Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva “Hacıkənd” istirahət kompleksinin tikintisi ilə tanış olublar
20.08.2025Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva avqustun 20-də “Hacıkənd” İstirahət Kompleksinin tikintisi ilə tanış olublar.
Prezidentin İşlər müdiri Ramin Quluzadə dövlətimizin başçısına və birinci xanıma görülən, həmçinin həyata keçiriləcək işlər barədə məlumat verib.
Bildirilib ki, Gəncə şəhərinin Hacıkənd qəsəbəsi və Göygöl rayonunun Bənövşəli kəndinin ərazisini əhatə edən Kompleksin ümumi sahəsi 23 hektara yaxındır.
Eyni vaxtda 452 qonağın qəbulu üçün nəzərdə tutulan Kompleks müxtəlif kateqoriyalı 133 nömrədən, 19 birmərtəbəli standart və 10 ikimərtəbəli VIP kottecdən ibarət olacaq. Füsunkar təbiət mənzərələri ilə zəngin bu məkanda milli və beynəlxalq mətbəxin ləziz təamlarının təqdim olunacağı restoran və kafelər fəaliyyət göstərəcək. Burada qonaqlara istirahətlə yanaşı, sağlamlıqlarını təmin etmək məqsədilə də zəruri şərait yaradılacaq. Onların qapalı hovuzda istirahət etməsi, ənənəvi SPA xidmətlərindən istifadəsi, müasir idman avadanlıqları ilə təchiz olunmuş fitnes zalından faydalanması nəzərdə tutulur.
Kompleksdə istirahətin daha əyləncəli keçməsi üçün karaoke, masaüstü oyunlar otağı və uşaqlar üçün unudulmaz anlar vəd edən rəngarəng xüsusi zonaların fəaliyyət göstərməsi planlaşdırılır. Ərazidə yerləşəcək futbol və basketbol meydançaları, yürüş zolaqları qonaqlara dağ mənzərələri fonunda fəal istirahət imkanı təqdim edəcək.
Eyni zamanda, Kompleksdə işgüzar görüşlər, konfranslar və müxtəlif təyinatlı tədbirlərin təşkili üçün müasir texniki avadanlıqla təchiz ediləcək teatral üslubda 90 nəfərlik konfrans zalı yaradılacaq.
Kompleks fəaliyyətə başladıqdan sonra burada ümumilikdə 300-ə yaxın iş yerinin açılması nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, bu istirahət mərkəzinin istifadəyə verilməsi bölgədə turizm potensialının möhkəmləndirilməsinə, məşğulluğun səviyyəsinin artırılmasına, ümumilikdə sosial-iqtisadi inkişafa böyük töhfə verəcək. Beləliklə, Qafqaz dağlarının ətəyində, sıx meşələrlə əhatələnmiş “Hacıkənd” İstirahət Kompleksi qonaqlara təbiət qoynunda istirahət imkanları təqdim etməklə regionun turizm xəritəsində mühüm yer tutacaq.

20.08.2025President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva visited the construction site of the Hajikend recreation complex on August 20.
Ramin Guluzade, Head of the President's Administrative Services Department, briefed the head of state and the First Lady on the work completed and planned activities.
The complex, covering an area of approximately 23 hectares across the Hajikend settlement in Ganja city and the Banovshali village in Goygol District, will accommodate up to 452 guests at a time. The complex will feature 133 rooms of various categories, 19 single-story standard cottages, and 10 two-story VIP cottages.
Set amidst stunning natural landscapes, the complex will include restaurants and cafes offering delicious dishes from national and international cuisines. In addition to leisure opportunities, the facility will provide conditions to support guests’ health and well-being, including access to an indoor swimming pool, traditional SPA services, and a fitness center equipped with modern exercise equipment.
To enhance the recreational experience, the complex will offer karaoke, a board game room, and vibrant, specially designed zones for children to create unforgettable memories. Football and basketball courts, as well as walking trails, will provide active leisure opportunities against the backdrop of scenic mountain views.
Furthermore, a 90-seat conference hall, designed in a theatrical style and equipped with modern technical equipment, will be established for business meetings, conferences, and various events. Once operational, the complex is expected to create approximately 300 jobs.