Prezident İlham Əliyev və ailə üzvləri İslamiada çərçivəsində taekvondoçuların mübarizəsini izləyiblər
17.05.2017Mayın 17-də IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının taekvondo yarışlarının ikinci günündə Azərbaycan idmançıları dörd qızıl və bir gümüş medal qazanıblar.
Qızıl medalları Azərbaycanın aktivinə Patimat Abakarova, Ayxan Tağızadə, Milad Beigi Hərçəqani və Radik İsayev yazdırıblar. Gümüş medala isə Fəridə Əzizova layiq görülüb.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Milli Olimpiya Komitəsinin prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım, IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri final qarşılaşmalarına baxıblar.
Bakı İdman Sarayında kişilər arasında 68, 80 kiloqram və 87 kiloqramdan yuxarı, qadınların mübarizəsində 49, 67, 73 kiloqram çəki dərəcələrində idmançılar tatami üzərinə çıxıblar. Azərbaycanın beş idmançısı medallar uğrunda mübarizə aparıb.
Qadın taekvondoçumuz Patimat Abakarova (49 kq) final görüşündə qazaxıstanlı Aynur Yesbergenovanı 14:4 hesabı ilə məğlub edərək qızıl medala sahib olub. Bürünc medalları isə İran təmsilçisi Şalmei Sudabe Poursadiqi və türkiyəli Çidem İpek qazanıblar.
Kişi taekvondoçuların yarışlarında 68 kiloqram çəki dərəcəsində mübarizə aparan Ayxan Tağızadə final görüşündə iranlı Seyedhossein Ehsanipetroudi üzərində 9:8 hesabı ilə qalib gəlib. Bu çəki dərəcəsində bürünc medalları isə Səudiyyə Ərəbistanı təmsilçisi Səud Al Muvallad və indoneziyalı Dinqo Prayoqo əldə ediblər.
Digər taekvondoçumuz Milad Beigi Hərçəqani (80 kq) finalda türkiyəli Yunus Sarı ilə qarşılaşıb. Həlledici görüşdə 9:5 hesabı ilə qalib gələn idmançımız IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının çempionu olub. Bürünc medalları isə iranlı Əlireza Dərvişpur və özbəkistanlı Maksim Rafaloviç qazanıblar.
Azərbaycan taekvondoçusu Radik İsayev (+87 kq) isə final görüşündə özbəkistanlı Dmitri Şokin ilə üz-üzə gəlib. Görüşün əsas vaxtı 8:8 hesabı ilə yekunlaşıb. Qalibi müəyyən etmək üçün oynanılan əlavə vaxtda rəqibini “qızıl xal”la məğlubiyyətə uğradan R.İsayev IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarında fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxıb. Bu çəki dərəcəsində bürünc medalları iordaniyalı Hamza Kattan və iranlı Hossein Qorbanzadə aktivlərinə yazıblar.
Yarışlarda 80 və +87 kiloqram çəki dərəcələrində çempion olan Milad Beigi Hərçəqaniyə və Radik İsayevə, həmçinin fəxri kürsüdə yer alan digər idmançılara medalları dövlətimizin başçısı, Milli Olimpiya Komitəsinin prezidenti İlham Əliyev təqdim edib.
Qalib idmançılarımızın şərəfinə Azərbaycan Respublikasının dövlət himni səsləndirilib, dövlət bayrağı qaldırılıb.
Taekvondoçumuz Fəridə Əzizova isə İslamiadanın gümüş medalı ilə kifayətlənməli olub. O, finalda türkiyəli Nur Tatara 2:8 hesabı ilə məğlub olaraq gümüş medalla mükafatlandırılıb. Bu çəki dərəcəsində bürünc medalları özbəkistanlı Niqora Tursunkulova və iordaniyalı Julyana Əl Sadiq qazanıblar.
Xatırladaq ki, taekvondo yarışlarının ilk günündə - mayın 16-da 57 kiloqram çəki dərəcəsində mübarizə aparan təmsilçilərimiz Yaprak Eriş qızıl, Qaşım Maqomedov (-54 kq) isə gümüş medal qazanıblar.

President Ilham Aliyev and family members watch taekwondo competitions in the framework of the Islamiada
17.05.2017On May 17, on the second day of the taekwondo competitions of the 4th Islamic Solidarity Games, Azerbaijani sportsmen won four gold and one silver medal.
Patimat Abakarova, Aykhan Taghyzadeh, Milad Beigi Harchaghani and Radik Isayev won gold medals for Azerbaijan. Farida Azizova was awarded a silver medal.
President of the Republic of Azerbaijan, President of the National Olympic Committee Ilham Aliyev and First Lady, Chairperson of the 4th Islamic Solidarity Games’ Organizing Committee Mehriban Aliyeva and family members watched the finals of the competition.
Men in the 68, 80 kg and +87kg weight categories, women in 49, 67 and 73kg weight categories walked onto tatami at the Baku Sports Palace. Five Azerbaijani sportsmen competed for gold medals.
Our woman-taekwondo fighter Patimat Abakarova (49kg), defeating Aynur Yesbergenova from Kazakhstan with the score of 14:4, won the gold medal. And bronze medals went to Iranian sportswoman Shalmey Sudabe Poursadighi and Çidem İpek from Turkey.
Competing at the competitions of men-taekwondo fighters in the 68kg weight category, Aykhan Taghyzadeh took victory over Iranian sportsman Seyedhossein Ehsanipetroudi with the score of 9:8 in the finals. A representative of Saudi Arabia Saud Al Muwallad and Dingo Prayod from Indonesia were awarded bronze medals.
Our taekwondo fighter Milad Beigi Harchaghani (80kg) competed against Yunus Sari in the finals. Winning in a decisive match with the score of 9:5, our sportsman became a champion of the 4th Islamic Solidarity Games. Alireza Darvishpur from Iran and Maksim Rafalovich from Uzbekistan took the bronze medals.
Azerbaijani taekwondo fighter Radik Isayev (+87kg) competed against Dmitri Shokin from Uzbekistan in the finals. The fight ended with the score of 8:8. Defeating his rival in the additional round to determine the winner with a “gold score”, R.Isayev rose to the highest step of 4th Islamic Solidarity Games’ rostrum. In this weight category, bronze medals went to Hamza Kattan from Jordan and Hossein Gorbanzadeh from Iran.
Champions in 80 and +87 weight categories Milad Beigi Harchaghani and Radik Isayev, and other sportsmen received medals from Ilham Aliyev, the Head of the State, the President of the National Olympic Committee.
The state anthem of Azerbaijan was played for our sportsmen-winners, and the state flag raised.
Our taekwondo fighter Farida Azizova was awarded the silver medal of the Islamiada. In the finals, having been defeated by Nur Tatara from Turkey, she took the silver medal. Bronze medals in this weight category went to Nigora Tursunkulova from Uzbekistan and Juliana Al Sadig from Jordan.
Competing on the first day of the taekwondo competitions, May 16, in the 57kg weight category, our representatives Yaprag Erish won the gold medal, while Gasym Magomedov (-54) was awarded silver.