Krans Montana Forumu çərçivəsində “Qadın hüquqları insan hüquqlarıdır, insan hüquqları isə qadınların hüququdur” mövzusunda plenar iclas
İyunun 29-da Bakıda keçirilən Krans Montana Forumu çərçivəsində “Qadın hüquqları insan hüquqlarıdır, insan hüquqları isə qadınların hüququdur” mövzusunda plenar iclas olub. Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva plenar iclasda iştirak edib.
Birinci xanım Mehriban Əliyeva plenar iclasda çıxış edib:
- Xanımlar və cənablar, hörmətli dostlar, həmkarlarım
Əvvəlcə, mən sizin hamınızı salamlamaq istərdim. Krans Montana Forumunun bütün iştirakçılarını Bakı şəhərində salamlayır
Biz bu forumu elə bir şəhərdə keçiririk ki, bu şəhər beynəlxalq müstəvidə mədəniyyətlərarası dialoqun yaradılmasına və inkişafına xidmət edən bir məkandır. Mən Krans Montana Forumunun prezidenti Karteronu və İSESCO-nun baş direktoru əl-Tüveycrini burada xüsusilə qeyd etmək istərdim. Onlara bu forumda iştiraklarına görə təşəkkürümü bildirmək istərdim.
Ümidvaram ki, siz bizim ölkəmizdə, şəhərimizdə çox gözəl vaxt keçirəcəksiniz və Bakının gözəlliklərindən feyziyab olacaqsınız
Beləliklə, bu iclasın mövzusu doğrudan da çox önəmlidir. Ona görə ki, qadınların hüquqlarının təşviqi və gender bərabərliyi məsələləri hələ ki, gündəlikdə durur. Mən əminəm ki, müzakirələrimiz bizə imkan yaradacaqdır ki, bu mövzularla bağlı doğrudan da çox yaxşı və səmərəli fikir mübadiləsi aparılsın.
Mən qadın olaraq siyasi və iqtisadi azadlıqlara üstünlük verirəm. Bu, qadınlara imkan verəcəkdir ki, onlar ölkənin bütün həyatında, bütün siyasi-iqtisadi sahələrində fəal iştirak edə bilsinlər. Bununla da onlar öz azadlıqlarını bərqərar etmiş olacaqlar. Qadınların iqtisadi azadlığı kişilərlə bərabərlikdə onlara əmək azadlığı və digər azadlıqları vermiş olacaqdır.
Qadınlar uzun müddət tarixdə öz haqları uğrunda mübarizə aparmışlar. Məsələn, 1983-cü ildə Hollandiyada qadınların hərəkatı hamının yadındadır. Bundan başqa, Şərqdə ilk dəfə səsvermə hüququnun qadınlar tərəfindən qazanıldığı hamının gözəl yadındadır. Həmçinin qadınlar get-gedə dövlət dairələrində daha yüksək yerlər tuturlar.
Qeyd etdiyim kimi, qadınlar digər sahələrdə olduğu kimi, iqtisadi azadlıqların qazanılmasında da uğurlar əldə etmişlər. Müxtəlif ölkələrdə yaşayan qadınların nailiyyətləri bu mübarizənin çox uğurlu olduğunu göstərir. Əksər ölkələrdə qadınlar onlara məxsus olan əmlak ilə bağlı çox çətinliklərlə rastlaşmışlar. Bu proseslər indi də davam edir. Milyonlarla qadının fundamental azadlığı hər gün – hətta üçüncü minillikdə də pozulur. Ayrı-seçkilik dünyanın çox yerlərində - həm Şərqdə, həm də Qərbdə müxtəlif formalarda mövcuddur.
Bugünkü tədbirimiz kimi tədbirlər həm qadınların rastlaşdığı problemlərin müzakirəsinə, eyni zamanda, təcrübələrimizi bölüşməyə, bir-birimizdən öyrənməyə, UNESCO və İSESCO kimi beynəlxalq təşkilatların qadınların hüquqlarının təşviqi işinə cəlb olunmasına imkan yaradır.
Hörmətli dostlar, qadınlara qarşı ayrı-seçkiliyin qarşısının alınması sahəsində Azərbaycan çox nadir təcrübəyə malikdir. Bu, Azərbaycanda qadınlar üçün təhsil imkanlarının daha da genişləndirilməsi sahəsində özünü göstərmişdir. Şərq dünyasında qadınlar üçün ilk dünyəvi məktəb Azərbaycanda açılmışdır. Şərqdə ilk demokratik parlament respublikası Azərbaycanda yaradılmışdır. Bu respublika qadınlara əksər Avropa ölkələrindən daha əvvəl seçib-seçilmək hüququ vermiş və qadınların kişilərlə bərabər hüquqlara malik olmasını müəyyən etmişdir.
Azərbaycan 20 il bundan əvvəl öz müstəqilliyini yenidən qazanmışdır. Açıq cəmiyyət, demokratiya və inkişaf yolunu tutan ölkəmiz dövlətçiliyin qurulması sahəsində çoxlu çətinliklərlə üzləşmişdir. Azərbaycan torpaqlarının 20 faizi Ermənistan tərəfindən işğal olunmuşdur. Bunun nəticəsində bir milyon Azərbaycan vətəndaşı qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşmüşdür. Bu rəqəmlərin arxasında yüz minlərlə qadının, qızın öz evlərini itirməsi, talelərinin qırılması problemləri durur.
Bütün bu çətinliklərə baxmayaraq, Azərbaycan bu gün çox sürətlə inkişaf edən ölkədir. Bizim sürətli iqtisadi inkişafımız dünyanın rekordlarını vurmuşdur. Sürətli iqtisadi inkişafımız Azərbaycan qadınları üçün yeni imkanlar açmışdır. Azərbaycan qadınları fəal surətdə ölkə həyatının müxtəlif sahələrində fəaliyyət göstərir, dövlət qulluqçuları, parlament üzvləri, vətəndaş cəmiyyətinin fəalları kimi çalışırlar. Bundan başqa, qadınlar arasında çox bacarıqlı tələbələr, müəllimlər, professorlar vardır. Həmçinin qadınlarımız prioritet məsələlərdə çox fəaldırlar. Məsələn, biz Azərbaycanda gender bərabərliyi haqqında qanun qəbul etdik. Bundan başqa, 2008-ci ildən ölkədə qadın məsələləri üzrə Tədbirlər Planını həyata keçiririk. Bu Plana əsasən, qadınların sosial-iqtisadi hüquqlarının qorunması ilə bağlı tədbirlərin görülməsi nəzərdə tutulur. Azərbaycanın digər mədəniyyətlərə və dinlərə münasibətdə qədim tolerantlıq ənənələri vardır.
Biz müxtəlif beynəlxalq forumlarda iştirak etmişik. Bu forumlarda çoxşaxəli biliklərimizi, bu sahədə olan təcrübələrimizi bölüşmüşük. Bakıda Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə keçirilən mədəniyyətlərarası dialoq da, bu forum da qadınların cəmiyyətdə nə dərəcədə fəal rol oynamasını, bu sahədə nə qədər fəal olmasını bir daha göstərmişdir.
Hörmətli xanımlar və cənablar, biz XXI əsrdə də ədalətsizliklə rastlaşırıq. Təəssüf ki, bugünkü həyatda bizim uşaqlarımız hələ də müharibələrin, müxtəlif münaqişələrin, qəddarlıqların baş verdiyi, tolerantlığın olmadığı bir dünyada yaşayırlar. Çox önəmli olan insan hüquq və azadlıqları qorunmalıdır. Bundan başqa, BMT-nin Minilliyin İnkişaf Məqsədləri geniş şəkildə, vaxtında yerinə yetirilməlidir.
Xanımlar və cənablar, mən əminəm ki, bu görüşümüz insan haqlarının, xüsusilə də qadın haqlarının, hüquqlarının qorunması sahəsində bütün məqsədlərimizə nail olmaq üçün bizə kömək edəcəkdir.
Mən sizə bizimlə bu gün olduğunuza görə, bu iclasda iştirak etdiyinizə görə təşəkkür etmək istərdim. Sizə xoşbəxtlik, uğurlar və rifah arzu etmək istərdim. Diqqətinizə görə təşəkkür edirəm.

Пленарное заседание на тему «Права женщин – права человека, а права человека - право женщин» в рамках Форума Кранс Монтана
29.06.201229 июня в рамках проходящего в Баку Форума Кранс Монтана состоялось пленарное заседание на тему «Права женщин – права человека, а права человека - право женщин». В заседании приняла участие первая леди Азербайджана Мехрибан Алиева.
Первая леди Мехрибан Алиева выступила на пленарном заседании:
- Дамы и господа, дорогие друзья, коллеги!
Прежде всего, я хотела бы поприветствовать всех вас. Приветствую всех участников Форума Кранс Монтана в городе Баку.
Мы проводим этот форум в таком городе, который является местом, служащим налаживанию межкультурного диалога и его развитию на международном уровне. Я хотела бы особо отметить президента Форума Кранс Монтана Картерона и генерального директора ИСЕСКО аль-Тувейджри. Хочу выразить им признательность за участие в этом форуме.
Надеюсь, что вы прекрасно проведете время в нашей стране, в нашем городе и насладитесь красотой Баку.
Таким образом, тема этого заседания действительно очень важна. Потому что вопросы поощрения прав женщин и гендерного равенства пока еще находятся на повестке дня. Я уверена, что наши обсуждения позволят провести действительно очень хороший и плодотворный обмен мнениями по этим темам.
Как женщина, я отдаю предпочтение политическим и экономическим свободам. Это позволит женщинам активно участвовать в жизни страны, во всех политических и экономических процессах. Тем самым они утвердят свои свободы. Экономическая свобода женщин даст им свободу труда и другие свободы наравне с мужчинами.
В истории женщины долгое время боролись за свои права. Например, все помнят движение женщин в Голландии в 1983 году. Кроме того, все прекрасно помнят, как впервые на Востоке женщины завоевали право голоса. Также женщины постепенно занимают более высокие посты в государственных органах.
Как я уже отметила, женщины, как и в других областях, добились успехов и в завоевании экономических свобод. Достижения женщин, живущих в различных странах, свидетельствуют о том, что эта борьба очень успешна. В большинстве стран женщины сталкивались с большими трудностями, связанными с принадлежащим им имуществом. Эти процессы продолжаются и сегодня. Фундаментальные свободы миллионов женщин ежедневно нарушаются даже в третьем тысячелетии. Дискриминация в различных формах существует во многих местах мира – и на Востоке, и на Западе.
Мероприятия, подобные нашему сегодняшнему мероприятию, создают возможность как для обсуждения проблем, с которыми сталкиваются женщины, так и для того, чтобы поделиться опытом, поучиться друг у друга, привлечь к поощрению прав женщин такие международные организации как ЮНЕСКО и ИСЕСКО.
Уважаемые друзья, Азербайджан имеет уникальный опыт в области предотвращения дискриминации в отношении женщин. Это проявилось в области еще большего расширения возможностей образования для женщин в Азербайджане. Первая светская школа для женщин в восточном мире была открыта в Азербайджане. Первая демократическая парламентская республика на Востоке была создана в Азербайджане. Эта республика раньше, чем большинство европейских стран, дала женщинам право выбирать и быть избранными и установила равноправие между женщинами и мужчинами.
Азербайджан 20 лет тому назад вновь завоевал свою независимость. Наша страна, встав на путь создания открытого общества, демократии и развития, столкнулась с большими трудностями в области строительства государственности. 20 процентов азербайджанских земель оккупировано Арменией. В результате этого один миллион граждан Азербайджана стали беженцами и вынужденными переселенцами. За этими цифрами стоят проблемы потери своих домов сотнями тысяч женщин и девушек, их сломанных судеб.
Несмотря на все эти трудности, Азербайджан сегодня является динамично развивающейся страной. Наше стремительное экономическое развитие побило мировые рекорды. Стремительное экономическое развитие открыло новые возможности для азербайджанских женщин. Азербайджанские женщины активно участвуют в различных сферах жизни страны, являются государственными служащими, членами парламента, активистами гражданского общества. Кроме того, среди женщин есть очень способные студенты, преподаватели, профессора. Наши женщины также очень активны в приоритетных вопросах. К примеру, мы в Азербайджане приняли закон о гендерном равенстве. Кроме того, с 2008 года мы осуществляем в стране План мероприятий по вопросам женщин. Этим планом предусматривается принятие мер, связанных с защитой социально-экономических прав женщин. Азербайджан имеет древние традиции толерантности в отношении к другим культурам и религиям.
Мы принимали участие в различных международных форумах. На этих форумах мы делились своими многогранными знаниями, опытом в этой области. Проведенный в Баку при поддержке Фонда Гейдара Алиева Всемирный форум по межкультурному диалогу и нынешний форум вновь продемонстрировали, какую активную роль играют женщины в обществе, насколько они активны в этой области.
Уважаемые дамы и господа, мы и в XXI веке сталкиваемся с несправедливостью. К сожалению, сегодня наши дети все еще живут в мире, где происходят войны, различные конфликты, жестокость, отсутствует толерантность. Являющиеся очень важными права и свободы человека должны быть защищены. Кроме того Цели развития тысячелетия ООН должны широко и своевременно выполняться.
Дамы и господа, я уверена, что эта наша встреча поможет нам в достижении всех целей в области защиты прав человека, особенно прав женщин.
Я хотела бы выразить вам благодарность за то, что вы сегодня находитесь с нами, за участие в этом заседании. Хочу пожелать вам счастья, успехов и благополучия. Благодарю за внимание.