Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva 2007-ci il yanvarın 29-31-də Fransada səfərdə olublar.
Parisin beynəlxalq “Orli” hava limanında Prezident İlham Əliyevi və xanımı Mehriban Əliyevanı Fransanın müdafiə naziri xanım Mişel Allio-Mari, Paris hərbi qarnizonunun rəisi, Parisin Val de-Marn regionunun prefekti və digər rəsmi şəxslər qarşılayıblar.
Rəsmi qarşılanma
Yanvarın 29-da Fransa Prezidentinin iqamətgahında – Yelisey sarayında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin rəsmi qarşılanma mərasimi olub.
Fransa prezidentinin xanımı Bernadet Şirakla görüş
Yanvarın 29-da Mehriban Əliyeva Yelisey sarayında Fransa Prezidentinin xanımı Bernadet Şirak ilə görüşüb.
“Fəxri legionun böyük xaç komandoru” və “Heydər Əliyev” ordenlərinin təqdim olunması mərasimi
Yanvarın 29-da Yelisey sarayında Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevə “Fəxri legionun böyük xaç komandoru” ordeninin və Prezident Jak Şiraka “Heydər Əliyev” ordeninin təqdim olunması mərasimi keçirilib.
Azərbaycanın və Fransanın birinci xanımları Mehriban Əliyeva və Bernadet Şirak mərasimdə iştirak ediblər.
Prezident İlham Əliyevin və xanımı Mehriban Əliyevanın şərəfinə dövlət qəbulu
Yanvarın 29-da Yelisey sarayında Fransa Respublikasının Prezidenti Jak Şirak və xanımı Bernadet Şirakın adından Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və xanımı Mehriban Əliyevanın şərəfinə dövlət qəbulu təşkil edilib.
Fransa və Azərbaycan prezidentləri qəbulda nitq söyləyiblər.
Paris şəhər meriyasında görüş
Yanvarın 30-da Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Paris şəhər meriyasında olublar.
Dövlət başçısı və xanımını Paris şəhərinin meri Bertran Delanoe ilə görüşüblər.
Fransa ictimaiyyətinin və diplomatik korpusun nümayəndələri ilə görüş
Yanvarın 30-da Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Paris şəhər meriyasında Fransa ictimaiyyətinin və diplomatik korpusun nümayəndələri ilə görüşüblər.
Dövlət başçısı görüş iştirakçıları qarşısında nitq söylədi.
Fransanın Baş naziri Dominik de Vilpen ilə görüş
Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva yanvarın 30-da Fransa hökumətinin binasında Fransanın Baş naziri Dominik de Vilpen ilə görüşüblər. Görüşdə qarşılıqlı maraq doğuran bir sıra məsələlər müzakirə olunub.
Prezident İlham Əliyevin və xanımı Mehriban Əliyevanın şərəfinə rəsmi nahar
Yanvarın 30-da Fransanın Baş naziri Dominik de Vilpenin adından Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və xanımı Mehriban Əliyevanın şərəfinə rəsmi nahar verilib.
Prezident İlham Əliyevin və Mehriban Əliyevanın şərəfinə ziyafət
Yanvarın 30-da Fransa Senatının sədri Kristian Ponsölenin adından Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin və xanımı Mehriban Əliyevanın şərəfinə ziyafət verilib.
Prezident İlham Əliyevin və xanımı Mehriban Əliyevanın şərəfinə nahar
Yanvarın 31-də Nord-Pa-de-Kale regionu prefeki Daniel Kanepanın adından Prezident İlham Əliyevin və xanımı Mehriban Əliyevanın şərəfinə nahar verilib.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyeva were on a visit to France, January 29-31, 2007.
President Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyeva were greeted, at the Orly International Airport, by French Defence Minister  Mrs Michelle Allio-Mari, the head of the Paris Military Garrison, the prefect of the Paris Val de-Marne region and other officials.
Official welcoming
On January 29, official welcoming of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev took place  at the French president’s residence – the Elyse Palace.
Meeting with French President’s spouse Bernadette Chirac
On January 29, Mehriban Aliyeva met with French President’s spouse Bernadette Chirac at the Elyse Palace.
A ceremony of awarding the Order of Legion of Honour of Grand Cross Commander Degree and  the Heydar Aliyev Order
On January 29, a ceremony of awarding Azerbaijani President Ilham Aliyev the Order of Legion of Honour of Grand Cross Commander Degree and French President Jacque Chirac the Heydar Aliyev Order took place at the Elyse Palace.
First ladies of Azerbaijan and France Mehriban Aliyeva and Bernadette Chirac attended the ceremony.
Official reception in honour of President Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyeva
On January 29, a state reception was hosted on behalf of French President Jacque Chirac and Mrs Bernadette Chirac at the Elyse Palace in honour of Azerbaijani President Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyeva.
The French and Azerbaijani presidents addressed the reception.
Meeting at the Paris Town Hall
On January 30, President Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyeva visited the Paris city Mayor’s Office.
The Head of the State and Mrs Mehriban Aliyeva met with mayor of Paris city Bertrand Delanoë.
Meeting with representatives of the French public and diplomatic corps
On January 30, President Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyeva met with representatives of the French public and diplomatic corps.
The Head of the State made a speech before the attendees of the meeting.
Meeting with French Premier Minister Dominique de Villepin
On January 30, President Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyeva met with French Premier Minister Dominique de Villepin in the French Government’s building. A number of matters of mutual interest were discussed during the meeting.
Official dinner in honour of President Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyeva
On January 30, an official dinner was given on behalf of French Premier Minister Dominique de Villepin in honour of President Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyeva.
Dinner-party in honour of President Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyeva
On January 30, a dinner-party was hosted on behalf of President of the French Senate Christian Poncelet in honour of President Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyeva.
Dinner in honour of President Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyeva
On January 31, a dinner was arranged on behalf of Nord-Pas-de-Calais region’s prefect Daniel Canepa in honour of President Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyeva.