Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva 2008-ci il fevralın 18-19-da Macarıstanda səfərdə olublar.
Prezident İlham Əliyevin Macarıstana dövlət səfəri çərçivəsində birinci xanım Mehriban Əliyeva üçün xüsusi səfər proqramı tərtib olunub.
Fevralın 18-də Budapeştin “Farihegi-2” beynəlxalq hava limanında Prezident İlham Əliyevi və xanımı Mehriban Əliyevanı Macarıstanın yüksək vəzifəli dövlət və hökumət nümayəndələri, digər rəsmi şəxslər qarşıladılar.
Budapeştin tarixi memarlıq abidələri ilə tanışlıq
Fevralın 18-də Mehriban Əliyeva Budapeştin tarixi memarlıq abidələri ilə tanış olub.
Əvvəlcə Macarıstan memarlığının qədim abidələrindən olan Buda qəsrinə baxan Mehriban Əliyeva daha sonra Kral sarayının Qəsr muzeyi ilə də tanış oldu.
Daha sonra birinci xanım müqəddəs Matiyaş kilsəsində oldu, burada fəxri qonaqlar kitabına ürək sözlərini yazdı.
Prezident İlham Əliyevə Macarıstanın Korvinus Universitetinin fəxri doktoru adının verilməsi mərasimi
Fevralın 18-də Budapeştdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə Macarıstanın nüfuzlu dövlət ali məktəblərindən biri olan Korvinus Universitetinin fəxri doktoru adı verilib. Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva mərasimdə iştirak ediblər.
Macarıstan parlamenti ilə tanışlıq
Fevralın 19-da Mehriban Əliyeva Macarıstan parlamentində olub.
Macarıstanın Baş naziri Ferents Dyurçanın xanımı Klara Dobrevin müşayiəti ilə binanı gəzən Mehriban Əliyevaya parlamentin fəaliyyəti və iş prinsipləri barədə məlumat verildi.
Mehriban Əliyeva deputatların səsvermə prosesilə tanış oldu.
Sonra xanım Klara Dobrevin adından Mehriban Əliyevanın şərəfinə nahar verildi.
Azərbaycanın Budapeştdəki səfirliyinin yeni binası ilə tanışlıq
Fevralın 19-da Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Azərbaycanın Budapeştdəki səfirliyinin yeni binası ilə tanış olublar.
Dövlət başçısı və xanımı səfirliyin sərgi salonuna baxdılar, ulu öndər Heydər Əliyevin büstünü ziyarət etdilər.

18-19 февраля 2008 года Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева находились с визитом в Венгрии.
В рамках государственного визита Президента Ильхама Алиева в Венгрию для первой леди Мехрибан Алиевой была составлена особая программа визита.
В будапештском международном аэропорту Farihegi-2 Президента Ильхама Алиева и его супругу Мехрибан Алиеву встретили высокопоставленные представители государства и правительства Венгрии, другие официальные лица.
Ознакомление с историческими памятниками архитектуры в Будапеште
18 февраля Мехрибан Алиева ознакомилась с историческими памятниками архитектуры Будапешта.
Осмотрев сначала замок Буды, являющийся одним из древнейших архитектурных памятников Венгрии, Мехрибан Алиева после ознакомилась с музеем Замка Королевского дворца.
Затем первая леди побывала в церкви Св.Матяша, где вписала свои сердечные пожелания в Книгу почетных гостей.
Церемония вручения Президенту Ильхаму Алиеву звания почетного доктора венгерского Университета Корвинус
18 февраля в Будапеште Президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Алиеву было присвоено звание почетного доктора одного из престижных государственных высших учебных заведений Венгрии – Университета Корвинус. В церемонии приняли участие Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева.
Ознакомление с парламентом Венгрии
19 февраля Мехрибан Алиева побывала в парламенте Венгрии.
Мехрибан Алиева, осмотревшая здание в сопровождении супруги премьер-министра Венгрии Ференца Дьюрчань Клары Добрев, была проинформирована о деятельности и принципах работы парламента.
Мехрибан Алиева ознакомилась с процессом голосования депутатов.
Затем от имени Клары Добрев в честь Мехрибан Алиевой был дан обед.
Ознакомление с новым зданием посольства Азербайджана в Будапеште
19 февраля Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева ознакомились с новым зданием посольства Азербайджана в Будапеште.
Глава государства и его супруга осмотрели выставочный салон посольства, посетили бюст великого лидера Гейдара Алиева.