“Əbədi şəhər” tarixi-etnoqrafik kompleksi ilə tanışlıq
11.11.2022Noyabrın 11-də Səmərqənddə Türk Dövlətləri Təşkilatının IX Zirvə Görüşü çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının birinci xanımı Mehriban Əliyeva, Özbəkistan Respublikasının birinci xanımı Ziroatxon Mirziyoyeva, Türkiyə Respublikasının birinci xanımı Əminə Ərdoğan və Macarıstanın Baş nazirinin xanımı Aniko Levai “Əbədi şəhər” tarixi-etnoqrafik kompleksi ilə tanış olublar.
“Əbədi şəhər” tarixi-etnoqrafik kompleksi ilə tanış olan Azərbaycan Respublikasının birinci xanımı Mehriban Əliyevaya və digər ölkələrin birinci xanımlarına Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv ölkələrin folklor qruplarının ifaları təqdim edilib.
Nadir “Əbədi şəhər” tarixi-etnoqrafik kompleksi “Böyük İpək Yolu” beynəlxalq turizm kompleksinin bir hissəsidir. Şərq memarlığının bütün səciyyəvi cəhətlərini əks etdirən bu kompleksdə məşhur sənətkarların, tətbiqi sənət ustalarının və müxtəlif xalqları təmsil edən rəssamların özbək milli mədəniyyətinin rəngarəngliyini, xalq adət-ənənələrini özündə birləşdirən qalereyaları və emalatxanaları yerləşir.
“Əbədi şəhər” Səmərqənd, Buxara, Fərqanə, Daşkənd, Xivə və digər qədim şəhərləri təcəssüm etdirən böyük kompleksdir. Ərazidə 44 nadir orijinal bina tikilib. Kompleks iki hissədən ibarətdir. Bu hissələrdən birində turizm şəhərciyi, digər hissədə isə konqres zalı, beşulduzlu və dördulduzlu dörd hoteldən ibarət kompleks yerləşir.
Kompleksin konsepsiyası Özbəkistanın mədəniyyətini və adət-ənənələrini bir məkanda təqdim etmək ideyasına əsaslanır. Ərazidə rəssamların və sənətkarların mağazaları, kitabxana, kukla teatrı, istirahət guşələri, kafe və restoranlar fəaliyyət göstərir.
“Əbədi şəhər” tarixi-etnoqrafik kompleksinə gələnlər xalçaların və ipək məhsullarının toxunma prosesi, sənətkarların ağac üzərində oyma işləri, həmçinin milli geyim qalereyası ilə tanış olmaq imkanı əldə edirlər.

Знакомство с историко-этнографическим комплексом «Вечный город»
11.11.202211 ноября в Самарканде в рамках IX саммита Организации тюркских государств первая леди Азербайджанской Республики Мехрибан Алиева, первая леди Республики Узбекистан Зироатхон Мирзиёева, первая леди Турецкой Республики Эмине Эрдоган и супруга премьер-министра Венгрии Анико Леваи ознакомились с историко-этнографическим комплексом «Вечный город».
Первой леди Азербайджанской Республики Мехрибан Алиевой и первым леди других стран, ознакомившимся с историко-этнографическим комплексом «Вечный город», были представлены выступления фольклорных групп стран-членов Организации тюркских государств.
Уникальный историко-этнографический комплекс «Вечный город» входит в состав международного туристического комплекса «Великий Шелковый путь». В этом комплексе, отражающем все характерные черты восточного зодчества, расположены галереи и мастерские известных художников, мастеров прикладного искусства, произведения которых сочетают в себе многообразие узбекской национальной культуры, народные традиции.
«Вечный город» - это большой комплекс, олицетворяющий Самарканд, Бухару, Фергану, Ташкент, Хиву и другие древние города. На территории построено 44 уникальных здания. Комплекс состоит из двух частей. В одной находится туристический городок, а в другой – конференц-зал, четыре четырех- и пятизвездочных отелей.
В основе концепции комплекса лежит идея представления культуры и традиций Узбекистана в одном пространстве. На территории функционируют лавки художников и ремесленников, библиотека, кукольный театр, уголки отдыха, кафе и рестораны.
Посетители историко-этнографического комплекса «Вечный город» имеют возможность ознакомиться с процессом создания ковров и изделий из шелка, работами мастеров резьбы по дереву, а также с галереей национальной одежды.