Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Heydər Əliyev adına İdman Sarayında əsaslı təmirdən sonra yaradılmış şəraitlə tanış olublar
22.04.2015Aprelin 22-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı, “Bakı-2015” birinci Avropa Oyunları Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban Əliyeva və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Heydər Əliyev adına İdman Sarayında əsaslı təmirdən sonra yaradılmış şəraitlə tanış olublar.
1990-cı ildə istifadəyə verilmiş binada indiyədək belə yüksək səviyyədə əsaslı təmir işləri aparılmamışdı. Təmir işləri zamanı binanın fasadı da tamamilə yenilənib. Tac şəkilli olan fasad xüsusi örtüklə üzlənmiş konstruksiyadan ibarətdir. Fasadı bədii tərtibatda işıqlandırmaq üçün müxtəlif rəngdə xüsusi lampalar və projektorlar quraşdırılıb, avtomat idarəetmə mərkəzi yaradılıb.
Əsaslı təmir işləri aparılarkən kompleksin mötəbər yarışların təşkilinə, o cümlədən birinci Avropa Oyunları zamanı beynəlxalq idman federasiyalarının tələblərinə cavab verməsi və funksionallığının daha da artırılması üçün bir sıra tədbirlər görülüb. Təmir işləri Avropa Olimpiya Komitəsi, “Bakı-2015” birinci Avropa Oyunları Əməliyyat Komitəsi və aidiyyəti beynəlxalq federasiyaların tələbləri nəzərə alınmaqla yerinə yetirilib.
İdman Sarayının məşq zalı ən müasir səviyyədə qurulub. Burada püşkatma, dopinq yoxlama, tibb, hakimlər üçün istirahət, beynəlxalq federasiyaların işçi otaqları və kafe, yarış mərkəzi, 40 nəfərlik iclas zalı, 250 yerlik yeməkxana, mətbəx və digər köməkçi otaqlar var. Kompleksdə 200 yerlik mətbuat mərkəzi, jurnalistlər üçün kafe, 40 nəfərlik konfrans otağı, könüllülər üçün 350 nəfərlik zal və kafe də yaradılıb.
Əsas zal və korpuslardan ibarət olan İdman Sarayında birinci Avropa Oyunları zamanı yunan-Roma və sərbəst güləş, həmçinin cüdo və sambo üzrə yarışlarda qadınlar və kişilər qüvvələrini sınayacaqlar. Sarayın ümumi tamaşaçı tutumu təmirdən əvvəl 7587 nəfər idisə, indi bu rəqəm 7830-a çatdırılıb. Burada, eyni zamanda, VIP tamaşaçılar üçün 126, fiziki imkanları məhdud tamaşaçılar üçün isə 30 oturacaq quraşdırılıb. İdman obyektinin yarış zalları, mətbuat işçiləri üçün sahələr, yüksək səviyyəli qonaqlar üçün VIP otaqlar, yarışların gedişinin canlı teleyayımının təşkili mərkəzi ən müasir səviyyədə yaradılıb.
Ümumi sahəsi 54,8 min kvadratmetr olan binada aparılan əsaslı təmir işləri zamanı daxili kommunikasiya, havalandırma sistemləri yenidən qurulub, zalların döşəməsinə idman təyinatlı xüsusi örtük vurulub.
İdman qurğusunda təhlükəsizliyin təmin olunması məqsədilə müşahidə kameraları və zalların işıqlandırılması üçün 222 müasir projektor quraşdırılıb. Bina genişzolaqlı internet, müasir akustika sistemləri, avadanlığın davamlı işləməsini təmin edən transformator, UPS və generator elektrik sistemləri ilə təchiz edilib.

Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева ознакомились с условиями, созданными во Дворце спорта имени Гейдара Алиева после капитального ремонта
22 апреля Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, его супруга, председатель Организационного комитета первых Европейских игр «Баку-2015» Мехрибан Алиева и вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева ознакомились с условиями, созданными во Дворце спорта имени Гейдара Алиева после капитального ремонта.
Прежде в здании, сданном в эксплуатацию в 1990 году, капитальный ремонт на таком высоком уровне не проводился. В ходе ремонтных работ полностью обновлен и фасад здания. Фасад в форме короны состоит из конструкции, облицованной специальным покрытием. Для художественного светового оформления фасада установлены разноцветные специальные лампы и прожекторы, создан центр автоматического управления.
Во время капитального ремонта был принят ряд мер с тем, чтобы комплекс отвечал требованиям международных федераций по организации представительных соревнований, в том числе первых Европейских игр, для повышения его функциональности. Капитальный ремонт дворца выполнен с высоким качеством и с учетом требований Европейского Олимпийского комитета, Операционного комитета первых Европейских игр «Баку-2015» и соответствующих международных федераций.
Тренировочный зал Дворца спорта обустроен на самом современном уровне. Здесь функционируют комнаты для жеребьевки, отдыха судей, допинг-контроля, медицинский кабинет, рабочие кабинеты международных федераций и кафе, центр соревнований, зал заседаний на 40 человек, столовая на 250 мест, кухня и другие подсобные помещения. В комплексе также созданы пресс-центр на 200 мест, кафе для журналистов, конференц-зал на 40 человек, зал для волонтеров на 350 человек и кафе.
Во время первых Европейских игр во Дворце спорта, состоящем из основного зала и корпусов, пройдут мужские и женские соревнования по греко-римской и вольной борьбе, а также дзюдо и самбо. Количество мест во дворце увеличено с 7587 до 7830-и. Здесь также установлены 126 сидений для VIP-зрителей и 30 – для зрителей с ограниченными физическими возможностями. Залы соревнований спортивного объекта, помещения для работников прессы, VIP-комнаты для высокопоставленных гостей, центр организаций прямого телевещания хода соревнований оборудованы на самом современном уровне.
В ходе капитального ремонта, проведенного в здании общей площадью 54,8 тысячи квадратных метров, реконструированы системы внутренних коммуникаций, вентиляции, пол залов выстлан специальным покрытием спортивного назначения.
В целях обеспечения безопасности в спортивном сооружении установлены камеры наблюдения, а для освещения залов – 222 современных прожектора. Здание оснащено широкополосным интернетом, современными акустическими системами, трансформатором для обеспечения устойчивой работы оборудования, UPS и генераторной электрическими системами.