Bakıda 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresi çərçivəsində sərgi təşkil olunub
02.10.2023Oktyabrın 2-də Bakıda 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresi çərçivəsində sərgi təşkil olunub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və oğulları Heydər Əliyev sərginin açılışında iştirak ediblər.
Sərginin rəmzi açılışını bildirən lentin kəsilməsindən sonra iştirakçı şirkətlərin stendləri ilə tanışlıq olub.
Məlumat verildi ki, 8 min kvadratmetr sahədə yaradılan sərginin pavilyonunda 36 ölkədən 150 şirkətin stendləri iştirakçılara təqdim edilir.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım Türk Kosmik Agentliyinin, Səudiyyə Ərəbistanının Kosmik Agentliyinin, ABŞ-ın Milli Aeronavtika və Kosmos Administrasiyasının (NASA), Hindistanın Kosmik Tədqiqatlar Təşkilatının, “Israel Aerospace Industries” şirkətinin, İtaliyanın Aeronavtika və Astronavtika Assosiasiyasının, Çinin Astronavtika Cəmiyyətinin və digər şirkətlərin stendlərinə baxdılar.
Qeyd edək ki, 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresi kosmik sahədən olan 22 şirkətin əldə etdiyi sponsorluq paketinin sayına görə rekord həddə çatıb. Belə ki, Bakı Konqresi beynəlxalq sponsorluq paketinin satışı üzrə Avstraliya, Almaniya, ABŞ, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri və Fransada keçirilən konqresləri geridə qoyub. Konqresin ümumilikdə 30-dan çox sponsoru var.
Konqresin “premium”, “platinium”, “qızıl”, “gümüş” və “bürünc” sponsorluq paketlərini əldə edən şirkətlər arasında ABŞ-ın “Space X”, “Axiom Space”, “Blue Origin”, “Boeing”, “Lockheed Martin”, “BlackSky” “Vast”, “Northrop Grumman” şirkətləri, Çinin Astronavtika Cəmiyyəti, Türkiyənin Kosmik Agentliyi, “Plan S” texnologiya şirkəti, Səudiyyə Ərəbistanının Kosmik Agentliyi, “Israel Aerospace Industries” şirkəti, Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Muhammed Bin Rəşid Kosmik Mərkəzi, Hindistan Kosmik Tədqiqatlar Təşkilatı, Yaponiya Aerokosmik Tədqiqatlar Agentliyi, “ispace”, “JGC Holdings Corporation”, “Astroscale” şirkətləri, “Airbus” şirkətinin Almaniyadakı ofisi, Beynəlxalq Kosmik Rabitə Təşkilatı “İntersputnik”, Portuqaliyanın “Neuraspace”, Bolqarıstanın “EnduraSat”, Avstriyanın “Asgardia Space”, İtaliyanın Aeronavtika və Astronavtika Assosiasiyası, Böyük Britaniyanın Kosmik Agentliyi, Amazonun “Kuiper” layihəsi, “Jet Propulsion Laboratory”, “Voyager Space” şirkətləri yer alır.
Bakı Konqresinə ümumilikdə 95 ölkədən 3600-dən çox elmi məqalə təqdim olunub. Bakı Konqresi bu göstərici üzrə də Paris (2022), Vaşinqton (2019) və Bremen (2018) tədbirləri ilə birgə indiyədək keçirilən bütün konqresləri geridə qoyub. Konqresə Azərbaycandan təqdim olunan elmi məqalələrin sayı da rekord həcmdə olub – 214. Ölkəmiz ən çox elmi məqalə təqdim edən ölkələr – ABŞ, İtaliya, Hindistan və Çindən sonra ilk beşlikdə yer alır.
Xatırladaq ki, Beynəlxalq Astronavtika Federasiyası İkinci Dünya müharibəsindən sonra “soyuq müharibə” dövründə kosmos sahəsində elm adamlarının arasında dialoqun yenidən qurulması məqsədilə 1951-ci ildə yaradılıb. Federasiya sülh məqsədləri ilə kosmik tədqiqat və fəaliyyətin təşviq edilməsi, cəmiyyətin bu sahədə maariflənməsi və biliklərinin zənginləşdirilməsi məqsədilə üzv qurumlar arasında qlobal şəbəkə yaradır. Hər il Federasiya konfrans, texniki sessiyalar, quruma üzv ölkələrin nazirləri və parlament üzvlərinin beynəlxalq iclası kimi beynəlxalq tədbirlər təşkil edir. Hazırda Federasiyanın 110 ölkədən 460-dan çox üzvü var. Azərbaycan 2003-cü ildən Federasiyanın üzvüdür.

В Баку в рамках 74-го Международного астронавтического конгресса организована выставка
02.10.20232 октября в Баку в рамках 74-го Международного астронавтического конгресса организована выставка.
В открытии выставки приняли участие Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева и их сын Гейдар Алиев.
После того, как была разрезана лента, символизирующая открытие выставки, состоялось ознакомление со стендами компаний-участниц.
Было сообщено, что в павильоне выставки, созданном на площади 8 тысяч квадратных метров, участникам представлены стенды 150 компаний из 36 стран.
Глава государства и первая леди посмотрели стенды Турецкого космического агентства, космического агентства Саудовской Аравии, Национального управления по аэронавтике и исследованию космического пространства США (NASA), индийской организации космических исследований, компании Israel Aerospace Industries, Итальянской ассоциации аэронавтики и астронавтики, Китайского общества аэронавтики и астронавтики и других компаний.
Отметим, что 74-й Международный астронавтический конгресс достиг рекордной отметки по количеству спонсорских пакетов, полученных 22 компаниями, работающих в космической сфере. Так, по продаже международного спонсорского пакета Бакинский конгресс оставил позади конгрессы, проведенные в Австралии, Германии, США, Объединенных Арабских Эмиратах и Франции. В целом, у конгресса насчитывается свыше 30 спонсоров.
Среди компаний, получивших от конгресса спонсорские пакеты «премиум», «платиновый», «золотой», «серебряный» и «бронзовый», - американские компании Space X, Axiom Space, Blue Origin, Boeing, Lockheed Martin, BlackSky, Vast, Northrop Grumman, Китайское общество аэронавтики и астронавтики, Турецкое космическое агентство, технологическая компания Plan S, космическое агентство Саудовской Аравии, компания Israel Aerospace Industries, Космический центр Мухаммеда бен Рашида Объединенных Арабских Эмиратов, индийская организация космических исследований, японское агентство аэрокосмических исследований, компании ispace, JGC Holdings Corporation, Astroscale, германский офис компании Airbus, Международная организация космической связи «Интерспутник», компании Neuraspace (Португалия), EnduraSat (Болгария), Asgardia Space (Австрия), Итальянская ассоциация аэронавтики и астронавтики, космическое агентство Великобритании, проект Kuiper компании Amazon, компании Jet Propulsion Laboratory и Voyager Space.
На Бакинский конгресс представлено в общей сложности более 3600 научных статей из 95 стран. По этому показателю Бакинский конгресс также оставил позади все проведенные до сих пор конгрессы, включая парижское (2022), вашингтонское (2019) и бременское (2018) мероприятия. Рекордное количество статей представлено на конгресс и из Азербайджана – 214. Наша страна входит в первую пятерку стран, представивших наибольшее количество научных статей, после США, Италии, Индии и Китая.
Напомним, что Международная астронавтическая федерация была основана в 1951 году после Второй Мировой войны, в период «холодной войны» с целью восстановления диалога между учеными в космической сфере. Федерация создает глобальную сеть структур-членов для продвижения космических исследований и деятельности в мирных целях, просвещения и обогащения знаний общества в этой сфере. Ежегодно федерация организует такие международные мероприятия, как конференции, технические сессии, международное заседание министров и членов парламентов стран-членов структуры. В настоящее время в федерацию входят более 460 членов из 110 стран. Азербайджан является членом федерации с 2003 года.