Martın 3-də Mehriban Əliyeva Parisdə UNESCO-nun Baş direktoru Koiçiro Matsuura ilə görüşüb.
Martın 3-də Parisdə UNESCO-nun xoşməramlı səfirlərinin illik iclası öz işinə başlayıb. Mehriban Əliyeva iclasda iştirak edib.
Jurnalistlərə müsahibə
Martın 4-də Parisdə keçirilən UNESCO-nun xoşməramlı səfirlərinin illik iclasından sonra Mehriban Əliyeva jurnalistlərin suallarını cavablandırıb.
Parisdə Azərbaycan musiqisindən ibarət konsert
Martın 4-də Parisin “Löduayen” salonunda Azərbaycan musiqisindən ibarət konsert təşkil edilib. Konsertdən əvvəl Mehriban Əliyeva çıxış etdi.
Mehriban Əliyevanın adından nahar
Martın 4-də Mehriban Əliyevanın adından UNESCO-nun illik iclasın başa çatması və onun şifahi və musiqi ənənələri üzrə xoşməramlı səfir adına layiq görülməsi münasibətilə nahar verilib.

On 3-4 March 2005, Azerbaijan’s First Lady Mehriban Aliyeva was on a visit to France.
Exchange of opinions was held during the meeting concerning the cooperation between UNESCO and Azerbaijan.
Annual Assembly of UNESCO Goodwill Ambassadors
On March 3, Annual Assembly of UNESCO Goodwill Ambassadors started its work. Mehriban Aliyeva attended the Assembly.
Interview to journalists
Mehriban Aliyeva answered questions of journalists after the Annual Assembly of UNESCO Goodwill Ambassadors held in Paris, March 4.
A concert of Azerbaijani music in Paris
On March 4, a concert of Azerbaijani music took place at LeDoyen Palace in Paris. Mehriban Aliyeva delivered a speech before the concert.
Dinner on behalf of Mehriban Aliyeva
On March 4, a dinner was given on behalf of Mehriban Aliyeva on the occasion of completion of UNESCO Annual Assembly, and awarding her the title of a goodwill ambassador for contribution to promotion of oral and music traditions.