2015-ci il iyulun 8-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva “Milan Expo 2015” Beynəlxalq sərgisində Azərbaycan pavilyonunun açılışında iştirak etmək üçün İtaliya Respublikasına işgüzar səfərə gediblər.
“Milan Expo 2015” Beynəlxalq sərgisində Azərbaycan pavilyonunun açılışı
İyulun 9-da “Milan Expo 2015” Ümumdünya sərgisindəki Azərbaycan pavilyonunda Heydər Əliyev Fondu tərəfindən “Milli gün” təşkil olunub. “Milli gün” çərçivəsində Azərbaycan pavilyonunun rəsmi təqdimat mərasimi keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva mərasimdə iştirak ediblər.

On 8 July2015, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva went on a business visit to the Republic of Italy to participate in the opening of the Azerbaijani pavilion at “Milan Expo 2015” International Exhibition.
Opening of the Azerbaijani pavilion at “Milan Expo 2015” International Exhibition
On July 9, a “National Day” was arranged by the Heydar Aliyev Foundation at the Azerbaijani Pavilion at “Milan Expo 2015” World Exhibition. Official presentation ceremony of the Azerbaijani Pavilion took place in the framework of the “National Day”.
After becoming acquainted with the pavilion, they were photographed.
President Ilham Aliyev wrote his heartfelt words in the Guests Book at the Italian National Pavilion.