Bakıda taekvondo üzrə 26-cı dünya çempionatının açılış mərasimi keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva tədbiri izləyiblər.
Taekvondo üzrə dünya çempionatının açılışını izləmək üçün dövlətimizin başçısı və birinci xanım “Baku Crystal Hall”a gəldilər.
Əvvəlcə Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Dünya Taekvondo Federasiyasının prezidenti Çunqvon Çu ilə görüşdülər.
Çunqvon Çu birinci xanım Mehriban Əliyevaya 8-ci dan Fəxri Qara kəmər və sertifikatını təqdim etdi.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım Dünya Taekvondo Federasiyasının prezidenti ilə söhbət etdilər.
Sonra taekvondo üzrə 26-cı dünya çempionatının açılış mərasimi keçirildi.
Açılış mərasimində əvvəlcə iştirakçı komandaların paradı oldu.
Sonra Dünya Taekvondo Federasiyasının himninin sədaları altında qurumun bayrağı səhnəyə gətirildi.
Daha sonra Azərbaycan Respublikasının Dövlət Bayrağı səhnəyə gətirildi və Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirildi.
Sonra hakimlər, idmançılar və məşqçilərin andiçmə mərasimi oldu. Bu andlar bütün iştirakçılara və tamaşaçılara sağlam rəqabət, ədalətli hakimlik və idmanda ədalət prinsipinə və ideallarına riayət edilməsinin ən yüksək prioritet olduğunu bir daha xatırladıb.
Mərasimdə çıxış edən Dünya Taekvondo Federasiyasının prezidenti Çunqvon Çu Bakıda olmaqdan və dünya çempionatının Azərbaycanda keçirilməsindən məmnunluğunu bildirdi. Pandemiyadan sonra taekvondo yarışlarının keçirilməsinin önəmini xüsusi vurğulayan Çunqvon Çu dedi: “Bakıya - taekvondonun evinə qayıtmaq çox xoşdur. Bakını taekvondonun evi adlandırmaq ona görədir ki, uzun illər ərzində Azərbaycanda müxtəlif taekvondo tədbirləri təşkil olunub. Azərbaycan, həmçinin parataekvondonun yarandığı ölkədir. Sonralar parataekvondo daha da populyarlaşaraq Paralimpiya Oyunlarının proqramına salınıb”.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin idmana göstərdiyi diqqət və qayğı nəticəsində taekvondonun ölkəmizdə geniş populyarlıq qazandığını vurğulayan Çunqvon Çu bildirdi ki, bu diqqət nəticəsində illər ərzində Azərbaycan taekvondoçuları müxtəlif yarışlarda medallar qazanıblar. Prezident İlham Əliyevin Dünya Taekvondosunun 6-cı dan Fəxri Qara kəmər və sertifikatı ilə təltif olunduğunu xatırladan Çunqvon Çu Birinci-vitse prezident Mehriban xanım Əliyevanın da 8-ci dan Fəxri Qara kəmər və sertifikatı ilə təltif edilməsindən məmnunluğunu ifadə etdi. O, Bakıda keçirilən 26-cı dünya çempionatının tarixdə uğurlu və mötəbər tədbir kimi qalacağına ümidvar olduğunu bildirdi.
Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin prezidenti Tomas Bax videomüraciətində 50 il əvvəl 17 üzv assosiasiya ilə fəaliyyətə başlayan Dünya Taekvondo Federasiyasının hazırda 213 üzvü əhatə edərək dünyanın ən böyük idman federasiyalarından birinə çevrildiyini dedi. Taekvondonun 2000-ci ildən Olimpiya idman növü olduğunu vurğulayan T.Bax qurumun ötən müddətdə Çunqvon Çunun rəhbərliyi ilə sürətli inkişaf yolu keçərək, həm taekvondonu, həm də idman dəyərlərini müvəffəqiyyətlə təbliğ etdiyini bildirdi. O, Taekvondo Humanitar Fondunun da dünyada qaçqınların idmana cəlb olunmasında mühüm rol oynadığını dedi, federasiyanın Beynəlxalq Olimpiya Komitəsi ilə birlikdə Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin həyata keçirilməsinə sanballı töhfələr verdiyini diqqətə çatdırdı.
Azərbaycan Taekvondo Federasiyasının prezidenti Kəmaləddin Heydərov çıxışında taekvondoçularımızın mötəbər beynəlxalq yarışlarda uğurlu çıxışları, iradə və əzmkarlıqları ilə zirvələri fəth etdiklərini vurğuladı. Qeyd etdi ki, məhz bunun nəticəsində taekvondo respublikamızda geniş populyarlıq qazanıb və gənclərimizdə idmanın bu növünə dərin maraq yaranıb.
K.Heydərov 100 illik yubileyinin geniş qeyd olunduğu Ulu Öndər Heydər Əliyevin ölkəmizə rəhbərliyi dövründə idmana daim yüksək diqqət və qayğı göstərdiyini xatırlatdı. Bildirdi ki, bu siyasəti uğurla davam etdirən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin diqqət və qayğısı nəticəsində ölkəmizdə 50-yə yaxın Olimpiya İdman Kompleksi inşa olunub. Hazırda Azərbaycan beynəlxalq idman aləmində nüfuzlu idman ölkəsi kimi tanınır. Azərbaycanda irimiqyaslı yarışların təşkilinin artıq ənənəyə çevrildiyini, ölkəmizin dünya, Avropa çempionatlarına, I Avropa və IV İslam Həmrəyliyi oyunlarına uğurla ev sahibliyi etdiyini vurğulayan federasiya prezidenti dünya çempionatının təşkilini və Dünya Taekvondosunun 50 illiyinin qeyd olunmasını Azərbaycana həvalə etdiyi üçün Dünya Taekvondo Federasiyasının rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirdi. O, həm iştirakçı ölkələrin, həm də idmançıların sayına görə rekord göstəricinin qeydə alındığı bu çempionatın Bakıda keçirilməsinin taekvondonun Azərbaycanda təbliği işinə böyük təkan verəcəyini dedi.
Sonra Azərbaycanın gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov taekvondo üzrə 26-cı dünya çempionatını açıq elan etdi.
Açılış mərasimində Ulu Öndər Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyəti, Ümummilli Liderin, Prezident İlham Əliyevin və birinci xanım Mehriban Əliyevanın ölkəmizdə idmanın inkişafına diqqət və qayğısını əks etdirən film nümayiş olundu.
Dünya çempionatının açılış mərasimi bədii hissə ilə davam etdi.
Qeyd edək ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyinə və Dünya Taekvondo Federasiyasının 50 illiyinə təsadüf edən çempionat “Öz gücünü alovlandır” şüarı altında təşkil olunub. İyunun 4-dək “Baku Crystal Hall”da keçiriləcək 26-cı dünya çempionatında 145 ölkədən 949 taekvondoçu 16 çəki dərəcəsində mübarizəyə qoşulub. Dünya çempionu olacaq idmançı aktivinə 140 reytinq xalı əlavə edəcək.
Milli komandamız çempionata Səyyad Dadaşov (54 kq), Qaşim Maqomedov (58 kq), Xanoğlan Kərimov (63 kq), Cavad Ağayev (68 kq), Eltac Qafarov (74 kq), Ələsgər Əliyev (80 kq), Taleh Süleymanov (87 kq), Həmidrza Bədriəliabadi (+87 kq), Minayə Əkbərova (46 kq), Patimat Abakarova (49 kq), Səmərrux Osmanova (53 kq), Fatimə Məcidova (62 kq) və Fəridə Əzizova (67 kq) idmançılardan ibarət heyətlə qatılıb.
Çempionatda ümumilikdə 150-dən çox ölkədən 2000-ə yaxın qonaq iştirak edir. Bu münasibətlə çempionat çərçivəsində silsilə tədbirlər keçirilir.
Xatırladaq ki, Bakının yarışa ev sahibliyi etməsi barədə qərar ötən il qəbul olunub. Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin İsveçrənin Lozanna şəhərindəki inzibati binasında təşkil olunan və qurumun prezidenti Tomas Baxın qatıldığı yığıncaqda bu yarış üçün 3 ölkə namizədliyini irəli sürsə, Bolqarıstan son anda müraciətini geri götürüb. Nəticədə dünya çempionatını qəbul etməyə Azərbaycan və Çin iddia edib. Beynəlxalq qurum ölkəmizin bir sıra nüfuzlu yarışlara, taekvondo üzrə Avropa çempionatına, Qran-Pri, Olimpiadaya lisenziya xarakterli təsnifat turnirlərinə uğurla ev sahibliyi etməsini nəzərə alaraq, dünya çempionatının keçirilməsini də Azərbaycana həvalə edib. Beləliklə, taekvondo üzrə dünya çempionatı MDB məkanında Rusiyadan sonra Azərbaycanda təşkil olunur. Eyni zamanda, Azərbaycan Avropada Almaniya, Danimarka, İspaniya, Yunanıstan, Rusiya və Böyük Britaniyadan sonra dünya çempionatına ev sahibliyi edən yeddinci ölkədir.

В Баку состоялась церемония открытия 26-го Чемпионата мира по таэквондо
Церемонию наблюдали Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева.
Глава государства и первая леди прибыли в Baku Crystal Hall, чтобы посмотреть открытие Чемпионата мира по таэквондо.
Сначала Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева встретились с президентом Всемирной федерации таэквондо Чунг Вон Чо.
Чунг Вон Чо вручил первой леди Мехрибан Алиевой почетный черный пояс 8-го дана и сертификат о его присвоении.
Глава нашего государства и первая леди побеседовали с президентом Всемирной федерации таэквондо.
Затем состоялась церемония открытия 26-го чемпионата мира по таэквондо.
На церемонии открытия сначала состоялся парад команд-участниц.
Далее под звуки гимна Всемирной федерации таэквондо на сцену был вынесен флаг структуры.
После этого на сцену был вынесен государственный флаг Азербайджанской Республики и прозвучал государственный гимн Азербайджанской Республики.
Затем судьи, спортсмены и тренеры принесли клятвы. Эти клятвы еще раз напомнили всем участникам и зрителям, что соблюдение принципов и идеалов здоровой конкуренции, справедливого судейства и справедливости в спорте является высшим приоритетом.
Выступивший на церемонии президент Всемирной федерации таэквондо Чунг Вон Чо выразил удовлетворение пребыванием в Баку и проведением чемпионата мира в Азербайджане. Особо подчеркнув важность проведения соревнований по таэквондо после пандемии, Чунг Вон Чо сказал: «Приятно вернуться в Баку – дом таэквондо. Баку называют домом таэквондо потому, что на протяжении многих лет в Азербайджане организовывались различные мероприятия по таэквондо. Азербайджан также является страной зарождения паратаэквондо. Позже паратаэквондо стало еще более популярным и было включено в программу Паралимпийских игр».
Подчеркнув, что благодаря вниманию и заботе, проявляемым Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым к спорту, таэквондо приобрело широкую популярность в нашей стране, Чунг Вон Чо отметил, что в результате этого внимания на протяжении многих лет азербайджанские таэквондисты завоевывали медали на различных соревнованиях. Напомнив, что Президент Ильхам Алиев был награжден Почетным черным поясом 6-го дана и сертификатом мирового таэквондо, Чунг Вон Чо выразил удовлетворение тем, что Первый вице-президент Мехрибан ханым Алиева также награждена почетным черным поясом 8-го дана и сертификатом. Он выразил надежду на то, что 26-й чемпионат мира в Баку войдет в историю как успешное и престижное событие.
Президент Международного олимпийского комитета Томас Бах заявил в видеообращении, что Всемирная федерация таэквондо, начавшая свою деятельность 50 лет назад с 17 ассоциациями-членами, в настоящее время является одной из крупнейших спортивных федераций в мире и насчитывает 213 членов. Подчеркнув, что таэквондо с 2000 года является олимпийским видом спорта, Т.Бах заявил, что за прошедшее время федерация, пройдя путь стремительного развития под руководством Чунг Вон Чо, успешно продвигало как таэквондо, так и спортивные ценности. Он отметил, что гуманитарный фонд таэквондо также играет важную роль в приобщении к спорту беженцев во всем мире, довел до сведения, что федерация совместно с Международным олимпийским комитетом вносит весомый вклад в реализацию Целей устойчивого развития.
Президент Федерации таэквондо Азербайджана Кямаледдин Гейдаров в своем выступлении подчеркнул, что наши таэквондисты успешно выступают на престижных международных соревнованиях, своей волей и упорством покоряют вершины. Он отметил, что именно благодаря этому таэквондо приобрело широкую популярность в нашей республике и у нашей молодежи зародился глубокий интерес к этому виду спорта.
K.Гейдаров напомнил, что великий лидер Гейдар Алиев, чей 100-летний юбилей широко отмечается, в период руководства нашей страной всегда проявлял большое внимание и заботу о спорте Он отметил, что благодаря вниманию и заботе Президента Азербайджана Ильхама Алиева, успешно продолжающего эту политику, в нашей стране построено около 50 олимпийских спортивных комплексов. В настоящее время Азербайджан признан влиятельной спортивной страной в международном спортивном мире. Подчеркнув, что организация крупномасштабных соревнований в Азербайджане уже стала традицией, наша страна успешно провела чемпионаты мира, Европы, I Европейские и IV Игры исламской солидарности, президент федерации выразил благодарность руководству Всемирной федерации таэквондо за то, что она доверила Азербайджану организацию Чемпионата мира и празднования 50-летия мирового таэквондо. Он отметил, что проведение этого чемпионата в Баку, где зафиксирован рекордный показатель как по количеству стран-участниц, так и по числу спортсменов, придаст большой импульс пропаганде таэквондо в Азербайджане.
Затем министр молодежи и спорта Азербайджана Фарид Гаибов объявил 26-й чемпионат мира по таэквондо открытым.
На церемонии открытия был показан фильм о жизни и деятельности великого лидера Гейдара Алиева, о внимании общенационального лидера, Президента Ильхама Алиева и первой леди Мехрибан Алиевой к развитию спорта в нашей стране.
Церемония открытия чемпионата мира продолжилась художественной частью.
Отметим, что чемпионат, совпавший по времени со 100-летием со дня рождения великого лидера Гейдара Алиева и 50-летием Всемирной федерации таэквондо, проходит под лозунгом «Воспламени свою силу». На 26-м чемпионате мира, который продлится до 4 июня, 949 таэквондистов из 145 стран будут соревноваться в 16 весовых категориях. Спортсмен, который станет чемпионом мира, добавит в свой актив 140 рейтинговых очков.
Нашу сборную на чемпионате представляют Сайяд Дадашев (54 кг), Гашим Магомедов (58 кг), Ханоглан Керимов (63 кг), Джавад Агаев (68 кг), Эльтадж Гафаров (74 кг), Алескер Алиев (80 кг), Талех Сулейманов (87 кг), Хамидрза Бадриалиабади (+87 кг), Миная Акберова (46 кг), Патимат Абакарова (49 кг), Самаррух Османова (53 кг), Фатима Меджидова (62 кг) и Фарида Азизова (67 кг).
В чемпионате принимают участие около 2000 гостей из более чем 150 стран мира. В связи с этим в рамках чемпионата проводится ряд мероприятий.
Напомним, что решение о проведении соревнований в Баку было принято еще в прошлом году. На встрече, организованной в административном здании Международного олимпийского комитета в швейцарском городе Лозанна с участием президента организации Томаса Баха, свои кандидатуры на проведение этого соревнования выдвинули три страны – Азербайджан, Китай и Болгария, но последняя впоследствии отозвала заявку. В результате в числе претендентов на проведение чемпионата остались Азербайджан и Китай. Учитывая, что наша страна успешно провела ряд престижных соревнований, в том числе чемпионат Европы по таэквондо, Гран-при, олимпийские отборочные турниры в этом виде спорта, международная организация доверила проведение чемпионата мира Азербайджану. Мировое первенство по таэквондо проводится на пространстве СНГ во второй раз, ранее его принимала Россия. В то же время Азербайджан является седьмой европейской страной, принимающей чемпионат мира после Германии, Дании, Испании, Греции, России и Великобритании.