Mehriban Əliyeva MDB ölkələri Yəhudi İcmaları Federasiyasının prezidenti Lev Levayevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin üzvləri ilə görüşüb
11.04.2006Aprelin 11-də MDB ölkələri Yəhudi İcmaları Federasiyasının prezidenti Lev Levayevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin üzvləri Heydər Əliyev Fondunda olublar.
Nümayəndə heyətinin üzvlərinə ümummilli liderimizin şəxsi arxivindən götürülmüş və onun fəaliyyətinin ayrı-ayrı dövrlərini əhatə edən fotoşəkillər barədə ətraflı məlumat verilib.
Qonaqlar Heydər Əliyevin həyatının ən müxtəlif məqamlarını əks etdirən və Azərbaycan tarixinin bütöv bir dövrü barədə geniş təsəvvür yaradan çoxsaylı fotoşəkillərə, dünyanın tanınmış siyasi xadimlərinin ona bəxş etdikləri hədiyyələrə, ulu öndərimiz haqqında kitablara, onun müxtəlif ölkələrin liderləri, elm, mədəniyyət və incəsənət xadimləri ilə çəkilmiş şəkillərinə böyük maraqla baxıblar.
Sonra Fondun prezidenti, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı Mehriban Əliyeva ilə görüş olub. MDB ölkələrində yaşayan yəhudiləri birləşdirən təşkilatların təmsilçilərini ölkəmizdə və ulu öndərin adını daşıyan Fondda görməkdən məmnunluq ifadə olunub. Fond haqqında qısa məlumat verilib, Fondun əsas məqsədinin dahi şəxsiyyət, müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu Heydər Əliyevin zəngin elmi-nəzəri, siyasi irsini öyrənib gələcək nəsillərə çatdırmaqdan ibarət olsa da, təhsil, səhiyyə, mədəniyyət, sosial layihələrin həyata keçirilməsinə də xüsusi diqqət yetirildiyi, ölkəmizin hərtərəfli inkişafına öz töhfəsini verdiyi bildirilib. Ötən il Fondun təşəbbüsü və layihəsi ilə 132 məktəb tikilib istifadəyə verilib, bu il isə daha 100 məktəbin inşası nəzərdə tutulur. Fond uşaq evləri və internat məktəblərində böyüyən, eləcə də talassemiyalı və diabetli uşaqlara ardıcıl qayğı və köməyi də özünün prioritet vəzifələrindən sayır, bu istiqamətdə xüsusi proqramlar hazırlayıb həyata keçirir. Nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlarla, dünyanın müxtəlif ölkələrinin ictimai, qeyri-hökumət təşkilatları ilə əməkdaşlığa da çox böyük əhəmiyyət verildiyi və onların sırasında yəhudi təşkilatlarının da olduğu diqqətə çatdırılıb.
Yəhudi təşkilatlarının təmsilçiləri Fondun və onun prezidentinin konkret insanların və ölkənin sosial problemlərinin həlli sahəsində çox böyük layihələr həyata keçirməsi barədə məlumatlı olduqlarını vurğulayıblar. Onlar Bakıda olarkən Azərbaycan xalqının zəngin mədəniyyəti, klassik və müasir musiqi sənəti ilə əyani tanışlıqdan məmnun qaldıqlarını bildiriblər, Mehriban xanımın həm də UNESCO-nun xoşməramlı səfiri, Azərbaycan Mədəniyyətinin Dostları Fondunun və Gimnastika Federasiyasının prezidenti kimi səmərəli fəaliyyətini yüksək qiymətləndiriblər.
Respublikamızda yəhudilərin azad, sərbəst yaşamaları üçün hər cür şərait olduğunu vurğulayan qonaqlar Azərbaycan Prezidenti ilə görüşün onlarda dərin təəssürat doğurduğunu, tarixən tolerantlığı ilə seçilən Azərbaycanın həqiqətlərinin yayılmasına yardımçı olacaqlarını söyləyiblər.
Nümayəndə heyəti adından Mehriban Əliyevaya xatirə hədiyyəsi təqdim edilib.
Mehriban Əliyeva nümayəndə heyətinin üzvlərinə Fondun layihəsi olan kitab, albom, audio-video disklərdən ibarət hədiyyələr bağışlayıb.

Мехрибан Алиева встретилась с делегацией, возглавляемой президентом Федерации еврейских общин стран СНГ Львом Леваевым
11 апреля делегация, возглавляемая президентом Федерации еврейских общин стран СНГ Львом Леваевым, побывала в Фонде Гейдара Алиева.
Члены делегации были подробно информированы о фотоснимках, взятых из личного архива нашего общенационального лидера и охватывающих отдельные периоды его деятельности.
Гости с большим интересом осмотрели многочисленные снимки, отражающие различные моменты жизни феноменальной личности Гейдара Алиева и создающие широкое представление о целом периоде истории Азербайджана, подарки, преподнесенные ему известными политическими деятелями мира, книги о великом лидере, фотографии, на которых он запечатлен с руководителями различных стран, деятелями науки, культуры и искусства.
Затем состоялась встреча с президентом Фонда, послом доброй воли ЮНЕСКО, депутатом Милли Меджлиса Мехрибан Алиевой.
Мехрибан Алиева отметила, что рада видеть представителей организаций, объединяющих живущих в странах СНГ евреев, в нашей стране и в Фонде, носящем имя великого лидера. Коротко информируя гостей о Фонде, она подчеркнула, что хотя основная цель Фонда заключается в изучении и доведении до грядущих поколений богатого научно-теоретического, политического наследия гениальной личности, основателя независимого Азербайджанского государства Гейдара Алиева, тем не менее, он уделяет особое внимание и осуществлению проектов в области образования, здравоохранения, культуры, в социальной сфере, вносит свой вклад во всестороннее развитие нашей страны. В минувшем году по инициативе и проекту Фонда были построены 132 школы, а в этом году планируется возвести еще 100 школ. Фонд также считает одной из своих приоритетных задач проявление последовательной заботы о детях, воспитывающихся в детских домах и школах-интернатах, а также больных талассемией и диабетом, оказание им помощи, готовит и осуществляет специальные программы в этом направлении. Чрезвычайно важное значение придается и сотрудничеству с международными организациями, общественными, неправительственными организациями разных стран мира, среди которых есть и еврейские организации.
Представители еврейских организаций подчеркнули, что им известно об осуществлении Фондом и его президентом очень больших проектов в области решения социальных проблем конкретных людей и страны. Они отметили, что остались довольны ознакомлением во время пребывания в Баку с богатой культурой, классическим и современным музыкальным искусством азербайджанского народа, высоко оценили плодотворную деятельность Мехрибан ханум, в том числе как посла доброй воли ЮНЕСКО, президента Фонда друзей азербайджанской культуры и Федерации гимнастики.
Подчеркнув, что в нашей республике имеются все условия для того, чтобы евреи могли свободно жить и работать, гости отметили, что встреча с Президентом Азербайджана произвела на них глубокое впечатление, и обещали, что окажут содействие распространению правды об Азербайджане, который исторически отличался своей толерантностью.
От имени делегации Мехрибан Алиевой был преподнесен памятный подарок.
Мехрибан Алиева подарила членам делегации книги, альбомы, аудио и видеодиски, являющиеся проектом Фонда.