Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva 2007-ci il yanvarın 29-31-də Fransada səfərdə olublar.
Parisin beynəlxalq “Orli” hava limanında Prezident İlham Əliyevi və xanımı Mehriban Əliyevanı Fransanın müdafiə naziri xanım Mişel Allio-Mari, Paris hərbi qarnizonunun rəisi, Parisin Val de-Marn regionunun prefekti və digər rəsmi şəxslər qarşılayıblar.
Rəsmi qarşılanma
Yanvarın 29-da Fransa Prezidentinin iqamətgahında – Yelisey sarayında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin rəsmi qarşılanma mərasimi olub.
Fransa prezidentinin xanımı Bernadet Şirakla görüş
Yanvarın 29-da Mehriban Əliyeva Yelisey sarayında Fransa Prezidentinin xanımı Bernadet Şirak ilə görüşüb.
“Fəxri legionun böyük xaç komandoru” və “Heydər Əliyev” ordenlərinin təqdim olunması mərasimi
Yanvarın 29-da Yelisey sarayında Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevə “Fəxri legionun böyük xaç komandoru” ordeninin və Prezident Jak Şiraka “Heydər Əliyev” ordeninin təqdim olunması mərasimi keçirilib.
Azərbaycanın və Fransanın birinci xanımları Mehriban Əliyeva və Bernadet Şirak mərasimdə iştirak ediblər.
Prezident İlham Əliyevin və xanımı Mehriban Əliyevanın şərəfinə dövlət qəbulu
Yanvarın 29-da Yelisey sarayında Fransa Respublikasının Prezidenti Jak Şirak və xanımı Bernadet Şirakın adından Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və xanımı Mehriban Əliyevanın şərəfinə dövlət qəbulu təşkil edilib.
Fransa və Azərbaycan prezidentləri qəbulda nitq söyləyiblər.
Paris şəhər meriyasında görüş
Yanvarın 30-da Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Paris şəhər meriyasında olublar.
Dövlət başçısı və xanımını Paris şəhərinin meri Bertran Delanoe ilə görüşüblər.
Fransa ictimaiyyətinin və diplomatik korpusun nümayəndələri ilə görüş
Yanvarın 30-da Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Paris şəhər meriyasında Fransa ictimaiyyətinin və diplomatik korpusun nümayəndələri ilə görüşüblər.
Dövlət başçısı görüş iştirakçıları qarşısında nitq söylədi.
Fransanın Baş naziri Dominik de Vilpen ilə görüş
Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva yanvarın 30-da Fransa hökumətinin binasında Fransanın Baş naziri Dominik de Vilpen ilə görüşüblər. Görüşdə qarşılıqlı maraq doğuran bir sıra məsələlər müzakirə olunub.
Prezident İlham Əliyevin və xanımı Mehriban Əliyevanın şərəfinə rəsmi nahar
Yanvarın 30-da Fransanın Baş naziri Dominik de Vilpenin adından Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və xanımı Mehriban Əliyevanın şərəfinə rəsmi nahar verilib.
Prezident İlham Əliyevin və Mehriban Əliyevanın şərəfinə ziyafət
Yanvarın 30-da Fransa Senatının sədri Kristian Ponsölenin adından Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin və xanımı Mehriban Əliyevanın şərəfinə ziyafət verilib.
Prezident İlham Əliyevin və xanımı Mehriban Əliyevanın şərəfinə nahar
Yanvarın 31-də Nord-Pa-de-Kale regionu prefeki Daniel Kanepanın adından Prezident İlham Əliyevin və xanımı Mehriban Əliyevanın şərəfinə nahar verilib.

29-31 января 2007 года Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева находились с визитом во Франции.
В парижском международном аэропорту «Орли» Президента Ильхама Алиева и его супругу Мехрибан Алиеву встречали министр обороны Франции госпожа Мишель Аллио-Мари, начальник военного гарнизона Парижа, префект парижского региона Валь де-Марн и другие официальные лица.
Официальная встреча
29 января в резиденции Президента Франции – Елисейском дворце состоялась церемония официальной встречи Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева.
Встреча с супругой президента Франции Бернадет Ширак
29 января Мехрибан Алиева встретилась в Елисейском дворце с супругой президента Франции Бернадет Ширак.
Церемония вручения орденов «Большой командорский крест Почетного легиона» и «Гейдар Алиев»
29 января в Елисейском дворце состоялась церемония вручения ордена «Большой командорский крест Почетного легиона» Президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву и ордена «Гейдар Алиев» президенту Жаку Шираку.
В церемонии приняли участие первые леди Азербайджана и Франции Мехрибан Алиева и Бернадет Ширак.
Государственный прием в честь Президента Ильхама Алиева и его супруги Мехрибан Алиевой
29 января в Елисейском дворце от имени Президента Французской Республики Жака Ширака и его супруги Бернадет Ширак был устроен государственный прием в честь Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева и его супруги Мехрибан Алиевой.
Президенты Франции и Азербайджана выступили на приеме.
Встреча в городской мэрии Парижа
30 января Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева побывали в городской мэрии Парижа.
Глава государства и его супруга встретились с мэром города Париж Бертраном Делоное.
Встреча с представителями французской общественности и дипломатического корпуса
30 января Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева встретились в городской мэрии Парижа с представителями французской общественности и дипломатического корпуса.
Глава государства выступил перед участниками встречи.
Встреча с премьер-министром Франции Домиником де Вильпеном
30 января Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева встретились в здании французского правительства с премьер-министром Франции Домиником де Вильпеном. На встрече был обсужден ряд вопросов, представляющих взаимный интерес.
30 января от имени премьер-министра Франции Доминика де Вильпена был устроен официальный прием в честь Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева и его супруги Мехрибан Алиевой.
Прием в честь Президента Ильхама Алиева и его супруги Мехрибан Алиевой
30 января от имени председателя сената Франции Кристиана Понсёлена был устроен прием в честь Президента Азербайджана Ильхама Алиева и его супруги Мехрибан Алиевой.
31 января от имени префекта региона Норд-Па-де-Кале Даниэля Канепана был устроен прием в честь Президента Ильхама Алиева и его супруги Мехрибан Алиевой.