Şüvəlan qəsəbəsində 4 nömrəli xüsusi internat məktəbi yenidənqurmadan sonra istifadəyə verilib
23.11.2015Noyabrın 23-də Heydər Əliyev Fondunun “Uşaq evləri və internat məktəblərinin inkişafı” proqramı çərçivəsində Xəzər rayonunun Şüvəlan qəsəbəsindəki 4 nömrəli respublika xüsusi internat məktəbinin yenidənqurmadan sonra açılışı olub.
Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva açılış mərasimində iştirak edib.
Müəssisə 1967-ci ildən fəaliyyət göstərir. 2013-cü ildə məktəb sökülərək yenidən inşa edilib. 160 uşaq üçün nəzərdə tutulan məktəbdə tədris, yataq korpusları, tibb məntəqəsi tikilib. Musiqi, idman, müalicəvi bədən tərbiyəsi otaqları və siniflərində bütün lazımi avadanlıqlar var. Bundan əlavə, məktəbin nəzdində fəaliyyət göstərən Reabilitasiya Mərkəzinin kiçik binasının yerində sağlamlıq imkanları məhdud 100 məktəbəqədər uşaq üçün nəzərdə tutulan ikimərtəbəli Reabilitasiya-İnkişaf Mərkəzi inşa edilib. Mərkəzdə işləyən mütəxəssislərin gün ərzində uşaqlara xidmət göstərməsi, onların qidalanması və istirahəti üçün əlverişli şərait yaradılıb. İnternat məktəbdə, həmçinin dulusçuluq, xalçaçılıq, dülgərlik, çilingərlik, tikiş, toxuculuq, rəssamlıq kimi yeni peşə kabinetləri var. Məktəbdə uşaqların asudə vaxtının səmərəli təşkili və istirahəti üçün qapalı üzgüçülük hovuzu və idman zalı fəaliyyət göstərir. Müəssisənin həyətində kölgəliklər, açıq futbol meydançası da yaradılıb.

В поселке Шувелян после реконструкции сдана в эксплуатацию специальная школа-интернат №4
23.11.201523 ноября в рамках программы Фонда Гейдара Алиева «Развитие детских домов и интернатов» состоялось открытие после реконструкции республиканской спецшколы-интерната №4 в поселке Шувелян Хазарского района.
Первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева приняла участие в церемонии открытия.
Учреждение функционирует с 1967 года. В 2013 году школа была снесена и отстроена заново. В школе, рассчитанной на 160 детей, построены учебный, спальный корпуса, медицинский пункт. В музыкальном, спортивном залах, кабинете лечебной физкультуры и классах имеется весь необходимый инвентарь. Кроме того, на месте небольшого здания действовавшего при школе Центра реабилитации возведен двухэтажный Центр реабилитации и развития, предусмотренный для 100 детей-дошкольников с ограниченными возможностями здоровья. В центре созданы благоприятные условия для обслуживания специалистами детей в течение дня, их питания и отдыха. В школе-интернате также имеются гончарная, ковроткацкая, плотницкая, слесарная, швейная, ткацкая, художественная мастерские. Для эффективной организации досуга и отдыха детей в школе функционируют крытый плавательный бассейн и спортзал. Во дворе учреждения установлены беседки, создана открытая футбольная площадка.