Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva 2007-ci il aprelin 2-4-də Fransada səfərdə olub.
Aprelin 2-də Mehriban Əliyeva Fransa Baş nazirinin iqamətgahında hökumət başçısı Dominik de Vülpenin xanımı Marillor de Vülpenlə görüşüb.
Xanım de Vülpen Mehriban Əliyevaya Parisin ən qədim memarlıq abidələrindən olan Matinyon sarayının tarixi barədə danışdı, onu ayrı-ayrı salonlarla tanış edib.
Görüş zamanı qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər müzakirə olunub, Marillor de Vülpenin rəhbərlik etdiyi Cəmiyyətlə Heydər Əliyev Fondu arasında müxtəlif məsələlər üzrə təcrübə mübadiləsinin aparılmasının əhəmiyyəti vurğulanıb.
Görüşdən sonra Marillor de Vülpenin adından Mehriban Əliyevanın şərəfinə nahar verilib.
Parisin Neker xəstəxanası ilə tanışlıq
Aprelin 2-də Mehriban Əliyeva Parisin talassemiya xəstələrinin müalicə olunduğu Neker xəstəxanasında olub.
Baş pediatriya şöbəsinin müdiri və talassemiya xəstəliyi üzrə baş mütəxəssis xanım Marian de Montalanberm xəstəxana barədə Mehriban Əliyevaya məlumat verdi. Mehriban Əliyeva xəstələrə baş çəkdi.
Birinci xanıma Parisdəki xəstəxanaların tarixindən və fəaliyyətindən bəhs edən kitab hədiyyə edildi. Mehriban Əliyeva xəstəxanaya xatirə hədiyyəsi verdi.
Parisdə zinət əşyaları sərgisi ilə tanışlıq
Aprelin 2-də Mehriban Əliyeva Parisdə Lüksemburq Muzeyinin binasında açılmış zinət əşyaları sərgisində olub.
Mehriban Əliyevaya sərginin tarixi, burada nümayiş etdirilən zinət əşyaları, müxtəlif qiymətli daşlar barədə məlumat verilib.
Fransa Senatının sədri Kristian Ponsöle ilə görüş
Mehriban Əliyeva aprelin 2-də Fransa Senatının sədri Kristian Ponsöle ilə görüşüb.
Kristian Ponsöle Azərbaycanla Fransa arasında ikitərəfli münasibətlərin son dövrdə daha da inkişaf etməsindən razı qaldığını bildirdi, Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tezliklə sülh yolu ilə həllində maraqlı olduğunu xüsusi vurğuladı.
Mehriban Əliyeva cənab Ponsöleni Azərbaycana səfərə dəvət etdi. Senatın sədri dəvəti qəbul etdi və yaxın vaxtlarda Azərbaycana gələcəyini bildirdi.
Görüşdən sonra Kristian Ponsöle Mehriban Əliyevanı Senatın binasının tarixi, ayrı-ayrı salonları, keçmiş tarixdən xəbər verən əşyalarla, parkla tanış etdi, dünyanın müxtəlif ölkələrindən gətirilərək parkda əkilmiş gül və bəzək kolları, nadir ağac növləri barədə məlumat verdi.
Sonda xatirə şəkli çəkdirildi, Mehriban Əliyevanın şərəfinə ziyafət verildi.
Aprelin 3-də Parisdə UNESCO-nun əsas iqamətgahında qurumun xoşməramlı səfirlərinin ənənəvi illik hesabat yığıncağı keçirilib.
Mehriban Əliyeva yığıncaqda çıxış edib.
Litva prezidenti Valdas Adamkus ilə görüş
Aprelin 3-də, UNESCO-nun illik hesabat yığıncağından sonra Mehriban Əliyeva Xoşməramlı səfir, Litvanın Prezidenti Valdas Adamkusla görüşüb.
İordaniya kraliçası Raniyə əl-Abdullah ilə görüş
Aprelin 3-də Mehriban Əliyeva İordaniya kraliçası, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri Raniyə əl-Abdullah ilə görüşüb.
Görüşdən sonra İordaniya mahnı və rəqslərinin təqdim edildiyi “İordaniya inciləri gecəsi” adlı konsert olub.
Sonda ziyafət təşkil olunub.
Fransa xarici işlər nazirinin xanımı Dominik Kantyen ilə görüş
Mehriban Əliyeva aprelin 4-də Fransanın xarici işlər nazirinin xanımı Dominik Kantyen ilə görüşüb.
Fransa Xarici İşlər Nazirliyinin binasında keçirilən görüşdə ölkələrimiz arasında müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın, o cümlədən mədəni əlaqələrin inkişafından danışılıb.
Fransanın mədəniyyət və kommunikasiya naziri Reno Donnedyö de Vabr ilə görüş
Aprelin 4-də Mehriban Əliyeva Fransanın mədəniyyət və kommunikasiya naziri Reno Donnedyö de Vabr ilə görüşüb.

Azerbaijan’s First Lady Mehriban Aliyeva was on a visit to France, April 2-4, 2007.
On April 2, Mehriban Aliyeva met French Premier Minister’s spouse Marie-Laure de Villepin at the residence of the French Premier Minister.
At the meeting with Mehriban Aliyeva, Madame Marie-Laure de Villepin talked about the history of Matignon Palace, one of the oldest architectural monuments of Paris, and acquainted her with rooms of the palace.
Matters of mutual interest were discussed during the meeting, and significance of holding an exchange of experience on various issues between the Heydar Aliyev Foundation and the Association headed by Marie-Laure de Villepin was emphasized.
After the meeting, a dinner was given on behalf of Marie-Laure de Villepin in honour of Mehriban Aliyeva.
Visit to Necker Hospital of Paris
On April 2, Mehriban Aliyeva visited the Necker Hospital, where thalassemia patients receive treatment.
Mariane de Montalembert, the head of the Paediatric division and chief specialist for thalassemia disease, informed Mehriban Aliyeva of the hospital activities. Mehriban Aliyeva paid a visit to patients.
The First Lady was presented a book about the history and activities of hospitals in Paris. Mehriban Aliyeva presented a souvenir to the hospital.
Visiting a jewellery exhibition in Paris
On April 2, Mehriban Aliyeva visited a jewellery exhibition opened in the building of the Luxembourg Museum in Paris.
Mehriban Aliyeva was informed of the exhibition’s history, as well as jewellery and precious stones being displayed here.
Meeting with French Senate’s President Christian Poncelet
On April 2, Mehriban Aliyeva met French Senate’s President Christian Poncelet.
Christian Poncelet expressed gratification with the developing relations between Azerbaijan and France, and emphasized that France was interested in peaceful solution of the Armenian-Azerbaijan, Daghlyg Garabagh conflict.
Mehriban Aliyeva invited Mr Poncolet to visit Azerbaijan. The Senate President accepted the invitation and said he would soon make a trip to Azerbaijan.
After the meeting, Christian Poncelet acquainted Mehriban Aliyeva with the Senate building’s history, halls, items reflecting its past, and the park, and informed of the flowers and decorative bushes and rare tree types brought from around the world and planted in the park.
Then, a dinner was given in honour of Mehriban Aliyeva.
UNESCO Goodwill Ambassadors Annual Reporting Assembly
On April 3, traditional annual reporting assembly of UNESCO goodwill ambassadors took place in the central headquarters of the organization.
Mehriban Aliyeva addressed the assembly.
Meeting with Lithuanian President Valdas Adamkus
On April 3, after the annual assembly of UNESCO, Mehriban Aliyeva met with Lithuanian President Valdas Adamkus.
Meeting with Queen of Jordan Rania Al Abdullah
On April 3, Mehriban Aliyeva met with the Queen of Jordan, UNESCO Goodwill Ambassador Rania Al Abdullah.
After the meeting, a concert entitled “Jordanian Treasures Evening” with Jordanian songs and dances.
Then a dinner party was arranged.
Meeting with French Foreign Minister’s spouse Dominique Cantien
On April 4, Mehriban Aliyeva met with French Foreign Minister’s spouse Dominique Cantien
At a meeting held in the building of the French Foreign Ministry, cooperation between our countries, including cultural relations were touched upon.
Meeting with French Minister of Culture and Communication Reno Donedio de Vabre
On April 4, Mehriban Aliyeva met with French Minister of Culture and Communication Reno Donedio de Vabre.