Mehriban Əliyeva ISESCO-nun baş direktoru Əbdüləziz Osman əl-Tuveycri və təşkilatın xoşməramlı səfirləri ilə görüşüb
Noyabrın 26-da Azərbaycanın birinci xanımı, ISESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyeva təşkilatın baş direktoru Əbdüləziz Osman əl-Tuveycri və xoşməramlı səfirləri ilə görüşüb.
Qonaqları salamlayan Mehriban Əliyeva ISESCO-nun Baş Konfransının XII sessiyasının Azərbaycanda keçirilməsindən məmnunluğunu ifadə edib, bu tədbirin ölkəmiz və ümumilikdə İslam dünyası üçün böyük əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb. ISESCO-nun baş direktorunu Azərbaycanın yüksək mükafatı - “Dostluq” ordeni ilə təltif edilməsi münasibətilə təbrik edən Mehriban Əliyeva bu təşkilatla ölkəmiz arasında sıx dostluq əlaqələrinin olduğunu deyib. Bildirib ki, Azərbaycanda bütün dinlərin, mədəniyyətlərin nümayəndələri dostluq və sülh şəraitində yaşayırlar. Ölkəmizdə mədəniyyətlər, dinlər və sivilizasiyalar arasında dialoqun möhkəmləndirilməsinə xidmət edən mühüm tədbirlərin keçirildiyi, tolerantlığın Azərbaycan cəmiyyətinin həyatında güclü ənənəyə çevrildiyi bildirilib.
Mehriban Əliyeva rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondunun ölkəmizin tarixi, mədəniyyəti və ənənələrini tanıtmaq üçün dünyada bir çox tədbirlər keçirdiyini və həmin tədbirlərdə Azərbaycanda hökm sürən tolerantlıq mühiti barədə ətraflı məlumat verildiyini söyləyib. Mədəniyyətlər, dinlər və sivilizasiyalar arasında dialoqun möhkəmləndirilməsində ISESCO-nun xoşməramlı səfirlərinin fəallıqlarını daha da artırmalarının əhəmiyyəti vurğulanıb. Mehriban Əliyeva ISESCO ilə əməkdaşlığın gələcəkdə də uğurla davam etdiriləcəyinə əminliyini ifadə edib.
Əbdüləziz Osman əl-Tuveycri tədbirin yüksək səviyyədə təşkilinə və göstərilən qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirib. Baş direktor Azərbaycan ilə ISESCO-nun səmərəli əməkdaşlığından məmnunluğunu ifadə edərək qurumla ölkəmiz arasındakı münasibətlərin yüksək səviyyəyə çatmasında Prezident İlham Əliyevin və xanımı Mehriban Əliyevanın rolunu xüsusi qeyd edib.

Мехрибан Алиева встретилась с гендиректором ИСЕСКО Абдулазизом Османом аль-Тувейджри и послами доброй воли
26 ноября первая леди Азербайджана, посол доброй воли ИСЕСКО Мехрибан Алиева встретилась с гендиректором организации Абдулазизом аль-Тувейджри и послами доброй воли.
Поприветствовав гостей, Мехрибан Алиева выразила удовлетворение проведением в Азербайджане XII сессии Генеральной конференции ИСЕСКО и подчеркнула большое значение мероприятия для Азербайджана и в целом всего Исламского мира. Поздравив гендиректора ИСЕСКО с награждением высокой наградой Азербайджана – орденом «Достлуг», Мехрибан Алиева отметила наличие тесных связей страны с этой организацией. Она сообщила, что представители всех религий и культур живут в Азербайджане в условиях мира и дружбы. Было отмечено, что в стране проводятся значимые мероприятия, служащие укреплению диалога между культурами, религиями и цивилизациями, а толерантность стала мощной традицией в жизни азербайджанского общества.
Мехрибан Алиева сообщила о проведении по всему миру руководимым ею Фондом Гейдара Алиева многочисленных мероприятий с целью популяризации истории, культуры и традиций Азербайджана, и отметила, что в рамках этих мероприятий дается подробная информация о царящей в Азербайджане атмосфере толерантности. Было подчеркнуто значение роста активности послов доброй воли ИСЕСКО в деле укрепления диалога между культурами, религиями и цивилизациями. Мехрибан Алиева выразила уверенность в продолжении успешного сотрудничества с ИСЕСКО в будущем.
Абдулазиз Осман аль-Тувейджри выразил признательность за организацию мероприятия на высоком уровне и гостеприимство. Отметив удовлетворенность плодотворным сотрудничеством Азербайджана с ИСЕСКО, гендиректор особо подчеркнул роль Президента Ильхама Алиева и его супруги Мехрибан Алиевой в достижении столь высокого уровня отношений между организацией и Азербайджаном.