Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva 2008-ci il fevralın 18-19-da Macarıstanda səfərdə olublar.
Prezident İlham Əliyevin Macarıstana dövlət səfəri çərçivəsində birinci xanım Mehriban Əliyeva üçün xüsusi səfər proqramı tərtib olunub.
Fevralın 18-də Budapeştin “Farihegi-2” beynəlxalq hava limanında Prezident İlham Əliyevi və xanımı Mehriban Əliyevanı Macarıstanın yüksək vəzifəli dövlət və hökumət nümayəndələri, digər rəsmi şəxslər qarşıladılar.
Budapeştin tarixi memarlıq abidələri ilə tanışlıq
Fevralın 18-də Mehriban Əliyeva Budapeştin tarixi memarlıq abidələri ilə tanış olub.
Əvvəlcə Macarıstan memarlığının qədim abidələrindən olan Buda qəsrinə baxan Mehriban Əliyeva daha sonra Kral sarayının Qəsr muzeyi ilə də tanış oldu.
Daha sonra birinci xanım müqəddəs Matiyaş kilsəsində oldu, burada fəxri qonaqlar kitabına ürək sözlərini yazdı.
Prezident İlham Əliyevə Macarıstanın Korvinus Universitetinin fəxri doktoru adının verilməsi mərasimi
Fevralın 18-də Budapeştdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə Macarıstanın nüfuzlu dövlət ali məktəblərindən biri olan Korvinus Universitetinin fəxri doktoru adı verilib. Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva mərasimdə iştirak ediblər.
Macarıstan parlamenti ilə tanışlıq
Fevralın 19-da Mehriban Əliyeva Macarıstan parlamentində olub.
Macarıstanın Baş naziri Ferents Dyurçanın xanımı Klara Dobrevin müşayiəti ilə binanı gəzən Mehriban Əliyevaya parlamentin fəaliyyəti və iş prinsipləri barədə məlumat verildi.
Mehriban Əliyeva deputatların səsvermə prosesilə tanış oldu.
Sonra xanım Klara Dobrevin adından Mehriban Əliyevanın şərəfinə nahar verildi.
Azərbaycanın Budapeştdəki səfirliyinin yeni binası ilə tanışlıq
Fevralın 19-da Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Azərbaycanın Budapeştdəki səfirliyinin yeni binası ilə tanış olublar.
Dövlət başçısı və xanımı səfirliyin sərgi salonuna baxdılar, ulu öndər Heydər Əliyevin büstünü ziyarət etdilər.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyeva were on a visit to Hungary, 18-19 February 2008.
Within the framework of President Ilham Aliyev’s state visit to Hungary, a special program of visit was prepared for First Lady Mehriban Aliyeva.
High-ranking state and government representatives and other officials of Hungary greeted President Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyeva at “Farihegi-2” International Airport of Hungary, February 18.
Acquaintance with historical architectural monuments of Budapest
On February 18, Mehriban Aliyeva acquainted herself with historical architectural monuments of Budapest.
Having first visited the Buda Castle, one of the oldest monuments of Hungary, then Mehriban Aliyeva acquainted herself with Castle museum of the Royal Palace.
Then the First Lady arrived at the Holy Matiash Church, and wrote her heartfelt words in the Honoured Guests Book.
The ceremony of awarding President Ilham Aliyev the title of Emeritus Doctor of Hungary’s Corvinus University
On February 18, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev was awarded the title of Emeritus Doctor of Hungary’s Corvinus University, one of the influential high schools of the country. President Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyeva attended the ceremony.
Acquaintance with the Hungarian Parliament
On February 19, Mehriban Aliyeva visited the Hungarian Parliament.
Touring the building accompanied by Mrs Clara Dobrev, the spouse of Hungary’s Prime Minister Ferenc Gyurcsány, Mehriban Aliyeva was given information about the Parliament’s activity and work principles.
Mehriban Aliyeva made herself familiar with deputies’ voting process.
Then a dinner was given in honour of Mehriban Aliyeva on behalf of Mrs Clara Dobrev.
Acquaintance with the new building of Azerbaijan’s Embassy in Budapest
On February 19, President Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyeva made themselves familiar with the new building of the Embassy of Azerbaijan in Budapest.
The Head of State and his spouse viewed the Embassy’s exhibition hall, and visited national Heydar Aliyev’s bust.