08.09.20152015-ci il sentyabrın 8-də Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı ilə Parisdə “Azərbaycan Parisin ürəyində” adlı layihə çərçivəsində “Dini tolerantlıq: Azərbaycanda birgə yaşamaq mədəniyyəti” mövzusunda konfrans keçirilib.
Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, Azərbaycan-Fransa parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun rəhbəri Mehriban Əliyeva konfransda çıxış edib:
- Hörmətli konfrans iştirakçıları.
“Dini tolerantlıq: Azərbaycanda birgə yaşamaq mədəniyyəti” adlı konfransda sizin hər birinizi salamlayıram. Konfransın hazırlanmasında bizə dəstək olan Parisin 1-ci rayonunun meri cənab Jan Fransua Löqareyə və meriyanın bütün əməkdaşlarına dərin minnətdarlığımı bildirirəm.
Azərbaycan tarix boyu sivilizasiyaların, mədəniyyətlərin, dinlərin qovuşuğunda yerləşib. Ölkəmiz Asiya ilə Avropa arasında təbii bir körpüdür. Əlbəttə, bu coğrafi yerləşmə ölkəmizdəki mədəni müxtəliflikdə öz rolunu oynamışdır. Əsrlər boyu bu qədim diyarda müxtəlif dinlərin, mədəniyyətlərin, millətlərin, etnik qrupların nümayəndələri sülh və əmin-amanlıq şəraitində bir ailə kimi yaşamışlar.
Biz minilliklərlə cəmiyyətimizdə formalaşan tolerantlıq və dözümlülük ənənələrini müstəqilliyimizi bərpa etdikdən sonra da qoruyub saxlamışıq və daha da möhkəmləndirməyə çalışırıq.
Azərbaycan nadir ölkələrdən biridir ki, eyni zamanda, həm İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının, həm də Avropa Şurasının üzvüdür. Azərbaycan dünyəvi müsəlman ölkəsidir. İslam bizim müqəddəs dinimizdir və biz öz dinimizə, öz ənənələrimizə, öz köklərimizə böyük hörmətlə yanaşırıq. Biz öz mədəni, dini və tarixi irsimizlə fəxr edirik. Dünyanın ən qədim məscidlərindən biri olan, 743-cü ildə tikilmiş məscid Azərbaycanın Şamaxı şəhərində yerləşir. Dünyanın ən qədim kilsələrindən biri olan Qafqaz Alban kilsəsi Azərbaycanın digər çoxəsrlik tarixi olan Şəki şəhərinin yaxınlığında yerləşir. Pravoslav və katolik kilsələri, sinaqoqlar, atəşpərəstlər məbədi – bütün bunlar Azərbaycanın mədəni irsinin tərkibidir. Biz öz ənənələrimizə, öz köklərimizə, öz tariximizə çox böyük hörmətlə yanaşırıq. Eyni zamanda, biz dünyaya açıq və bütün ölkələrlə əməkdaşlıq qurmağa çalışan bir ölkəyik.
Bu gün Azərbaycanda digər azadlıqlar kimi, dini azadlıqlar da tam şəkildə təmin edilir. Azərbaycan çoxmillətli, çoxkonfessiyalı ölkədir. Ölkəmizdə bütün xalqların, bütün dinlərin, bütün etnik qrupların nümayəndələri eyni hüquqlara malikdirlər. Əlbəttə, bu, ölkənin Konstitusiyası ilə təsbit olunub, lakin reallıq da belədir.
Azərbaycan xalqında olan dözümlülük, əsrlər boyu formalaşan bu mühit ona gətirib çatdırıb ki, bizim üçün bu, normal yaşayış, həyat tərzidir. Heç zaman Azərbaycanda dini, milli zəmində heç bir qarşıdurma yaxud anlaşılmazlıq olmayıb və yoxdur. İctimai-siyasi quruluşdan asılı olmayaraq bütün dövrlərdə Azərbaycanda xalqlar qarşılıqlı hörmət və anlayış şəraitində yaşayıblar.
Bu sahədə düşünülmüş dövlət siyasəti, cəmiyyətdə formalaşmış dözümlülük, tolerantlıq ənənələri və əlbəttə, ölkəmizin son illər çox sürətli iqtisadi inkişafı dünyada yayılan radikalizm və dini ekstremizm meyillərinin qarşısını almaq üçün ən əsas amillərdir. Bu gün Azərbaycanda bütün dinlərin, millətlərin və etnik qrupların nümayəndələri ölkəmizin inkişafına öz töhfələrini verməkdədirlər. Azərbaycan əhalisinin 96 faizini müsəlman, 4 faizini xristian, yəhudi və digər dinlərin nümayəndələri təşkil edir. Respublikamızda 597 dini icma var, onlardan 21-i qeyri-müsəlman icmasıdır. Misal üçün, bütün dünyada dağ yəhudilərinin yığcam halda yaşadığı yeganə yaşayış məntəqəsi Azərbaycanın Quba rayonunda Qırmızı qəsəbədir.
Dövlət-din münasibətləri Azərbaycanda xüsusi yer tutur. Tolerantlıq ənənələrini qoruyub saxlamaq dövlət siyasətinin əsas prioritetlərindən biridir. Ölkəmizdə məscidlərin, katolik, pravoslav kilsələrin, sinaqoqların təmiri və tikintisini dövlət öz üzərinə götürür və bu sahədə heç bir ayrı-seçkilik yoxdur. Mən əminəm ki, hər bir insanın digər dinə hörməti öz dinindən başlayır və hər bir cəmiyyətin gücü onun dini və milli müxtəlifliyindədir.
Təsadüfi deyil ki, son illər multikulturalizm, sivilizasiyalararası dialoq, mədəniyyətlərarası dialoq mövzularına həsr olunmuş bir çox beynəlxalq tədbirlər məhz Azərbaycanda, onun paytaxtı Bakıda keçirilir.
Hesab edirəm ki, müsbət meyillərin güclənməsi üçün dünyada belə görüşlər, açıq müzakirələr və fikir mübadiləsinə ehtiyac böyükdür. Əfsuslar olsun ki, biz bir çox hallarda bunun əksini görürük. Yaxın Şərqdə, Avropada, digər yerlərdə dini amil əsasında müharibələr, münaqişələr, qanlı toqquşmalar baş verir. Bəzi hallarda görürük ki, dini nifrət süni şəkildə yaradılır. Dünyanın müxtəlif yerlərində etnik və dini zəmində zorakılığın şahidi oluruq. Bu ilin əvvəlində Parisdə baş verən faciəvi hadisələri hamımız yaxşı xatırlayırıq. Əlbəttə, bu meyillər, dünyada gedən proseslər bizim hamımızı narahat edir. Lakin bu gün yalnız narahat olmaq kifayət deyil. Fikrimcə, siyasətçilərin, ictimai xadimlərin, beynəlxalq təşkilatların və xüsusən də medianın bu məsələlərdə məsuliyyəti artmalıdır.
Ekstremizm və terrorçuluğa qətiyyətlə yox deməklə biz cəmiyyətlərimizdə dözümlülük, sülhsevərlik, tolerantlıq dəyərlərinin təbliğinə geniş fikir verməliyik. Multikulturalizmin alternativi yoxdur. Son zamanlar bununla bağlı müxtəlif fikirlər, bəzən pessimist ideyalar səslənir. Amma bunun alternativi nədir? Ayrı-seçkilik, ksenofobiya, islamofobiya, antisemitizm kimi təhlükəli amillərdir ki, bəşəriyyət tarixində sivilizasiyaların və xalqların fəlakətinə səbəb olub.
Dərin multikulturalizm köklərinə malik ölkə kimi Azərbaycan qlobal arenada bu dəyərlərin təşviqi üçün vacib rolunu oynamağa hazırdır. Ölkəmiz müxtəlif dini, mədəni və tarixi abidələrin qorunub saxlanılmasına da öz töhfəsini verir. 2012-ci ildə Parisdə dünyanın ən böyük muzeyi olan Luvr muzeyində İslam mədəniyyəti bölməsi açılmışdır. Azərbaycan bu bölmənin yaradılmasına öz töhfəsini vermişdir. Bu, əslində bizim bütün İslam mədəniyyətinə verdiyimiz töhfədir.
Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Romada müqəddəs katakombalar bərpa edilir. Vatikan tarixində ilk dəfədir ki, müsəlman ölkəsində fəaliyyət göstərən təşkilat Romada müqəddəs xristian abidələrinin bərpasına kömək edir. Paytaxt Bakıda yaşayan yəhudi uşaqlar üçün Fondun dəstəyi ilə “Xabad-Or-Avner” təhsil mərkəzi inşa edilib. Həmçinin Fond Azərbaycanda yerləşən katolik, pravoslav kilsələrin, sinaqoqların təmirinə öz töhfəsini verir.
Məmnuniyyətlə qeyd etmək istərdim ki, Heydər Əliyev Fondu Fransada bir neçə iri layihə həyata keçirib. 2005-ci ildə Fond Strasburq Kafedral Kilsəsinin bərpasına maliyyə yardımı göstərib. Fond Fransanın müxtəlif regionlarında qədim kilsələrin bərpasında iştirak edir. Aşağı Normandiya regionunda 20-yə yaxın katolik kilsəsinin bərpasına Fond öz dəstəyini göstərib. Bütün bunlar sülh, dözümlülük, humanizm dəyərlərinin təbliği və təşviqinə, xalqlararası və dinlərarası əlaqələrin möhkəmlənməsinə xidmət edir.
Əfsuslar olsun ki, ölkəmiz və xalqımız müasir tarixdə etnik təmizləmə və soyqırımı ilə üzləşib. Azərbaycan qonşu Ermənistan tərəfindən təcavüzə məruz qalıb, torpaqlarımızın 20 faizi işğal altındadır, bir milyon soydaşımız qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşüb. Xocalı şəhərində bir gecə ərzində 613 dinc vətəndaş - qadınlar, qocalar, uşaqlar vəhşicəsinə öldürülüb. Azərbaycanın işğal olunmuş torpaqlarında 876 tarixi, mədəni və dini abidə mövcud idi və demək olar ki, onların hamısı tamamilə məhv edilib.
Bütün bunlara baxmayaraq, biz çalışırıq ki, münaqişə sülh yolu ilə öz həllini tapsın. İstəyirik ki, bölgədə regional əməkdaşlıq inkişaf etsin, millətlərarası münasibətlər daha da yaxşılaşsın, dinlərarası dialoq genişlənsin. Azərbaycan gələcəkdə də digər ölkələrlə bərabər, bu ümumbəşəri dəyərlərin qorunmasına öz töhfəsini verməyə hazırdır.
Əziz dostlar, ümidvaram ki, bugünkü görüşümüz səmərəli keçəcək və bütün müzakirələr ölkələrimiz, xalqlarımız və dinlər arasında dostluq münasibətlərinin möhkəmlənməsinə öz töhfəsini verəcəkdir.
Bu gün bu konfransda iştirak etdiyinizə görə hər birinizə bir daha öz dərin minnətdarlığımı bildirirəm, xalqlarımıza sülh və əmin-amanlıq arzu edirəm. Çox sağ olun.

A conference on the topic of “Religious tolerance: the culture of coexistence in Azerbaijan” in Paris
08.09.2015On 8 September 2015, a conference on the topic of "Religious tolerance: the culture of coexistence in Azerbaijan" took place within the framework of a project entitled "Azerbaijan in the heart of Paris", with the organizational support of the Heydar Aliyev Foundation.
Azerbaijan’s First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation, head of the working group for Azerbaijan-France Interparliamentary Relations Mehriban Aliyeva addressed the conference.
- Dear Participants of the Conference.
I welcome everyone of you to the conference “Religious tolerance: the culture of coexistence in Azerbaijan”. I would like to thank mayor of the 1st Arrondissement of Paris Mister Jean Francois Legaret and all employees of the town hall that have supported us in preparing the conference.
For centuries, Azerbaijan has been situated at the crossroads of civilizations, cultures, and religions. Our country has been a natural bridge between Asia and Europe. Of course, this geographical location has played its significant role in formation of cultural diversity dominating in our country. Representatives of various religions, cultures, nations and ethnic groups have centuries-long lived in this ancient land in a peaceful environment, like in a single family.
We have preserved the traditions of tolerance formed in our society for millennia after we regained our independence, and are trying to strengthen them further.
Azerbaijan is one of the rare countries that are members of the Islamic Cooperation Organization and the European Council at a time. Islam is our holy religion, and we have been approaching our religion, our traditions and roots with great respect. We take pride in our culture, religion and history. One of the oldest mosques of the world, constructed in 743, is located in Azerbaijani town of Shamakhy. One of the oldest churches of the world, a Caucasian Albanian church is located near Sheki city of Azerbaijan, which has a centuries-long history. Orthodox and catholic churches, synagogues, a temple of fire worshipers – all these are building blocks of the Azerbaijani cultural heritage. We have been approaching our traditions, our roots and our history with great respect. At the same time, we are open to the world and ready to build cooperation with all countries.
Today, as with other freedoms, religious freedoms too are secured in full in Azerbaijan. Azerbaijan is a multinational and multiconfessional country. Representatives of all nations, religions and ethnic groups in our country have equal rights. Of course, this has been provided by the country’s Constitution, but the reality is such.
The tolerance inherent in the people of Azerbaijan, the environment formed for centuries have become the lifestyle for us. There has never been any conflict or misunderstanding on religious or national grounds, and is not. Regardless of the public and political structure, people in Azerbaijan have lived, in all periods, in the environment of mutual respect and understanding.
The well-thought state policy, the tolerance formed in the society, the traditions of tolerance and, of course, the rapid economic development seen in our country recent years have been the main factors preventing the tendencies of radicalism and religious extremism spread throughout the world. Today, representatives of all religions, nations and ethnic groups have been making their contribution to the development of our country. Azerbaijan’s population is formed from 94 percent Muslims, 4 percent Christians, Jews and representatives of other nations. There are 597 religious communities in our republic, 21 out of them being non-Muslim communities. For example, the only settlement in the whole world where mountain Jews are living compactly is Gyrmyzy Gasaba (Red Settlement) in Guba town of Azerbaijan.
The state-religion relations in Azerbaijan have their special place. Preserving the traditions of tolerance has been one of the priority issues in the state policy. In our country, the state has taken on the responsibility of repairing and construction of mosques, Catholic and Orthodox churches, and synagogues, and there is no discrimination in this sphere. I am sure every human being’s respect for another one stems from his religion, and every society’s might lies in its religious and national diversity.
It is by no coincidence that recent years, a number of international events devoted to such topics as multiculturalism and dialogue of civilizations and cultures have been held in Baku, the capital of Azerbaijan.
I think there is a great need for such meetings, open discussions and exchange of opinions in the world in order for positive trends to strengthen. Unfortunately, in a number of cases we see the opposite of this. Wars, conflicts and bloody clashes occur in the Middle East, Europe and other places. In some cases, religious hatred is created artificially. We are witnessing violence on ethnic and religious grounds in different places of the world. We all very well remember the tragic event that occurred early this year in Paris. Of course, we all are concerned of these trends and processes going on around the world. But being concerned only is not enough. In my opinion, politicians, public persons, international organizations and, especially, the mass media should act more responsibly in such matters.
By decisively saying no to extremism and terrorism, we have to pay much attention to extensive propagation of the values such as tolerance and peacefulness. There is no alternative to multiculturalism. Different thoughts, sometimes pessimistic ideas have been lately said in this connection. But what is its alternative? Such dangerous factors as discrimination, xenophobia, islamophobia and anti-Semitism have led to tragedies of civilizations and peoples in the history of mankind.
As a country with deep roots of multiculturalism, Azerbaijan is ready to play its important part on the global arena for the propagation of these values. Our country has been making its contribution also to preservation of different religious, cultural and historical monuments. In 2012, the Islamic Culture section was opened in the Louvre Museum – the biggest museum in the world – in Paris. Azerbaijan has made its contribution to the opening of this section. This is, in fact, the contribution we have made to the Islamic culture.
Holy catacombs in Rome are being restored with the support of the Heydar Aliyev Foundation. This is for the first time in Vatican’s history that an organization operating in a Muslim country provides support for the restoration of holy Christian monuments in Rome. The “Khabad-Or-Avner” Education Centre has been constructed in capital Baku with the support of the Foundation. The Foundation has also been contributing to the restoration of Catholic and Orthodox churches, and synagogues.
I would, with pleasure, mention that the Heydar Aliyev Foundation has implemented a number of projects in France. In 2005, the Foundation provided financial support to the restoration of the Strasbourg Cathedral Church. The Foundation has been participating in restoration of old churches in different regions of France. The Foundation has provided its support to the restoration of about 20 Catholic churches in Lower Normandy region. All these serve to the propagation and promotion of peace, tolerance and humanistic values, and strengthening of relations between peoples and religions.
Unfortunately, our country and people have faced ethnic cleansing and genocide in the modern history. Azerbaijan was subjected to aggression by neighbouring Armenia; 20 percent of our lands are under occupation, one million of our fellow citizens have become refugees and IDPs. 613 civilians – women, elderly and children - have been savagely killed in a matter of one night in Khojaly town. 876 historical, cultural and religious monuments had existed on the occupied lands of Azerbaijan, and almost all of them have been raised to the ground.
Regardless of all of these, we have been trying to get the conflict solved in a peaceful way. We want cooperation in the region to improve, relations between nations become better, and dialogue between religions extend. Azerbaijan is ready to make its contribution to preservation of these universal values, along with other countries, in future too.
Dear friends, I’m hopeful our today’s meeting will run fruitfully and all discussions would give their contribution to the strengthening of the friendly relations between our countries, peoples, and religions.
I would, once more, like to thank you for participating in today’s conference. I wish peace and tranquillity to our peoples. Thank you very much.