Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva 2015-ci il sentyabrın 3-8-də Fransada səfərdə olub.
Fransa prezidenti Fransua Olland ilə görüş
Sentyabrın 3-də Mehriban Əliyeva Yelisey sarayında Fransa prezidenti Fransua Olland ilə görüşüb.
Görüşdə ölkələrimiz arasında ikitərəfli əlaqələrin uğurlu inkişafından məmnunluq ifadə olunub. Fransa prezidenti Fransua Olland Mehriban Əliyevaya Parisdə təşkil olunan mədəniyyət tədbirlərində iştirakına görə minnətdarlıq edib. Fransanın Azərbaycan ilə əlaqələri genişləndirməkdə maraqlı olduğunu qeyd edən Fransua Olland ikitərəfli münasibətlərin gələcəkdə də uğurla inkişaf edəcəyinə əminliyini bildirib.
Mehriban Əliyeva Azərbaycan-Fransa əlaqələrinin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsində olduğunu, münasibətlərin dərinləşdirilməsinin ölkəmizin xarici siyasətində mühüm istiqamət təşkil etdiyini vurğulayıb. Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədri kimi Fransanın roluna toxunan Mehriban Əliyeva ümidvar olduğunu bildirib ki, Fransa bu münaqişənin ölkəmizin ərazi bütövlüyü və beynəlxalq hüquq normaları çərçivəsində həlli ilə bağlı mövqeyini davam etdirəcək.
Fransa Respublikası Prezidenti Administrasiyasının baş katibi Jan Pyer Juye ilə görüş
Sentyabrın 3-də Mehriban Əliyeva Fransa Respublikası Prezidenti Administrasiyasının baş katibi Jan Pyer Juye ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan ilə Fransa arasında ikitərəfli münasibətlərin müxtəlif sahələrdə uğurla inkişaf etdiyi bildirilib, əlaqələrimizin böyük potensialının olduğu vurğulanıb. Ölkələrimizin regionları arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinin vacibliyi bildirilib.
Söhbət zamanı Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə toxunulub. Mehriban Əliyeva Fransanın bu münaqişənin nizama salınmasındakı səylərini yüksək qiymətləndirərək, münaqişənin ölkəmizin ərazi bütövlüyü çərçivəsində həllinin vacibliyini diqqətə çatdırıb.
Prezident Administrasiyasının baş katibi Jan Pyer Juye də ölkəsinin Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin beynəlxalq hüquq normaları çərçivəsində həllinə tərəfdar olduğunu və həmsədr ölkə kimi Fransanın bu münaqişənin həlli ilə bağlı səylərini davam etdirəcəyini bildirib.
Parisdə “Azərbaycan tolerantlıq ölkəsi” fotosərgisinin açılışı
Sentyabrın 3-də Parisdə Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı ilə dünya şöhrətli fotoqraf Reza Deqatinin “Azərbaycan tolerantlıq ölkəsi” adlı fotosərgisi açılıb.
Mehriban Əliyeva və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva, Fransanın tanınmış ictimai və mədəniyyət xadimləri, nüfuzlu media orqanlarının nümayəndələri, Paris sənətsevərləri açılış mərasimində iştirak ediblər.
Sərgidə məşhur fotoqraf Reza Deqatinin müxtəlif illərdə çəkdiyi fotolar nümayiş etdirilib. Bu fotolar izləyiciləri Azərbaycanda yaşayan müxtəlif millətlər və dinlərə mənsub xalqların həyat tərzi, adət-ənənələri ilə tanış edib.
Sentyabrın 3-də Luvr muzeyinin qarşısındakı məşhur “Pale Royal” meydanında “Azərbaycan şəhərciyi”nin rəsmi açılışı olub.
Mehriban Əliyeva və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva mərasimdə iştirak ediblər.
Parisin 1-ci rayonunun meri Jan Fransua Löqare və Fransada Azərbaycanın Dostları Assosiasiyasının sədri Jan Fransua Mansel də mərasimdə çıxış ediblər.
“Azərbaycan Parisin ürəyində” adlanan şəhərcikdə ölkəmizin tarixi, mədəniyyəti, xalq sənətkarlığı, adət-ənənələri, milli mətbəxi təqdim olunub. Şəhərcik avqustun 29-dan sentyabrın 9-dək fəaliyyət göstərib.
Parisin 1-ci rayonunun meri Jan Fransua Löqare ilə görüş
Sentyabrın 3-də Mehriban Əliyeva Parisin 1-ci rayonunun meri Jan Fransua Löqare ilə görüşüb.
Görüşdə ölkələrimiz arasında əlaqələrin inkişafından məmnunluq ifadə olunub, son illərdə Fransa paytaxtında Azərbaycan ilə bağlı mədəniyyət tədbirlərinin keçirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Görüşdə qarşılıqlı əlaqələrin perspektivləri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonra Mehriban Əliyevaya meriyanın binasının tarixi və memarlıq quruluşu barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, 1-ci rayonun meriyası Parisin mərkəzində yerləşir və Fransa memarlığının nadir inciləri sırasındadır.
Sentyabrın 8-də Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı ilə həyata keçirilən “Azərbaycan Parisin ürəyində” adlı layihə çərçivəsində Parisdə “Dini tolerantlıq: Azərbaycanda birgə yaşamaq mədəniyyəti” mövzusunda konfrans təşkil olunub.
“Parisin ürəyində Azərbaycan musiqisi” adlı klassik musiqi gecəsi
Konsertdə Azərbaycan və dünya klassik musiqisinin nümunələri səsləndirilib.
Gecənin sonunda dünya şöhrətli fotoqraf Reza Deqatinin ölkəmizdə tolerantlıq mühitini əks etdirən fotolarından ibarət maraqlı kompozisiya nümayiş etdirilib. 3D formatında hazırlanan illüstrasiya konsert salonunun tavanında rəngarəng görüntülər yaradıb və tamaşaçıların böyük marağına səbəb olub.

3-8 сентября 2015 года первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева находилась с визитом во Франции.
Встреча с президентом Франции Франсуа Олландом
3 сентября Мехрибан Алиева встретилась в Елисейском дворце с президентом Франции Франсуа Олландом.
На встрече была выражена удовлетворенность успешным развитием двусторонних отношений между нашими странами. Франсуа Олланд выразил Мехрибан Алиевой признательность за участие в культурных мероприятиях, организуемых в Париже. Сообщив о заинтересованности Франции в расширении связей с Азербайджаном, Франсуа Олланд выразил уверенность в успешном развитии двусторонних отношений в будущем.
Мехрибан Алиева подчеркнула стратегический характер азербайджано-французских связей, сообщив, что укрепление этих отношений является важным направлением внешней политики нашей страны. Коснувшись роли Франции – сопредседателя Минской группы ОБСЕ – в урегулировании армяно-азербайджанского нагорно-карабахского конфликта, Мехрибан Алиева выразила надежду на дальнейшее отстаивание Францией своей позиции, заключающейся в необходимости урегулирования конфликта в рамках территориальной целостности Азербайджана и норм международного права.
Выразив позицию своей страны относительно мирного урегулирования армяно-азербайджанского нагорно-карабахского конфликта, президент Франсуа Олланд, подчеркнул заинтересованность Франции в решении проблемы.
Встреча с генеральным секретарем администрации президента Французской Республики Жан-Пьером Жуйе
3 сентября Мехрибан Алиева встретилась с генеральным секретарем администрации президента Французской Республики Жан-Пьером Жуйе.
На встрече было отмечено успешное развитие азербайджано-французских отношений в различных сферах, подчеркнут большой потенциал двусторонних связей, а также важность развития партнерства между регионами наших стран.
В ходе беседы была затронута тема армяно-азербайджанского нагорно-карабахского конфликта. Высоко оценив усилия Франции в деле урегулирования этой проблемы, Мехрибан Алиева отметила важность урегулирования конфликта в рамках территориальной целостности Азербайджана.
В свою очередь генеральный секретарь администрации президента Франции Жан-Пьер Жуйе сообщил, что его страна является сторонницей урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках норм международного права, и в качестве страны-сопредседателя Франция продолжит прилагать усилия для урегулирования этого конфликта.
Открытие в Париже фотовыставки «Азербайджан – страна толерантности»
3 сентября в Париже открылась фотовыставка всемирно известного фотографа Резы Дегати «Азербайджан – страна толерантности», организованная Фондом Гейдара Алиева.
В церемонии открытия приняли участие Мехрибан Алиева и вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева, известные общественные деятели и люди культуры Франции, представители авторитетных медиаструктур, местные ценители искусства.
На выставке представлены фотографии известного фотографа Резы Дегати, сделанные им в разные годы. Эти фото знакомят зрителей с образом жизни, обычаями и традициями представителей различных народов и религий, проживающих в Азербайджане.
3 сентября на знаменитой площади Пале-Рояль перед Лувром состоялось официальное открытие «Азербайджанского городка».
На церемонии также выступили мэр 1-го округа Парижа Жан-Франсуа Логар и председатель Ассоциации друзей Азербайджана во Франции Жан-Франсуа Мансель.
В «Азербайджанском городке» представлены история, культура, народные ремесла, обычаи и традиции, национальная кухня нашей страны. Городок функционировал с 29 августа по 9 сентября.
Встреча с мэром 1-го округа Парижа Жан-Франсуа Логаром
3 сентября Мехрибан Алиева встретилась с мэром 1-го округа Парижа Жан-Франсуа Логаром.
На встрече была выражена удовлетворенность развитием связей между нашими странами, подчеркнуто значение проводимых в столице Франции культурных мероприятий, связанных с Азербайджаном.
На встрече состоялся обмен мнениями относительно перспектив взаимосвязей.
Затем Мехрибан Алиева была проинформирована об истории и архитектуре здания мэрии. Было отмечено, что мэрия 1-го округа расположена в центре Парижа и является одной из редких жемчужин французской архитектуры.
8 сентября в Париже в рамках проекта Фонда Гейдара Алиева «Азербайджан в сердце Парижа» была организована конференция на тему «Религиозная толерантность: культура сосуществования в Азербайджане».
Вечер классической музыки под названием «Азербайджанская музыка в сердце Парижа»
8 сентября состоялся вечер классической музыки под названием «Азербайджанская музыка в сердце Парижа», организованный Фондом Гейдара Алиева.
Мехрибан Алиева приняла участие в мероприятии.
На концерте прозвучали произведения азербайджанской и мировой классической музыки.
В заключение вечера была продемонстрирована интересная композиция, состоящая из фотографий всемирно известного фотографа Резы Дегати, отражающих толерантную атмосферу в нашей стране. Иллюстрация, подготовленная в формате 3D, проецировалась на потолок концертного зала и вызвала большой интерес зрителей.