Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Ulu Öndər Heydər Əliyevin Fəxri xiyabanda məzarını ziyarət ediblər
10.05.2024Müasir müstəqil Azərbaycanın memarı və qurucusu, xalqımızın dahi oğlu və Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 101-ci ildönümü günüdür.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Ulu Öndərin Fəxri xiyabanda məzarını ziyarət ediblər.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım Ulu Öndər Heydər Əliyevin ömür-gün yoldaşı, görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın xatirəsini yad edərək məzarı üzərinə gül dəstələri qoydular.

President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva visited tomb of National Leader Heydar Aliyev in Alley of Honors
10.05.2024President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva visited the tomb of National Leader Heydar Aliyev in the Alley of Honors as May 10 marks the 101st anniversary of the architect and founder of modern and independent Azerbaijani state, the great son of the Azerbaijani people and the National Leader.
President Ilham Aliyev laid a wreath at the tomb of National Leader Heydar Aliyev, and paid tribute to the National Leader.
The National Anthem of the Republic of Azerbaijan was played.
First Lady Mehriban Aliyeva paid tribute to the National Leader.
The head of state and the First Lady then put flowers at the grave of the National Leader`s wife, outstanding ophthalmologist, academician Zarifa Aliyeva.