Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva 2016-cı il fevralın 23-də Vatikanda səfərdə olub.
Fevralın 23-də Mehriban Əliyeva Vatikana səfəri çərçivəsində Pio-Klementino muzeyində olub. Burada Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə bərpa edilən abidələrə və incəsənət nümunələrinə baxış olub.
Vatikan Muzeyinin direktoru Antonio Paolucci Heydər Əliyev Fonduna və şəxsən Mehriban Əliyevaya minnətdarlığını bildirərək onun dünya mədəniyyətinin şah əsərlərinin qorunması istiqamətindəki fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib. Mehriban Əliyeva bundan sonra da müvafiq sahədə işlərin davam etdiriləcəyini diqqətə çatdırıb.
Vatikanın dövlət qubernatoru, kardinal Cuzeppe Bertello Azərbaycan dövlətinə və xüsusən də Mehriban Əliyevaya minnətdarlığını ifadə edib. O, Azərbaycan-Vatikan əlaqələrinin inkişafında bu cür dialoqların davam etdirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb. Mehriban Əliyeva da ölkəmizin bu əməkdaşlığın davam etdirilməsində maraqlı olduğunu söyləyib.
Mehriban Əliyeva Apostol Kitabxanasında Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə bərpası davam etdirilən dolablara baxıb.
Muzeyin Sistina zalında olan Mehriban Əliyevaya zalın tarixi və buradakı sənət əsərləri barədə məlumat verilib.
Mədəniyyət üzrə Papa Şurasında Mehriban Əliyeva və Vatikanın Mədəniyyət üzrə Pontifik Şurasının sədri kardinal Canfranko Ravazi arasında görüş olub.
Sonra Müqəddəs Sebastian sərdabələrinin bərpası üzrə müqavilə imzalanıb. Mehriban Əliyeva və Vatikanın Mədəniyyət üzrə Pontifik Şurasının sədri kardinal Canfranko Ravazi imzalayıblar.
Daha sonra jurnalistlərin sualları cavablandırılıb.
Müqəddəs Marçellinio və Pietro katakombalarının açılış mərasimi
Professor Fabrizio Biskonti Roma katakombalarının bərpasına göstərdiyi diqqətə görə Mehriban Əliyevaya xüsusi minnətdarlığını bildirib.
Sonra katakombaların bərpasından bəhs edən filmin nümayişi olub.
Vatikanın Mədəniyyət üzrə Pontifik Şurasının sədri kardinal Canfranko Ravazi Müqəddəs Marçellinio və Pietro katakombalarının dünya mədəniyyəti, xüsusilə də xristianlar üçün böyük mənəvi dəyəri olduğunu vurğulayıb.
Təqdimat mərasimindən sonra Mehriban Əliyeva Massimo Sarayı muzeyində saxlanılan şah əsərlərlə tanış olub.

On February 23, 2016, Azerbaijan’s First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva was on a visit to Vatican.
Mehriban Aliyeva holds a series of meetings in Vatican
On February 23, Mehriban Aliyeva, in the framework of her visit to Vatican, paid a visit to the Pio-Clementino Museum. Monuments and samples of art restored with the support of the Heydar Aliyev Foundation were reviewed here.
Director of Vatican’s Museum Antonio Paolucci, expressing gratitude to the Heydar Aliyev Foundation and, personally, Mehriban Aliyeva, highly appreciated her activity towards preserving masterpieces of the world culture. Mehriban Aliyeva brought to attention that works in the relevant field will be continued further.
Vatican’s state governor, cardinal Giuseppe Bertello expressed his gratitude to the state of Azerbaijan and, especially, Mehriban Aliyeva. He emphasized the significance of continuing such dialogues in the development of Azerbaijan-Vatican relations. Mehriban Aliyeva, in turn, said our country was interested in continuing this cooperation.
Then, Mehriban Aliyeva viewed closets being restored with the support of the Heydar Aliyev Foundation at the Apostolic Library.
In the Sistine Hall of the museum, Mehriban Aliyeva was given information about the hall’s history and the works of art being preserved here.
A meeting took place at the Pontifical Council for Culture between Mehriban Aliyeva and President of Vatican’s Pontifical Council for Culture Gianfranco Ravasi.
Then an agreement was signed on restoring Saint Sebastian tombs. The agreement was signed by Mehriban Aliyeva and President of Vatican’s Pontifical Council for Culture Gianfranco Ravasi.
Thereafter, questions of correspondents were answered.
Inauguration of the Saints Marcellinus and Peter catacombs
On February 23, inauguration of the Saints Marcellinus and Peter catacombs, restored following the initiative of the Heydar Aliyev Foundation, took place in Vatican.
First, Mehriban Aliyeva attended the presentation dedicated to the restoration of the Saints Marcellinus and Peter catacombs, having arrived at the Massimo Palace in Rome.
Museum’s director Rita Paris greeted Mehriban Aliyeva and other guests.
Professor Fabricio Biskonti specially thanked Mehriban Aliyeva for the attention shown towards restoring Roman catacombs.
Then a film about the restoration of the catacombs was shown.
President of Vatican’s Pontifical Council for Culture Gianfranco Ravasi emphasized that the catacombs of Saints Marcellinus and Peter were of great moral value for the world culture, especially for Christians.
After the presentation ceremony, Mehriban Aliyeva familiarized herself with masterpieces being preserved in the Massimo Palace Museum.
Then inauguration of the Saints Marcellinus and Peter catacombs took place.
After cutting the ribbon symbolizing an official opening, a plate at the entrance, with information about the catacombs’ being restored by the Heydar Aliyev Foundation, was unveiled.
At the end of the ceremony, the attendees and Cardinal Ravasi once more thanked Mehriban Aliyeva for this benevolent activity.