“Biz hamımız uşaqlıq ölkəsindənik”
Rusiyanın “Rossiya 24” telekanalında Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevaya həsr edilmiş “Biz hamımız uşaqlıq ölkəsindənik” (“Все мы родом из детства”) adlı sənədli film nümayiş olunub.
Filmdə Mehriban Əliyevanın çəkildiyi “Danışan məktub” filmindən kadrlar göstərilir, həmin filmdə əsas rollardan biri olan Validə obrazını onun oynadığı qeyd edilir.
Mehriban Əliyevanın rəhbəri olduğu Heydər Əliyev Fondunun yüzlərlə insana köməklik göstərdiyinin vurğulandığı filmdə belə ailələrdən birinin də balaca İmranın ailəsi olduğu bildirilir. Qeyd olunur ki, bədbəxt hadisə nəticəsində ağır zədə almış İmran məhz Fondun dəstəyi ilə yenidən normal həyata qayıdıb.
Filmdə Mehriban Əliyevanın ali təhsil aldığı və həkim işlədiyi illərdən də bəhs edilir.
Filmin yaradıcı heyəti Mehriban Əliyevanın ölkənin inkişafına, Bakının memarlığına xüsusi önəm verdiyini vurğulayır, Azərbaycanda Müasir İncəsənət Muzeyi kimi yeni incəsənət və mədəniyyət mərkəzlərinin yaradıldığını qeyd edir.
Filmdə UNESCO-nun baş katibi İrina Bokova, Fransa Senatının üzvü Natali Qule Mehriban Əliyevanın Azərbaycanın xaricdə tanıdılması istiqamətində gördüyü işlərdən danışırlar. Aktrisa Ornella Muti 2 il əvvəl Bakıda “Eurovision-2012” mahnı müsabiqəsinin yüksək səviyyədə keçirildiyini, müsabiqənin təşkilat komitəsinə Mehriban Əliyevanın rəhbərlik etdiyini xatırladır.
Filmdə Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Fransada qədim məbədlərin, Romada katakombaların bərpa edildiyi, Azərbaycanın İtaliyada həyata keçirilən müştərək humanitar layihələrdə iştirak edən ilk müsəlman dövləti olduğu, Fondun Versal sarayında aparılan bərpa işlərində fəal iştirak etdiyi də vurğulanır. Həmçinin Mehriban Əliyevanın Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının rəhbəri kimi fəaliyyətindən, Federasiyaya rəhbərlik etdiyi dövrdə ölkədə bu idman növünün inkişafından bəhs olunur.
SSRİ xalq artisti Tamara Sinyavskaya Mehriban Əliyeva haqqında xatirələrini bölüşür, Ümumrusiya Gimnastika Federasiyasının prezidenti İrina Vinner birinci xanımın rəhbərliyi ilə Azərbaycan gimnastikasının qazandığı uğurlardan, aktyor Rober Osseyn isə Mehriban Əliyeva və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın çoxşaxəli humanitar fəaliyyətindən bəhs edirlər.

«Все мы родом из детства»
27.12.2014На российском телеканале «Россия 24» был показан документальный фильм «Все мы родом из детства», посвященный первой леди Азербайджана, президенту Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой.
В фильме демонстрируются кадры из кинокартины «Говорящее письмо», в которой снялась Мехрибан Алиева; отмечается, что в этом фильме она сыграла одну из главных ролей – образ Валиды.
В фильме подчеркивается, что руководимый Мехрибан Алиевой Фонд Гейдара Алиева, оказывает помощь сотням людей, и что одной из таких семей является семья маленького Имрана. Здесь также отмечается, что Имран, получивший тяжелую травму в результате несчастного случая, снова вернулся к нормальной жизни именно при поддержке Фонда Гейдара Алиева.
В фильме также рассказывается о годах учебы и врачебной деятельности Мехрибан Алиевой.
Творческим коллективом фильма подчеркивается, что Мехрибан Алиева придает особое значение развитию страны, архитектуре Баку, при этом отмечается создание таких новых центров искусства и культуры в Азербайджане, как Музей современного искусства.
Генеральный секретарь UNESCO Ирина Бокова, член Сената Франции Натали Гуле рассказывают в фильме о работе, проведенной Мехрибан Алиевой в направлении популяризации Азербайджана за рубежом. Актриса Орнелла Мути отмечает высокий уровень проведенного 2 года назад в Баку песенного конкурса «Евровидение-2012», напомнив, что Мехрибан Алиева возглавляла организационный комитет конкурса.
В фильме подчеркивается, что при поддержке Фонда Гейдара Алиева реставрируются древние храмы во Франции и катакомбы в Риме, что Азербайджан является первым мусульманским государством, принимающим участие в совместных гуманитарных проектах, осуществляемых в Италии, а также активное участие Фонда в реставрационных работах, проводимых в Версальском дворце. В фильме также рассказывается о деятельности Мехрибан Алиевой в качестве руководителя Федерации гимнастики Азербайджана, о развитии этого вида спорта в стране за период ее руководства федерацией.
Народная артистка СССР Тамара Синявская делится своими впечатлениями о Мехрибан Алиевой, президент Всероссийской федерации гимнастики Ирина Виннер отмечает успехи азербайджанской гимнастики под руководством первой леди, а актер Робер Оссейн рассказвает о многогранной гуманитарной деятельности Мехрибан Алиевой и вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой.