Mehriban Əliyeva Argentina Milli Konqresinin Deputatlar Palatasının vitse-spikeri xanım Patrisia Ximenezin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb
29.09.2016Sentyabrın 29-da Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva V Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumunda iştirak etmək üçün ölkəmizdə səfərdə olan Argentina Milli Konqresinin Deputatlar Palatasının vitse-spikeri xanım Patrisia Ximenezin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Əsas məqsədi sülh mesajı vermək olan bu Forumun ölkəmizlə daha yaxından tanış olmaq üçün yaxşı fürsət yaratdığını deyən Mehriban Əliyeva Azərbaycan ilə Argentina arasında dostluq əlaqələrinin qurulduğunu, daha geniş əməkdaşlıq üçün potensialın mövcudluğunu diqqətə çatdırıb, ölkəmizin hər zaman müxtəlif dinlərin və millətlərin nümayəndələrinin bir araya gəlməsinə çalışdığını bildirib. Gələcəkdə ölkələrimiz arasında siyasi, iqtisadi, mədəniyyət və digər sahələrdə əlaqələrin daha da güclənəcəyinə əminlik ifadə olunub, Heydər Əliyev Fondunun ölkələrimiz arasında gələcəkdə reallaşdırılacaq birgə layihələrə dəstək verməyə hazır olduğu bildirilib.
Patrisia Ximenez Bakıya ilk dəfə səfər etdiklərini, şəhərin gözəlliyinin onlarda xoş təəssürat yaratdığını deyib.
Bu Forumun bir çox ölkələrin nümayəndələrinin, Nobel mükafatçılarının bir araya gələrək beynəlxalq miqyaslı bir platformaya çevrildiyini vurğulayan nümayəndə heyətinin üzvləri Argentina-Azərbaycan əlaqələrinin daha da inkişaf etdirilməsi üçün geniş imkanların olduğunu bildiriblər. Qonaqlar ölkələrimizin mədəni əməkdaşlığına mühüm töhfə olacaq və Azərbaycan-Argentina münasibətlərinə həsr edilən muğam-tanqo festivalına hazırlıq görüldüyünü diqqətə çatdırıblar.

Мехрибан Алиева встретилась с делегацией, возглавляемой вице-спикером Палаты депутатов Национального конгресса Аргентины Патрисией Хименес
29 сентября первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева встретилась с находящейся в нашей стране для участия в V Бакинском международном гуманитарном форуме делегацией, возглавляемой вице-спикером Палаты депутатов Национального конгресса Аргентины Патрисией Хименес.
Отметив, что Форум, основная цель которого - воззвание к миру, является хорошей возможностью для того, чтобы ближе познакомиться с нашей страной, Мехрибан Алиева подчеркнула, что между Азербайджаном и Аргентиной налажены дружественные связи, имеется потенциал для более широкого сотрудничества. Она сказала, что наша страна всегда стремится к сплочению представителей различных религий и национальностей. Выразив уверенность в том, что в будущем связи между нашими странами в политической, экономической, культурной и других сферах еще более усилятся, первая леди Азербайджана отметила, что Фонд Гейдара Алиева готов поддержать совместные проекты, которые будут реализованы нашими странами в будущем.
Вице-спикер Палаты депутатов Национального конгресса Аргентины Патрисия Хименес сказала, что члены делегации впервые посещают Баку, отметила, что красота города произвела на них приятное впечатление.
Подчеркнув, что нынешний Форум стал платформой международного масштаба, где собираются представители многих стран, Нобелевские лауреаты, члены делегации отметили наличие широких возможностей для дальнейшего развития аргентино-азербайджанских связей. Гости сообщили, что ведется подготовка к фестивалю мугам-танго, который внесет важный вклад в культурное сотрудничество наших стран и посвящен азербайджано-аргентинским отношениям.