Bakının Pirşağı qəsəbəsində yenidənqurma və təmir-bərpa işlərinin təməli qoyulub
16.04.2021Aprelin 16-da Bakının Pirşağı qəsəbəsində yenidənqurma tədbirlərinə start verilib və təmir-bərpa işlərinin təməli qoyulub.
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyevin göstərişinə əsasən, 2019-cu ildən Bakı şəhərinin və Abşeron rayonunun qəsəbələrində xüsusi abadlaşdırma işlərinə başlanılıb. Balaxanı qəsəbəsinin timsalında uğurlu təcrübənin şahidi olmuşuq. Bibiheybət, Novxanı, Əmircan, Ramana qəsəbələrində də bu proses davam edir.
Artıq Pirşağı da mahiyyətcə qədim, formaca yeni simasını qazanacaq. Həyata keçirilən tədbirlərin əsas məqsədi buradakı insanların daha yaxşı şəraitdə yaşaması, özlərini daha rahat hiss etmələridir. Pirşağı tarixən iqlim terapiyası üçün əlverişli zona hesab olunub. Yekunda ekoloji vəziyyətin də yaxşılaşdırılması hədəf kimi qarşıya qoyulub.
Qəsəbədə abadlıq işləri həm mövcud binalar üzərində, həm də açıq məkanlarda aparılacaq. Mərkəzi hissədə məscidin qarşısında Şərq bağçılıq ənənələrinə uyğun parkın salınması nəzərdə tutulur. Ənənəvi “Çar-bağ” (Cahar-bağ) prinsipi ilə salınacaq parkın mərkəzində su hövzəsi yerləşdirilib və ondan dörd istiqamətdə yollar ayrılır.
Pirşağıda abadlaşdırma işləri məşğulluğun təminatına da müsbət təsir göstərir. Prosesdə iştirak edənlərin böyük əksəriyyəti məhz yerli sakinlərdən ibarətdir. Yeni siması ilə post-pandemiya dövründə cəlbedici turizm məkanlarından birinə çevrilməyi hədəfləyən Pirşağıda tələbata uyğun məhsulların istehsalı da istisna edilmir.
Prezident İlham Əliyev: Burada həmişə yaxşı şanı üzümü var idi – ağ şanı, qara şanı.
“Bakı Abadlıq Xidməti” MMC-nin müdiri Bünyad Qasımov: 50 min ting əkmişik, davam etdiririk.
Prezident İlham Əliyev: Həmin sortdan?
Bünyad Qasımov: Hazırda dörd sort əkilib, ağ şanı da var, qara şanı da.
Prezident İlham Əliyev: Çox şirin idi, bal kimi.
Abadlaşdırma zamanı tarixi abidələrin bərpası və aşkarlanması əsas məqsədlərdəndir. Pirşağıda bu mənada bərpa-konservasiya olunacaq abidələrdən biri Hacı Şahverdi hamamıdır. Bu hamam XIX əsrdə Pirşağı qəsəbəsinin sakini Hacı Şahverdi tərəfindən inşa olunub. Yerli əhali arasında o, “Qum hamamı” kimi tanınır.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Hacı Şahverdi hamamı ilə tanış oldular.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım qəsəbədə ağac əkdilər.
Prezident İlham Əliyev Pirşağı qəsəbəsində yenidənqurma və təmir-bərpa işlərinin təməlini qoydu.
Bu il Mərdəkan, Buzovna və Maştağa qəsəbələrinin də bu prosesə qoşulacağı gözlənilir.
Sonra dövlətimizin başçısı və xanımı qəsəbə ilə tanış oldular.
Bakı şəhərinin və Abşeron rayonunun qəsəbələrində həyata keçirilən bu layihələr həm tarixilik, həm də mövcud reallıqlar baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. İlk növbədə, yerli memarlıq məktəbinin üslubları və özünəməxsus rəng çalarları yenidən canlandırılır və gələcək nəsillərə ötürülür. Post-müharibə və mövcud pandemiya reallığından baxdıqda isə iqtisadi gücümüzün böyük dərəcədə artdığı, hətta qlobal çağırışlara rəğmən, heç bir sosial layihənin ixtisar olunmadığı aydın görünür.
Pirşağı qəsəbəsində yenidənqurma işlərinin layihəsindən danışan Bünyad Qasımov bildirdi ki, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi ilə birgə müsabiqə elan etdik. Bu qəsəbədə yenidənqurma tədbirlərinin konseptual layihəsini hazırlamaq üçün 20-dən artıq iş topladıq. Sözsüz ki, qəsəbənin öz xüsusiyyətlərini, buranın ab-havasını, Abşeronun mədəniyyətini və digər amilləri nəzərə alacağıq.

The foundation of reconstruction and repair-restoration works is laid in Pirshaghy settlement of Baku
16.04.2021On April 16, measures on reconstruction were launched in Pirshaghy settlement of Baku, and the foundation of repair and restoration works was laid.
Based on Ilham Aliyev’s instruction, special improvement works were launched in settlements of Baku city and Absheron district. We have witnessed a successful practice in Balakhany settlement. This process is going on also in Bibiheybat, Novkhany, Amirjan and Ramana settlements.
Pirshaghy too, will gain its new image in terms of form, yet keeping its old essence. The primary objective of the measures taken is to make sure that residents of these places live in better conditions, feeling themselves more comfortably. Historically, Pirshaghy has been considered a favourable zone in terms of climatic therapy. Improvement of the ecological conditions has been set as another goal.
Improvement works in the settlement will be performed both on existing buildings and in open places. A park corresponding to Oriental gardening traditions is expected to be laid out before the mosque, in the central area. A water basin will be at the centre of the park, to be laid out following the principle of “Char-bagh” (“Chahar-bagh”), with ways running in four directions.
Improvement works in Pirshaghy will also have a positive impact on employment. The great majority of people to be employed for the process will consist of local residents. With the goal to turn the settlement into one of the tourist destinations in the post-pandemic period, with its new image, it is expected that production of commodities would be made possible in Pirshaghy, to meet the demand.
President Ilham Aliyev: Here used to be very good grape varieties, such as White Shany, Black Shany.
Director of Baku Abadlyg Service LTD Bunyad Gasymov: We have planted 50 thousand saplings, and have been continuing this work.
President Ilham Aliyev: Those varieties?
Bunyad Gasymov: We have planted four varieties, including White Shany and Black Shany.
President Ilham Aliyev: They were very sweet, like honey.
Restoration and discovery of historical monuments is among the main goals while performing these improvement works. From this point of view, Hajji Shaverdi Hammam is one of the buildings to be restored and preserved in Pirshaghy. This bath-house was built by Hajji Shahverdi, a resident of Pirshaghy, in the 19th century. Locally, it is known as “Gum Hamamy”.
President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva became familiar with Hajji Shaverdi Hammam.
The head of the state and the first lady planted trees in the settlement.
President Ilham Aliyev laid the foundation of the reconstruction and repair-restoration works in Pirshaghy settlement.
This year, Mardakan, Buzovna and Mashtagha settlements too are expected to join this process.
Then, the head of the state and the first lady became familiar with the settlement.
Being implemented in settlements of Baku city and Absheron district, these projects are of special importance, both in historical point of view, and also taking into account the existing realities. First of all, styles of the local school of architecture and its unique colours are revived, to be handed over to future generations. From the standpoint of post-war realities and the existing pandemic, it is obvious that our economic strength has greatly increased, and, despite global challenges, no social project was cut back.
Talking about the designs of the reconstruction works in Pirshaghy settlement, Bunyad Gasymov told that a joint competition had been announced together with the State Town-building and Architecture Committee. Over 20 works were collected to prepare the conceptual design of the reconstruction works in the settlement. No doubt, features of the settlement, climate of the place, the culture of Absheron and other factors will be taken into consideration.