Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin müraciəti
20.03.2021Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Leyla Əliyeva Şuşada Cıdır düzündə bayram tonqalı alovlandırıblar.
Sonra dövlətimizin başçısı müraciət edib:
- Əziz bacılar və qardaşlar, mən sizin hamınızı Novruz bayramı münasibətilə ürəkdən təbrik edirəm! Bütün Azərbaycan xalqına cansağlığı, xoşbəxtlik arzulayıram!
Biz bu il Novruz bayramını Şuşada, Cıdır düzündə qeyd edirik. Bu, tarixi hadisədir. 2004-cü ildən başlayaraq, hər il mən Azərbaycan xalqını Novruz bayramı münasibətilə təbrik edərkən deyirdim ki, biz öz doğma torpaqlarımıza qayıdacağıq. Deyirdim ki, biz ölkəmizin ərazi bütövlüyünü bərpa edəcəyik. Deyirdim ki, biz Novruz bayramını torpaqlarımız işğaldan azad olunandan sonra Qarabağda qeyd edəcəyik və bu gün gəldi. Bu gün biz Novruz bayramını qədim şəhərimizdə, Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşada qeyd edirik. Bu, tarixi hadisədir. Bu, böyük xoşbəxtlikdir. Allah Azərbaycan xalqının dualarını eşitdi. Hər il Novruz bayramı ərəfəsində hamımız yəqin ki, fikirləşirdik, bir-birimizə deyirdik, inşallah, gələn il Novruz bayramını Qarabağda qeyd edək, gələn il Novruz bayramını Şuşada qeyd edək və bu gün gəldi. 28 ildən sonra biz Şuşaya qayıtdıq. Novruz bayramını Cıdır düzündə qeyd edirik, tarixi ədaləti bərpa etmişik.
Noyabrın 8-də Şuşanın azad olunması ilə bağlı müjdəni Azərbaycan xalqına verərkən demişdim ki, Şuşa, sən azadsan! Bu gün azad Şuşada biz öz milli bayramımızı – Novruz bayramını qeyd edirik. Şuşa 28 il əsarətdə idi. 28 il mənfur düşmən tərəfindən dağıdılırdı, məhv edilirdi. Şuşanın tarixi siması dağıntılara məruz qalırdı. Düşmən Şuşanı erməniləşdirmək istəyirdi. Şuşada Azərbaycan xalqının irsini silmək istəyirdi. Ancaq buna nail ola bilmədi. Bəli, Şuşa dağıntılara məruz qaldı, Şuşada tarixi abidələrimiz mənfur düşmən tərəfindən dağıdıldı. Ancaq Şuşa əyilmədi, sınmadı, öz ləyaqətini qorudu, Azərbaycanın milli ruhunu qorudu və bu gün Şuşada olarkən bir daha bunun canlı şahidi oluruq. Şuşa Azərbaycan xalqının ruhunu qoruya bildi və bizi gözləyirdi. Biz də gəlməli idik və gəlmişik. Ancaq gəlmək üçün güc toplamalı idik, gəlmək üçün hazırlıq işləri aparılmalı idi. Bütün istiqamətlər üzrə hazırlıq işləri aparılmalı idi və aparılırdı. Biz ölkəmizin inkişafını təmin etməli idik. Xalqımızın birliyini təmin etməli idik. Vətəndaş müharibəsindən çıxmış ölkə üçün, xalq üçün bu, o qədər də asan məsələ deyildi. Vətəndaş müharibəsindən sonra bu günə qədər ölkədə gedən proseslər xalqımızı vahid ideya uğrunda, vahid amal uğrunda, torpaqlarımızın azad edilməsi amalı uğrunda birləşdirdi. Biz bu milli birliyi, milli həmrəyliyi təmin edə bildik. Bu, olmasa idi, bu Qələbə də olmayacaqdı.
Biz Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı həqiqətləri beynəlxalq müstəvidə dünya ictimaiyyətinə çatdırmalı idik və çatdıra bildik. Beynəlxalq təşkilatlarda fəal işləyirdik və bizə sərf edən, həqiqəti əks etdirən, beynəlxalq hüququ əks etdirən, ona əsaslanan vacib qərar-qətnamələri qəbul etdirə bildik. Bu, Qələbəmizin hüquqi əsası idi, haqq-ədalətin bərpasının hüquqi əsası idi. Biz iqtisadi güc toplamalı idik və topladıq. Son illər ərzində Azərbaycan qədər sürətlə inkişaf edən ölkə bəlkə də dünyada yoxdur. Biz hərbi güc toplamalı idik və bu istiqamət birinci dərəcəli vəzifə idi. Təsadüfi deyil ki, mənim prezidentlik dövrümdə hərbi xərclər hər zaman birinci yerdə idi və bunu mən deyirdim, bəyan edirdim ki, biz hərbi xərclərimizi bundan sonra da artırmalıyıq. Biz müharibəyə hazırlaşmalıyıq, hazırlaşırıq. Açıq deyirdim bütün dünyaya və deyirdim ki, əgər düşmən öz xoşu ilə torpaqlarımızdan çıxmasa, biz düşməni qovacağıq. Belə də oldu.
Biz güclü ordu yaratmışıq. Peşəkar ordu yaratmışıq. Qəhrəman ordu yaratmışıq. Hərbçilərimiz ən yüksək qiymətə layiqdirlər. Biz müharibə dövründə şəhidlər vermişik. Allah bütün şəhidlərimizə rəhmət eləsin. Allah onların yaxınlarına səbir versin. Biz Şuşanı qan tökərək azad etmişik, Şuşa uğrunda ciddi döyüşlər gedirdi. Laçın dəhlizi boyunca işğalçıların qalıqları səpələnmişdi, yüzlərlə, bəlkə də minə qədər işğalçı Şuşa döyüşlərində məhv edildi. Hərbçilərimiz sıldırım qayalardan qalxaraq, dərədən-təpədən, Xocavənd meşələrindən, cığırlardan keçərək yüngül silahlarla Şuşaya gəldilər. Yüngül silahlarla, tapançalarla, süngü-bıçaqla mübarizə apardıq. Amma bizə qarşı burada toplardan, tanklardan istifadə olundu. Amma düşmən bizim gücümüzü gördü, iradəmizi gördü, milli ruhumuzu gördü və məğlub oldu. Şuşanın azad edilməsi Vətən müharibəsində xüsusi yerə malik olan hadisədir. Şuşa bizim hədəfimiz idi və biz bu hədəfə doğru gedirdik. Şuşaya qədər azad edilmiş bütün torpaqlarda Azərbaycan Ordusunun yerləşməsi Şuşanın azad olunmasını da şərtləndirmişdi. Cəbrayıl rayonu, Suqovuşan, Hadrut, Xocavənd rayonunun böyük hissəsi, Zəngilan, Füzuli, Qubadlı rayonları, Laçın rayonunun cənub hissəsi, Kəlbəcər dağları, Murov dağı və ondan sonra Şuşa. Müharibə zamanı 300-dən çox kənd və şəhər azad edildi, düşmən məcbur oldu, diz çökdü, təslim oldu və noyabrın 10-da kapitulyasiya aktına imza atdı.
Müharibənin ilk günlərindən mən demişdim ki, düşmən bizə tarix versin, düşmənin rəhbəri tarix versin, nə vaxt bizim torpağımızdan rədd olur və biz müharibəni dayandırmağa hazırıq. Yenə də sözümdə durdum, bizə tarix verilən kimi, kapitulyasiya aktı imzalanan kimi müharibə dayandı və biz bir güllə atmadan, bir itki vermədən Ağdam, Kəlbəcər və Laçın rayonlarına da qayıtmışıq. Beləliklə, ərazi bütövlüyümüzü bərpa etdik. Yenə də deyirəm, biz hazırlaşmalı idik, Şuşa bizi gözləyirdi. Amma biz elə gəlməli idik ki, bu məsələni birdəfəlik həll edək.
Son illər ərzində mən həm çıxışlarda, həm müsahibələrdə dəfələrlə demişəm ki, bizə məsələnin yarımçıq həlli lazım deyil. Bu, nə deməkdir, Azərbaycan xalqı yəqin ki, gözəl başa düşür. Mən demişdim ki, hər şeyi vaxtında etmək lazımdır. Nəyi, nə vaxt, necə etmək lazımdır, bilirəm. Mənim üçün torpaqların azad edilməsindən daha ümdə vəzifə heç vaxt olmamışdır. Bütün prezidentlik dövrümü mən buna həsr etmişəm. Hər bir qərarın arxasında bu məqsəd, bu hədəf dayanmışdı - bu addım bizi qələbəyə yaxınlaşdıracaqmı, yoxsa yox. Deyirdim ki, hər birimiz hər gün qələbəni yaxınlaşdırmalıyıq. Mənim çıxışlarım var, onlar tarixdə qalır. Hər gün hər birimiz qələbəni yaxınlaşdırmalıyıq. Yaxınlaşdırdıq, hazırlaşdıq, gəldik düşməni məğlub etdik, məhv etdik. Gəlmişik və burada dayanmışıq. Müzəffər Ordunun Ali Baş Komandanı kimi dayanmışam qədim Azərbaycan torpağında və heç kim bundan sonra bizi buradan çıxara bilməz.
Şuşa bizim qədim şəhərimizdir. Erməni təbliğatı, saxta alimlər, fırıldaqçı siyasətçilər, beynəlxalq dairələr nə qədər desələr də xeyri yoxdur, tarix var. Pənahəli xan Şuşanın təməlini qoydu, Şuşanı tikdi, qurdu. Biz isə Şuşanı əsarətdən çıxardıq və xalqımıza qaytardıq, dövlətimizə qaytardıq. Şuşa qədim Azərbaycan şəhəridir, həmişə belə olub. Son 28 il ərzində mənfur düşmən nə qədər çalışsa da, Şuşanın Azərbaycan ruhunu, Azərbaycan görkəmini dəyişdirə bilməyib. Bəli, evlər sökülüb, tarixi abidələr sökülüb, məscidlər sökülüb, bir neçə eybəcər bina tikilib. Faktiki olaraq burada heç bir tikinti aparılmamışdır. Ancaq sovet vaxtından qalan o “xruşşovkalarda” məskunlaşmış 2 minə yaxın erməni yaşayırdı, onların da böyük hissəsi hərbçilər idi, onların ailələri idi. Əgər bu, erməni şəhəri idisə, niyə ermənilər gəlib burada yaşamadılar? Çünki ermənilərin tarixi yoxdur burada. Əgər erməni şəhəridirsə, niyə belə bərbad günə qoyublar? Niyə talayıblar Şuşanı, niyə 28 il ərzində bərpa etməyiblər? Bəs, hanı bunların xeyriyyəçiləri? Deyirdilər ki, xeyriyyəçilər bunu etdilər, onu etdilər, ora pul verdilər, bura pul verdilər. Hər il marafonlar keçirirdilər, on milyonlarla dollar pul yığırdılar. İndi bilinir ki, o pullar keçmiş rəhbərliyin cibinə gedirdi. Mən azad edilmiş torpaqlara dəfələrlə gəlmişəm. Burada olan səfalət bəlkə də dünyanın heç bir yerində yoxdur. Bəs, nə ediblər onlar? Hamısı yalan idi, saxta idi, tarixi necə saxtalaşdırıblar, reallığı da elə saxtalaşdırıblar. Onların şəbəkələri dünyanın müxtəlif paytaxtlarında fəaliyyət göstərir, saxta məlumat ötürür və bu saxta məlumat ətrafında sonra müzakirələr gedir və olmayan şeyləri reallıq kimi qələmə verirdilər.
Biz Şuşanı bərpa edəcəyik, mütləq bərpa edəcəyik. Artıq bərpa işlərinə start verildi. Bu gün Şuşada olarkən artıq verdiyim tapşırıqların yerinə yetirilməsi ilə tanış oluram. Biz nəinki Şuşanı, azad edilmiş bütün torpaqları bərpa edəcəyik. Quruculuq işləri başlamışdır, infrastruktur layihələrinə start verilmişdir. Ziyanın hesablanması aparılır, şəhərlərin baş planları hazırlanır. Birinci növbədə, Ağdam şəhərinin və Ağdam rayonunun bütövlükdə baş planı hazırlanır, onun ilkin versiyası mənə təqdim edildi. Mənim tapşırıqlarımı nəzərə almaq şərtilə indi bunun üzərində iş gedir və yaxın gələcəkdə baş plan təsdiq olunacaq. Ondan sonra bərpa işləri azad edilmiş bütün torpaqlarda başlanacaq. Ermənilər 30 il bizim torpaqlarımızı dağıdıblar. Biz isə bu torpaqları bərpa edəcəyik, çünki bu torpaqların sahibləri bizik - Azərbaycan xalqıdır.
Şuşada olarkən insan Azərbaycan xalqının böyüklüyünü bir daha dərk edir. Biz Birinci Qarabağ müharibəsindəki məğlubiyyətlə barışmadıq. Biz hətta o satqınlığı, o xəyanəti edən AXC-Müsavat cütlüyünün mənfur liderlərinə layiq olduqları cəzanı verməmişdik. Halbuki onlar istənilən cəzaya layiqdirlər. Biz bu vəziyyətlə barışmadıq və mən dəfələrlə deyirdim ki, heç vaxt Azərbaycan xalqı bu vəziyyətlə barışmayacaq. Siyasi, iqtisadi, hərbi, mənəvi istiqamətlərdə, gənc nəslin tərbiyə edilməsi istiqamətində məqsədyönlü siyasət aparılırdı və elə gənc nəsil yetişdi ki, canını fəda etdi torpaq uğrunda. Elə gənc nəsil yetişdi ki, öz qanı-canı bahasına torpağımızı düşmənin əlindən aldı. Müharibədə bütün nəsillərin nümayəndələri iştirak ediblər, qəhrəmanlıq göstəriblər. Amma hər kəs bilməlidir ki, əsas missiyanı mənim prezidentlik dövrümdə yetişən gənclər yerinə yetiriblər, 2003-cü ildə uşaq olan gənclər yerinə yetiriblər. İlk növbədə, biz onlara borcluyuq, bütün Azərbaycan xalqına borcluyuq. Bütün xalqımız bu Qələbəni yaxınlaşdırırdı və bütün amillər birləşərək bu müharibənin nəticələrini şərtləndirdi.
Bizim müharibəmiz - İkinci Qarabağ müharibəsi bu gün dünyanın aparıcı ölkələrinin hərbi məktəblərində öyrənilir. Biz XXI əsrin müharibəsini aparmışıq, düşməni məhv etmişik. Erməni ordusu yoxdur, biz onu məhv etmişik. Bu gün Novruz bayramını Cıdır düzündə qeyd edərkən qürur hissi ilə deyirəm: “Şuşa sən azadsan!”, “Şuşa Azərbaycandır!”, “Qarabağ Azərbaycandır!”

Message of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev
20.03.2021President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and their daughter Leyla Aliyeva have lit the holiday bonfire on Jidir Duzu, Shusha.
The head of state then made an address.
-Dear sisters and brothers, I heartily congratulate all of you on Novruz and wish all the people of Azerbaijan good health and happiness!
This year we are celebrating Novruz in Shusha, in Jidir Duzu. This is a historic event. Every year since 2004, when congratulating the people of Azerbaijan on the occasion of Novruz, I was saying that we would return to our ancestral lands. I was saying that we would restore the territorial integrity of our country. I was saying that we would celebrate Novruz in Karabakh after the liberation of our lands, and this day has come. Today we are celebrating Novruz in our ancient city Shusha, the cultural capital of Azerbaijan. This is a historic event. This is a great happiness. God heard the prayers of the Azerbaijani people. Every year, on the eve of Novruz, we probably all thought and said to each other that next year we would celebrate Novruz in Karabakh Inshallah, that we would celebrate Novruz in Shusha next year, and this day has come. After 28 years, we have returned to Shusha. We are celebrating Novruz in Jidir Duzu. We have restored historical justice.
On 8 November, when announcing the great news of the liberation of Shusha to the people of Azerbaijan, I said, “Shusha, you are free!” Today, we are celebrating our national holiday Novruz in free Shusha. Shusha was held in captivity for 28 years. For 28 years, it was ruined and destroyed by the contemptible enemy. The historical appearance of Shusha was destroyed. The enemy wanted to Armenianize Shusha. They wanted to erase the heritage of the Azerbaijani people in Shusha. But they did not succeed in doing that. Shusha may have been destroyed, our historical sites in Shusha may have been destroyed by the loathsome enemy. However, Shusha did not bend. Shusha did not break. It preserved its dignity, protected the national spirit of Azerbaijan, and today, while in Shusha, we are witnessing this once again. Shusha was able to protect the spirit of the Azerbaijani people and was waiting for us. We had to come and we did. But we had to gather strength to come here. We had to get ready to come here. Preparations had to be and were made in all directions. We had to ensure the development of our country. We had to ensure the unity of our people. This was not an easy task for a country and nation that has emerged from civil war. The processes taking place in the country after the civil war united our people around a common idea, a common cause – the liberation of our lands. We managed to secure this national unity and national solidarity. If it were not for this, the victory would not have happened.
We had to communicate the truth about the Karabakh conflict to the world community at the international level, and we managed to do so. We have been active in international organizations and managed to have important decisions adopted that reflect our interests, reflect the truth, reflect international law and are based on it. This was the legal basis of our victory, the legal basis for the restoration of justice. We had to gather economic strength and we did. Perhaps no other country in the world has developed as fast as Azerbaijan has in recent years. We had to gather military strength, and this direction was a priority. It is no coincidence that during my presidency, military spending has always been at the forefront. I was saying that we had to continue to increase our military spending. We must prepare for war, we did. I told the whole world openly that if the enemy did not leave our lands of its own free will, we would expel them. And this is exactly what happened.
We have created a strong army. We have created a professional army. We have created a heroic army. Our servicemen deserve the highest praise. We had martyrs during the war. May God have mercy on all our martyrs. May God grant patience to their relatives. We liberated Shusha by shedding blood. There were fierce battles for Shusha. The remains of the invaders were scattered along the Lachin corridor. Hundreds, perhaps even thousands of invaders were killed in the battles for Shusha. Our servicemen came to Shusha with light weapons, climbing steep rocks, crossing ravines and hills, Khojavand forests and paths. We fought with light weapons, pistols and bayonets. Cannons and tanks were used against us here. But the enemy saw our strength, saw our will, saw our national spirit, and was defeated. The liberation of Shusha is a special event in the Patriotic War. Shusha was our goal and we were moving towards it. The presence of the Azerbaijani Army in all the liberated lands before Shusha also conditioned the liberation of Shusha. Jabrayil district, Sugovushan, Hadrut, most of Khojavand district, Zangilan, Fuzuli, Gubadli districts, the southern part of Lachin district, Kalbajar mountains, Murov mountain and then Shusha. During the war, more than 300 villages and towns were liberated. The enemy was brought to its knees, surrendered and signed an act of capitulation on 10 November.
I said in the first days of the war that the enemy should give us a timetable, that the leader of the enemy should give us a timetable of when they would get out of our lands, and we would have stopped the war. I kept my word again – as soon as we were given a date, as soon as the act of capitulation was signed, the war stopped and we returned to Aghdam, Kalbajar and Lachin districts without firing a single shot or any casualties. Thus, we have restored our territorial integrity. I repeat – we had to prepare. Shusha was waiting for us. But we had to solve this problem once and for all.
In recent years, I have repeatedly said in speeches and interviews that we do not need an incomplete solution. The people of Azerbaijan probably understand very well what this means. I said that everything should be done in its time. I know what, when and how to do. For me, there has never been a more important task than the liberation of lands. I have dedicated my entire presidency to this. This goal, this objective was behind every decision – whether this step will bring us closer to victory or not. I said that each of us must bring victory closer every day. My speeches are available. They are part of the history. Every day, each one of us must bring victory closer. We were bringing it closer, preparing, and then we came, defeated and crushed the enemy. We are standing here now. As the Commander-in-Chief of the Victorious Army, I am standing on the land of ancient Azerbaijan and no-one can take us out of here.
Shusha is our ancient city. No matter how hard the Armenian propaganda, fake scientists, fraudulent politicians and international circles may try, it is all in vain. There is history. Panahali Khan laid the foundation of Shusha, built Shusha. We freed Shusha from captivity and returned it to our people, to our state. Shusha is an ancient Azerbaijani city, and this has always been the case. Hard as the hated enemy tried in the last 28 years, it failed to change the Azerbaijani spirit and appearance of Shusha. True, houses have been knocked down, historical sites have been demolished, mosques have been demolished, several ugly buildings have been built. As a matter of fact, there was no construction here. There were about 2,000 Armenians living in the Khrushchev-era apartment blocks left over from the Soviet era, and most of whom were servicemen and their families. If it was an Armenian city, why didn't Armenians come and live here? Because Armenians have no history here. If it is an Armenian city, why did they bring it to such a deplorable state? Why did they plunder Shusha? Why didn’t they restore it in 28 years? Where are their benefactors? They were saying that philanthropists did this and that, that they gave money here and there. They organized marathons every year, raising tens of millions of dollars. It is now clear that the money disappeared in the pockets of the former leadership. I have visited the liberated lands many times, but the abject poverty I see here is probably nonexistent elsewhere in the world. But what did they do after all? It was all a lie, a lie, just as they falsified history and reality. Their networks operate in various capitals around the world, transmitting false information. Then there is a discussion around this false information and they write what is completely wide of the mark.
We will restore Shusha. We will definitely restore it. Restoration work has already begun. Today, while in Shusha, I am getting acquainted with the implementation of the tasks I have already given. We will restore not only Shusha, but also all the liberated lands. Construction work has begun and infrastructure projects have been launched. Damage is being calculated. Master plans of cities are being prepared. First of all, the master plan of Aghdam city and Agdam district as a whole is being prepared, and a draft of it has been submitted to me. In line with my instructions, work on it is currently underway and the master plan will be approved in the near future. After that, restoration work will begin on all liberated lands. Armenians have destroyed our lands for 30 years. But we will restore these lands, because we are the owners of these lands – the people of Azerbaijan.
While in Shusha, one realizes the greatness of the Azerbaijani people. We did not come to terms with the defeat in the first Karabakh war. We did not even give the punishment the hated leaders of the PFPA-Musavat duo deserved for that betrayal and treachery. They do deserve any punishment. We never reconciled with this situation, and I have repeatedly said that the Azerbaijani people would never reconcile with this situation. Focused policies were pursued in the political, economic, military and spiritual spheres, in the direction of educating the young generation. And this young generation grew up and sacrificed their lives for the land. A young generation grew up and took our lands from the enemy at the cost of their lives. Representatives of all generations took part in the war and showed heroism, but everyone should know that the main mission was fulfilled by young people who grew up during my presidency, the young people who were children in 2003. First of all, we are indebted to them, we are indebted to all the people of Azerbaijan. All our people brought this Victory closer, and all the factors came together to determine the outcome of this war.
Our war, the second Karabakh war, is being studied today in the military schools of the world's leading countries. We waged the war of the 21st century and destroyed the enemy. There is no Armenian army any more. We have destroyed it. Today, while celebrating Novruz in Jidir Duzu, I proudly say: “Shusha, you are free!”, “Shusha is Azerbaijan!” and “Karabakh is Azerbaijan!”