Şüvəlan qəsəbəsində sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlar üçün 2 nömrəli xüsusi internat məktəbinin açılışı olub
23.11.2015Noyabrın 23-də Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva Xəzər rayonunun Şüvəlan qəsəbəsində sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlar üçün 2 nömrəli xüsusi internat məktəbinin yenidənqurmadan sonra açılışında iştirak edib.
Məktəb 1962-ci ildən fəaliyyət göstərir. 2013-cü ildə Heydər Əliyev Fondu tərəfindən burada yeni tədris binası tikilib. Məktəbdə eşitmə və nitq qüsuru olan şagirdlər təhsil alırlar. Burada təhsil iki şöbəlidir. Birinci şöbə eşitmə qüsurları yüngül, ikinci şöbə isə ağır formada olan şagirdlər üçün nəzərdə tutulub.
220 yerlik xüsusi məktəbdə bütün fənlərdən əlavə, tələffüz və eşitmənin inkişafı üzrə fərdi iş, həmçinin individual qaydada mimika və daktiloloji iş aparılır. Məktəbdə biologiya, kimya, fizika laboratoriyaları, defektoloji kabinetlər, idman, trenajor zalları, ritmika otağı yaradılıb və zəruri ləvazimatlarla təchiz edilib. Şagirdlərin asudə vaxtları üçün açıq idman meydançası, peşəyönümlü təlimi üçün isə emalatxanalar tikilib. Burada tikiş, aşpazlıq, toxuculuq, xalçaçılıq, çilingərlik bölmələri də fəaliyyət göstərir.

В поселке Шувелян состоялось открытие специальной школы-интерната №2 для детей с ограниченными возможностями здоровья
23 ноября первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева приняла участие в открытии в поселке Шувелян Хазарского района после реконструкции специальной школы-интерната №2 для детей с ограниченными возможностями здоровья.
Школа функционирует с 1962 года. В 2013 году Фондом Гейдара Алиева здесь построен новый учебный корпус. В школе обучаются дети с дефектами слуха и речи. Обучение здесь проводится в двух отделениях. Первое отделение предназначено для детей с легким дефектом слуха, а второе – для учащихся с тяжелой формой дефекта.
В спецшколе, рассчитанной на 220 учеников, помимо преподавания всех дисциплин, проводится индивидуальная работа по развитию произношения и слуха, а также в индивидуальном порядке – работа по мимике и дактилологии. В школе созданы оснащенные необходимым оборудованием биологическая, химическая, физическая лаборатории, дефектологические кабинеты, спортивный и тренажерный залы, комната ритмики. Для досуга учащихся построена открытая спортивная площадка, а для профессионального обучения – мастерские. Здесь также действуют швейное, поварское, ткацкое, ковроткацкое, слесарное отделения.
Во время ознакомления с мастерской Мехрибан Алиевой был подарен ее портрет, выполненный учащимися школы.