“Əbədi şəhər” tarixi-etnoqrafik kompleksi ilə tanışlıq
11.11.2022Noyabrın 11-də Səmərqənddə Türk Dövlətləri Təşkilatının IX Zirvə Görüşü çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının birinci xanımı Mehriban Əliyeva, Özbəkistan Respublikasının birinci xanımı Ziroatxon Mirziyoyeva, Türkiyə Respublikasının birinci xanımı Əminə Ərdoğan və Macarıstanın Baş nazirinin xanımı Aniko Levai “Əbədi şəhər” tarixi-etnoqrafik kompleksi ilə tanış olublar.
“Əbədi şəhər” tarixi-etnoqrafik kompleksi ilə tanış olan Azərbaycan Respublikasının birinci xanımı Mehriban Əliyevaya və digər ölkələrin birinci xanımlarına Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv ölkələrin folklor qruplarının ifaları təqdim edilib.
Nadir “Əbədi şəhər” tarixi-etnoqrafik kompleksi “Böyük İpək Yolu” beynəlxalq turizm kompleksinin bir hissəsidir. Şərq memarlığının bütün səciyyəvi cəhətlərini əks etdirən bu kompleksdə məşhur sənətkarların, tətbiqi sənət ustalarının və müxtəlif xalqları təmsil edən rəssamların özbək milli mədəniyyətinin rəngarəngliyini, xalq adət-ənənələrini özündə birləşdirən qalereyaları və emalatxanaları yerləşir.
“Əbədi şəhər” Səmərqənd, Buxara, Fərqanə, Daşkənd, Xivə və digər qədim şəhərləri təcəssüm etdirən böyük kompleksdir. Ərazidə 44 nadir orijinal bina tikilib. Kompleks iki hissədən ibarətdir. Bu hissələrdən birində turizm şəhərciyi, digər hissədə isə konqres zalı, beşulduzlu və dördulduzlu dörd hoteldən ibarət kompleks yerləşir.
Kompleksin konsepsiyası Özbəkistanın mədəniyyətini və adət-ənənələrini bir məkanda təqdim etmək ideyasına əsaslanır. Ərazidə rəssamların və sənətkarların mağazaları, kitabxana, kukla teatrı, istirahət guşələri, kafe və restoranlar fəaliyyət göstərir.
“Əbədi şəhər” tarixi-etnoqrafik kompleksinə gələnlər xalçaların və ipək məhsullarının toxunma prosesi, sənətkarların ağac üzərində oyma işləri, həmçinin milli geyim qalereyası ilə tanış olmaq imkanı əldə edirlər.

First Lady of Azerbaijan Mehriban Aliyeva visits "Eternal City" historical and ethnographic complex
11.11.2022On the sidelines of the 9th Summit of the Organization of Turkic States, First Lady of Azerbaijan Mehriban Aliyeva, First Lady of Uzbekistan Ziroatkhon Mirziyoyeva, First Lady of Turkiye Emine Erdogan, and wife of Hungarian Prime Minister Aniko Levai have visited the Eternal City" historical-ethnographic complex.
First Lady of Azerbaijan Mehriban Aliyeva and the first ladies of other states have familiarized themselves with the Complex and watched the folklore performances of the member states of the Organization of Turkic States.
The unique "Eternal City" historical and ethnographic complex is part of the “Great Silk Road” international tourism center.
The complex, which encapsulates all the characteristic aspects of eastern architecture, houses the galleries and workshops of famous artists, masters of applied arts, as well as artists representing various nations highlighting the diversity of Uzbek national culture and folk traditions.
The Eternal City complex is a huge complex embodying Samarkand, Bukhara, Fargana, Tashkent, Khiva and other ancient cities. The complex consists of two parts, first of which features a tourist town, while other part houses a complex of five-star and four-star hotels, and a congress hall.