Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva 2013-cü il martın 5-6-da İtaliyada səfərdə olub.
Romada “Bakıya uçuş. Müasir Azərbaycan incəsənəti” sərgisinin açılışı
Martın 5-də Heydər Əliyev Fondunun, “Baku” jurnalının ingilisdilli versiyasının və Azərbaycanın İtaliyadakı səfirliyinin birgə layihəsi çərçivəsində Romanın MAXXİ Milli Müasir İncəsənət Muzeyində “Bakıya uçuş. Müasir Azərbaycan incəsənəti” sərgisinin rəsmi açılışı olub.
Əvvəlcə Mehriban Əliyeva muzeyin prezidenti Covanna Melandri ilə görüşdü. Mehriban Əliyevanın MAXXİ Milli Müasir İncəsənət Muzeyi ilə tanışlığından sonra “Bakıya uçuş. Müasir Azərbaycan incəsənəti” sərgisi ilə tanışlıq oldu.
Martın 5-də axşam Romada “Bakıya uçuş” sərgisində iştirak edən qonaqların şərəfinə ziyafət verildi.
Roma Opera Teatrında “Foskari ailəsinin iki nümayəndəsi” operasının yeni təqdimatının premyerası
Martın 6-da Roma Opera Teatrında Cuzeppe Verdinin “Foskari ailəsinin iki nümayəndəsi” operasının yeni təqdimatının nümayişi olub.
Mehriban Əliyeva premyerada iştirak edib.
Mehriban Əliyevanı Roma Opera Teatrının idarə heyətinin sədri, İtaliya paytaxtının meri Covanni Alemanno qarşıladı. Əvvəlcə Mehriban Əliyeva teatrın direktoru Kapello De Martino, Roma Opera Teatrı Fondunun prezidenti xanım Daniella Traldi, İtaliyanın müdafiə naziri Giampaolo Di Paola, İtaliya Konstitusiya Məhkəməsinin sədri Franko Qallo, parlament məsələləri üzrə nazir Dino Piero Giarda və İtaliyanın digər siyasi-ictimai şəxsləri ilə görüşdü.
Sonra Rikardo Mutinin dirijorluğu ilə tanınmış bəstəkar Cuzeppe Verdinin “Foskari ailəsinin iki nümayəndəsi” operasının yeni təqdimatı oldu.
Premyera bitdikdən sonra Mehriban Əliyeva London, La-Skala, Filadelfiya, hazırda isə Çikaqo simfonik orkestrinin dirijoru Rikardo Muti ilə görüşdü.
Günün sonunda Mehriban Əliyevanın şərəfinə Roma Opera Teatrının idarə heyətinin sədri, Roma şəhərinin meri Covanni Alemanno tərəfindən şam yeməyi verildi.

Первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева 5-6 марта 2013 года находилась с визитом в Италии.
Открытие выставки «Полет в Баку. Cовременное искусство Азербайджана» в Риме
5 марта в рамках совместного проекта Фонда Гейдара Алиева, англоязычной версии журнала «Баку» и посольства Азербайджана в Италии в Римском национальном музее современного искусства MAXXI состоялось официальное открытие выставки «Полет в Баку. Cовременное искусство Азербайджана».
Сначала состоялась встреча Мехрибан Алиевой и президента музея Джованны Меландри. Мехрибан Алиева ознакомилась с Национальным музеем современного искусства MAXXI.
Затем состоялось официальное открытие выставки.
5 марта вечером был дан прием в честь гостей, принявших участие в выставке «Полет в Баку».
Премьера оперы «Двое Фоскари» в новой постановке в Римском оперном театре
6 марта в Римском оперном театре состоялся показ оперы Джузеппе Верди «Двое Фоскари» в новой постановке.
Мехрибан Алиева посмотрела премьеру.
Мехрибан Алиеву встретил председатель правления Римского оперного театра, мэр итальянской столицы Джованни Алеманно.
Сначала Мехрибан Алиева встретилась с директором театра Капелло Де Мартино, президентом Фонда Римского оперного театра Даниэллой Тральди, министром обороны Италии Джампаоло Ди Паолой, председателем Конституционного суда Франко Галло, министром по парламентским вопросам Дино Пьеро Джардой и с другими общественно-политическими деятелями страны.
Затем состоялась премьера оперы Джузеппе Верди «Двое Фоскари» в новой постановке. Дирижировал оркестром Риккардо Мути.
По завершении премьеры Мехрибан Алиева встретилась с дирижером симфонического оркестра театра Ла Скала, Лондонского и Филадельфийского, а ныне – Чикагского симфонических оркестров Риккардо Мути.
В конце дня в честь Мехрибан Алиевой от имени председателя правления Римского оперного театра, мэра Рима Джованни Алеманно был дан ужин.