Zirə qəsəbəsində 1941-45-ci illərin Böyük Vətən müharibəsində həlak olanların xatirəsinə yaradılmış kompleksin yenidənqurmadan sonra açılışı olub
Mayın 9-da Əzizbəyov rayonunun Zirə qəsəbəsində 1941-45-ci illərin Böyük Vətən müharibəsində həlak olanların xatirəsinə yaradılmış kompleksin yenidənqurmadan sonra açılışı olmuşdur.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva mərasimdə iştirak etmişlər.
Müharibə veteranları dövlətimizin başçısını və xanımını səmimiyyətlə qarşıladılar.
1,5 hektar sahədə yerləşən kompleks Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə yenidən qurulmuş, yaşıllaşdırılmış, ağaclar və gül kolları əkilmişdir. Burada sakinlərin istirahəti üçün lazımi şərait yaradılmışdır.
Ərazidə qoyulmuş lövhədə Böyük Vətən müharibəsində həlak olan Zirə sakinlərinin adları yazılmışdır.
Prezident İlham Əliyev xatirə kompleksindəki məşəli alovlandırdı.
Prezident İlham Əliyev və xanımı əsgər abidəsinin önünə gül dəstələri qoydular.
Azərbaycanda, eləcə də Zirə qəsəbəsində görülmüş işlərə görə Prezident İlham Əliyevə minnətdarlıq edən veteranlar dedilər ki, biz dövlətimizin başçısını daim dəstəkləmişik və bundan sonra da dəstəkləyəcəyik. Şükür edirik ki, Sizin kimi Prezidentimiz var. Əzizbəyov rayonunun bütün veteranları Sizinlə fəxr edir. Oktyabr ayında ölkəmizdə keçiriləcək prezident seçkilərində biz ümummilli lider Heydər Əliyevin yolunun layiqli davamçısı İlham Əliyevə səs verəcəyik.
Veteranlar 9 may Qələbə gününün yenidən bayram kimi qeyd olunmasında ulu öndər Heydər Əliyevin tarixi xidmətlərini yada salaraq dedilər ki, əgər o olmasaydı, bu gün biz burada yox idik. Biz çox ruhdan düşmüşdük. O, bizi yüksəltdi. Bəziləri deyirdi ki, siz vətəni müdafiə etməmisiniz. Ancaq biz öz vətənimizi müdafiə etmişdik.
Zirəli veteranlar Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, YUNESKO-nun və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı Mehriban xanım Əliyevanın da gördüyü işləri yüksək qiymətləndirdilər.
Veteranlarla bir-bir görüşüb, onları təbrik edən Prezident İlham Əliyev dedi ki, son illər ərzində Zirə qəsəbəsində abadlıq-quruculuq, sosial məsələlərin həlli istiqamətində böyük işlər görülmüşdür. Bütün bunlar qəsəbənin səviyyəsini yüksəldir. Burada olan səviyyə istənilən şəhərin səviyyəsinə uyğundur.
Prezident İlham Əliyev xüsusi vurğuladı ki, Heydər Əliyev 1993-cü ildə Azərbaycana rəhbərliyə gəlməmişdən əvvəl 9 May bayramını ləğv etmişdilər. Bayram kimi qeyd olunmurdu. Yalnız Heydər Əliyevin səyi nəticəsində bu bayram bərpa olundu və indi də yaşayır. Biz bunu bayram kimi qeyd edirik, görüşürük, söhbətləşirik. O vaxtkı rəhbərlik vətən uğrunda öz sağlamlığını itirmiş insanlara belə laqeyd, ədalətsiz münasibət göstərirdi. Ümumiyyətlə, onlar sizin qəhrəmanlığınızı tarixdən silmək istəyirdilər və silirdilər də. 1993-cü ildə Heydər Əliyev gələn kimi bu bayramı bərpa etdi, veteranları dəstəkləməyə başladı, müxtəlif tədbirlər görüldü, qanunlar qəbul olundu, sərəncamlar verildi. Bu gün də belədir, mən həmişə sizinlə olacağam.

В поселке Зиря состоялось открытие после реконструкции комплекса памяти павших во время Великой Отечественной войны 1941-1945 годов
09.05.20089 мая в поселке Зиря Азизбековского района состоялось открытие после реконструкции комплекса памяти павших во время Великой Отечественной войны 1941-1945 годов.
В церемонии приняли участие Президент Азербайджана Ильхам Алиев с супругой Мехрибан Алиевой.
Ветераны войны радушно встретили Президента Ильхама Алиева и его супругу.
Комплекс, занимающий площадь 1,5 гектара, был реконструирован по инициативе Фонда Гейдара Алиева, на его территории проведено озеленение, посажены деревья и цветочные кусты, созданы все необходимые условия для отдыха жителей.
На территории установлена мемориальная доска с именами жителей поселка Зиря, погибших в Великой Отечественной войне.
Президент Ильхам Алиев зажег факел в мемориальном комплексе.
Президент Ильхам Алиев и его супруга возложили цветы к солдатскому памятнику.
Поблагодарив Президента Ильхама Алиева за работу, проделанную в Азербайджане, а также в поселке Зиря, ветераны сказали: «Мы всегда поддерживали и будем поддерживать главу государства. Как хорошо, что у нас такой Президент. Все ветераны Азизбековского района гордятся Вами. На предстоящих в октябре президентских выборах в нашей стране мы проголосуем за достойного продолжателя курса общенационального лидера Гейдара Алиева – Ильхама Алиева».
Вспомнив об исторических заслугах великого лидера Гейдара Алиева в возобновлении празднования Дня Победы – 9 Мая в Азербайджане, ветераны отметили: «Не будь его, нас бы сейчас здесь не было. Мы пали духом. Он возвысил нас. Некоторые говорили нам, что мы не родину защищали. Но мы защищали свою родину».
Ветераны поселка также высоко оценили деятельность президента Фонда Гейдара Алиева, посла доброй воли ЮНЕСКО и ИСЕСКО, депутата Милли Меджлиса Мехрибан ханум Алиевой.
Президент Ильхам Алиев, поприветствовав ветеранов и поздравив их, отметил, что в последние годы в поселке Зиря проделана большая работа по благоустройству, решению социальных вопросов. Все это повышает уровень поселка, который соответствует уровню любого города.
Президент Ильхам Алиев особо подчеркнул, что до того, как Гейдар Алиев возвратился в 1993 году к руководству Азербайджаном, праздник 9 Мая был отменен.
- Этот день не отмечался как праздник. Лишь благодаря усилиям Гейдара Алиева этот праздник был восстановлен, живет по сей день, мы празднуем 9 Мая, встречаемся, беседуем. Вот так равнодушно, несправедливо относилось тогдашнее руководство к людям, потерявшим здоровье во имя родины. Они пытались стереть ваш героизм из истории и сделали бы это. Придя в 1993 году к власти, Гейдар Алиев восстановил этот праздник, стал поддерживать ветеранов, были приняты различные меры, законы, изданы распоряжения. Так обстоит дело и сегодня. Я всегда буду с вами.