Bakıda bədii gimnastika üzrə 23-cü Avropa çempionatının açılışı
29.06.2007İyunun 29-da Bakıda, Heydər Əliyev adına İdman-Konsert Kompleksində bədii gimnastika üzrə 23-cü Avropa çempionatının təntənəli açılışı olub. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Azərbaycan Milli Olimpiya Komitəsinin prezidenti İlham Əliyev və xanımı, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti Mehriban Əliyeva mərasimdə iştirak ediblər.
Mehriban Əliyeva mərasimdə çıxış etdi:
İlk növbədə, sizi bədii gimnastika üzrə 23-cü Avropa çempionatının açılışı münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edirəm. Bu idman bayramında iştirak edən bütün idmançıları və qonaqlarımızı ürəkdən salamlayıram, hamınıza “Xoş gəlmisiniz!” deyirəm.
Son illər Azərbaycanda böyük beynəlxalq turnirlərin keçirilməsi gözəl bir ənənəyə çevrilibdir. Azərbaycan idmanının beynəlxalq aləmdə uğurları və dövlət tərəfindən idmana göstərilən ən yüksək qayğı nəticəsində Azərbaycan dünyada idman ölkəsi kimi tanınır.
2005-ci ildə paytaxtımızda bədii gimnastika üzrə dünya çempionatını çox uğurla keçirmişdik. Bu, olimpiya idman növləri üzrə ölkəmizdə keçirilən ilk dünya çempionatı kimi tarixə düşmüşdür. Bugünkü yarış, 23-cü Avropa çempionatı 2007-ci ildə bədii gimnastika üzrə ən mühüm hadisələrdən biridir. Bu gün Avropanın ən güclü gimnastları paytaxtımızdadır. Milyonlarla azarkeşin diqqəti ölkəmizə yönəlibdir. Mən əminəm ki, yarışlar maraqlı və kəskin mübarizə şəraitində keçəcək və bu çempionat yaddaqalan idman xatirəsinə çevriləcəkdir.
Son illər Azərbaycanda bədii gimnastikaya çox böyük maraq var. Bədii gimnastika ölkəmizdə çox populyardır. Bu gözəl idman növü ilə məşğul olan gənclərin sayı ildən-ilə artır. Mən bugünkü çempionatda ölkəmizi təmsil edən idmançılara, gənc və gözəl qızlarımıza ürəkdən uğurlar arzu edirəm.
Bu idman bayramının keçirilməsi bir çox insanın və təşkilatların gərgin əməyinin nəticəsidir. Ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevə idmanın inkişafına və Olimpiya hərəkatına diqqət və qayğısına görə xüsusi minnətdarlığımı bildirirəm.
Bakıda belə nüfuzlu yarışın keçirilməsinə etimad göstərib qərar verdiyinə görə Avropa Gimnastika İttifaqının rəhbərliyinə dərin minnətdarlığımı bildirirəm.
Mən Azərbaycanın Gimnastika Federasiyasına, Gənclər və İdman Nazirliyinə, çempionatın hazırlığında iştirak edən bütün insanlara təşəkkür edirəm.
Mən sonda Avropanın böyük bədii gimnastika ailəsini qədim Azərbaycan torpağında bir daha salamlayıram, azarkeşlərə həyəcan anları, yarış iştirakçılarına qələbə sevincini arzu edirəm.

Opening of 23rd Rhythmic Gymnastics European Championship in Baku
29.06.2007A solemn ceremony to open the 23rd Rhythmic Gymnastics European Championship took place at the Heydar Aliyev Sports and Concert Complex in Baku on June 29.
President of the Republic of Azerbaijan, President of the Azerbaijan National Olympic Committee Ilham Aliyev and his spouse, President of the Azerbaijan Gymnastics Federation Mehriban Aliyeva attended the ceremony.
- Dear Mr President!
I first of all sincerely congratulate you on the opening of the 23rd Rhythmic Gymnastics European Championship. I sincerely greet all the athletes and our guests attending this sport holiday. Welcome!
Hosting large international tournaments has become a very good tradition in Azerbaijan. Thanks to the Azerbaijan’s sports achievements in the international arena and the government assistance to development of sports in the country, Azerbaijan has been internationally recognized as a sports country.
We very successfully held the Rhythmic Gymnastics World Championship in our capital in 2005. It is remembered as the first world championship held in our country in Olympic sports. The today’s tournament, the 23rd Rhythmic Gymnastics European Championship is one of the most important events for us as millions of gymnastics fans are now focused on our country. Strongest gymnasts of Europe are in our capital today. I am sure it will be remembered as very interesting and tense competition.
Last years there is huge interest in Azerbaijan in rhythmic gymnastics. Rhythmic gymnastics is very popular in our country. Number of youth engaged in this beautiful sport is yearly getting increased. I cordially wish success to the athletes, our young and beautiful girls representing our country in today’s championship.
Realization of this sport holiday is result of hard work of a number of people and organizations. I would like to give special thanks to the President of Azerbaijan Ilham Aliyev for his attention and care about development of sports and Olympic movement in the country.
I express deep gratitude to the leadership of the European Union of Gymnastics for reposing confidence in Baku to host such a prestigious tournament.
I thank the Azerbaijan Gymnastics Federation, the Ministry of Youth and Sports, and all who took part and assisted in organizing of the Championship.
At the end, I once again greet the big rhythmic gymnastics family of Europe in ancient Azerbaijan, wish exciting moments to the fans and joy of victory to the participants.