Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Romada dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin abidəsini ziyarət ediblər
19.02.2020Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev fevralın 19-da Romadakı məşhur “Villa Borghese” parkında dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin abidəsini ziyarət edib.
Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Leyla Əliyeva abidənin önünə gül dəstələri qoydular.
Qeyd edək ki, bu abidə “Dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin 870 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2011-ci il 23 dekabr tarixli Sərəncamına əsasən ucaldılıb. Həmin Sərəncama əsasən Nizami Gəncəvinin yubileyinə həsr edilmiş silsilə tədbirlər çərçivəsində Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə 2012-ci ilin aprelində abidənin açılışı olub.

President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva pay a visit to the monument erected to great Azerbaijani poet and thinker Nizami Ganjavi in Rome
19.02.2020President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev paid a visit to the monument erected to great Azerbaijani poet and thinker Nizami Ganjavi in famous Villa Borghese Park in Rome, February 19.
This monument was erected based on the Resolution of the President of the Republic of Azerbaijan “On celebrating the 850th anniversary of great Azerbaijani poet and thinker Nizami Ganjavi”, dated 23 December 2011. Inauguration of the monument took place in April 2012 in the framework of the series of events dedicated to the jubilee of Nizami Ganjavi in accordance with the said Resolution.