Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva 2007-ci il aprelin 2-4-də Fransada səfərdə olub.
Aprelin 2-də Mehriban Əliyeva Fransa Baş nazirinin iqamətgahında hökumət başçısı Dominik de Vülpenin xanımı Marillor de Vülpenlə görüşüb.
Xanım de Vülpen Mehriban Əliyevaya Parisin ən qədim memarlıq abidələrindən olan Matinyon sarayının tarixi barədə danışdı, onu ayrı-ayrı salonlarla tanış edib.
Görüş zamanı qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər müzakirə olunub, Marillor de Vülpenin rəhbərlik etdiyi Cəmiyyətlə Heydər Əliyev Fondu arasında müxtəlif məsələlər üzrə təcrübə mübadiləsinin aparılmasının əhəmiyyəti vurğulanıb.
Görüşdən sonra Marillor de Vülpenin adından Mehriban Əliyevanın şərəfinə nahar verilib.
Parisin Neker xəstəxanası ilə tanışlıq
Aprelin 2-də Mehriban Əliyeva Parisin talassemiya xəstələrinin müalicə olunduğu Neker xəstəxanasında olub.
Baş pediatriya şöbəsinin müdiri və talassemiya xəstəliyi üzrə baş mütəxəssis xanım Marian de Montalanberm xəstəxana barədə Mehriban Əliyevaya məlumat verdi. Mehriban Əliyeva xəstələrə baş çəkdi.
Birinci xanıma Parisdəki xəstəxanaların tarixindən və fəaliyyətindən bəhs edən kitab hədiyyə edildi. Mehriban Əliyeva xəstəxanaya xatirə hədiyyəsi verdi.
Parisdə zinət əşyaları sərgisi ilə tanışlıq
Aprelin 2-də Mehriban Əliyeva Parisdə Lüksemburq Muzeyinin binasında açılmış zinət əşyaları sərgisində olub.
Mehriban Əliyevaya sərginin tarixi, burada nümayiş etdirilən zinət əşyaları, müxtəlif qiymətli daşlar barədə məlumat verilib.
Fransa Senatının sədri Kristian Ponsöle ilə görüş
Mehriban Əliyeva aprelin 2-də Fransa Senatının sədri Kristian Ponsöle ilə görüşüb.
Kristian Ponsöle Azərbaycanla Fransa arasında ikitərəfli münasibətlərin son dövrdə daha da inkişaf etməsindən razı qaldığını bildirdi, Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tezliklə sülh yolu ilə həllində maraqlı olduğunu xüsusi vurğuladı.
Mehriban Əliyeva cənab Ponsöleni Azərbaycana səfərə dəvət etdi. Senatın sədri dəvəti qəbul etdi və yaxın vaxtlarda Azərbaycana gələcəyini bildirdi.
Görüşdən sonra Kristian Ponsöle Mehriban Əliyevanı Senatın binasının tarixi, ayrı-ayrı salonları, keçmiş tarixdən xəbər verən əşyalarla, parkla tanış etdi, dünyanın müxtəlif ölkələrindən gətirilərək parkda əkilmiş gül və bəzək kolları, nadir ağac növləri barədə məlumat verdi.
Sonda xatirə şəkli çəkdirildi, Mehriban Əliyevanın şərəfinə ziyafət verildi.
Aprelin 3-də Parisdə UNESCO-nun əsas iqamətgahında qurumun xoşməramlı səfirlərinin ənənəvi illik hesabat yığıncağı keçirilib.
Mehriban Əliyeva yığıncaqda çıxış edib.
Litva prezidenti Valdas Adamkus ilə görüş
Aprelin 3-də, UNESCO-nun illik hesabat yığıncağından sonra Mehriban Əliyeva Xoşməramlı səfir, Litvanın Prezidenti Valdas Adamkusla görüşüb.
İordaniya kraliçası Raniyə əl-Abdullah ilə görüş
Aprelin 3-də Mehriban Əliyeva İordaniya kraliçası, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri Raniyə əl-Abdullah ilə görüşüb.
Görüşdən sonra İordaniya mahnı və rəqslərinin təqdim edildiyi “İordaniya inciləri gecəsi” adlı konsert olub.
Sonda ziyafət təşkil olunub.
Fransa xarici işlər nazirinin xanımı Dominik Kantyen ilə görüş
Mehriban Əliyeva aprelin 4-də Fransanın xarici işlər nazirinin xanımı Dominik Kantyen ilə görüşüb.
Fransa Xarici İşlər Nazirliyinin binasında keçirilən görüşdə ölkələrimiz arasında müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın, o cümlədən mədəni əlaqələrin inkişafından danışılıb.
Fransanın mədəniyyət və kommunikasiya naziri Reno Donnedyö de Vabr ilə görüş
Aprelin 4-də Mehriban Əliyeva Fransanın mədəniyyət və kommunikasiya naziri Reno Donnedyö de Vabr ilə görüşüb.

2-4 апреля 2007 года первая леди Азербайджана Мехрибан Алиева находилась с визитом во Франции.
2 апреля Мехрибан Алиева встретилась в резиденции премьер-министра Франции с супругой главы правительства Доминика де Вильпена госпожой Мариллор де Вильпен.
Госпожа де Вильпен рассказала Мехрибан Алиевой об истории одного из древнейших архитектурных памятников Парижа – дворца Матиньон, ознакомила ее с отдельными залами.
На встрече был обсужден ряд вопросов, представляющих обоюдный интерес, подчеркнуто значение проведения обмена опытом по различным аспектам между Обществом, возглавляемым Мариллор де Вильпен, и Фондом Гейдара Алиева.
После встречи от имени Мариллор де Вильпен был устроен прием в честь Мехрибан Алиевой.
Ознакомление с парижской больницей Некер
2 апреля Мехрибан Алиева побывала в парижской больнице Некер, где лечатся больные талассемией.
Заведующая главным отделением педиатрии и главный специалист по талассемии госпожа  Мариан де Монталанберм проинформировала Мехрибан Алиеву о больнице. Мехрибан Алиева навестила больных.
Первой леди была подарена книга, рассказывающая об истории парижских больниц. Мехрибан Алиева передала больнице памятный подарок.
Ознакомление с выставкой  предметов роскоши в Париже
2 апреля Мехрибан Алиева побывала на выставке предметов роскоши, открытой в Люксембургском музее Парижа.
Мехрибан Алиева была проинформирована об истории выставки, об экспонируемых здесь  предметах роскошии различных драгоценных камнях.
Встреча с председателем Сената Франции Кристианом Понсле
2 апреля Мехрибан Алиева встретилась с председателем Сената Франции Кристианом Понсле. Кристиан Понсле выразил удовлетворение еще большим развитием двусторонних отношений между Францией и Азербайджаном за последние годы, особо подчеркнув заинтересованность в скорейшем мирном урегулировании армяно-азербайджанского, нагорно-карабахского конфликта.
Мехрибан Алиева пригласила господина Понсле посетить Азербайджан. Председатель Сената принял приглашение и сообщил, что в ближайшее время приедет в Азербайджан.
После встречи Кристиан Понсле ознакомил Мехрибан Алиеву с историей здания Сената, отдельными залами, предметами старины, парком, проинформировал о посаженных в парке цветочных и декоративных кустах и редких видах деревьев, привезенных из разных стран мира.
В завершение была сделана памятная фотография, устроен прием в честь Мехрибан Алиевой.
Ежегодное отчетное собрание послов доброй воли UNESCOв Париже
3 апреля в Париже в штаб-квартире UNESCO состоялось традиционное ежегодное отчетное собрание послов доброй воли этой структуры.
Мехрибан Алиева выступила на собрании.
Встреча с президентом Литвы Валдасом Адамкусом
3 апреля, после ежегодного отчетного собрания UNESCO, Мехрибан Алиева встретилась с послом доброй воли, президентом Литвы Валдасом Адамкусом.
Встреча с королевой Иордании Ранией аль-Абдуллах
3 апреля Мехрибан Алиева встретилась с королевой Иордании, послом доброй воли UNESCOРанией аль-Абдуллах.
После встречи состоялся концерт «Вечер жемчужин Иордании», на котором были представлены иорданкие песни и танцы.
В завершение был устроен прием.
Встреча с супругой министра иностранных дел Франции Доминик Кантьен
4 апреля Мехрибан Алиева встретилась с супругой министра иностранных дел Франции Доминик Кантьен.
На встрече, проходившей в здании Министерства иностранных дел Франции, говорилось о сотрудничестве между нашими странами в различных отраслях, в том числе о развитии культурных связей.
Встреча с министром культуры и коммуникации Франции Рено Доннедьё де Вабром
4 апреля Мехрибан Алиева встретилась с министром культуры и коммуникации Франции Рено Доннедьё де Вабром.