Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva 2015-ci il sentyabrın 3-8-də Fransada səfərdə olub.
Fransa prezidenti Fransua Olland ilə görüş
Sentyabrın 3-də Mehriban Əliyeva Yelisey sarayında Fransa prezidenti Fransua Olland ilə görüşüb.
Görüşdə ölkələrimiz arasında ikitərəfli əlaqələrin uğurlu inkişafından məmnunluq ifadə olunub. Fransa prezidenti Fransua Olland Mehriban Əliyevaya Parisdə təşkil olunan mədəniyyət tədbirlərində iştirakına görə minnətdarlıq edib. Fransanın Azərbaycan ilə əlaqələri genişləndirməkdə maraqlı olduğunu qeyd edən Fransua Olland ikitərəfli münasibətlərin gələcəkdə də uğurla inkişaf edəcəyinə əminliyini bildirib.
Mehriban Əliyeva Azərbaycan-Fransa əlaqələrinin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsində olduğunu, münasibətlərin dərinləşdirilməsinin ölkəmizin xarici siyasətində mühüm istiqamət təşkil etdiyini vurğulayıb. Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədri kimi Fransanın roluna toxunan Mehriban Əliyeva ümidvar olduğunu bildirib ki, Fransa bu münaqişənin ölkəmizin ərazi bütövlüyü və beynəlxalq hüquq normaları çərçivəsində həlli ilə bağlı mövqeyini davam etdirəcək.
Fransa Respublikası Prezidenti Administrasiyasının baş katibi Jan Pyer Juye ilə görüş
Sentyabrın 3-də Mehriban Əliyeva Fransa Respublikası Prezidenti Administrasiyasının baş katibi Jan Pyer Juye ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan ilə Fransa arasında ikitərəfli münasibətlərin müxtəlif sahələrdə uğurla inkişaf etdiyi bildirilib, əlaqələrimizin böyük potensialının olduğu vurğulanıb. Ölkələrimizin regionları arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinin vacibliyi bildirilib.
Söhbət zamanı Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə toxunulub. Mehriban Əliyeva Fransanın bu münaqişənin nizama salınmasındakı səylərini yüksək qiymətləndirərək, münaqişənin ölkəmizin ərazi bütövlüyü çərçivəsində həllinin vacibliyini diqqətə çatdırıb.
Prezident Administrasiyasının baş katibi Jan Pyer Juye də ölkəsinin Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin beynəlxalq hüquq normaları çərçivəsində həllinə tərəfdar olduğunu və həmsədr ölkə kimi Fransanın bu münaqişənin həlli ilə bağlı səylərini davam etdirəcəyini bildirib.
Parisdə “Azərbaycan tolerantlıq ölkəsi” fotosərgisinin açılışı
Sentyabrın 3-də Parisdə Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı ilə dünya şöhrətli fotoqraf Reza Deqatinin “Azərbaycan tolerantlıq ölkəsi” adlı fotosərgisi açılıb.
Mehriban Əliyeva və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva, Fransanın tanınmış ictimai və mədəniyyət xadimləri, nüfuzlu media orqanlarının nümayəndələri, Paris sənətsevərləri açılış mərasimində iştirak ediblər.
Sərgidə məşhur fotoqraf Reza Deqatinin müxtəlif illərdə çəkdiyi fotolar nümayiş etdirilib. Bu fotolar izləyiciləri Azərbaycanda yaşayan müxtəlif millətlər və dinlərə mənsub xalqların həyat tərzi, adət-ənənələri ilə tanış edib.
Sentyabrın 3-də Luvr muzeyinin qarşısındakı məşhur “Pale Royal” meydanında “Azərbaycan şəhərciyi”nin rəsmi açılışı olub.
Mehriban Əliyeva və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva mərasimdə iştirak ediblər.
Parisin 1-ci rayonunun meri Jan Fransua Löqare və Fransada Azərbaycanın Dostları Assosiasiyasının sədri Jan Fransua Mansel də mərasimdə çıxış ediblər.
“Azərbaycan Parisin ürəyində” adlanan şəhərcikdə ölkəmizin tarixi, mədəniyyəti, xalq sənətkarlığı, adət-ənənələri, milli mətbəxi təqdim olunub. Şəhərcik avqustun 29-dan sentyabrın 9-dək fəaliyyət göstərib.
Parisin 1-ci rayonunun meri Jan Fransua Löqare ilə görüş
Sentyabrın 3-də Mehriban Əliyeva Parisin 1-ci rayonunun meri Jan Fransua Löqare ilə görüşüb.
Görüşdə ölkələrimiz arasında əlaqələrin inkişafından məmnunluq ifadə olunub, son illərdə Fransa paytaxtında Azərbaycan ilə bağlı mədəniyyət tədbirlərinin keçirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Görüşdə qarşılıqlı əlaqələrin perspektivləri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonra Mehriban Əliyevaya meriyanın binasının tarixi və memarlıq quruluşu barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, 1-ci rayonun meriyası Parisin mərkəzində yerləşir və Fransa memarlığının nadir inciləri sırasındadır.
Sentyabrın 8-də Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı ilə həyata keçirilən “Azərbaycan Parisin ürəyində” adlı layihə çərçivəsində Parisdə “Dini tolerantlıq: Azərbaycanda birgə yaşamaq mədəniyyəti” mövzusunda konfrans təşkil olunub.
“Parisin ürəyində Azərbaycan musiqisi” adlı klassik musiqi gecəsi
Konsertdə Azərbaycan və dünya klassik musiqisinin nümunələri səsləndirilib.
Gecənin sonunda dünya şöhrətli fotoqraf Reza Deqatinin ölkəmizdə tolerantlıq mühitini əks etdirən fotolarından ibarət maraqlı kompozisiya nümayiş etdirilib. 3D formatında hazırlanan illüstrasiya konsert salonunun tavanında rəngarəng görüntülər yaradıb və tamaşaçıların böyük marağına səbəb olub.

Azerbaijan’s First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva paid a visit to France, September 3-8.
Meeting with French President Francois Hollande
On September 3, Mehriban Aliyeva met French President Francois Hollande at Élysée Palace.
Satisfaction was expressed at the meeting with the successful development of the bilateral relations between the two countries. French President Francois Hollande thanked Mehriban Aliyeva for her participation in the cultural events organized in Paris. Noting that France was interested in expanding relations with Azerbaijan, Francois Hollande expressed confidence bilateral relations would successfully developed in the future too.
Mehriban Aliyeva underscored strategic partnership level of Azerbaijan-France relations, and that deepening of the relations formed primary direction of our country’s foreign policy. Touching upon the role of France as a co-chair of OSCE‘s Minsk Group in solution of Armenia-Azerbaijan Daghlyg Garabagh conflict, Mehriban Aliyeva expressed a hope France will continue its position in connection with this conflict’s settlement keeping our country’s territorial integrity and following international legal norms.
Expressing his country’s position with regard to solution of the Armenia-Azerbaijan Daghlyg Garabagh conflict by peaceful way, President Francois Hollande said France was interested in the settlement of this conflict.
Meeting with Secretary General of the French Republic’s Presidential Administration Jean Pierre Jouyet
On September 3, Mehriban Aliyeva met with Secretary General of the French Republic’s Presidential Administration Jean Pierre Jouyet.
Successful development of the bilateral relations between Azerbaijan and France in various spheres was emphasized, and it was underscored that our relations had great potential. The significance of extending the cooperation between the regions of our countries was emphasized.
During the talks, the Armenia-Azerbaijan Daghlyg Garabagh conflict was touched upon. Highly appreciating the efforts made by France towards solving the conflict, Mehriban Aliyeva brought to attention the significance of the conflict’s being settled keeping our country’s territorial integrity.
General Secretary of the French Republic’s Presidential Administration Jean Pierre Jouyet too said he backed the Daghlyg Garabagh conflict’s being settled within the framework of international legal norms, and said France would, as a co-chairing country, continue its efforts towards solving the conflict.
Opening of the photo-exhibition “Azerbaijan – the country of tolerance” in Paris
On 3 September, a photo-exhibition called “Azerbaijan – the country of tolerance”, by world-renowned photographer Reza Deghati, was opened in Paris, with the organizational support of the Heydar Aliyev Foundation.
Azerbaijan’s First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva, Foundation’s Vice-president Leyla Aliyeva, France’s well-known public and cultural figures, representatives of influential press organs, and art-lovers of Paris attended the exhibition.
Photos made by famous photographer Reza Deghati in different years were displayed at the exhibition. These photos bring to the attention of visitors the lifestyles in different regions of Azerbaijan, our historical places, and modernity of our country, with its old history
On September 3, official opening of the “Azerbaijani Village”took place on Palais Royal Square before the Louvre Museum.
Azerbaijan’s First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva and Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva attended the ceremony.
Mayor of the 1st Arrondissement of Paris Jean Francois Legaret and Chairperson of the Friends of Azerbaijan in France Association Jean Francois Mansell delivered a speech at the ceremony.
In a village called “Azerbaijan in the heart of Paris”, our country’s history, culture, folk art, traditions and national cuisine were presented. The village has operated from August 29 to September 9.
Meeting with mayor of the 1st Arrondissement of Paris Jean Francois Legaret
On September 3, Mehriban Aliyeva met mayor of the 1st Arrondissement of Paris Jean Francois Legaret.
At the meeting, satisfaction was expressed with the development of relations between our countries and the significance of holding cultural events in the French capital associated with Azerbaijan was emphasized.
Exchange of opinions was held at the meeting concerning the perspectives of mutual ties.
Then Mehriban Aliyeva was given information about the history and architectural structure of the town hall building. It was informed that the town hall of the 1st Arrondissement was located in the centre of Paris and among the rare pearls of the French architecture.
A conference on “Religious tolerance: the culture of coexistence in Azerbaijan” in Paris
On September 8, a conference on the theme of “Religious tolerance: the culture of coexistence in Azerbaijan” within the framework of the project “Azerbaijan in the heart of Paris”, implemented with the support of the Heydar Aliyev Foundation, was organized.
A classical music evening entitled “Azerbaijani music in the heart of Paris”
On September 8, a classical music evening entitled “Azerbaijani music in the heart of Paris” took place with the support of the Heydar Aliyev Foundation.
Pieces of Azerbaijani and world classical music were performed at the concert.
At the end of the evening, an interesting composition by world-renowned photographer Reza Deghati, reflecting the tolerant environment dominating in our country, was demonstrated. Made in 3D format, the illustration created colourful images on the concert hall’s ceiling and aroused great interest in spectators.