Gəncə şəhərində bazalt məhsullarının istehsalı müəssisəsinin təməli qoyulub
20.08.2025Avqustun 20-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Gəncə şəhərində “Azerbazalt” MMC-nin bazalt məhsullarının istehsalı müəssisəsinin təməlqoyma mərasimində iştirak ediblər.
“Azerbazalt” MMC-nin təsisçisi Rafət Əliyev dövlətimizin başçısına və birinci xanıma müəssisə haqqında məlumat verdi.
Bildirildi ki, burada bazalt tozu və onun əsasında orqanik gübrə istehsalı həyata keçiriləcək. Layihə iki mərhələdə icra olunacaq. Birinci mərhələnin investisiya dəyəri 27 milyon manat təşkil edəcək.
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Azərbaycan Biznesinin İnkişafı Fondu layihədə 30 faiz paya malikdir. Ümumi sahəsi 4 hektar olan zavodda ildə 360 min ton orqanik gübrənin istehsalı planlaşdırılır. İsveç və Türkiyə texnologiyaları əsasında qurulacaq müəssisədə əsas xammal kimi Göygöl rayonunun “Çaykənd” yatağından çıxarılan yüksəkkeyfiyyətli bazaltdan istifadə ediləcək. Layihənin birinci mərhələsində 200 nəfərin daimi işlə təmin edilməsi nəzərdə tutulur. Layihənin ikinci mərhələsində isə bazalt əsasında yüksək texnoloji innovativ məhsulların - bazalt lifi, 3D printer üçün xammal olan filamenin və digər sənaye materiallarının istehsalı həyata keçiriləcək. Bu isə öz növbəsində layihəyə əlavə strateji dəyər verməklə yanaşı, müdafiə, tikinti və yüksək texnologiyalar sektorlarının müasir və davamlı məhsullarla təmin olunmasına töhfə verəcək. Layihənin ikinci mərhələsi çərçivəsində 300 nəfər işlə təmin olunacaq. Məhsullar həm daxili tələbatı ödəyəcək, həm də xarici bazarlara ixrac olunacaq.
Qeyd edək ki, xüsusilə yüksək texnoloji bazalt məhsullarına beynəlxalq bazarlarda böyük tələbat var. Bazalt mənşəli məhsullar kənd təsərrüfatı və sənaye sahələri üçün yüksək dəyərə malik, ekoloji cəhətdən təhlükəsiz və çoxfunksiyalı materiallardır. Vulkanik mənşəli və yüksək mineral tərkibli bazalt tozu torpağın qida balansını bərpa edir, strukturunu yaxşılaşdırır və məhsuldarlığı artırır, su hövzələrinin turşulaşmasının qarşısını alır. Bazalt liflərindən isə filtrasiya, səsboğucu, istilik buraxmayan, korroziyaya davamlı örtüklər, beton üçün qatqı və tikinti sahəsində istifadə olunan digər yüksək dayanıqlı materiallar istehsal edilir. Bu materiallar yüksək istilik müqaviməti, dayanıqlılığı və ekoloji təmizliyi ilə seçilir. Həmin xüsusiyyətlərinə görə bazalt lifləri aviasiya, raket texnikası, müdafiə və avtomobil sənayesi kimi yüksək texnoloji sahələrdə geniş istifadə olunur.
Bu müəssisənin yaradılması yerli resursların əlavə dəyərə çevrilməsi, ekoloji və dayanıqlı istehsal modeli ilə Azərbaycanın qeyri-neft sənayesinin inkişafına xidmət edəcək, rəqabətqabiliyyətli və ixracyönümlü məhsul istehsalını artıracaq. Müəssisədə xammal kimi yerli bazaltdan istifadə isə daxili təbii ehtiyatların səmərəli dəyərləndirilməsini təmin etməklə, istehsal zəncirini möhkəmləndirəcək.

В городе Гянджа заложен фундамент предприятия по производству базальтовой продукции
20.08.202520 августа Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в церемонии закладки в городе Гянджа фундамента предприятия по производству базальтовой продукции ООО «Азербазальт».
Учредитель ООО «Азербазальт» Рафет Алиев проинформировал главу государства и первую леди о предприятии.
Было сообщено, что здесь будут производиться базальтовый порошок и органические удобрения на его основе. Проект будет реализован в два этапа. Инвестиционная стоимость первого этапа составит 27 миллионов манатов.
Азербайджанскому фонду развития бизнеса в подчинении Министерства экономики принадлежит 30 процентов доли в проекте. На заводе общей площадью 4 гектара планируется производить 360 тысяч тонн органических удобрений в год. Предприятие будет функционировать на основе шведских и турецких технологий. В качестве основного сырья будет использоваться высококачественный базальт, добываемый на месторождении «Чайкенд» в Гёйгёльском районе. Ожидается, что на первом этапе проекта постоянными рабочими местами будут обеспечены 200 человек.
На втором этапе проекта будет выпускаться высокотехнологичная инновационная продукция на основе базальта – базальтовое волокно, филамент, являющийся сырьем для 3D-принтера, и другие промышленные материалы. Это, в свою очередь, не только повысит стратегическую ценность проекта, но и послужит обеспечению оборонного, строительного секторов и сектора высоких технологий современными и прочными материалами. В рамках второго этапа проекта будет трудоустроено 300 человек. Продукция будет направляться на удовлетворение внутреннего спроса, а также экспортироваться на зарубежные рынки.
Следует отметить, что на международных рынках существует большой спрос на высокотехнологичную базальтовую продукцию. Продукция базальтового происхождения – это ценный, экологически безопасный и многофункциональный материал для сельского хозяйства и промышленности. Базальтовая пыль вулканического происхождения с высоким содержанием минералов восстанавливает питательный баланс почвы, улучшает ее структуру и повышает продуктивность, а также предотвращает закисление водоемов. Базальтовые волокна используются для производства фильтрующих, звукоизоляционных, теплоизоляционных, антикоррозийных покрытий, добавок для бетона и других высокопрочных материалов, применяемых в строительстве. Эти материалы отличаются высокой термостойкостью, прочностью и экологичностью. Благодаря этим свойствам базальтовое волокно широко применяется в таких высокотехнологичных областях, как авиация, ракетостроение, оборонная промышленность и автомобилестроение.
Создание этого предприятия благодаря применению модели преобразования местных ресурсов в добавленную стоимость, экологичного и устойчивого производства послужит развитию ненефтяной промышленности Азербайджана, будет способствовать увеличению выпуска конкурентоспособной и экспортоориентированной продукции. Работая на местном сырье, предприятие обеспечит рациональное использование внутренних природных ресурсов, укрепит производственную цепочку.