02.10.2017Oktyabrın 2-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva əsaslı surətdə yenidən qurulan Pirqulu-Dəmirçi avtomobil yolunun açılışında iştirak ediblər.
Görülən işlər nəticəsində Pirqulu-Dəmirçi avtomobil yolu 2 hərəkət zolaqlı olmaqla 4-cü texniki dərəcəyə uyğun yenidən qurulub. Yolun hərəkət hissəsinin eni 3,5-4 metr, çiyinlər də daxil olmaqla yol yatağının eni 7-8 metrdir. Yol boyunca müxtəlif diametrli 14 suötürücü boru tikilib ki, onların da ümumi uzunluğu 210 metrdir. Avtomobil yolunda nəqliyyat vasitələrinin normal hərəkətinin təşkili üçün zəruri olan yerlərdə 92 yol nişanı quraşdırılıb, 24 min metr uzunluğunda yol-cizgi və yolgöstərici xətlər çəkilib, həmçinin 3 yerdə avtobus dayanacağı tikilib.
Şamaxı rayonunda dağlıq ərazidə yerləşən bu avtomobil yolunun tikintisi 1,6 min nəfər əhalinin yaşadığı 5 kəndi birləşdirərək yük və sərnişin daşınmasını xeyli yaxşılaşdıracaq.
Oktyabrın 2-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Şamaxı rayonunun Dəmirçi kəndində görülən işlərlə tanış olublar.
Görülən işlər bir neçə istiqamətdə həyata keçirilib və kompleks xarakter daşıyıb. İlk növbədə, kənddəki məscid bərpa olunub. Ölkəmizin ən qədim dini ocaqlarından olan Dəmirçi məscidi 755-ci ildə tikilib və Prezident İlham Əliyevin göstərişi ilə bərpa edilib.
Dəmirçi məscidində dövlətimizin başçısına “Quran” hədiyyə edilib.
Yerli əhalinin və turistlərin istirahəti, onların gəzintisinin yaddaqalan olması üçün burada bir sıra maraqlı layihələr icra olunub. Buraya ailə biznesinin qurulmasını və bu biznesdən alınan məhsulların satışını nəzərdə tutan, Prezident yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin tabeliyində yaradılmış “ABAD” publik hüquqi şəxsin fəaliyyəti də daxildir. Burada turistlərə müxtəlif suvenirlər, əl işləri təqdim olunur və hazır məhsullar bütün regionları əhatə edir. Kənddə turistlər üçün maraqlı əyləncə və istirahət yerləri də təşkil olunub. Bunlardan biri də bir neçə yerdə qoyulan təndirdir. İl ərzində turistlər Dəmirçi kəndinin özünəməxsus qonaqpərvərliyinin şahidi olacaqlar. Onlara məhz bu bölgəyə aid olan milli yeməklər təqdim ediləcək.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva isti təndir çörəyinə qonaq olublar. Kənddə Şamaxı Tarix-Diyarşünaslıq Muzeyinin eksponatlarından ibarət sərgi də açılıb. Bu eksponatlar turistlərdə Şamaxının qədim tarixi barədə geniş təsəvvür yaradacaq. Burada turistlərdə maraq doğuracaq sərgi-kompozisiyalardan da istifadə olunacaq. Bundan əlavə, müxtəlif məişət obyektləri əhalinin və turistlərin istirahətinə maraqlı anlar qatacaq.
Dövlətimizin başçısını və birinci xanımı Dəmirçi kəndində çay içməyə dəvət ediblər.
Dəmirçi turizm infrastrukturunda “Azərxalça” ASC də yer alıb. Burada toxunacaq xalçalar sonradan turistlərə satılacaq ki, bu layihə Azərbaycan xalçalarının şöhrətini daha da artıracaq.
Bərpa və yenidənqurma işləri zamanı yeni xalq sənəti obyektlərinin tikilib istifadəyə verilməsi diqqət mərkəzində saxlanılıb. Kənddə dəmirçilik sənətinin dirçəldilməsi və bu sahəyə marağın artırılması məqsədilə dəmirçi dükanı və emalatxanası yaradılıb.
Azərbaycan Prezidenti və birinci xanım dəmirçi dükanı və emalatxanası ilə tanış olublar.
Prezident İlham Əliyevə inşası nəzərdə tutulan Dəmirçi Arxeoloji-Etnoqrafik Muzeyinin layihəsi də təqdim edilib.
Layihə çərçivəsində Şamaxı ilə yanaşı, bütün Şirvanın tarixi keçmişi barədə məlumatlar və eksponatlar sərgilənəcək, açıq səma altında muzey salınacaq.
Dəmirçi kəndi ilə tanışlıq zamanı xatirə şəkilləri çəkdirilib.
Oktyabrın 2-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva yeni yaradılan Şamaxı Safari Parkı ilə tanış olublar.
Parkla tanışlıq zamanı dövlətimizin başçısına və birinci xanıma məlumat verilib ki, “Azərbaycanda ixtisaslaşmış turizm sənayesinin inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”dəki tapşırıqlara uyğun olaraq vəhşi heyvanlar üçün ekoloji qoruğun yaradılması məqsədilə Şamaxı rayonunun ərazisində olan Pirqulu adlanan dağ-meşə sahəsində 620 hektar ərazinin hüdudları içərisində 480 hektar ərazi beynəlxalq standartlara uyğun formada çəpərlənib. Buraya Latviya, Polşa, Slovakiya, Çexiya və Macarıstan təsərrüfatlarından üç növdən ibarət 420 baş nəcib maral, lan və muflon adlı genetik qiymətli heyvanın gətirilərək xüsusi mühafizə olunan əraziyə buraxılması təmin edilib. Görülən seleksiya və baytarlıq tədbirləri nəticəsində bu heyvanların sayı iki dəfəyə yaxın artıb. Belə ki, hazırda parkda 790 heyvan, o cümlədən 260 baş nəcib maral, 250 baş muflon və maral cinsinə daxil olan 280 baş lan var.
Ekoloji parkın daxili infrastrukturunun yaradılması istiqamətində də mühüm işlər görülüb. Belə ki, 36 kilometr uzunluğunda enli yol çəkilib. Bundan başqa, heyvanlar üçün çox sayda təbii daldalanacaqlar düzəldilib. Maral, lan və muffonları kənar təsirlərdən və yoluxucu xəstəliklərdən qorumaq üçün beynəlxalq standartlara uyğun dəmir-beton dayaqlara hörülmüş 52 kilometr uzunluğunda çəpər çəkilib. Bundan başqa, parkın ərazisində inzibati bina və qonaq evi də inşa olunub. İnzibati bina və qonaq evinin ərazisində geniş abadlıq işləri aparılıb.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева совершили визит в Шемахинский район
2 октября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии капитально реконструированной автомобильной дороги Пиргулу-Демирчи.
В результате проделанной работы двухполосная автомобильная дорога Пиргулу-Демирчи реконструирована в соответствии с 4-й технической категорией. Ширина проезжей части составляет 3,5-4 метра, ширина дорожного полотна, включая обочины – 7-8 метров. Вдоль дороги проложены 14 водоотводных труб различного диаметра, общей протяженностью 210 метров. Для нормальной организации движения автотранспортных средств в нужных местах установлены 92 дорожных знака, нанесена дорожная разметка и указатели длиной 24 тысячи метра, в 3-х местах построены автобусные остановки.
Строительство этой автомобильной дороги, расположенной на горной территории Шемахинского района, соединив 5 населенных пунктов с населением 1,6 тысячи человек, значительно улучшит перевозку грузов и пассажиров.
2 октября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с работой, проделанной в селе Демирчи Шемахинского района.
Проделанная работа осуществлялась в нескольких направлениях и носила комплексный характер. В первую очередь, была восстановлена сельская мечеть. Мечеть Демирчи, являющаяся одним из древнейших религиозных очагов нашей страны, была построена в 755 году и восстановлена по указанию Президента Ильхама Алиева.
В мечети Демирчи главе государства был подарен Коран.
Чтобы отдых и прогулки местного населения и туристов были запоминающимися, здесь реализован ряд интересных проектов. Сюда также входит деятельность лица публичного права «ABAD», созданного при ведомстве Государственного агентства по оказанию услуг гражданам и социальным инновациям при Президенте и предусматривающего создание семейного бизнеса и продажу продукции, полученной от этого бизнеса. Здесь туристам предлагаются различные сувениры, прикладные работы, и готовая продукция охватывает все регионы. В селе для туристов организованы также интересные места для развлечения и отдыха. Одним из них является тендир, построенный в нескольких местах. В течение года туристы станут очевидцами своеобразного гостеприимства села Демирчи. Им будут представлены национальные блюда, относящиеся именно к этому региону.
Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева были угощены горячим хлебом из тендира. В селе также открылась выставка, состоящая из экспонатов Шемахинского историко-краеведческого музея. Эти экспонаты создадут у туристов широкое представление о древней истории Шемахи. Здесь будут также использованы выставочные композиции, вызывающие интерес у туристов. Кроме того, различные объекты общественного питания привнесут интересные моменты в отдых населения и туристов.
Глава государства и первая леди были приглашены на чаепитие в селе Демирчи.
В туристической инфраструктуре села Демирчи отведено место и ОАО «Азерхалча». Сотканные здесь ковры затем будут продаваться туристам, чтобы этот проект еще больше повысил славу азербайджанских ковров.
Строительство и сдача в эксплуатацию в ходе работ по восстановлению и реконструкции новых объектов народного творчества находятся в центре внимания. В целях возрождения в селе кузнечного ремесла и повышения интереса к этой сфере созданы кузнечная лавка и мастерская.
Президент Азербайджана и первая леди ознакомились с кузнечной лавкой и мастерской.
Президенту Ильхаму Алиеву был представлен проект Демирчинского археолого-этнографического музея, строительство которого предусматривается.
В рамках проекта будут представлены информация и экспонаты об историческом прошлом не только Шемахи, но и всего Ширвана, заложен музей под открытым небом.
В ходе знакомства с селом Демирчи была сделана фотография на память.
2 октября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с новым Шемахинским сафари-парком.
Было отмечено, что с поручениями, вытекающими из «Стратегической дорожной карты по развитию в Азербайджане специализированной туристической промышленности», в целях создания экологического заповедника для диких животных, в Шамахинском районе, на территории горно-лесистой местности под названием Пиргулу площадью 620 гектаров в соответствии с международными стандартами была огорожена территория площадью 480 гектаров.
Сюда из хозяйств Латвии, Польши, Словакии, Чехии и Венгрии были завезены состоящие из трех видов 420 голов генетически ценных животных, именуемых благородными оленями, ланями и муфлонами, обеспечен их выпуск на специально охраняемую территорию. В результате проведенных селекционных и ветеринарных мероприятий число этих животных увеличилось почти вдвое. Так, в настоящее время в парке 790 животных, в том числе 260 голов благородных оленей, 250 голов муфлонов и 280 ланей из породы маралов.
Проведена также важная работа по созданию внутренней инфраструктуры экологического парка. Так, проложена широкая дорога протяженностью 36 километров. Кроме того, для животных создано большое количество естественных укрытий. С целью защиты оленей, ланей и муфлонов от внешних воздействий и инфекционных заболеваний построено 52-километровое ограждение, соответствующее международным стандартам. На территории парка построены также административное здание и гостевой дом. На территории административного здания и гостевого дома проведены работы по благоустройству.