Zirə qəsəbəsində 1941-45-ci illərin Böyük Vətən müharibəsində həlak olanların xatirəsinə yaradılmış kompleksin yenidənqurmadan sonra açılışı olub
Mayın 9-da Əzizbəyov rayonunun Zirə qəsəbəsində 1941-45-ci illərin Böyük Vətən müharibəsində həlak olanların xatirəsinə yaradılmış kompleksin yenidənqurmadan sonra açılışı olmuşdur.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva mərasimdə iştirak etmişlər.
Müharibə veteranları dövlətimizin başçısını və xanımını səmimiyyətlə qarşıladılar.
1,5 hektar sahədə yerləşən kompleks Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə yenidən qurulmuş, yaşıllaşdırılmış, ağaclar və gül kolları əkilmişdir. Burada sakinlərin istirahəti üçün lazımi şərait yaradılmışdır.
Ərazidə qoyulmuş lövhədə Böyük Vətən müharibəsində həlak olan Zirə sakinlərinin adları yazılmışdır.
Prezident İlham Əliyev xatirə kompleksindəki məşəli alovlandırdı.
Prezident İlham Əliyev və xanımı əsgər abidəsinin önünə gül dəstələri qoydular.
Azərbaycanda, eləcə də Zirə qəsəbəsində görülmüş işlərə görə Prezident İlham Əliyevə minnətdarlıq edən veteranlar dedilər ki, biz dövlətimizin başçısını daim dəstəkləmişik və bundan sonra da dəstəkləyəcəyik. Şükür edirik ki, Sizin kimi Prezidentimiz var. Əzizbəyov rayonunun bütün veteranları Sizinlə fəxr edir. Oktyabr ayında ölkəmizdə keçiriləcək prezident seçkilərində biz ümummilli lider Heydər Əliyevin yolunun layiqli davamçısı İlham Əliyevə səs verəcəyik.
Veteranlar 9 may Qələbə gününün yenidən bayram kimi qeyd olunmasında ulu öndər Heydər Əliyevin tarixi xidmətlərini yada salaraq dedilər ki, əgər o olmasaydı, bu gün biz burada yox idik. Biz çox ruhdan düşmüşdük. O, bizi yüksəltdi. Bəziləri deyirdi ki, siz vətəni müdafiə etməmisiniz. Ancaq biz öz vətənimizi müdafiə etmişdik.
Zirəli veteranlar Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, YUNESKO-nun və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı Mehriban xanım Əliyevanın da gördüyü işləri yüksək qiymətləndirdilər.
Veteranlarla bir-bir görüşüb, onları təbrik edən Prezident İlham Əliyev dedi ki, son illər ərzində Zirə qəsəbəsində abadlıq-quruculuq, sosial məsələlərin həlli istiqamətində böyük işlər görülmüşdür. Bütün bunlar qəsəbənin səviyyəsini yüksəldir. Burada olan səviyyə istənilən şəhərin səviyyəsinə uyğundur.
Prezident İlham Əliyev xüsusi vurğuladı ki, Heydər Əliyev 1993-cü ildə Azərbaycana rəhbərliyə gəlməmişdən əvvəl 9 May bayramını ləğv etmişdilər. Bayram kimi qeyd olunmurdu. Yalnız Heydər Əliyevin səyi nəticəsində bu bayram bərpa olundu və indi də yaşayır. Biz bunu bayram kimi qeyd edirik, görüşürük, söhbətləşirik. O vaxtkı rəhbərlik vətən uğrunda öz sağlamlığını itirmiş insanlara belə laqeyd, ədalətsiz münasibət göstərirdi. Ümumiyyətlə, onlar sizin qəhrəmanlığınızı tarixdən silmək istəyirdilər və silirdilər də. 1993-cü ildə Heydər Əliyev gələn kimi bu bayramı bərpa etdi, veteranları dəstəkləməyə başladı, müxtəlif tədbirlər görüldü, qanunlar qəbul olundu, sərəncamlar verildi. Bu gün də belədir, mən həmişə sizinlə olacağam.

The complex created in Zira settlement in memory of people perished in the Great Patriotic War in 1941-1945 was opened after reconstruction
09.05.2008The newly-reconstructed complex in Zira settlement of Azizbeyov district commemorating the veterans of the Great Patriotic War of 1941-45 was opened on May 9.
President of Azerbaijan Ilham Aliyev and his spouse Mehriban Aliyeva attended the ceremony.
Veterans sincerely welcomed President and First Lady.
The complex covering 1,5 hectares has been reconstructed due to support of the Heydar Aliyev Foundation, provided with every condition for rest of residents, trees and flower bushes planted here.
The plaque here was inscribed with the names of Zira residents who died during the Great Patriotic War.
President Ilham Aliyev lit the torch in the memorial complex.
The President and his spouse laid flowers at the monument.
Expressing gratitude to President Ilham Aliyev for works done in Azerbaijan, including Zira veterans said ‘We have always supported the head of our state and will support henceforth. We thank the God for having president like You. All veterans of Azizbeyov district are proud of You. In the presidential elections to be held in October we will vote for Ilham Aliyev – the worthy successor of national leader Heydar Aliyev.’
Veterans recalled historical services of great leader Heydar Aliyev in celebration of May 9 – Victory Day as the holiday. ‘We would not be here today if not him. We were in depression. He raised us. Some were saying you have not defended the homeland. But we had defended our homeland’ veterans said.
Veterans highly assessed works done by Mrs Mehriban Aliyeva, President of Heydar Aliyev Foundation, Goodwill Ambassador of UNESCO and ISESCO, MP.
President Ilham Aliyev met with veterans one by one, congratulated them and said: ‘Huge reconstruction works have been done last years in Zira settlement, also towards solution of social issues. All this lift the level of the settlement. The level here conforms to the one of any city.’
In a meeting with war veterans the President stressed that 9 May Holiday had been scrapped before Heydar Aliyev came to the power in 1993. ‘That was not marked as a holiday. Only due to effort of Heydar Aliyev this holiday was restored and is marked today. We celebrate it as a holiday, meet and talk. Leadership of that time was indifferent and unjust to people having lost their health for the motherland. They wanted and were wiping out your heroism from the history. Heydar Aliyev reinstated this holiday after returning to the power in 1993, started to support veterans, different measures were taken, laws adopted, orders signed. It is continued today, I will always be with you.’ President Ilham Aliyev said.