Mehriban Əliyeva Türkiyənin “Ekovitrin” jurnalı tərəfindən keçirilmiş rəy sorğusunun nəticəsinə əsasən “İlin birinci xanımı” seçilib
26.04.2012Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESCO-nun və İSESCO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı Mehriban Əliyeva Türkiyənin nüfuzlu “Ekovitrin” jurnalı tərəfindən keçirilmiş rəy sorğusunun nəticəsinə əsasən “İlin birinci xanımı” (First lady) seçilmişdir.
Bu barədə jurnalda yer almış yazıda 34 kateqoriyada səsverməyə çıxarılan 102 namizəddən ən çox səs alan şəxs “İlin ulduzu” seçilmişdir.
Jurnalın “Şərəf mükafatı” kateqoriyasında bu il üç nüfuzlu şəxs qalib elan olunmuşdur. Həmin kateqoriyada “İlin birinci xanımı” mükafatına Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin xanımı Mehriban Əliyeva layiq görülmüşdür.
“Şərəf mükafatı”nın diplomatiya üzrə laureatları isə İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının baş katibi Ekmələddin İhsanoğlu və London Bələdiyyəsinin türkəsilli sədri Boris Conson olmuşlar.
“Ekovitrin” yazır ki, 2011-ci ilin ulduzlarını müəyyənləşdirmək üçün fevralın 7-dən başlanılan rəy sorğusunda rekord sayda - 251 min 562 respondent iştirak etmişdir. Sorğu iki ay yarım davam etmişdir.
Mükafatlar sahiblərinə iyunda İstanbulda keçiriləcək təntənəli mərasimdə təqdim olunacaqdır.
Jurnalda Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevanın tərcümeyi-halı, ictimai-siyasi fəaliyyəti, indiyədək layiq görüldüyü mükafatlar, ölkəmizlə bağlı həqiqətlərin təbliği sahəsindəki xidmətləri barədə yazı da verilmişdir.

По результатам опроса, проведенного турецким журналом «Еkovitrin», Мехрибан Алиева избрана «Первой леди года»
26.04.2012По результатам опроса, проведенного влиятельным турецким журналом Ekovitrin, первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева, посол доброй воли ЮНЕСКО и ИСЕСКО, депутат Милли Меджлиса Мехрибан Алиева избрана «Первой леди года» (Firstlady).
В опубликованной в журнале статье об этом говорится, что на голосование были вынесены имена 102 претендентов по 34 категориям. Набравший наибольшее число голосов был избран «Звездой года».
В этом году в категории «Премия чести» победителями были объявлены три известные личности. В этой категории премии «Первая леди года» была удостоена супруга Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева Мехрибан Алиева.
Лауреатами «Премии чести» в области дипломатии стали генеральный секретарь Организации Исламского сотрудничества Экмеледдин Ихсаноглу и председатель муниципалитета Лондона Борис Джонсон, имеющий турецкое происхождение.
Ekovitrin пишет, что в начавшемся 7 февраля опросе на определение звезд 2011 года приняло участие рекордное количество респондентов – 251 562 человека. Опрос продолжался два с половиной месяца.
Премии будут вручены их обладателям на торжественной церемонии, которая пройдет в июне в Стамбуле.
В журнале также опубликованы биография первой леди Азербайджана Мехрибан Алиевой, материал об ее общественно-политической деятельности, наградах, которых она была удостоена ранее, заслугах в области пропаганды азербайджанских реалий.