Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva gözdən əlillər üçün yeni yaşayış binasının açılışında iştirak ediblər
24.12.2015Dekabrın 24-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və xanımı Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə paytaxtın Nərimanov rayonunda gözdən əlillər üçün inşa olunan yaşayış binası istifadəyə verilib.
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Səlim Müslümov görülən işlərlə bağlı dövlətimizin başçısına məlumat verib. Binanın tikintisinə 2011-ci ilin dekabrında başlanılıb və artıq bina istismara hazırdır. Binada gözdən əlillər üçün xüsusi layihə əsasında məişət şəraiti yaradılıb. Onların əl və ayaqla hiss etmələrinin asanlaşdırılması üçün müvafiq yerlərdə xüsusi tikinti materiallarından və işarələrdən istifadə olunub.
Prezident İlham Əliyev yeni binanın sakinləri ilə görüşüb.
Dövlətimizin başçısı mənzillərin orderlərini sakinlərə təqdim edib.
Dövlətimizin başçısı və xanımı mənzillərdə yaradılan şəraitlə tanış olublar. Binadakı 132 mənzildən 22-si üç, 44-ü iki, 66-sı isə bir otaqlıdır. Burada sakinlərin rahatlığı üçün hər cür şərait yaradılıb.
Daha sonra Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Nərimanov rayon Əhalinin Sosial Müdafiəsi Mərkəzi və 8 saylı tibbi sosial ekspert komissiyasının yeni inzibati binasının açılışında iştirak ediblər.
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tərəfindən Tibbi-Sosial Ekspert komissiyalarında əhaliyə xidmət şəraitinin yaxşılaşdırılması ilə bağlı mühüm işlər aparılır. Artıq nazirliyin bütün ekspert komissiyaları müasir iş şəraiti və tibbi avadanlıqla, müayinə cihazları ilə təmin olunublar. Burada da komissiyanın normal fəaliyyət göstərməsi üçün hər cür şərait var. Bina ekspertiza cihazları, məişət avadanlığı ilə tam təmin olunub. Yeni binada yaradılan şərait əlillik müayinələrinin aparılmasına, eləcə də müayinələrin nəticələrinə dair məlumatların aidiyyəti qurumlar arasında elektron şəkildə mübadiləsinə xidmət edir. Bu isə əlillik təyinatı prosesində şəffaflığın təmin olunmasına, məmur-vətəndaş ünsiyyətinin minimuma endirilməsinə imkan yaradacaq.
Nərimanov rayon Əhalinin Sosial Müdafiəsi Mərkəzi də müasir texniki avadanlıqla təchiz olunub. Mərkəzdə vətəndaşların müraciətlərinə baxılması üçün zəruri şərait var. Bu da müraciətlərə baxılmasında şəffaf iş rejiminin təmin olunmasına xidmət edir.
Prezident İlham Əliyevə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin mərkəzləşdirilmiş informasiya sistemində ünvanlı dövlət sosial yardımı üzrə Vahid Elektron Müraciət və Təyinat Alt Sistemi - VEMTAS üzrə görülən işlərlə bağlı da məlumat verilib. Yeni sistem vətəndaşlara ünvanlı dövlət sosial yardımı üzrə sürətli, rahat və şəffaf xidmətlərə geniş çıxış imkanı yaradacaq. Ünvanlı sosial yardımların təyinatı prosesində məmur-vətəndaş təmaslarının minimuma endirilməsi üçün bu sahənin tam avtomatlaşdırılması islahat tədbirlərinin əsasını təşkil edib. Bununla əlaqədar müraciətlərin elektron qaydada qəbulunu və yardımların avtomatik şəraitdə təyinatını nəzərdə tutan sistem formalaşdırılıb. Belə ki, vətəndaşların infoköşklərdən etdikləri elektron müraciətlər VEMTAS vasitəsilə qəbul ediləcək. Bu müraciətlər əsasında vətəndaşların ünvanlı dövlət sosial yardımı almaq hüququna baxılması üçün lazımi arayış və məlumatlar artıq onlardan yox, müvafiq dövlət qurumlarından elektron formada əldə olunacaq. Sonra əhalinin sosial müdafiəsi mərkəzləri həmin ailələrin maddi-məişət şəraitinin müayinəsini aparacaq və nəticələrin VEMTAS-a ötürülməsini təmin edəcək. Məhz bundan sonra müraciət edən ailəyə yardımın təyin olunması ilə bağlı qərar qəbul ediləcək.
Respublika Gözdən Əlillər Cəmiyyəti də bu binada fəaliyyət göstərəcək. Zirzəmi hissəsi Cəmiyyətin istehsalat sahəsi üçün nəzərdə tutulub. Binanın aşağı mərtəbələrində isə gözdən əlillərin asudə vaxtlarda mənalı istirahəti, habelə onlarla bağlı ictimai-mədəni tədbirlərin keçirilməsi üçün lazımi şərait yaradılıb, ətrafda abadlıq işləri aparılıb.

President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attend the opening of a new residential building for visually disabled people
On December 24, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva participated in the commissioning of a residential building constructed in Narimanov district of the capital for visually disabled people.
Minister of Labour and Social Protection of Population Salim Muslimov gave information to the Head of the State about the works performed. Construction of the building started in 2011, and now the building is ready for operation. Proper living conditions have been created in the building for visually disabled people, based on a special design. In order to facilitate their sense by hands and legs, special construction materials and signs were used in relevant places.
President Ilham Aliyev met with residents of the new building.
The Head of the State presented orders for apartments to their residents.
The Head of the State and the First Lady acquainted themselves with the conditions created in apartments. Out of 132 apartments in the building, 22 is three-, 44 two-, and 66 one-room apartments. All conditions have been created here for the residents’ comfort.
Then President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attended the opening of a new administrative building of the Narimanov District Centre for Social Protection of Population and Medical and Social Expert Commission No.8.
Significant works are being carried out by the Ministry of Labour and Social Protection of Population at Medical and Social Expert commissions to improve conditions for serving population. All expert commissions of the ministry have already been provided with state-of-the-art working conditions, medical equipment, and medical examination facilities. Here too, all conditions have been created for the commission’s normal operation. The building has been provided with expert examination devices and household equipment. The conditions created in the new building serves to performing disability examinations, as well as electronic exchange of examination results between the entities concerned. And this will enable to ensure transparency in the process of assigning disability and minimising official-citizen contact.
The Narimanov District Centre for Social Protection of population too has been provided with state-of-the-art technical facilities. Necessary conditions have been provided in the centre for the examination of citizens’ appeals. And this serves to ensuring a transparent working regime while considering appeals.
President Ilham Aliyev was given information about the works carried out in connection with the Single Electronic Appeal and Assignment Sub-system (SEAASS) for categorical state social aid in the centralized information system of the Ministry of Labour and Social Protection of Population. The new system will provide citizens with broad access to speedy, easy and transparent services for categorical state social aid. Computerization of this area for minimising official-citizen contacts in the process of assigning categorical social aids has formed the basis of the reforms. To this end, a system providing for electronically receiving appeals and automatic assignment of aids has been formed. So, appeals made by citizens through information kiosks will be received through SEAASS. Certificates and information required for the consideration of eligibility of citizens to receive a categorical state social aid based on such appeals will be obtained from relevant state bodies, rather than from the citizens themselves, in an electronic form. Then centres for social protection of population will conduct examination of financial and living conditions of these families and transfer the results to SEAASS. After this, a decision will be taken with regard to assigning social aid to the relevant family.
The Republican Association for Visually Disabled too will function in this building. The basement of the building will be used for the Association’s production area. On the lower floor of the building, necessary conditions have been created for meaningful rest of the visually disabled people at their free times, as well as holding public and cultural events associated with them, and landscaping works have been performed around the building.