Bakıda bədii gimnastika üzrə 23-cü Avropa çempionatının açılışı
29.06.2007İyunun 29-da Bakıda, Heydər Əliyev adına İdman-Konsert Kompleksində bədii gimnastika üzrə 23-cü Avropa çempionatının təntənəli açılışı olub. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Azərbaycan Milli Olimpiya Komitəsinin prezidenti İlham Əliyev və xanımı, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti Mehriban Əliyeva mərasimdə iştirak ediblər.
Mehriban Əliyeva mərasimdə çıxış etdi:
İlk növbədə, sizi bədii gimnastika üzrə 23-cü Avropa çempionatının açılışı münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edirəm. Bu idman bayramında iştirak edən bütün idmançıları və qonaqlarımızı ürəkdən salamlayıram, hamınıza “Xoş gəlmisiniz!” deyirəm.
Son illər Azərbaycanda böyük beynəlxalq turnirlərin keçirilməsi gözəl bir ənənəyə çevrilibdir. Azərbaycan idmanının beynəlxalq aləmdə uğurları və dövlət tərəfindən idmana göstərilən ən yüksək qayğı nəticəsində Azərbaycan dünyada idman ölkəsi kimi tanınır.
2005-ci ildə paytaxtımızda bədii gimnastika üzrə dünya çempionatını çox uğurla keçirmişdik. Bu, olimpiya idman növləri üzrə ölkəmizdə keçirilən ilk dünya çempionatı kimi tarixə düşmüşdür. Bugünkü yarış, 23-cü Avropa çempionatı 2007-ci ildə bədii gimnastika üzrə ən mühüm hadisələrdən biridir. Bu gün Avropanın ən güclü gimnastları paytaxtımızdadır. Milyonlarla azarkeşin diqqəti ölkəmizə yönəlibdir. Mən əminəm ki, yarışlar maraqlı və kəskin mübarizə şəraitində keçəcək və bu çempionat yaddaqalan idman xatirəsinə çevriləcəkdir.
Son illər Azərbaycanda bədii gimnastikaya çox böyük maraq var. Bədii gimnastika ölkəmizdə çox populyardır. Bu gözəl idman növü ilə məşğul olan gənclərin sayı ildən-ilə artır. Mən bugünkü çempionatda ölkəmizi təmsil edən idmançılara, gənc və gözəl qızlarımıza ürəkdən uğurlar arzu edirəm.
Bu idman bayramının keçirilməsi bir çox insanın və təşkilatların gərgin əməyinin nəticəsidir. Ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevə idmanın inkişafına və Olimpiya hərəkatına diqqət və qayğısına görə xüsusi minnətdarlığımı bildirirəm.
Bakıda belə nüfuzlu yarışın keçirilməsinə etimad göstərib qərar verdiyinə görə Avropa Gimnastika İttifaqının rəhbərliyinə dərin minnətdarlığımı bildirirəm.
Mən Azərbaycanın Gimnastika Federasiyasına, Gənclər və İdman Nazirliyinə, çempionatın hazırlığında iştirak edən bütün insanlara təşəkkür edirəm.
Mən sonda Avropanın böyük bədii gimnastika ailəsini qədim Azərbaycan torpağında bir daha salamlayıram, azarkeşlərə həyəcan anları, yarış iştirakçılarına qələbə sevincini arzu edirəm.

Открытие 23-го чемпионата Европы по художественной гимнастике в Баку
29.06.200729 июня в Баку, в Спортивно-концертном комплексе имени Гейдара Алиева состоялось торжественное открытие 23-го чемпионата Европы по художественной гимнастике. Президент Азербайджана, президент Национального Олимпийского Комитета Илхама Алиев и его супруга, президент Федерации гимнастики Азербайджана Мехрибан Алиева приняли участие в церемонии.
Дорогие гости!
Прежде всего, хочу сердечно поздравить вас с открытием 23-го чемпионата Европы по художественной гимнастике. От всей души приветствую всех спортсменов и наших гостей, принимающих участие в этом спортивном празднике, говорю вам «Добро пожаловать!».
В последние годы проведение в Азербайджане крупных международных турниров стало замечательной традицией. Благодаря успехам азербайджанского спорта на международной арене и большой заботе государства о спорте Азербайджан признан в мире как спортивная страна.
В 2005 году в нашей столице с большим успехом прошел чемпионат мира по художественной гимнастике. Он вошел в историю как первый чемпионат мира по олимпийским видам спорта, проведенный в нашей стране. Нынешние соревнования, 23-й чемпионат Европы, являются одним из важнейших событий в художественной гимнастике в 2007 году. Сегодня в нашей столице находятся сильнейшие гимнастки Европы. Внимание миллионов болельщиков приковано к нашей стране. Уверена, что соревнования пройдут в интересной и острой борьбе, и нынешний чемпионат станет запоминающимся спортивным событием.
В последние годы в Азербайджане наблюдается огромный интерес к художественной гимнастике. Она очень популярна в нашей стране. С каждым годом растет число желающих заниматься этим видом спорта. От всей души желаю спортсменкам, представляющим нашу страну на нынешнем чемпионате, этим юным и красивым девушкам, удачи.
Проведение этого спортивного праздника является результатом напряженного труда многих людей и организаций. Выражаю Президенту страны господину Ильхаму Алиеву особую признательность за внимание и заботу о развитии спорта, об олимпийском движении.
Сердечно благодарю руководство Европейского гимнастического союза за проявленное доверие и принятие решения о проведении в Баку столь престижных соревнований.
Я признательна Федерации гимнастики Азербайджана, Министерству молодежи и спорта, всем, кто принимал участие в подготовке чемпионата.
В заключение хочу еще раз приветствовать большую европейскую семью художественной гимнастики на древней азербайджанской земле, желаю болельщикам волнующих минут, а участникам соревнований – радости побед.