecommunication operators in Azerbaijan, having built a telecommunication network covering almost half of the population.
“Nokia” Company too is represented in “BakuTel-2017” Exhibition.
The President familiarized himself with the stand of “Microsoft” Corporation.
Then President Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and Leyla Aliyeva viewed, in the foyer of the Baku Expo Centre, a photo gallery comprised of the most interesting post stamps put into circulation by “Azermarka” for the last 25 years.