Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Səadət sarayının açılışında iştirak ediblər
05.07.2012İyulun 5-də Bakı şəhərindəki Səadət sarayı əsaslı təmir və yenidənqurma işlərindən sonra istifadəyə verilib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva açılış mərasimində iştirak ediblər.
Prezident İlham Əliyev rəmzi açılışı bildirən lenti kəsdi.
Gənclər və idman naziri Azad Rəhimov binada həyata keçirilən əsaslı təmir və yenidənqurma işləri barədə məlumat verdi. Bildirildi ki, Prezident İlham Əliyevin Bakıda tarixi memarlıq abidələrinin qorunması, paytaxtın simasının müasirləşdirilməsi ilə bağlı həyata keçirdiyi tədbirlər çərçivəsində 2007-ci ildə Səadət sarayında da təmir-bərpa və yenidənqurma işlərinə başlanıb. Binada ümumi bərpa işləri və interyerin yenidən qurulması fransalı, italiyalı və yerli mütəxəssislər tərəfindən hazırlanmış layihəəsasında həyata keçirilib. İnteryerdə aparılan təmir-bərpa işləri xüsusi zövq və dizaynla, ən əsası isə tarixi görkəm saxlanılmaqla həyata keçirilib.
Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva sarayın təmir və yenidənqurmadan sonrakı vəziyyəti ilə tanış oldular.
Qeyd edək ki, Bakının memarlıq ansamblında özünəməxsus yeri olan Səadət sarayının binası məşhur azərbaycanlı milyonçu Murtuza Muxtarov tərəfindən XX əsrin əvvəllərində tikdirilib. Bina polyak mənşəli arxitektor İosif Ploşkonun layihəsi əsasında “Qasımov qardaşları” şirkəti tərəfindən tikilib. Saray Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2001-ci il 2 avqust tarixli qərarı ilə ölkəəhəmiyyətli tarixi və memarlıq abidəsi kimi qeydə alınıb.

Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева приняли участие в открытии Дворца счастья
5 июля в городе Баку после капитального ремонта и реконструкции был открыт Дворец счастья. В церемонии открытия приняли участие Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева.
Президент Ильхам Алиев разрезал ленту в знак открытия.
Министр молодежи и спорта Азад Рагимов проинформировал главу государства и его супругу о проведенных в здании капитальном ремонте и реконструкции. Отмечалось, что в рамках мер, осуществляемых Президентом Ильхамом Алиевым по охране исторических и архитектурных памятников Баку, модернизации облика столицы, в 2007 году во Дворце счастья были начаты ремонтно-реставрационные работы и реконструкция. Общие реставрационные работы и реконструкция интерьера здания были осуществлены по проекту, подготовленному французскими, итальянскими и местными специалистами. Реставрация интерьера выполнена с большим вкусом, а самое главное – с сохранением исторического облика.
Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева ознакомились с состоянием дворца после капитального ремонта и реконструкции.
Отметим, что здание Дворца счастья, занимающее особое место в архитектурном ансамбле Баку, было построено в начале ХХ века известным азербайджанским миллионером Муртузой Мухтаровым. Здание, являющееся одним из архитектурных шедевров Баку, было сооружено компанией «Братья Касимовы» по проекту польского архитектора Иосифа Плошко. Постановлением Кабинета Министров Азербайджанской Республики от 2 августа 2001 года здание зарегистрировано как памятник истории и архитектуры республиканского значения.