02.10.2017Oktyabrın 2-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva əsaslı surətdə yenidən qurulan Pirqulu-Dəmirçi avtomobil yolunun açılışında iştirak ediblər.
Görülən işlər nəticəsində Pirqulu-Dəmirçi avtomobil yolu 2 hərəkət zolaqlı olmaqla 4-cü texniki dərəcəyə uyğun yenidən qurulub. Yolun hərəkət hissəsinin eni 3,5-4 metr, çiyinlər də daxil olmaqla yol yatağının eni 7-8 metrdir. Yol boyunca müxtəlif diametrli 14 suötürücü boru tikilib ki, onların da ümumi uzunluğu 210 metrdir. Avtomobil yolunda nəqliyyat vasitələrinin normal hərəkətinin təşkili üçün zəruri olan yerlərdə 92 yol nişanı quraşdırılıb, 24 min metr uzunluğunda yol-cizgi və yolgöstərici xətlər çəkilib, həmçinin 3 yerdə avtobus dayanacağı tikilib.
Şamaxı rayonunda dağlıq ərazidə yerləşən bu avtomobil yolunun tikintisi 1,6 min nəfər əhalinin yaşadığı 5 kəndi birləşdirərək yük və sərnişin daşınmasını xeyli yaxşılaşdıracaq.
Oktyabrın 2-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Şamaxı rayonunun Dəmirçi kəndində görülən işlərlə tanış olublar.
Görülən işlər bir neçə istiqamətdə həyata keçirilib və kompleks xarakter daşıyıb. İlk növbədə, kənddəki məscid bərpa olunub. Ölkəmizin ən qədim dini ocaqlarından olan Dəmirçi məscidi 755-ci ildə tikilib və Prezident İlham Əliyevin göstərişi ilə bərpa edilib.
Dəmirçi məscidində dövlətimizin başçısına “Quran” hədiyyə edilib.
Yerli əhalinin və turistlərin istirahəti, onların gəzintisinin yaddaqalan olması üçün burada bir sıra maraqlı layihələr icra olunub. Buraya ailə biznesinin qurulmasını və bu biznesdən alınan məhsulların satışını nəzərdə tutan, Prezident yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin tabeliyində yaradılmış “ABAD” publik hüquqi şəxsin fəaliyyəti də daxildir. Burada turistlərə müxtəlif suvenirlər, əl işləri təqdim olunur və hazır məhsullar bütün regionları əhatə edir. Kənddə turistlər üçün maraqlı əyləncə və istirahət yerləri də təşkil olunub. Bunlardan biri də bir neçə yerdə qoyulan təndirdir. İl ərzində turistlər Dəmirçi kəndinin özünəməxsus qonaqpərvərliyinin şahidi olacaqlar. Onlara məhz bu bölgəyə aid olan milli yeməklər təqdim ediləcək.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva isti təndir çörəyinə qonaq olublar. Kənddə Şamaxı Tarix-Diyarşünaslıq Muzeyinin eksponatlarından ibarət sərgi də açılıb. Bu eksponatlar turistlərdə Şamaxının qədim tarixi barədə geniş təsəvvür yaradacaq. Burada turistlərdə maraq doğuracaq sərgi-kompozisiyalardan da istifadə olunacaq. Bundan əlavə, müxtəlif məişət obyektləri əhalinin və turistlərin istirahətinə maraqlı anlar qatacaq.
Dövlətimizin başçısını və birinci xanımı Dəmirçi kəndində çay içməyə dəvət ediblər.
Dəmirçi turizm infrastrukturunda “Azərxalça” ASC də yer alıb. Burada toxunacaq xalçalar sonradan turistlərə satılacaq ki, bu layihə Azərbaycan xalçalarının şöhrətini daha da artıracaq.
Bərpa və yenidənqurma işləri zamanı yeni xalq sənəti obyektlərinin tikilib istifadəyə verilməsi diqqət mərkəzində saxlanılıb. Kənddə dəmirçilik sənətinin dirçəldilməsi və bu sahəyə marağın artırılması məqsədilə dəmirçi dükanı və emalatxanası yaradılıb.
Azərbaycan Prezidenti və birinci xanım dəmirçi dükanı və emalatxanası ilə tanış olublar.
Prezident İlham Əliyevə inşası nəzərdə tutulan Dəmirçi Arxeoloji-Etnoqrafik Muzeyinin layihəsi də təqdim edilib.
Layihə çərçivəsində Şamaxı ilə yanaşı, bütün Şirvanın tarixi keçmişi barədə məlumatlar və eksponatlar sərgilənəcək, açıq səma altında muzey salınacaq.
Dəmirçi kəndi ilə tanışlıq zamanı xatirə şəkilləri çəkdirilib.
Oktyabrın 2-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva yeni yaradılan Şamaxı Safari Parkı ilə tanış olublar.
Parkla tanışlıq zamanı dövlətimizin başçısına və birinci xanıma məlumat verilib ki, “Azərbaycanda ixtisaslaşmış turizm sənayesinin inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”dəki tapşırıqlara uyğun olaraq vəhşi heyvanlar üçün ekoloji qoruğun yaradılması məqsədilə Şamaxı rayonunun ərazisində olan Pirqulu adlanan dağ-meşə sahəsində 620 hektar ərazinin hüdudları içərisində 480 hektar ərazi beynəlxalq standartlara uyğun formada çəpərlənib. Buraya Latviya, Polşa, Slovakiya, Çexiya və Macarıstan təsərrüfatlarından üç növdən ibarət 420 baş nəcib maral, lan və muflon adlı genetik qiymətli heyvanın gətirilərək xüsusi mühafizə olunan əraziyə buraxılması təmin edilib. Görülən seleksiya və baytarlıq tədbirləri nəticəsində bu heyvanların sayı iki dəfəyə yaxın artıb. Belə ki, hazırda parkda 790 heyvan, o cümlədən 260 baş nəcib maral, 250 baş muflon və maral cinsinə daxil olan 280 baş lan var.
Ekoloji parkın daxili infrastrukturunun yaradılması istiqamətində də mühüm işlər görülüb. Belə ki, 36 kilometr uzunluğunda enli yol çəkilib. Bundan başqa, heyvanlar üçün çox sayda təbii daldalanacaqlar düzəldilib. Maral, lan və muffonları kənar təsirlərdən və yoluxucu xəstəliklərdən qorumaq üçün beynəlxalq standartlara uyğun dəmir-beton dayaqlara hörülmüş 52 kilometr uzunluğunda çəpər çəkilib. Bundan başqa, parkın ərazisində inzibati bina və qonaq evi də inşa olunub. İnzibati bina və qonaq evinin ərazisində geniş abadlıq işləri aparılıb.

President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva are on a visit to Shamakhy district
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attended the inauguration of the Pirgulu-Demirchi motorway after basic reconstruction, October 2.
As a result of the works done, the Pirgulu-Demirchi motorway, having 2 traffic lanes, has been rebuilt to comply with the 4th technical degree. The road’s traffic section is 3.5 to 4 metres, with the road bed being 7 to 8 metres, including the road shoulder. 14 catch water pipes in different diameters were built along the road, with total length of 210 metres. 92 road signs have been installed, where necessary, in order to arrange normal movement of transport facilities on the motorway, road marking lines with total length of 24 thousand metres painted, with 3 bus stops built in three locations.
Construction of this motorway will facilitate transportation of civilians and goods, by linking 5 villages situated in the mountainous area of Shamakhy district, with total population of 1.6 thousand people.
On October 2, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva made themselves familiarized with the works carried out in Demirchi village.
The works done here - being of complex nature – were performed in several directions. First, the mosque in the village was restored. One of the oldest mosques in the country, the Demirchi Mosque was built in 755, later being restored by an instruction of President Ilham Aliyev.
The Head of the State was presented Qur’an in the Demirchi Mosque.
A series of projects have been implemented here for the recreation of the population and tourists, making their walk more interesting, which includes also the activity of the public legal entity “ABAD”, established within the State Agency for Serving Citizens and Social Innovations under the President, providing for building a family business and sale of the products being the result of such business. Here, tourists are offered various souvenirs, handicrafts, and ready products cover all the regions. Interesting entertainment and recreation places have been created in the village. One of them is tandirs put in several places. Tourists are going to witness the unique hospitality of Demirchi village in the course of a year. They will be presented national dishes related to this particular region.
President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva helped themselves to a hot bread from tandir. There has also been an exhibition opened in the village, consisting of exhibits of the Shamakhy History and Ethnography Museum. These exhibits will give extensive idea to the tourists about the old history of Shamakhy. Here will also be used exhibition-compositions that would arouse interest in tourists. Moreover, various household items will add interesting moments to the recreation of the population and tourists.
The Head of the State and the First Lady were invited to tea in Demirchi village.
“Azerkhalcha” OJSC also has its place in the Demirchi tourism infrastructure. Carpets to be woven here will then be sold to tourists, and this project will glorify the Azerbaijani carpets further.
Construction of new objects of folk art have always been a focus of attention during the restoration and reconstruction works. With a view to reviving the art of blacksmith and ensuring that more interest is shown toward this area, a blacksmith shop and a workshop were created in the village.
The Azerbaijani President and the First Lady familiarized themselves with the blacksmith shop and workshop.
President Ilham Aliyev was shown the design of the Demirchi Archaeological and Ethnography Museum to be constructed here.
In the framework of the project, along with Shamakhy, information and exhibits related to the historical past of whole Shirvan will be displayed, and a museum will be created in the open air.
Photos were taken while becoming familiarized with Demirchi village.
On October 2, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva familiarized themselves with the newly created Shamakhy Safari Park.
While becoming familiarized with the park, the Head of the State and the First Lady were told that a 480-hectar territory has been fenced in accordance with international standards, within the boundaries of the 620-hectar mountain-forest area, called Pirgulu, on the territory of Shamakhy, in order to create an ecological reserve for the wildlife, to accomplish the tasks set in “The Strategic Road Map on the Development of Specialized Tourism Industry in Azerbaijan”. 420 red deer, fallow-deer and moufflons, valuable in genetic terms, have been brought here from Latvia, Poland, Slovakia, Czech Republic and Hungary, and released into a protected area. As a result of selection and veterinary measures, the number of these animals increased about twofold. At the moment, there are 790 animals, including 260 red deer, 250 moufflons, and 280 fallow-deer.
Significant works have been carried out also towards creating the internal infrastructure of the ecological park. So, a 36 kilometre-long wide road has been built. In addition, a lot of natural shelters were created for animals. A 52 kilometre-long fence, fastened onto reinforced concrete supports, meeting international standards, has been built in order to safeguard the red deer, fallow-deer and moufflon against contagious diseases, as well as to protect them from outside impacts. Moreover, an administrative building and a guest house have been constructed on the park’s territory. Extensive improvement works have been carried out on the territory of the administrative building a the guest house.