Mehriban Əliyeva Kolumbiya senatının vitse-prezidenti Daira de Xesus Qalvis Mendeslə görüşüb
29.09.2016Sentyabrın 29-da Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva V Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumunda iştirak etmək üçün ölkəmizdə səfərdə olan Kolumbiya senatının vitse-prezidenti Daira de Xesus Qalvis Mendeslə görüşüb.
Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumunun artıq beşinci dəfədir keçirildiyi, bu tədbirdə iştirak edən ölkələrin sayının getdikcə artdığı bildirilib. “Əsas odur ki, Forumun nəticələri həyata keçirilsin”, - deyən Mehriban Əliyeva tədbirdə diqqət mərkəzində duracaq məsələlərin bütün dünya üçün aktual olduğunu vurğulayıb.
Kolumbiyanın Xocalı soyqırımını tanıyan 10 ölkədən biri olduğu qeyd edilib, Azərbaycan xalqının Kolumbiyanın bu addımını çox yüksək dəyərləndirdiyi diqqətə çatdırılıb, Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin ölkəmiz üçün ən böyük problem olduğu bildirilib.
Kolumbiya Konqresindən Forumda 3 senatorun iştirak etdiyini deyən Daira de Xesus Qalvis Mendes ölkəsinin Azərbaycan ilə əməkdaşlığa böyük önəm verdiyini vurğulayıb.

Мехрибан Алиева встретилась с вице-президентом сената Колумбии Даирой де Хесус Галвис Мендес
29 сентября первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева встретилась с вице-президентом сената Колумбии Даирой де Хесус Галвис Мендес, находящейся в нашей стране для участия в V Бакинском международном гуманитарном форуме.
Отметив, что Бакинский международный гуманитарный форум проводится уже в пятый раз, Мехрибан Алиева подчеркнула постепенный рост числа стран-участниц этого мероприятия. «Главное, чтобы результаты Форума претворялись в жизнь», - сказала первая леди Азербайджана, подчеркнув актуальность для всего мира вопросов, которые будут находиться в центре внимания на мероприятии.
Отметив, что Колумбия является одной из 10 стран, которая признала Ходжалинский геноцид, президент Фонда Гейдара Алиева подчеркнула, что азербайджанский народ очень высоко оценивает этот шаг Колумбии. Она сказала, что армяно-азербайджанский, нагорно-карабахский конфликт является самой большой проблемой для нашей страны.
Сообщив, что от Конгресса Колумбии в Форуме участвуют 3 сенатора, Даира де Хесус Галвис Мендес подчеркнула, что ее страна придает важное значение сотрудничеству с Азербайджаном.