Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva “Hacıkənd” istirahət kompleksinin tikintisi ilə tanış olublar
20.08.2025Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva avqustun 20-də “Hacıkənd” İstirahət Kompleksinin tikintisi ilə tanış olublar.
Prezidentin İşlər müdiri Ramin Quluzadə dövlətimizin başçısına və birinci xanıma görülən, həmçinin həyata keçiriləcək işlər barədə məlumat verib.
Bildirilib ki, Gəncə şəhərinin Hacıkənd qəsəbəsi və Göygöl rayonunun Bənövşəli kəndinin ərazisini əhatə edən Kompleksin ümumi sahəsi 23 hektara yaxındır.
Eyni vaxtda 452 qonağın qəbulu üçün nəzərdə tutulan Kompleks müxtəlif kateqoriyalı 133 nömrədən, 19 birmərtəbəli standart və 10 ikimərtəbəli VIP kottecdən ibarət olacaq. Füsunkar təbiət mənzərələri ilə zəngin bu məkanda milli və beynəlxalq mətbəxin ləziz təamlarının təqdim olunacağı restoran və kafelər fəaliyyət göstərəcək. Burada qonaqlara istirahətlə yanaşı, sağlamlıqlarını təmin etmək məqsədilə də zəruri şərait yaradılacaq. Onların qapalı hovuzda istirahət etməsi, ənənəvi SPA xidmətlərindən istifadəsi, müasir idman avadanlıqları ilə təchiz olunmuş fitnes zalından faydalanması nəzərdə tutulur.
Kompleksdə istirahətin daha əyləncəli keçməsi üçün karaoke, masaüstü oyunlar otağı və uşaqlar üçün unudulmaz anlar vəd edən rəngarəng xüsusi zonaların fəaliyyət göstərməsi planlaşdırılır. Ərazidə yerləşəcək futbol və basketbol meydançaları, yürüş zolaqları qonaqlara dağ mənzərələri fonunda fəal istirahət imkanı təqdim edəcək.
Eyni zamanda, Kompleksdə işgüzar görüşlər, konfranslar və müxtəlif təyinatlı tədbirlərin təşkili üçün müasir texniki avadanlıqla təchiz ediləcək teatral üslubda 90 nəfərlik konfrans zalı yaradılacaq.
Kompleks fəaliyyətə başladıqdan sonra burada ümumilikdə 300-ə yaxın iş yerinin açılması nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, bu istirahət mərkəzinin istifadəyə verilməsi bölgədə turizm potensialının möhkəmləndirilməsinə, məşğulluğun səviyyəsinin artırılmasına, ümumilikdə sosial-iqtisadi inkişafa böyük töhfə verəcək. Beləliklə, Qafqaz dağlarının ətəyində, sıx meşələrlə əhatələnmiş “Hacıkənd” İstirahət Kompleksi qonaqlara təbiət qoynunda istirahət imkanları təqdim etməklə regionun turizm xəritəsində mühüm yer tutacaq.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились со строительством комплекса отдыха «Гаджикенд»
20.08.202520 августа Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились со строительством комплекса отдыха «Гаджикенд».
Управляющий делами Президента Рамин Гулузаде проинформировал главу государства и первую леди о проделанной и предстоящей работе.
Отмечалось, что общая площадь комплекса, охватывающего территорию поселка Гаджикенд города Гянджа и села Бановшали Гёйгёльского района, составляет около 23 гектаров.
Комплекс, рассчитанный на размещение одновременно 452 гостей, будет состоять из 133 номеров различной категории, 19 одноэтажных стандартных и 10 двухэтажных VIP-коттеджей. В этом живописном месте будут функционировать рестораны и кафе, предлагающие изысканные блюда национальной и мировой кухни. Помимо отдыха, здесь будут созданы необходимые условия для поддержания посетителями своего здоровья. Для них предусмотрены отдых в крытом бассейне, традиционные СПА услуги, возможность посещения фитнес-зала, оснащенного современным спортивным оборудованием.
Для того, чтобы отдых был еще увлекательнее, планируется функционирование в комплексе караоке-зала, комнаты настольных игр и разнообразных специальных зон, которые подарят детям незабываемые моменты. Расположенные на территории футбольные и баскетбольные площадки, а также прогулочные полосы предоставят гостям возможность активного отдыха на фоне горных пейзажей.
В то же время в комплексе будет создан конференц-зал в театральном стиле на 90 мест, оснащенный современным техническим оборудованием для организации деловых встреч, конференций и различных мероприятий.
С началом деятельности комплекса здесь предусматривается открытие в целом около 300 рабочих мест.
Отметим, что открытие этого комплекса отдыха внесет значительный вклад в укрепление туристического потенциала, повышение уровня занятости населения и в целом в социально-экономическое развитие региона. Таким образом, комплекс отдыха «Гаджикенд», расположенный у подножия Кавказских гор, в окружении густых лесов, займет видное место на туристической карте региона, предоставляя гостям возможности отдыха на лоне природы.