Milli Məclisin Heydər Əliyevin 90 illik yubileyinə həsr olunmuş xüsusi iclası
Mayın 7-də Milli Məclisin ümummilli lider Heydər Əliyevin 90 illik yubileyinə həsr olunmuş xüsusi iclası keçirilib.
Azərbaycanın birinci xanımı, Milli Məclisin deputatı Mehriban Əliyeva iclasda iştirak edib.
Mehriban Əliyeva iclasda çıxış etdi.
- Hörmətli həmkarlar, bir neçə gündən sonra biz dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin 90 illik yubileyini qeyd edəcəyik.
Böyük siyasət xadimi, müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu Heydər Əliyev hər bir azərbaycanlının qəlbində qoyub getdiyi azərbaycançılıq fəlsəfəsi, dövlətçilik irsi və gördüyü nəhəng işlərlə yaşayacaqdır. Heydər Əliyev müdrik, güclü, cəsarətli, nəhəng intellektə və yenilməz iradəyə malik olan bir insan idi. Eyni zamanda, onun ailə üzvü olaraq demək istərdim ki, o, çox xeyirxah, mərhəmətli və humanist insan idi. Adi insanlarla münasibətdə o, çox sadə və ədalətli idi. Baxmayaraq ki, ömrünün müxtəlif çağlarında o, ədalətsizlik, satqınlıq və xəyanətlə üzləşmişdi. Elə bu salonda onun vaxtı ilə irəli çəkdiyi insanlar ona qarşı əsassız hücumlar etmişdilər. Lakin o, 1993-cü ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçilərək həmin insanların böyük əksəriyyətini bağışladı və bu bağışlamaq qabiliyyəti ilə bir daha öz böyüklüyünü təsdiqlədi.
Bu gün müzakirə etdiyimiz amnistiya aktı əslində bağışlamaq aktıdır. Belə bir qanunun Heydər Əliyevin 90 illik yubileyi ərəfəsində qəbul edilməsi böyük rəmzi xarakter daşıyır.
Əziz dostlar, mən inanıram ki, bağışlamaqla, xoş niyyətlə və mərhəmətlə bu dünyada bir çox şeyləri yaxşılığa doğru dəyişdirmək mümkündür. Əsrlər boyu insanda insanlığı qoruyub saxlayan məhz humanizm ideyaları, humanizm prinsipləri olub.
Diqqətinizə təqdim olunan qərarda təqribən 9000 min şəxsin Amnistiya aktının təsiri altına düşməsi nəzərdə tutulub. Onlardan 2000-dən artıq məhkumun azad olunması gözlənilir. Mən ümidvaram ki, azadlığa çıxan insanlar öz səhvlərini dərk edəcəklər, bir də gələcəkdə belə səhvlərə yol verməyəcəklər, ailələrinə qovuşacaqlar, cəmiyyətimizdə öz yerlərini tutacaqlar.

Special meeting of the Milli Majlis devoted to the 90th jubilee of Heydar Aliyev
Special meeting of the Milli Majlis devoted to the 90th jubilee of national leader Heydar Aliyev was held on May 7.
Azerbaijan’s First Lady, deputy of the Milli Majlis Mehriban Aliyeva attended the meeting.
Mehriban Aliyeva delivered a speech at the meeting.
Speech by Mehriban Aliyeva:
- Respected colleagues, in a few days we will celebrate the 90th jubilee of great person Heydar Aliyev.
Great political person, founder of the modern Azerbaijan Heydar Aliyev will always live in every Azerbaijani’s heart with his philosophy of Azerbaijanism, statehood ideas and gigantic works.  Heydar Aliyev was a wise, strong and courageous person with gigantic intellect and unconquerable will. At the same time, as a member of his family, I would like to say that he was a very kind and well-disposed person. Although he had faced injustice and betrayal during different periods of his life, he was very simple and fair in relations with common people. Just in this hall people that he had once promoted attacked him.  But after being elected President of the Republic of Azerbaijan in 1993, he pardoned most of them and, with his ability to pardon, he once more proved his greatness.
The Amnesty act we are going to discuss today is actually an act of pardoning. Adoption of such an act on the eve of Heydar Aliyev’s 90th jubilee has great symbolic character.
Dear friends, I believe that a lot of things may be changed for the better in this world by pardoning, showing kind intention and mercy. Just the ideas and principles of humanism have centuries-old preserved the feeling of humanity in people.
The Amnesty act proposed for your consideration stipulates pardoning of some 9000 persons, of which more than 2000 are expected to be released from prisons. I hope those released from prisons will understand their faults, join their families, find their place in our society and never repeat such acts again.