Mehriban Əliyeva Moskvada “Bakı-2020” layihəsinin təqdimat mərasimində iştirak edib
14.04.2012Aprelin 14-də Moskvada Milli Olimpiya Komitələri Assosiasiyasının XVIII Baş Assambleyası keçirilmişdir.
Assambleyada tarixdə ilk dəfə olaraq dünyanın bütün qitələrindəki ölkələrdən olimpiya hərəkatlarının mindən artıq lideri, idman nazirləri və idman ictimaiyyətinin nümayəndələri Rusiya paytaxtında toplaşmışdır. Tədbirin məqsədi Milli Olimpiya komitələrinə informasiya və təcrübə mübadiləsi aparmaq imkanı yaratmaqdır. Bu təşkilatın hər iki ildən bir keçirilən Baş Assambleyalarında Milli Olimpiya komitələrinin olimpiya hərəkatında rolu, dopinqlə mübarizə, idmanda marketinqin əhəmiyyəti və digər məsələlər müzakirə olunur. Azərbaycanın isə 2020-ci ildə Olimpiya Oyunlarına ev sahibliyi üçün iddia ərizəsi ilə müraciət etməsi sürətlə inkişaf edən ölkəmizin artan nüfuzundan, irimiqyaslı layihələrlə yanaşı, mötəbər beynəlxalq tədbirlərin yüksək səviyyədə keçirilməsinə qadir olmasından xəbər verir.
Milli Olimpiya Komitələri Assosiasiyasının XVIII Baş Assambleyasını təşkilatın prezidenti səlahiyyətlərini icra edən Şeyx Əhməd əl-Fəhad əl-Sabah açdı. Sonra 2020-ci il Olimpiya Oyunlarının keçirilməsinə iddiaçı şəhərlərin təqdimat mərasimi başladı. Hər bir şəhərə 10 dəqiqə vaxt verildi. İstanbul və Tokionun iddia komitələrinin üzvləri Türkiyənin və Yaponiyanın iri şəhərlərinin dünyanın ən mötəbər idman tədbirinə ev sahibliyi etməyə hazır olduqları və Olimpiada üçün nəzərdə tutulan infrastruktur, idman qurğuları və Olimpiya şəhərcikləri barədə ətraflı məlumat verdilər.
Azərbaycan paytaxtının təqdimat mərasimi Bakıya həsr olunan videoçarxın nümayişi ilə başladı.
Bakının iddia komitəsi kommunikasiya departamentinin müdiri Nərgiz Birk-Petersen Azərbaycan paytaxtının Olimpiya Oyunları üçün özəlliyindən danışdı. Bildirdi ki, Bakı Olimpiya Oyunları üçün xüsusi məkandır. “Əsrlər boyu Bakı insanların bir araya gəldiyi, mədəniyyətlərin qovuşduğu bir şəhər olub”, - deyən Nərgiz Birk-Petersen Azərbaycanın 2020-ci il Olimpiya Oyunlarına layiqincə ev sahibliyi edəcəyinə, bununla da gələcəkdə Olimpiya Oyunlarının keçirilməsi baxımından davamlı modelin yaradılacağına əmin olduğunu vurğuladı.
Azərbaycanın sürətli inkişafından danışan Azərbaycan Futbol Federasiyaları Assosiasiyasının (AFFA) baş katibi Elxan Məmmədov isə Bakının idman üçün çox əlverişli şəhər olduğunu diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, 2020-ci ildə Bakıda Olimpiya Oyunlarının keçirilməsi xeyli müsbət nəticələr verəcək və Azərbaycanın Beynəlxalq Olimpiya Komitəsi ilə sıx əməkdaşlığı “Biz birlikdə bacararıq” şüarının reallaşmasına şərait yaradacaqdır. “Olimpiya Oyunlarına ev sahibliyi edən ölkənin məqsədi təkcə gözəl oyunlar keçirmək deyil, həmçinin hərəkata davamlı olaraq töhfəsini verməkdir”, - deyən Elxan Məmmədov Bakının Olimpiya hərəkatı tarixində yeni bir səhifə açacağına əminliyini vurğuladı. AFFA-nın baş katibi Azərbaycanın Avropa ilə Asiyanın kəsişməsində yerləşməsinin Beynəlxalq Olimpiya Komitəsi və onun tərəfdaşları üçün yeni bazarlar açacağını da qeyd etdi və dedi ki, Bakı Olimpiadası tikiləcək olimpiya qurğularının oyunlar bitdikdən sonra yerli və qonşu ölkələrdən olan idmançılara xidmət etməsi ilə də yadda qala bilər.
Bakı-2020 Olimpiya Oyunlarının planını hazırlamaq üçün istedadlı gənclərdən ibarət Azərbaycan komandası ilə işləməkdən qürur hissi duyduğunu deyən Bakının iddia komitəsinin məsləhətçisi, Olimpiya Oyunları veteranı Bob Elfinston bu günə qədər görülən böyük işlərlə fəxr etdiklərini bildirdi və iştirakçılara təqdim olunan videoçarxın onlarda böyük təəssürat yaradacağına əminliyini ifadə etdi.
Qeyd edək ki, Azərbaycan nümayəndə heyətinin tərkibinə Baş nazirin müavini Yaqub Eyyubov, gənclər və idman naziri Azad Rəhimov, Milli Olimpiya Komitəsinin vitse-prezidenti Çingiz Hüseynzadə də daxil idi.
Baş Assambleyada daha sonra Qətərin paytaxtı Doha və İspaniyanın paytaxtı Madrid şəhərlərinin təqdimatları olmuşdur.
Namizəd şəhərlərin birinci təqdimat mərasimi fevral ayında keçirilmişdir. İki mərhələdən ibarət seçimdən sonra 2013-cü il sentyabrın 7-də Beynəlxalq Olimpiya Komitəsi 2020-ci il Olimpiadasının hansı şəhərdə keçiriləcəyini Argentinanın paytaxtı Buenos-Ayresdə elan edəcəkdir.
Onu da qeyd edək ki, iddiaçı şəhərlər arasında ən böyük ictimai dəstək alan məhz Bakı olmuşdur.
Moskvada keçirilən Baş Assambleya çərçivəsində Ümumdünya Olimpiya İdman Forumu, habelə Milli Olimpiya Komitələri Assosiasiyasının İcraiyyə Komitəsinin, Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin İcraiyyə Komitəsinin və Milli Olimpiya Komitələri Assosiasiyası Baş Assambleyasının iclasları da olacaqdır.
Xatırladaq ki, Milli Olimpiya Komitələri Assosiasiyasına Afrika Milli Olimpiya Komitələri Assosiasiyası, Panamerika İdman Təşkilatı, Asiya Olimpiya Şurası, Avropa Olimpiya və Okeaniya Milli Olimpiya komitələri daxildir.

Mehriban Aliyeva participated in the “Baku-2020” project’s presentation ceremony in Moscow
The 18th General Assembly of the Association of National Olympic Committees was held in Moscow, April 14.
A ceremony of presentation by applicant-cities to host the 2020 Olympic Games, including Baku was held within the Assembly.
First Lady of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva participated in the ceremony.
First time in the history, over one thousand leaders of Olympic movement from all over the world, ministers of sport and representatives of sport society gathered together for the Assembly in the Russian capital. Objective of the event was to create conditions for the National Olympic committees to hold an exchange of information and experience. At General Assemblies of this organization held once every two years, roles of National Olympic committees, struggle against doping, significance of sport in marketing and other issues are discussed. The fact that Azerbaijan has filed an application to host the Olympic Games in 2020 talks of the increasing influence of our fast-growing country and its capability to hold esteemed international events at a highest level, along with implementing large-scale projects.
The 18th General Assembly of the Association of National Olympic Committees was opened by Sheikh Ahmad Al-Sabah, acting President of the organization. Then the ceremony of presentation by applicant-cities to host the 2020 Olympic Games started.  Each city was given 10 minutes. Members of the Istanbul and Tokyo pretension committees informed that large cities of Istanbul and Tokyo were ready to host the most esteemed sport events of the world, and provided information about the infrastructure, sports facilities intended for the Olympics and Olympic townships.
The ceremony of presentation of the Azerbaijani capital started with demonstration of a video about Baku.
Head of the communication department of the Baku Pretension Committee Nargiz Birk-Petersen talked of the originality of the Azerbaijani capital for Olympic Games. She told that Baku is a special place for Olympic Games. Having said “For centuries Baku has been a city where people have got together and cultures joined”, Nargiz Birk-Peterson underlined that Azerbaijan would worthily host the Olympic Games in 2020 and whereby a sustainable model would be created in future in terms of holding Olympic Games.
Talking about the speedy development of Azerbaijan, General Secretary of the Association of Football Federations of Azerbaijan (AFFA) Elkhan Mammadov noted that Baku was a very advantageous city for sport. It was mentioned that holding Olympic Games in 2020 in Baku would give considerable positive results, and Azerbaijan’s close cooperation with the International Olympic Committee would create conditions for realization of the “We can do it together” slogan. Having said “Objective of a country hosting the Olympic Games is not only to organize beautiful games, but also constantly contribute to the movement”, Elkhan Mammadov expressed a hope that Baku would open a new page in the history of the Olympic movement. AFFA General Secretary noted also that Azerbaijan’s location at the crossroad of Europe and Asia would open new markets for the International Olympic Committee and its partners, and said the Baku Olympics may be retained in memories with Olympic facilities to-be-built to serve local and neighbouring countries’ sportsmen after the completion of the Games.
Saying that he was proud of working with an Azerbaijani team comprised of talented young people to work out the Baku-2020 Olympic Games plan, adviser of the Baku Pretension Committee, Olympic Games veteran Bob Elfinston said he was pride of the works done to date, and said the video presented to participants would greatly influence them.
Then First Lady of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva delivered a speech.
The delegation from Azerbaijan included Deputy Prime-minister Yagub Eyyubov, Minister of Youth and Sport Azad Rahimov, Vice-president of the National Olympic Committee Chingiz Huseynzade.
Then presentations of Doha, the capital of Qatar, and Madrid, the capital of Spain, were demonstrated at the General Assembly.
First presentation ceremony of the applicant-cities was held in February. After the selection process consisting of two phases, on September 7, 2013 the International Olympic Committee will announce, in the city of Buenos Aires, the city, in which the 2020 Olympic Games will be held.
It should be noted that among the applicant-cities Baku received public support the most.
Within the General Assembly held in Moscow, the World Olympic Forum, as well as meetings of the Association of National Olympic Committees Executive Committee, the International Olympic Committee’s Executive Committee and the General Assembly of the Association of National Olympic Committees will also be held.
It should be noted that the Association of National Olympic Committees includes the Association of African National Olympic Committees, the Pan-American Sport Organization, the European Olympic and Oceania National Olympic committees.